Svētdiena, 24. novembris
Vārda dienas: Velta, Velda

Zeme glabā vēsturi. Tā jāizzina

Sarmīte Feldmane
23:00
27.06.2022
26
Arheologi 222 1

Nesteidzīgie gājēji vecpilsētā, redzot telti un plakātus, piestāja    pērnās vasaras arheoloģisko izrakumu vietā Cēsīs, Pils ielā. Eiropas Arheoloģijas dienā arheologi tikās ar interesentiem, stāstot un rādot, ko un kā dara.

“Pilsētā arheoloģiskie izrakumi lielākoties notiek norobežotos būvlaukumos un iedzīvotājiem nav iespējams redzēt, ko darām. Dažkārt vien retais zina, ka kaut kas tiek pētīts un atklāts, nemaz nerunājot, ka varētu apskatīties,” stāstīja arheoloģe, izrakumu Pils ielā vadītāja Laura Lēģere un uzsvēra, ka vismaz šajā dienā ikviens var uzzināt, kā centimetru pa centimetram atklājas Cēsu senvēsture.

Katrs varēja paņemt rokās arheologu ikdienas darba instrumentus, sākot ar parasto zīmuli, beidzot smagām lāpstām, spaiņiem, mērinstrumentiem, metāla detektoru un dronu. Ne viens vien pamēģināja pasijāt zemi, lai atrastu kādu senlietu, ar kramu iegūt uguni, atpazīt dažādas saktas. Bērnus piesaistīja galvaskausi, drosmīgākie tos paņēma rokās, citi zīmēja.
Arheologu biedrības valdes priekšsēdētājs, Latvijas Univer­sitātes pētnieks, Nacionālā mantojuma pārvaldes eksperts Mārcis Kalniņš rādīja, kā strādāt ar metāla detektoru. “Tas ir tikai viens no rīkiem, ko izmanto arheologi.    Likumdošanā noteikts, ka kultūras mantojuma objektos to drīkst tikai ar Nacionālā mantojuma pārvaldes atļauju, kā arī apslēptu mantu      aizliegts meklēt uz svešas zemes bez īpašnieka atļaujas,” atgādināja M.Kalniņš.

Latvijā ir ap tūkstoti, varbūt pat divi tūkstoši entuziastu, kuriem meklēt senlietas ir vaļasprieks. “Ir tādi, kuri ziņo, kad kaut ko atrod. Tas palīdz uzzināt, ko vēl nezinām, jo Latvijā ir vien ap 40 arheologu,      tas ir maz. Ja hobijarheologi kaut ko atrod un par to paziņo, iegūstam jaunas senlietas. Pēdējos gados tas notiek ļoti reti. Ir cilvēki, kuri mantkārības dēļ meklē senlietas un izposta jau zināmos aizsargājamos pieminekļus.    Viņiem svarīgākais ir atrast priekšmetu, mums būtiska sasaiste ar vietu, kur tas atrasts. To nezinot,    priekšmets zaudē daļu no vērtības,” stāstīja M. Kalniņš.    Pieķert pie rokas pēdējos gados izdevies tikai vienu melno arhe­ologu, bet pēdējos četros gados vidēji par nelikumīgu senlietu tirdzniecību ierosinātas astoņas krimināllietas. Pēdējos trijos gados atgūts ap diviem tūkstošiem senlietu.

Likums nosaka, ka piecu dienu laikā, ja kaut ko atrod, jāziņo Nacionālā mantojuma pārvaldei, tā izvērtē, vai atrastā ir senlieta, vai tai vieta muzejā. Ja ne, atradums paliek pie atradēja un viņš ar to var rīkoties, kā vēlas. Ja neziņo, tirgo vai arī glabā, tas ir nelikumīgi. “Metāla detektors ir noderīgs rīks, kuru tāpat kā daudz ko citu var izmantot gan labiem, gan ļauniem nolūkiem,” uzsvēra M.Kalniņš, piebilstot, ka aizvien vairāk arī arheoloģijā izmanto jaunākās tehnoloģijas. Ja pirms gadiem, lai nofotografētu izrakumu laukumu, kāpa kokos vai slēja kāpnes, tagad to izdara drons. No fotogrāfijām var veidot 3D modeļus.  “Strauji attīstās metodes, kas saistītas ar skenēšanu, lai nebūtu jārok,” teica M.Kalniņš.

