Jau ierasti vienā no pēdējiem “Druvas” numuriem sporta lappusē atskatāmies uz aizvadīto gadu. Tiesa, 2020.gads arī sportā bijis ļoti neparasts, bija periods, kad visā pasaulē sporta ziņās dominēja viena tēma – par atceltajām, pārceltajām sacensībām.
Droši vien daudziem šis bija nepiepildīto sapņu un cerību gads, jo pēc rūpīgas gatavošanās sezona tā nemaz īsti nesekoja. Tika atcelts arī gada pasaules sporta notikums – Tokijas olimpiskās spēles. Cerams, ka 2020.gada olimpiskās spēles varēs notikt 2021.gadā un arī mūsu puses sportistiem, kuri varēja kandidēt uz dalību tajās, vēl būs iespējas sapni piepildīt.
Kāds bijis aizejošais 2020. gads?
Gada pielāgošanās
Šajā gadā arī sportā ļoti ienāca digitālās tehnoloģijas. Autobraucēji trenējās pie virtuālajiem simulatoriem, riteņbraucēji trenējās un sacentās uz datorizētajiem velotrenažieriem, virtuālā vide ienāca arī skrējēju ikdienā. Te jāmin sporta klubs “Ašais”, kura skrējēji apstākļos, kad atceltas visas sacensības, atrada iespēju startēt sacensību režīmā, turklāt – nepārkāpjot valstī noteiktās ārkārtējā stāvokļa prasības. Viņi piedalījās īpašās virtuālajās sacensībās, kas notika vairākos posmos. Sportisti nesacentās pie datora, bet skrēja reālā distancē, ar GPS viedierīcēm fiksējot attālumu, laiku, tā sacenšoties ar daudziem simtiem dalībnieku no daudzām pasaules valstīm.
Par to, lai skriešana būtu saistošāka, ar sacensību azarta piegaršu, domāja arī skriešanas entuziastu kopiena “Skrien un nūjo Cēsīs”, nākot klajā ar vairākiem interesantiem piedāvājumiem. Vispirms bija aicinājums katru nedēļu veikt noteiktu attālumu, fiksējot to kopienas feisbuka profilā. Tad sekoja aizraujošāks sportiskais izaicinājums – “Meža cilpa”, kurā dalībniekiem bija jāskrien pēc iepriekš noteikta maršruta, ielādējot savā viedierīcē distances GPX failus, lai ievērotu maršrutu. Tika organizēts arī “Super Duper” pusmaratons (21,1 km) un maratons (42,2 km).
Nepiepildītie sapņi
Šis gads īpaši sāpīgs bija sporta spēļu komandām, jo pavasarī sezona lielākoties palika nepabeigta. Kādā vietu sadalījumu noteica, citā sezonu pārtrauca, vietas nesadalot.
Šķiet, īpaši sāpīgi tas bija florbola komandai “Lekrings”, tāpēc viņiem nominācija “Nepiepildītie sapņi”. 2019./ 2020.gada sezona ritēja ļoti veiksmīgi. “Lekrings” regulāro čempionātu beidza pirmajā vietā ar teicamu statistiku. 22 spēlēs komanda guva 17 uzvaras, piedzīvoja tikai piecus zaudējumus, guva visvairāk – 163 – vārtu un bija vienīgie, kuri ielaida mazāk par simts vārtiem – tikai 89. Iepriekšējo reizi cēsnieki regulāro čempionātu bija uzvarējuši tālajā 2009./ 2010.gadā.
Protams, uzvara regulārajā čempionātā negarantēja čempionu titulu, bet tas tā arī paliks neatklāts, sezona tika apturēta, kad izslēgšanas spēlēs ritēja vien pirmā kārta. Cēsnieki pēdējo reizi par čempioniem kļuva 2014./ 2015.gada sezonā, kad regulārajā turnīrā bija otrie.
