Svētdiena, 24. novembris
Vārda dienas: Velta, Velda

Zemniekiem jautājumu netrūkst

Sarmīte Feldmane
23:00
07.06.2022
13
Gerh Cesis 1

Kā globālie jautājumi ietekmē lauksaimniecību, ko Latvijas Kopējās lauksaimniecības  politikas stratēģija sola zemniekiem, kādi būs vai nebūs atbalsta  veidi – tās bija tikai dažas tēmas, par  kurām Cēsu novada lauksaimnieki vakar izjautāja zemkopības ministru Kasparu Gerhardu.

Uz tikšanos ar ministru lauksaimnieki pulcējās Vaives pagastā.
“Zemniekiem ir svarīgi satikties ar ministru, ministrijas amatpersonām. Šis pavasaris nav viegls, tas daudziem raisa pārdomas ne tikai par to, kāda būs nākamā ziema, bet par tālāko saimniekošanu. Baidīties nedrīkst, jādomā, kā nopelnīt, jādara, un tikai katrs pats var pieņemt lēmumu,” “Druvai” sacīja Latvijas Zemnieku federācijas    valdes priekšsēdētāja Agita Hauka. Ministra un lauksaimnieku tikšanos rīkoja federācija sadarbībā ar Cēsu Zemnieku biedrību.

“Lejas Dandēnu” saimniekiem Līgai un Aivaram Bondariem Skujenes pagastā ir 50 slaucamo govju ganāmpulks. “Patlaban nav, par ko uztraukties, jāstrādā. Trešdien pirmo zāli nopļāvām, beidzot sāk augt,”    saka saimnieks, bet saimniece vērtē, ka ir skaidrs, viss būs dārgāks, cik varēs, govīm nepieciešamo pirks. “Ja piena cena turēsies, gan jau izturēsim. Interesē, kāds būs jaunais Eiropas plānošanas periods. Jāzina, ko varam sagaidīt, kādas būs iespējas,” atklāja skujenietis.

Kaspars Goba Vaives pagastā audzē gaļas liellopus. “Lauksaim­niecības politika ir skaidra, interesē, kādas turpmāk būs prioritātes. Ir bažas par Latvijas lauksaimniecības nākotni, kā spēsim konkurēt ar agrāri attīstām valstīm, kādi būs atbalsta mehānismi, kā risināsim ģeopolitiskos izaicinājumus. Tie ir globāli jautājumi, kas mūs ikvienu ietekmēs. Katram sevi jāsaskata lielajā bildē un jārīkojas ar prātu,” pārdomās dalījās Vaives pagasta lauksaimnieks.

Vairāki zemnieki “Druvai” atzina, ka ir svarīgi dzirdēt ministra viedokli par jautājumiem, kas viņiem personīgi ir aktuāli.    “Esam aizmirsuši, ko nozīmē strādāt zemi, to kopt. Augsnei trūkst barības, kūtsmēslu, tā zaudē buferspēju pret sausumu, ir noplicināta. Tas ir saimniekošanas rezultāts, ja nedomāsim šodien, būs problēmas jau drīzā nākotnē,” pastāstīja vaivēnietis Juris Apinis, piemājas saimniecības īpašnieks Vaives pagastā.

Zemkopības ministrijas Valsts sekretāra vietniece Pārsla Rigonda Krieviņa      iepazīstināja ar izaicinājumiem un iespējām lauksaimniekiem šogad. Ministrs Kaspars Gerhards, stāstot par jauno plānošanas periodu līdz 2027.gadam, uzsvēra, ka bijušas 50 reģionālās un darba grupu diskusijas, uzklausīti ierosinājumi un atrasti kompromisi. Lauksaim­niecībā akcents likts uz mērķētiem atbalstiem, lai tos saņemtu dažāda lieluma saimniecības, uzņēmēji un nozares. 48 procenti naudas plānots vides un klimata jautājumu risināšanai.