Tā tikai šķiet, ka vēsturi zinām un    ko gan vēl var atklāt. Ar smaidu M.Kalniņš atzina, ka zinām tikai mazu daļu. “Katra vieta un lieta slēpj daudz tāda, ko nezinām. Pērn bija arheologu augsta līmeņa    publikācija, ka Latvijā atrasti senākie pasaulē zināmie mēra kapi, datēti 3000 gadus pirms Kristus.    Nezinām par cilvēku sadzīvi pirms gadsimtiem. Ja vēsture balstās uz rakstītiem avotiem, arheoloģija uz priekšmetiem. Ienāks aizvien jaunas tehnoloģijas, kas palīdzēs vairāk uzzināt. Tagad trauku lauskai var veikt analīzi un noteikt, kas tajā gatavots. Agrāk tikai minējām. Tagad zinām, ka paši senākie trauki Baltijas teritorijā 5300 gadus pirms Kristus izmantoti zivju pagatavošanai atšķirībā no Rietumeiropas, kur atrastas gaļas un graudu paliekas. Latvijā keramika neattīstījās līdz ar zemkopību. Pirms pieciem gadiem to nevarēja noskaidrot,” atklāja M.Kalniņš. Viņš arī uzsvēra, ka ir svarīgi sabiedrībai skaidrot saprotami, jo zinātniskos rakstus ne katrs var uztvert. Kā katrai zinātnes nozarei, arī arheoloģijai ir sava terminoloģija, bet līdz ar tehnoloģijām ienāk jauni svešvārdi.

“Arheoloģija cilvēkus interesē, jo    to var asociēt ar sevi, savu tautu, pagātni. Kā redzam Ukrainā, iebrucēji cenšas iznīcināt tās vēsturi, kultūras mantojumu, lai nebūtu piesaistes savai zemei, nezinātu vēsturi, tad ir vieglāk pakļaut.    Vēsture piesaista cilvēkus, to dažādi interpretējam, dažkārt tā ir    neviennozīmīga. Vēsturē katrs sev var atrast ko tādu, kas ieinteresē. Vēsturi katrs piedzīvojam katru dienu, vakardiena arī jau ir vēsture,” teica M.Kalniņš.

Latvijas Arheologu biedrība par Latvijas 2022. gada arhe­oloģisko pieminekli izraudzījusies Cēsu senpilsētu, kas ir valsts nozīmes arheoloģiskais piemineklis. Tā aizņem      aptuveni 27 hektāru lielu platību. Cēsu pilsētas senākajā daļā kultūrslāņa biezums sasniedz pat 3,8 metrus. Lai gan Cēsis par pilsētu droši var uzskatīt tikai kopš 14. gadsimta, dažādi arheoloģiskie atradumi, tai skaitā 2021. gada arheoloģiskajos izrakumos Pils ielā 1 atklātais pavarda fragments un tajā atrastā keramika, liecina, ka Cēsu senpilsētas teritorija bijusi apdzīvota jau kopš dzelzs laikmeta.

“Šovasar izrakumi turpināsies,    būsim jau 16.gadsimtā. Atkal gaidām brīvprātīgos. Par pērnās vasaras atradumiem interese ir liela. Kad pats kaut ko atrodi, iesaisties, veidojas izpratne, ka arī tavā pagalmā ir kultūrslānis,    pa kuru ikdienā staigā. Ir grūti iztēloties, ka daudzus gadsimtus arī te bija pilsēta un ritēja dzīve,” teica L.Lēģere.