Gada novērtējums
Šādu nomināciju varam dot basketbolistei Emīlijai Kristai Gravai, kura jau trešo gadu mācās un spēlē basketbolu Amerikas komandā “Wagner College Seahawks”. Šajā pavasarī viņa tika iekļauta Amerikas Nacionālās koledžu sporta asociācijas (NCAA) ziemeļaustrumu konferences sezonas visu zvaigžņu komandā jeb, kā to dēvē tur, “Pirmajā komandā”. Šāda komanda tiek nosaukta reizi gadā, ņemot vērā visas sezonas statistiku, par spēlētājām balso arī treneri.
Statistika liecina, ka Emīlija savā komandā piedalījās visās 28 sezonas spēlēs, viņai otrs lielākais spēles laiks – 30,4 minūtes vidēji spēlē. Arī visvairāk gūto punktu – 448 jeb vidēji 16 spēlē, un viņa bija līdere arī cīņā par atlēkušajām bumbām – 167 jeb vidēji sešas spēlē.
Arī jauno sezonu, kas startēja decembra sākumā, spēlētāja sāka produktīvi, lai arī viņas komanda zaudēja. Emīlija laukumā pavadīja 38 minūtes, gūstot 18 punktus. Abi šie rādītāji labākie komandā.
Gada ieraksts
Te nerunāšu par kādu mūzikas ierakstu, bet par biatlonistes Baibas Bendikas ierakstu šī sporta veida vēsturē. Februārī Antholcā viņa aizvadīja savu labāko pasaules čempionātu, visās distancēs iekļūstot starp pirmajām 25.
7,5 kilometru sprinta distancē B. Bendika bija augstajā 12.vietā, sasniedzot karjeras labāko rezultātu pasaules čempionātā. 10 km iedzīšanā viņa vēl vairāk uzlaboja savu rezultātu, pirmo reizi pasaules čempionātā finišējot labāko desmitniekā, devītajā vietā. Ar šo panākumu viņa arī pārrakstīja Latvijas dāmu biatlona vēsturi, jo tik augstu panākumu vēl nevienai nebija izdevies izcīnīt. Distancē ar kopējo startu Baiba izcīnīja 18. vietu, kas ir visu laiku labākais rezultāts Latvijas dāmu biatlona vēsturē pasaules čempionāta masu startā. Vēl viņai 25.vieta individuālajā distancē un 17.vieta pāru stafetē kopā ar Andreju Rastorgujevu.
Šajā nominācijā vēl var minēt SK “Ašais” dalībnieka Roberta Glazera veikumu Sāremā trīs dienu sacensībās šajā rudenī. Triju dienu summā viņš uzrādīja šī skrējiena visu laiku ātrāko rezultātu, tagad viņam pieder skrējiena rekordi P6/ P11/ P14 grupās, turklāt šogad Roberts apsteidza P16 grupas labāko rezultātu, kurā viņam jāstartē nākamgad.
Gada medaļa
Tupinot R. Glazera sezonas veikumu, jāatzīmē vēl viens viņa sasniegums. Jūlija sākumā sacensībās Tartu jūdzes skrējienā viņš izcīnīja sudraba godalgu, bet šai medaļai vēl kāda lielāka nozīme. Tā bija 900. medaļa sporta kluba “Ašais” vēsturē. Te vēl jāatzīmē, ka Roberta kontā arī kluba 600. un 800. medaļa!
Gada stabilitāte
Turpinot par vieglatlētiku, jāpiemin Cēsu Sporta skolas audzēknes Vinetas Krūmiņas veiksmīgā sezona. Latvijas čempionātā U18 grupā viņa bija labākā gan diska mešanā, gan lodes grūšanā, nopelnot arī iespēju pārstāvēt Latviju Baltijas čempionātā šajā vecuma grupā.
Sezonas kopvērtējumā sieviešu konkurencē viņai trešais labākais rezultāts diska mešanā (44,76m). Šis rezultāts labākais starp juniorēm U20 grupā, U20 grupā viņai arī labākais rezultāts lodes grūšanā (13,98m).
