Tikko grāmatveikala „Sprīdītis” plauktos ielikta pirmā Cēsu centrālās bibliotēkas izdotā grāmata – „Gaujmalieša pārnākšana”. Tajā apkopoti cēsnieka, žurnālista, domnieka un sabiedriskā darbinieka Roberta Janelsīša (1904. – 1942.) darbi.
Projekta vadītāja, Cēsu centrālās bibliotēkas direktore Natālija Krama skaidro, ka grāmatas
iniciators ir R.Janelsīša dēls Aivars Janelsītis, kurš ļoti gribēja izdot tēva darbus. Viņš bibliotēkai uzdāvināja ļoti vērtīgu dāvanu – laikrakstu „Cēsu Avīze” un „Cēsu Vēstis” 20. gadsimta 20. – 30. gadu komplektus, kuri ir unikāls retums, to nav pat Latvijas Nacionālajā bibliotēkā. Tagad tie glabājas bibliotēkas novadpētniecības lasītavā un ir pieejami ikvienam interesentam.
A. Janelsītis, kurš darbojas Turaidas pils atbalsta fonda valdē un projekta „Siguldai 800” darba grupā, atklāj, ka ideja par grāmatu radusies viņa tēva 100 gadu jubilejas atceres pasākumā, kas
2004. gadā notika Cēsu bibliotēkā. A.Janelsītis skaidro, ka ar šī izdevuma palīdzību iespējams gūt iespaidus par dzīvi 30. gados, kad stāsti, kas iekļauti grāmatā, bijuši iemīļota lasāmviela cēsniekiem.
N.Krama vērš uzmanību: „Idejai par grāmatas izdošanu pirmais atbalstītājs bija Cēsu rajona padomes izpilddirektors Māris Niklass, kurš teica – jā, darīsim, ko varēsim, meklēsim līdzekļus un izdosim šo grāmatu. Pēc viņa iedrošinājuma arī mēs teicām „jā”. Kopš tā brīža pagājuši trīs gadi, līdz grāmata ir izdota.”
Projekta vadītāja atzīst, ka stāsti rakstīti 30. gadu „naivismā: „Šī grāmata ir vērtīga Cēsīm, tādēļ, ka R.Janelsītis bija cēsnieks, tādēļ, ka izdevumā publicētie stāsti ir par mūsu pilsētu un tās iedzīvotājiem, kādu nav nekur citur. Ir darbi, piemēram, par Cēsu ugunsdzēsējiem, pili, Balto dāmu, sadzīvi, arī vēsturiskajām Cēsīm. Ļoti ceru, ka cēsniekiem tā patiks.”
Turklāt izdevumu lieliski bagātina Andas Nordenas kvalitatīvi veidotais noformējums.
Vēsturnieks Daumants Vasmanis grāmatas pēcvārdā norāda, ka publicētie darbi ļauj „izjust laiku”: „Patīk vai ne, bet tas ir sava laika Cēsu sabiedrības spogulis.”
Pilsētas domes priekšsēdētājs Gints Šķenders priekšvārdā izteicis ideju, ka šī grāmata varētu būt labs aizsākums izdevumu sērijai par bijušajiem pašvaldības un sabiedriskajiem darbiniekiem.
R.Janelsītis laika posmā no 1927. līdz 1934. gadam bija laikraksta „Cēsu Avīze” un no 1934. līdz 1940. gadam „Cēsu Vēstis” redaktors, strādājis arī pilsētas bibliotēkā. Izdotajā grāmatā, kas veltīta pilsētas 800 gadu jubilejai, apkopoti stāsti, noveles, humoreskas un dzeja par Cēsu ikdienu, tā laika dzīvi un cēsniekiem.
Komentāri