Eiropas Arheoloģijas diena notika arī    Raunas pils pagalmā.    Arheoloģe Aija Ērkšķe stāstīja par arheologa darba specifiku    izrakumos, iepazīstināja ar darba rīkiem un aprīkojumu, kas nepieciešams, veicot arheoloģisko izpēti. Uz Raunas pils pagalma sienas varēja skatīt pils projekcijas.

Āraišu ezerpilī īpaši bija padomāts par bērniem. Viņiem bija atvērtas darbnīcas “Māls” un “Graudberzis”. Varēja arī iejusties arheologa lomā un darboties  ar lāpstiņu un citiem instrumentiem.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

Plaša teritorija jaudīgai uzņēmējdarbībai

00:00
24.11.2024
31

Valmieras pievārtē pagājušajā nedēļā atklāja Industriālā parka būvniecību nepilnu 60 hektāru plašā teritorijā. Darbus plānots pabeigt nākamā gada beigās. Apbūves teritorijā būs inženierkomunikāciju infrastruktūra, liels loģistikas centrs, industriāls elektroenerģijas pieslēgums, plašas stāvvietas, dzelzceļa pievads. Dzelzceļu varēs izmantot, lai nodrošinātu kravu pārvietošanu starp Valmieras dzelzceļa staciju un    Industriālo parku. Paredzēts izbūvēt platsliežu dzelzceļa privātās lietošanas […]

Sava laika personība. Arturs Dronis

00:00
23.11.2024
34

Vairākas paaudzes atceras Arturu Droni – cēsnieku, mākslinieku, skolotāju. Šis ir viņa 120.jubilejas gads. “Viņš bija gleznotāju gleznotājs, skolotāju skolotājs, iedvesmoja skolēnus, sabiedrību gan ar savām gleznām, gan personību. Skatot šodien viņa darbus, varam sajust mākslinieka vienkāršību, inteliģenci. A.Dronis teica, ka katru dienu jāuzglezno kāds portrets, ja nav modeļa, gleznoja pats sevi. Tāpēc starp viņa […]

Jaunieši pagatavo svētku maltīti senioriem

00:00
22.11.2024
50
1

124 seniori Cēsu novadā Lāčplēša dienā saņēma siltu svētku maltīti. Pusdienas Smiltenes tehnikuma jaunieši un “Latvijas Samariešu apvienības” aprūpētāji piegādāja visiem senioriem, kuri novadā saņem pakalpojumu “Aprūpe mājās”. “Senioru emocijas, prieku, laimi, sajūsmu un pateicību nav iespējams aprakstīt,” “Dru­vai” teic Dana Laicāne, vecākā aprūpētāja Cēsu un Valmieras novadā. “Lai gan bijām pieteikuši, ka viņi saņems […]

Automašīnu iegādē cilvēki kļūst arvien racionālāki

10:27
21.11.2024
51

Iegādājoties automašīnu, cilvēki kļūst arvien racionālāki, intervijā aģentūrai LETA norādīja lietoto auto tirgotāja “Longo Group” valdes priekšsēdētājs Edgars Cērps. Pieprasījums pēc vieglajām automašīnām cenu kategorijā zem 10 tūkstošiem eiro palielinājies, bet spēkratiem, kas dārgāki par 20 tūkstošiem eiro, sarucis. Ar Edgaru Cērpu sarunājas LETA žurnāliste Justīne Bere­zovska. “Druvas” lasītājiem piedāvājam saīsinātu interviju.  -Kā pašlaik varētu […]

Zaubē aptieka pārcēlusies uz gaišām un plašām telpām

00:00
21.11.2024
146
1

Zaubē ilgi gaidīts brīdis –vietējā aptieka iekārtojusies ērtākās un gaišākās telpās. Pagājušajā nedēļā uz jauno telpu atklāšanu pulcējās pagasta iedzīvotāji un cilvēki, kas gādāja, lai aptieka būtu mūsdienīga. Zaubes aptieka ir “Lat­vijas aptieka” filiāle, uzņēmuma valdes priekšsēdētājs Alvis Ērglis telpu atklāšanā sacīja: “Šodien vairākkārtīgi izskanēja vārdi – tik saviļņojoši. Un patiesi ir prieks, ka laikā, […]

