Skujenes pagastā kopš 2002. gada ir ciparu centrāle – vieniem no pirmajiem rajonā, pat pirms Priekuļiem, kas ir daudz tuvāk Cēsīm. Savukārt interneta pieslēgums Skujenes pašvaldībai ir divus gadus. Pagasta padomes priekšsēdētājs Jānis Sekste skaidro, ka sākumā pašvaldībai internetu nodrošināja Lattelekom, bet tagad Telia Latvija. Skujenes pašvaldībā internets ievilkts projekta „E-Vidzemes” ietvaros. Projekts ir iekļauts Eiropas reģionālās attīstības fonda līdzfinansētajā nacionālajā programmā „Elektroniskās pārvaldes infrastruktūras bāzes attīstība un pilnveidošana”. Līdz ar interneta ievilkšanu pašvaldībā, tas tika nodrošināts arī bibliotēkā un Sērmūkšu pamatskolā. J.Sekste: „Pašvaldībai internets nozīmē to, ka ir mazāk papīru un vairāk ietaupīta laika. Piemēram, norēķinus varam veikt internetbankā – nav jābrauc uz Cēsīm. Ar interneta palīdzību ātrāk iegūstam darbam nepieciešamo informāciju, likumus, Ministru kabineta noteikumus.”
Skujenes pašvaldībai izveidota mājaslapa, kuras adrese ir www.skujene.lv. J.Sekste vērtē, ka mājaslapa pašvaldībai ir ļoti nepieciešama, gan, lai sniegtu informāciju par sevi un savu darbu, gan, lai tā palīdzētu strādāt. J.Sekste: „Agrāk
mājaslapu apmeklēja maz cilvēku, jo nezināja par to. Tagad apmeklējumu skaits arvien pieaug. Mums mājaslapa jau ir nepieciešamība. Ar tās starpniecību, piemēram, tiek veikti pašvaldības iepirkumi.”
Internetam ir daudz priekšrocību, tomēr J.Sekste atzīst, ka tas nekad neaizstās personīgos kontaktus un to nemaz nedrīkst pieļaut. Pašvaldības darbiniekiem ir jāredz iedzīvotāji, nepietiek tikai ar saziņu caur internetu. Turklāt pagaidām tas pagasta iedzīvotajiem pieejams bibliotēkā. Mājās ir tikai dažiem. J.Sekste: „Internets nozīmē informāciju, kas mūsu laikos ir ļoti svarīga, īpaši, ja vēlies aktīvi iet līdzi dzīvei, piedalīties dažādos projektos.” Priekšsēdētājs atzīst, ka interneta informācija konkurē ar drukāto, pajokojot, ka drīz pastniekiem būs vieglāks darbs, jo nebūs jānes smagās somas ar avīzēm un žurnāliem. Turklāt arī vēstules ātrāk nosūtīt ar elektronisko pastu.
Pagastā iedzīvotājiem internets pieejams bibliotēkā un skolēniem arī Sērmūkšu pamatskolā. Pašvaldība cer vienu datoru pieslēgt internetam arī tautas namā. Savukārt Sērmūkšos plānots izveidot jauniešu centru, kurā arī viens dators varētu tikt pieslēgts internetam. Bibliotekāre Rita Cedriņa atzīst, ka internetu visvairāk izmanto jaunieši un tieši izklaidei. Jauniešu vidū internets ļoti konkurē ar grāmatām. Pieaugušie to vairāk izmanto, lai atrastu noteiktu informāciju: „Sestdienās internetu izmanto arī studenti, lai meklētu studijām nepieciešamos materiālus. Šad tad uzņēmēji izmanto internetbanku pakalpojumus, lai veiktu norēķinus. Iedzīvotājiem lasītavā pieejami četri datori ar interneta pieslēgumu. Brīžiem šķiet, ka vajadzētu vairāk, jo gribētāji stāv pat rindās. Bet tā nav vienmēr.” J.Sekste prognozē, ka šogad bibliotēkā datoru skaits varētu palielināties.
Tikai nelielai daļai skujeniešu arī mājās ir internets. Pastāvīgais interneta pieslēgums ir retajam – dažiem centra daudzdzīvokļu māju iedzīvotājiem. Turpat blakus Līvānu mājās pastāvīgā pieslēguma nav. J.Sekste atzīst, ka cilvēki vēlētos internetu, bet nav, kas nodrošina: „Ar katru dienu iedzīvotāju interese pieaug. Sākumā daudzi teica – priekš kam. Nebija tādas pārliecības, ka internets nepieciešams. Tagad sapratuši, ka vajag. Tas vairs nav luksus prece, bet nepieciešamība, īpaši
uzņēmējiem. Internets atbrīvo no daudziem tālajiem braucieniem, kas ir svarīgi laika taupības nolūkos. Pagaidām uzņēmēji lieto iezvanpieeju. Tas arī ir nākamais jautājums, kas pagastā jārisina interneta jomā.”
Komentāri