Šajā nominācijā vietu pelnījuši vēl vairāki Cēsu Sporta skolas audzēkņi. Estere Volfa plūca daudzas godalgas, galvenokārt zelta, rollerslēpošanā, vasaras biatlonā, slēpošanā, biatlonā, kā arī taku skriešanas seriālā “Stirnu buks”.
Krietns medaļu birums Latvijas čempionātā vasaras biatlonā, rollerslēpošanā, slēpošanā Amēlijai Zaķei S12 grupā un Rūdolfam Raudziņam V12 grupā.
Un, protams, orientieristei Sandrai Grosbergai, kura šajā sezonā Latvijā svinēja uzvaras visās sacensībās, kurās piedalījās, tādējādi triumfējot arī Latvijas kausa izcīņas kopvērtējumā un Stafešu kausā. Sandras veikums septembrī novērtēts arī starptautiski, viņa atzīta par septembra sportisti Pasaules Spēļu asociācijas vērtējumā.
Gada treneris
Te jārunā par Māra Urtāna devumu, kura audzēkņi rāda ļoti atzīstamu sniegumu lodes grūšanā un diska mešanā. Jau minēts Vinetas Krūmiņas veikums, vēl jāatzīmē Aleksandra Volkova labākais rezultāts diska mešanā pieaugušo grupā. Teicami starti bija arī Nikam Kļaviņam, Artūram Ozolam, Jānim Zemītim.
Treneris pats rādīja labu piemēru, uzvarot Latvijas čempionātā lodes grūšanā. Tā viņam bija jau 37. zelta medaļa Latvijas čempionātos!
Gada debija
Šī nominācija jāpiešķir sieviešu florbola komandai “Līgatne”, kura debitēja Latvijas čempionātā. Šogad sieviešu komandas netiek dalītas divās līgās, izveidota viena apvienotā, kurā startē astoņas komandas. Līdz pauzei līgatnietes piecās spēlēs guva trīs uzvaras, un šobrīd komanda ir trešajā vietā.
Šajā nominācijā jāatzīmē arī divi mūsu biatlonisti – Annija Sabule un Rūdis Balodis, kuri veiksmīgi debitēja Pasaules kausa sacensībās.
Gada atgriešanās
Šoreiz par to, ka basketbolā pēc 26 gadu pārtraukuma šogad Latvijā atkal tika organizēta cīņa par Latvijas kausu. Tajā iesaistījās arī basketbola komanda “Cēsis/ Cēsu Sporta skola”, kas veiksmīgi pārvarēja Latvijas kausa izcīņas pirmo kārtu, divu spēļu summā ar 187:154 pārspējot BK “Krāslava”. Tiesa, īsi pirms otrās kārtas spēlēm sezonā iestājās pauze.
Gada izaicinājums
Šajā nominācijā atzinību pelnījusi jau minētā “Noskrien Cēsis” komanda, kura laikā, kad sacensības notikt vairs nevarēja, pati sev sarīkoja stafetes skrējienu no Papes bākas Rucavas pagastā tālajā Kurzemes galā līdz AB dambim Rīgā, 40 stundās veicot aptuveni 400 kilometrus. Startēja divas komandas: dāmu komandā Žanna Vanaga, Vineta Skrastiņa, Evija Taurene, Ieva Ārtberga un Elīna Vanaga, bet vīru komandā Andžejs Stepančuks, Miķelis Vietnieks, Nauris Spalviņš un Arvis Taurenis.
Vēl šajā nominācijā var atzīmēt cēsnieku Kasparu Lapsu, kurš pirmo reizi startēja tradicionālajā skrējiensoļojumā Rīga – Valmiera. Viņš finišēja pēc 11 stundām 55 minūtēm un 59 sekundēm, kas absolūtajā vērtējumā viņam deva 37.vietu, bet vīriešu konkurencē – 33.
Komentāri