Valsts Priekuļu lauksaimniecības tehnikumā allaž bijis sportisks gars, fiziskās aktivitātes tur bijušas cieņā. Tiesa, pēdējos gados jaunieši kļuvuši pasīvāki, uz sporta stundām vai vienkāršu brīvā laika pavadīšanu sportojot neraujas. Taču sportisko piedāvājumu un iespējas tehnikumā varētu apskaust ikviena mācību iestāde.
Tehnikuma sporta skolotājs Andris Siksnis stāsta, ka ziemā allaž galvenie bijuši sezonas sporta veidi. Jau no 1965.gada tehnikums var lepoties ar savu brīvdabas slidotavu.
“Kur tagad ir hokeja laukums, sākotnēji bija tikai ledus celiņš. 1981.gadā mode mainījās, uz viļņa bija hokejs, Rīgas “Dinamo” un Helmuts Balderis. Arī mēs uztaisījām hokeja laukumu. Tā, neraugoties uz uzplūdiem un atplūdiem, ledus tiek liets katru gadu, nav bijis vien divus gadus, arī pērn, kad laika apstākļi to neļāva,” stāsta A. Siksnis.
Slidotavas vajadzībām ierīkota ūdens apgādes sistēma, apgaismojums. Ledu lej un tīra sporta skolotāji. Slidotavas uzturēšana ir smags un nepateicīgs darbs. Kad vakarā slidotāji dodas mājās, skolotāji ķeras pie darba, lai otrā rītā laukums atkal būtu līmenī. Viņu entuziasmu var tikai apskaust.
Tehnikuma direktors Imants Kupčs atrada finansējumu, un šoruden hokeja laukumam uzlika stingru pamatu, kas atvieglo ledus liešanu. Paši sporta skolotāji veica arī hokeja laukuma bortu rekonstrukciju, pavasarī cerot to pabeigt pilnībā.
Tehnikuma audzēkņiem, kuri vēlas slidot, nav jāsatraucas par inventāru. Ir 52 pāri slidu, un tās bez maksas var izmanot arī Priekuļu iedzīvotāji. Lai slidas varētu apaut siltumā, sporta hallē, ierīkots ledus celiņš, kura pēdējo posmu līdz telpām sedz gumijas paklājs, lai nebojātu slidas.
Hokeju uzspēlēt brauc arī cēsnieki. A. Siksnis norāda, ka prom netiek dzīts neviens, bet viesošanos ledus laukumā vajadzētu saskaņot ar tehnikuma sporta nodaļu, kas iepazīstinās viesus ar iekšējās kārtības noteikumiem.
Redzot šo piedāvājumu, rodas iespaids, ka tehnikuma audzēkņi par sportošanu vien domā. Jo ir ne tikai slidotava. A. Siksnis: “Mums viss ir bez maksas – slidas, slēpes, trenažieru zāle, sporta zāle, lai tikai nāk un darbojas. Sporta stundās ļaujam izvēlēties, ja grib slidot – lūdzu, slidas un laukums, ja slēpot – lūdzu, slēpes, stadions un apkārtējās trases. Ja neko negrib, spēlē ārā futbolu, jo sporta stundas mums notiek ārā. Tas būtu noziegums – šādā laikā dzīvot pa zāli.
Diemžēl jāatzīst, ka audzēkņu aktivitāte ir neliela. It īpaši, ja salīdzina ar senākiem laikiem. 80.gados, kad tika izveidots hokeja laukums, tehnikuma čempionātā piedalījās pat 20 komandas, kas spēlēja visu ziemu. Tagad izdodas savākt divas, trīs. Slēpot vēlme vēl mazāka. Atceros, savulaik tehnikuma sacensībās 4×5 km slēpojumā piedalījās 20 komandas. Tagad slēpotāju skaits uz roku pirkstiem saskaitāms, bet ar slēpēm varam nodrošināt ļoti daudzus. Ir meitenes, kuras grib iemācīties slēpot, un to arī veicinām. Bet maz šādu aktīvistu. Atliek vien cerēt, ka situācija uzlabosies un jaunieši sāks novērtēt fizisko aktivitāšu nozīmi.”
Tehnikuma direktors stāsta, ka audzēkņi labprātāk izmantojot iespēju slēpot Žagarkalnā, kur tehnikumiešiem pieejamas atlaides. Kalnu braucēju skaits šosezon palielinājies trīs reizes, turp dodas ap 80 audzēkņu.
A. Siksnis norāda, ka arvien vairāk jauniešu uz sporta stundām nāk ar ārsta zīmēm, meklē visdažādākās iespējas izvairīties no tām: “Jaunā sporta zāle ir paradīze, salīdzinot ar veco “pūsli”, te varētu sportot un sportot, bet nē. Grūti pateikt, kur meklējams pasivitātes iemesls. Domāju, ka Latvijā nav tehnikuma, kurā būtu labākas iespējas nodarboties ar sportu. Ziemā ir viss nepieciešamais slidošanai un slēpošanai, ir lieliski aprīkota sporta zāle, ir trenažieru zāle, Žagarkalnu var izmantot lētāk. Arī peldbaseins, tiesa, par samaksu, bet ir gandrīz līdzās. Nu, ko labāku var vēlēties.”
Tehnikuma direktors I. Kupčs stāsta, ka tas vēl nav viss, esot vairākas nākotnes ieceres. Pie dienesta viesnīcas plānots iekārtot pludmales volejbola laukumus. Tehnikums gatavojas slēgt līgumu ar BMX federāciju par trases izveidošanu mācību iestādes teritorijā. Tātad būs iespēja nodarboties ar vēl diviem sporta veidiem. `
“Ir vēl kāda iecere. Proti, aicinot talkā Aizsardzības ministriju, atjaunot šautuvi, kas atrodas zem dienesta viesnīcas, lai būtu iespēja nodarboties ar šaušanu. Telpa jau ir, tā jāsakārto atbilstoši standartiem. Esmu optimisma pilns, ka to izdarīsim. Uz skolas simts gadu jubileju 2010.gada vasarā pludmales volejbola laukumus atklāsim,” saka I. Kupčs.
Viņš arī norāda, ka aicinās Priekuļu pašvaldību atbalstīt tos, kuri strādā šajā sportā bāzē, jo to arvien vairāk apmeklē arī priekulieši. Skolā tik daudz samazināti štati un slodzes, ka nav vairs cilvēku, kas visu paveic. Bet bāze darbojas visu nedēļu, zālē notiek rajona čempionātu spēles, arī AMI sporta spēles, kur piedalās profesionālo skolu audzēkņi. A. Siksnis norāda, ka visi Vidzemes turnīri basketbolā, volejbolā, telpu futbolā tagad notiek tehnikuma sporta zālē.
Sporta bāzes uzturēšanā tiešām tiek ieguldīts liels darbs, un te jāuzteic sporta nodaļas pedagogi un darbinieki, kuri strādā, stundas neskaitot.
Komentāri