Mūsu rajonā 1317 govju novietnēm piešķirts govju enzootiskās leikozes oficiāli brīvs statuss.
Tas atļauj bez papildu laboratorisko izmeklējumu veikšanas pārvietot dzīvniekus, kā arī bez ierobežojumiem pārdot dzīvnieku izcelsmes produkciju. Ganāmpulku īpašnieku nozīmīgs ieguvums ir arī tas, ka statusa saglabāšanai nepieciešamos izmeklējumus turpmāk apmaksā valsts. Turklāt tie vairs nebūs jāveic katru gadu, kā līdz šim, bet tikai reizi trijos gados.
Govju enzootiskās leikozes oficiāli brīvo statusu govju novietnēm piešķir, ņemot vērā 2005. un 2006. gadā veiktos diagnostiskos izmeklējumus, to rezultātus un citus faktorus, piemēram, dzīvnieku identifikācijas un pārvietošanas prasību ievērošanu. Statusa piešķiršana turpinās. Novietnes, kurām tā vēl nav, jo nav veikti visi izmeklējumi, statusu saņems, tiklīdz prasības būs izpildītas.
Par to, vai novietne saņēmusi leikozes brīvo statusu un var izmantot tam atbilstošās priekšrocības, dzīvnieku turētājs var uzzināt pārtikas un veterinārā dienesta (PVD) Cēsu pārvaldē.
– Novietnēm, kurām piešķirts oficiāli brīvs statuss, pēc dzīvnieka turētāja pieprasījuma tiek izsniegts arī dokuments – apliecinājums. To var saņemt pārtikas un veterinārā dienesta Cēsu pārvaldē. Apliecinājums noder, pērkot un pārdodot dzīvniekus. Tas, pārdodot lopus, ļaus tieši apliecināt, ka novietnei šāds statuss ir piešķirts, –
informē pārtikas un veterinārā dienesta Cēsu pārvaldes vadītājas vietniece Indra Tomiņa.
I.Tomiņa paskaidroja, ka apliecinājums par statusa piešķiršanu nav obligāts dokuments, ikviens interesents informāciju par novietnei noteiktajiem ierobežojumiem var aplūkot lauksaimniecības datu centra mājas lapā internetā, adrese: www.ldc.gov.lv. Šie dati ir brīvi pieejami.
Speciāliste uzsvēra, ka turpmāk liellopu īpašniekiem, pērkot dzīvniekus, stingri jāseko, no kādas novietnes tos iegādājas. Liellopu pārvietošana starp vienāda statusa novietnēm notiek bez papildu izmeklējumiem, bet, ja lopus iegādājas no ganāmpulka, kuram nav govju enzootiskās leikozes oficiāli brīva statusa, tad pirms dzīvnieku ievietošanas brīvajā novietnē, jāveic laboratoriskie izmeklējumi, kurus valsts neapmaksā.
Govju enzootiskās leikozes oficiāli brīva statusu var arī zaudēt. To anulē vairākos gadījumos: * ja pārbaudē konstatēti rupji dzīvnieku identifikācijas pārkāpumi; * ja kāds dzīvnieks saslimis ar leikozi; * ja novietnē tiek ievietots dzīvnieks no zemāka statusa novietnes, kuram pirms pārvietošanas nav veikti izmeklējumi.
Ja statuss tiek anulēts, visi pasākumi, kas nepieciešami tā atjaunošanai, īpašniekam jāveic par saviem līdzekļiem.
Govju enzootiskā leikoze joprojām ir aktuāla liellopu infekcijas slimība. Mūsu rajonā ir četri slimības skarti punkti, no kuriem vienā novietnē, kas atrodas Skujenes pagastā, vēl tagad ir trīs slimi dzīvnieki, kas ir jālikvidē. Pārējās slimības skartajās dzīvnieku mītnēs tiek veikti leikozes apkarošanas pasākumi, kurus apmaksā valsts.
Latvijā pavisam ir 42 ar leikozi slimi dzīvnieki, 108 slimības skartas novietnes, kurās tiek veikti atbilstoši leikozes likvidēšanas pasākumi.
Komentāri