“Politiskā līmenī Eiropas Komisija ir apstiprinājusi Latvijas Kopējās lauksaimniecības politikas stratēģiskā plāna 2023.-2027.gadam projektu, vēl jāizdara daži precizējumi. Tagad karš Ukrainā parāda, cik svarīgi, ka Eiropas Savienībā (ES) ir vienota lauksaimniecības politika. Tā pierādījusi dzīvotspēju. Sistēma ir smaga un dārga, bet tā attaisnojas,” skaidroja ministrs un uzsvēra, ka Latvijā par pārtikas trūkumu nav jāuztraucas, varam sevi nodrošināt.

“Pārtika kļūs dārgāka, ar to jārēķinās. Latvijā inflāciju paredz 12 procentus, tas ir optimistiski,” vērtēja zemkopības ministrs. Patlaban tonna kviešu maksā 430 eiro. “Mēs izaudzēsim, bet vai cilvēki varēs nopirkt,” jautāja kāds vaivēnietis. Ministrs pastāstīja, ka tiek strādāts pie dažādiem atbalsta mehānismiem. “Par PVN samazināšanu pašu audzētai pārtikai aizvien notiek karstas diskusijas,” bilda K.Gerhards.

Lauksaimnieki ministram uzdeva visdažādākos jautājumus par saimniekošanu, izskanēja arī, ka Gaujas Nacionālā parka teritorijā varētu aizliegt izmantot augu aizsardzības līdzekļus. “Latvijas mērķis ir 2030.gadā sasniegt, ka 25 procenti zemes ir bioloģiskā platība. Tagad ir 15%, tas ir starp labākajiem rādītājiem visā Eiropas Savienībā.    Latvijai ir    labs starta punkts, mērķi varam sasniegt,” stāstīja K.Gerhards un uzsvēra, ka katram zemniekam pašam ir jāizlemj, kā saimniekot, neviens, ne valsts, ne ES, nenoteiks, vai būs bioloģiskā vai konvencionālā lauksaimniecība.

Zemnieki atzinīgi vērtēja to, ka darbā var izmantot sezonas strādniekus. Taču sezonas strādnieki nedrīkst veikt kvalificētu darbu, piemēram, braukt pa lauku, vācot akmeņus, drīkst tikai lasīt. Par sezonas strādnieku nepieciešamību lauksaimnieku organizācijas un ministrija jau daudzus gadus mēģina rast kompromisu ar Labklājības un Finanšu    ministriju, kuras nepiekrīt šādam nodokļu režīmam.

Lauksaimnieki ministram stāstīja par postījumiem, ko augļu dārziem nodara staltbrieži, dažā saimniecībā arī lūši. “Kāda ir sabiedrības attieksme pret meža dzīvniekiem, labi redzams sociālajos tīklos. Arī    ES valstīs situācija ir dažāda, kur vilku un lūšu nav, nespēj iedomāties, ka to var būt daudz,” pārdomas izteica ministrs.

Zemnieki arī izteica satraukumu par kurināmā cenām, par to, ka šķelda un granulas tiek eksportēti, paši nevar nopirkt. Ministrs atgādināja, ka Latvijas iekšējais tirgus ir ES tirgus. “Tiek plānoti dažādi pasākumi, kurināmā nepietrūks, šķeldas un granulu cena būs zemāka nekā gāzei,” teica K.Gerhards.

Tikšanās reizē vēl tika runāts par saules paneļu izdevīgumu, par biškopju problēmām, par skolu nodrošināšanu ar pašu audzētu pārtiku, izskanēja ierosinājumi, kā pareizāk dalīt valsts budžeta naudu.

Pēc tikšanās ar lauksaimniekiem K.Gerhards un ministrijas darbinieki apmeklēja    Vaives pagasta zemnieku saimniecību “Lejas Krastiņi”, kur saimnieko Glorija Zaļaiskalna. Saimniecībā ir vairāk nekā 200 liellopu, simts slaucamo govju, tiek apsaimniekoti 406 hektāri lauksaimniecības zemes.

