Visā Latvijā aizvadītajā Ēnu dienā skolēnus uzņēma arī Cēsu klīnika. Interese par iespējām iepazīt dažādu speciālistu darbu bija liela, turklāt “ēnas” bija ne tikai Cēsu novada
bērni un jaunieši, skolēni bija braukuši no tuvākām un tālākām Latvijas vietām.
Klīnikas sabiedrisko attiecību speciāliste Dace Valnere pauda, ka Ēnu dienai bija pieteikušies vairāk nekā 30 jaunieši no Cēsīm, Smiltenes, Valmieras, Limbažiem, Līgatnes, Ogres, Rīgas, Rūjienas un Rēzeknes, pieprasījums pārsniedza iespējas speciālistiem visus jauniešus uzņemt. Līdzīgi kā citus gadus vislielākā interese bija par iespēju iepazīt ķirurga darbu, uz piedāvātajām četrām ķirurgu “ēnu” vakancēm bija pieteikušies 11 jaunieši. 18 skolēniem bija iespēja sekot Neatliekamās medicīniskās palīdzības un Uzņemšanas nodaļas ārstu darbam, iepazīt pediatru, internās medicīnas ārstu, anesteziologu reanimatologu, fizioterapeitu, ergoterapeitu, radiologa asistentu, medicīnas māsu darba ikdienu.
Skolēnus vispirms uzņēma galvenā ārste Inga Skrapce, iepazīstināja ar klīnikas darbu, bet klīnikas valdes priekšsēdētāja Ingūna Liepa, ārste ar 42 gadu pieredzi dažādu reģionu slimnīcās, jauniešiem uzsvēra: “Ir noteiktas lietas, kas jāņem vērā, izvēloties strādāt veselības aprūpē. Pirmkārt, ir jābūt ļoti lielai cilvēkmīlestībai, otrkārt, ļoti augstai pienākuma sajūtai un, treškārt, jārēķinās, ka šajā nozarē visu mūžu būs jāmācās ne tikai tāpēc, ka ik pēc pieciem gadiem ir jāpierāda sava varēšana, bet arī tāpēc, ka medicīna ir nozare, kas nemitīgi un strauji attīstās.” Turklāt Ingūna Liepa piebilda, ka, lai gan par to parasti nerunā, ir ļoti svarīgi saprast, ka mediķis nav tikai profesija, tas ir dzīvesveids, turklāt ne tikai pašam, bet arī visai ģimenei.
“Druvai” I.Liepa apliecināja, ka ēnotāji lielākoties tiešām ir ļoti motivēti, daudzi sevi medicīnā redz jau no bērnības. Vēl daļa pasākumu izmanto, pētniecisku motīvu vadīti, vēloties izpētīt, uzzināt vairāk, profesionāli pilnveidoties. Bet ir arī neliela daļa jauniešu, kuru primārā motivācija ir labi nopelnīt. I.Liepa norāda, ja tā ir vienīgā motivācija, tādam cilvēkam medicīna nav paredzēta, atgādinot, ka bez cilvēkmīlestības strādāt šajā nozarē nav iespējams.
Uzrunātie skolēni “Druvai” pauda lielu interesi par profesijām, kuru darbu viņi izvēlējušies iepazīt tuvāk. Daļa skolēnu šāda pasākuma iespējas izmanto jau atkārtoti. Niklāvs Dravants no Cēsu Jaunās vidusskolas bija pieteicies ēnot internistu, jo vēlējās vairāk uzzināt par iekšķīgajām slimībām. Niklāvs ir sportists, aizraujas ar orientēšanos, viņš atzīst, ka veselība ir svarīga dzīves sastāvdaļa, tāpēc ir vēlme padziļināt zināšanas, paplašināt redzesloku. Arī Līga Āboliņa, kura mācās Valmieras Valsts ģimnāzijas 11. klasē, ēnoja internistu, jo Latvijas Universitātes Jauno mediķu skolā tiešsaistē bija tikšanās ar internistu, kas ļoti saistoši stāstīja par savu profesiju un tā radīja interesi to iepazīt tuvāk. Līga apmeklē arī Rīgas Stradiņa universitātes Jauno mediķu akadēmiju. Jauniete atklāj, ka viņu interesē arī tādas profesijas kā psihoterapeits un neirologs. Tā kā šogad Vidzemes slimnīcā nebija iespējams klātienē iepazīt mediķu darbu, Līga izvēlējās braukt uz Cēsīm.
Cēsu Valsts ģimnāzijas 11. klases skolniece Betija Anna Skrastiņa jau pirms diviem gadiem Cēsu klīnikā ēnoja ķirurgu Voldemāru Vaivodu, ko uztvēra kā vienreizēju iespēju. Šogad Anna ēnoja pediatri, jo Jauno mediķu skolā tuvāk iepazīst šo profesiju, tagad aizdomājusies ka, izvēloties medicīnu, varētu kļūt par pediatri. Betija Anna vērtē, ka mediķu darbs nav viegls, ārstam ir jābūt gatavam daudz strādāt, un izcēla tādas īpašības kā iecietība, pacietība, bezbailība. Jauniete ir apsvērusi arī domu vasarā strādāt klīnikā, piemēram, par sanitāri, lai veidotu pilnīgāku priekšstatu par klīnikas speciālistu ikdienu.
Izglītības organizācijas “Junior Achievement Latvia” organizētais karjeras izglītības pasākums skolu jauniešiem “Ēnu diena” visā Latvijā notika pēc divu gadu pārtraukuma, un lielākā daļa pasākumu bija klātienē. Ēnu dienas mērķis ir iepazīstināt skolēnus ar dažādu profesiju un nozaru prasībām, lai palīdzētu jauniešiem izvēlēties nākotnes profesiju un atbilstoši sagatavoties darba tirgum. Ēnotājus šogad ar dažādām profesijām iepazīstināja 1827 ēnu devēji, kopumā piedāvājot 6362 vakances. Skolēnu pieprasītākā profesija bija programmētājs.
Komentāri