Sagatavo auto Ukrainai

00:00
20.11.2024
62

Patriotiskās noskaņās Vidzemes Tehnoloģiju un dizaina tehnikuma (VTDT) audzēkņi fondam “Uzņēmēji mieram” nodeva salaboto automašīnu, kas tiks nogādāta Ukrainā. Tehnikums saņēma arī nākamo mašīnu, kuru saremontēs, lai sūtītu ukraiņiem uz fronti. VTDT ir pirmais tehnikums, kurš iesaistījies Ukrainai ziedoto automašīnu tehniskā sagatavošanā, tagad jau to dara septiņas mācību iestādes. “Valsts policijas ziedotais spēkrats, kuru mēs […]

Tautas balss

Vai svarīgākā ir domes vadība

11:01
21.11.2024
49
J. raksta:

“Pagājušajā “Druvas” numurā bija ziņa, ka Cēsu novada pašvaldība par labu darbu valsts svētkos apbalvo 50 darbiniekus. Neviens pagodinātais vārdā nebija nosaukts, bet domes priekšsēdētājs un viņa vietnieki gan minēti pilnībā. Vai tad tikai viņi pelnījuši tādu godu, citi ne,” neapmierinātību ar publikāciju izteica J.

Sveiciens glābējiem un policistiem

11:01
21.11.2024
18
16
Seniore raksta:

“Noskatījos dokumentālo filmu par ugunsdzēsēju glābēju darbu. Tajā bija uzskatāmi parādīti Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta darbinieku pienākumi, reālas situācijas, kādās viņi strādā, ar kādu bīstamību jāsastopas un cik profesionāli viņi atrisina situācijas. Gribu novēlēt visiem, kas strādā šajā dienestā, veselību un izturību un visus sveikt svētkos. Paldies vēlos teikt arī Valsts policijai. Arī tas […]

Kur novilkt robežu

11:39
20.11.2024
33
Lasītāja raksta:

“Lasu, ka Cēsīs Leona Paegles ielai atjaunots Ģimnāzijas ielas nosaukums. Nosaukumā, protams, nav nekā slikta, taču, manuprāt, nav pareizi, ka mēs cenšamies aizslaucīt visu mūsu vēsturi. Šoreiz varbūt ne tik daudz par Cēsīm, bet kopumā. Nav jau neviens cilvēks ideāls, arī rakstnieki, mākslinieki. Katram savi un varbūt daudziem nepareizi uzskati, bet vai tāpēc viņu vārdi […]

Pilsoniska atbildība

11:39
20.11.2024
27
M.N. raksta:

“Paldies priekulietim Gundaram Muceniekam, kurš Lāčplēša dienas rītā Priekuļu birzītē pie piemiņas zīmes Kārlim Ulmanim nopļāva kūlu. G.Mucenieks nežēloja savu laiku un izmantoja arī savu trimmeri,” pastāstīja M.N.

Nevar atrast tualetes

14:54
13.11.2024
66
Seniore no kaimiņu novada raksta:

“Mēs, trīs kundzes astotajā gadu desmitā, no kaimiņu novada bijām ciemos Cēsīs. Izstaigājām pilsētu, vēsturiskās vietas. Kā jau ekskursijā, katrai bija līdzi ūdens pudele. Pienāca brīdis, kad, kā mēdz teikt, daba sauc. Tā kā man Cēsis zināmākas, vedu draudzenes uz Rožu laukumu, atceros, tam līdzās bija pārvietojamās tualetes. Aizgājām, bet nekā, to vairs nav. Un […]

Sludinājumi