Ministrs apmeklēja arī    Vidzemes Tehnoloģiju un dizaina tehnikumu un apskatīja jauno Lauksaimniecības tehnikas un automobiļu diagnostikas un remontu centru. Ar novada domes priekšsēdētāju Jāni Rozenbergu tika pārrunāti      aktuālie jautājumi, kā arī par zivju audzētavu “Kārļi” un “Brasla” nākotni. Abas puses vienojās, ka tiks rīkota tikšanās, lai meklētu konkrētus risinājumus.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

Plaša teritorija jaudīgai uzņēmējdarbībai

00:00
24.11.2024
31

Valmieras pievārtē pagājušajā nedēļā atklāja Industriālā parka būvniecību nepilnu 60 hektāru plašā teritorijā. Darbus plānots pabeigt nākamā gada beigās. Apbūves teritorijā būs inženierkomunikāciju infrastruktūra, liels loģistikas centrs, industriāls elektroenerģijas pieslēgums, plašas stāvvietas, dzelzceļa pievads. Dzelzceļu varēs izmantot, lai nodrošinātu kravu pārvietošanu starp Valmieras dzelzceļa staciju un    Industriālo parku. Paredzēts izbūvēt platsliežu dzelzceļa privātās lietošanas […]

Sava laika personība. Arturs Dronis

00:00
23.11.2024
34

Vairākas paaudzes atceras Arturu Droni – cēsnieku, mākslinieku, skolotāju. Šis ir viņa 120.jubilejas gads. “Viņš bija gleznotāju gleznotājs, skolotāju skolotājs, iedvesmoja skolēnus, sabiedrību gan ar savām gleznām, gan personību. Skatot šodien viņa darbus, varam sajust mākslinieka vienkāršību, inteliģenci. A.Dronis teica, ka katru dienu jāuzglezno kāds portrets, ja nav modeļa, gleznoja pats sevi. Tāpēc starp viņa […]

Jaunieši pagatavo svētku maltīti senioriem

00:00
22.11.2024
50
1

124 seniori Cēsu novadā Lāčplēša dienā saņēma siltu svētku maltīti. Pusdienas Smiltenes tehnikuma jaunieši un “Latvijas Samariešu apvienības” aprūpētāji piegādāja visiem senioriem, kuri novadā saņem pakalpojumu “Aprūpe mājās”. “Senioru emocijas, prieku, laimi, sajūsmu un pateicību nav iespējams aprakstīt,” “Dru­vai” teic Dana Laicāne, vecākā aprūpētāja Cēsu un Valmieras novadā. “Lai gan bijām pieteikuši, ka viņi saņems […]

Automašīnu iegādē cilvēki kļūst arvien racionālāki

10:27
21.11.2024
51

Iegādājoties automašīnu, cilvēki kļūst arvien racionālāki, intervijā aģentūrai LETA norādīja lietoto auto tirgotāja “Longo Group” valdes priekšsēdētājs Edgars Cērps. Pieprasījums pēc vieglajām automašīnām cenu kategorijā zem 10 tūkstošiem eiro palielinājies, bet spēkratiem, kas dārgāki par 20 tūkstošiem eiro, sarucis. Ar Edgaru Cērpu sarunājas LETA žurnāliste Justīne Bere­zovska. “Druvas” lasītājiem piedāvājam saīsinātu interviju.  -Kā pašlaik varētu […]

Zaubē aptieka pārcēlusies uz gaišām un plašām telpām

00:00
21.11.2024
146
1

Zaubē ilgi gaidīts brīdis –vietējā aptieka iekārtojusies ērtākās un gaišākās telpās. Pagājušajā nedēļā uz jauno telpu atklāšanu pulcējās pagasta iedzīvotāji un cilvēki, kas gādāja, lai aptieka būtu mūsdienīga. Zaubes aptieka ir “Lat­vijas aptieka” filiāle, uzņēmuma valdes priekšsēdētājs Alvis Ērglis telpu atklāšanā sacīja: “Šodien vairākkārtīgi izskanēja vārdi – tik saviļņojoši. Un patiesi ir prieks, ka laikā, […]

