“Ūdens pēc nedēļas nogales lietavām stāv pļavās. Vēl pagājušās nedēļas sākumā nebija, ko pļaut, tagad zāle saaugusi, bet uz tīruma netiek,” stāsta Vecpiebalgas pagasta zemnieku saimniecības “Vec-Kurmji” saimnieks Jānis Freimanis un piebilst, ka parasti lopbarības sagatavošana sākas maija otrajā pusē.
Vasarā jāpagūst sagādāt barību ziemai ap tūkstoš liellopiem.
“Ir daudz sēto zālāju, zāle saaugusi kvalitatīva, tikai jācer, ka varēs tikt pļavās. Ir pieredzējusi komanda, kas gaida, kad varēs sākt strādāt,” saka J.Freimanis.
Pērn maijā “Druva” rakstīja, ka Vecpiebalgas pagasta piena lopkopības saimniecība “Vec-Kurmji”, lai paaugstinātu saimniekošanas efektivitāti un nodrošinātu apjomīgāku, bet vienlaikus ilgtspējīgāku saimniekošanu, piesaistot Eiropas struktūrfondu līdzekļus, ieguldīs 2,8 miljonus eiro jauna slaucamo govju kompleksa būvniecībā.
Pagājis gads, un “Vec-Kurmjos” atklāta jauna, moderna govju ferma. Saimnieks Jānis Freimanis atzīst: “Lauksaimniekiem nemainīgi jāspēj rast risinājumu dažādiem izaicinājumiem, un šajā ziņā nekas nav mainījies – vēl joprojām viena no akūtākajām problēmām ir darbaspēks, kā arī investīcijas, kas ļauj samazināt fiziskā darba slodzi. Darbs govju fermā nav viegls, turklāt katra neizdarība vai kļūda uzreiz atsaucas kā finanšu rādītājos, tā arī dzīvnieku veselībā. Tāpēc, lai rastu saimniekošanai laukos jaunas perspektīvas, modernizācija, tostarp robotizācija, ir praktiska nepieciešamība, kā saglabāt gan saimniekošanas kvalitāti, gan nodrošināt to, ka lauksaimniecībā strādāt gribētu arī jaunā paaudze.”
Patlaban saimniecībā ir 360 slaucamas govis, taču līdz ar jaunās fermas atklāšanu tajā paredzēts turēt 650 piena liellopu. “Ganāmpulks papildinās gan pašu audzētām telēm, gan nopirktas grūsnas teles. Jārēķinās tikai ar cenu, Nīderlandē teles var iegādāties lētāk, bet tomēr ar tām īsti neesmu apmierināts. Pašu zemnieki piedāvā labākas,” pastāsta lauksaimnieks un atgādina, ka piena lopkopībā ir svarīgi, lai ganāmpulks būtu kvalitatīvs.
Jaunās tehnoloģijas apgūtas, kā uzsver saimnieks – tikai jāstrādā. Govju apkalpošanai tiek izmantoti astoņi “Lely” roboti, kas nodrošinās automatizētu barības piestumšanu, fermas tīrīšanu un citas tehniskas funkcijas. Fermas projektā ir ņemti vērā modernākie ilgtspējas risinājumi, tostarp būvmateriālu izvēlē un gaisa cirkulācijas sistēmas izveidē. Īpaša uzmanība pievērsta govju labbūtības nodrošināšanai. Govju barošanas galdi izbūvēti ēkas ārmalās, tā ēšanas laikā nodrošina lielāku svaiga gaisa cirkulāciju.
“Vec-Kurmji” , izmantojot gan pieejamo Eiropas Savienības, gan bankas finansējumu, ir ne tikai viena no lielākajām, bet arī modernākajām saimniecībām Vidzemē. Pirms projekta uzsākšanas J.Freimanis pabija vairāk nekā desmit saimniecībās gan Latvijā,gan citās Eiropas valstīs, lai izvēlētos atbilstošākos modernizācijas risinājumus. “Ir, protams, vieglāk strādāt, bet darāmā netrūkst. Arī vecā ferma vēl jāpārbūvē,” stāsta J.Freimanis un atgādina, ka patlaban kaut ko pateikt par nākotnes ieceru īstenošanu ir sarežģīti. Saimniecība pienu pārdod SIA “Latvijas piens”. “Ne jau nevar izdzīvot, bet degvielas cenas kāpums, protams, rada bažas. Viss kļūst tikai dārgāks, un piena cenas kāpums ļauj vien segt izdevumus. Būtiski, kā veiksies ar barības sagatavošanu ziemai, cik tā būs kvalitatīva,” pārdomās dalās “Vec-Kurmju” saimnieks Jānis Freimanis.
Komentāri