Sagatavo auto Ukrainai

00:00
20.11.2024
62

Patriotiskās noskaņās Vidzemes Tehnoloģiju un dizaina tehnikuma (VTDT) audzēkņi fondam “Uzņēmēji mieram” nodeva salaboto automašīnu, kas tiks nogādāta Ukrainā. Tehnikums saņēma arī nākamo mašīnu, kuru saremontēs, lai sūtītu ukraiņiem uz fronti. VTDT ir pirmais tehnikums, kurš iesaistījies Ukrainai ziedoto automašīnu tehniskā sagatavošanā, tagad jau to dara septiņas mācību iestādes. “Valsts policijas ziedotais spēkrats, kuru mēs […]

Tautas balss

Vai svarīgākā ir domes vadība

11:01
21.11.2024
49
J. raksta:

“Pagājušajā “Druvas” numurā bija ziņa, ka Cēsu novada pašvaldība par labu darbu valsts svētkos apbalvo 50 darbiniekus. Neviens pagodinātais vārdā nebija nosaukts, bet domes priekšsēdētājs un viņa vietnieki gan minēti pilnībā. Vai tad tikai viņi pelnījuši tādu godu, citi ne,” neapmierinātību ar publikāciju izteica J.

Sveiciens glābējiem un policistiem

11:01
21.11.2024
18
16
Seniore raksta:

“Noskatījos dokumentālo filmu par ugunsdzēsēju glābēju darbu. Tajā bija uzskatāmi parādīti Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta darbinieku pienākumi, reālas situācijas, kādās viņi strādā, ar kādu bīstamību jāsastopas un cik profesionāli viņi atrisina situācijas. Gribu novēlēt visiem, kas strādā šajā dienestā, veselību un izturību un visus sveikt svētkos. Paldies vēlos teikt arī Valsts policijai. Arī tas […]

Kur novilkt robežu

11:39
20.11.2024
33
Lasītāja raksta:

“Lasu, ka Cēsīs Leona Paegles ielai atjaunots Ģimnāzijas ielas nosaukums. Nosaukumā, protams, nav nekā slikta, taču, manuprāt, nav pareizi, ka mēs cenšamies aizslaucīt visu mūsu vēsturi. Šoreiz varbūt ne tik daudz par Cēsīm, bet kopumā. Nav jau neviens cilvēks ideāls, arī rakstnieki, mākslinieki. Katram savi un varbūt daudziem nepareizi uzskati, bet vai tāpēc viņu vārdi […]

Pilsoniska atbildība

11:39
20.11.2024
27
M.N. raksta:

“Paldies priekulietim Gundaram Muceniekam, kurš Lāčplēša dienas rītā Priekuļu birzītē pie piemiņas zīmes Kārlim Ulmanim nopļāva kūlu. G.Mucenieks nežēloja savu laiku un izmantoja arī savu trimmeri,” pastāstīja M.N.

Nevar atrast tualetes

14:54
13.11.2024
66
Seniore no kaimiņu novada raksta:

“Mēs, trīs kundzes astotajā gadu desmitā, no kaimiņu novada bijām ciemos Cēsīs. Izstaigājām pilsētu, vēsturiskās vietas. Kā jau ekskursijā, katrai bija līdzi ūdens pudele. Pienāca brīdis, kad, kā mēdz teikt, daba sauc. Tā kā man Cēsis zināmākas, vedu draudzenes uz Rožu laukumu, atceros, tam līdzās bija pārvietojamās tualetes. Aizgājām, bet nekā, to vairs nav. Un […]

Sludinājumi