Svētdiena, 24. novembris
Vārda dienas: Velta, Velda

Klusumā glabātā vēsture

Sarmīte Feldmane
23:00
07.07.2022
39
Ebreji Cesis 1

Cēsīs  pilsētvidē pie ēkām redzami betona apavu pāri. Tas ir vides mākslas darbs “viens deviņi četri viens ceļš” – atgādinājums, ka šajos namos dzīvojam ebreji, kuri 1941. gada vasarā tika noslepkavoti.

Pie nama Rīgas ielā 38, tāpat kā pie vēl 11 mājām vecpilsētā, uz ielas betona apavi. Te piestājis Marks Diners, kungs cienījamos gados. “Šeit dzīvoja mans vecaistēvs, vecāmāte ar ģimeni. Seši apavu pāri,” klusi saka M.Diners, noliek ziedus un piebilst, ka pēdējoreiz te bijis pēc kara, lai apskatītos, kur reiz viņi dzīvoja.

Līdz 1941. gada vasarai Cē­sīs dzīvoja saliedēta ebreju kopiena, kuru veidoja, kā 1939.gadā rabīns norādījis draudzes pārskatā, 192 dvēseles. Ar nacistisko okupāciju Latvijā sākās holokausts. Jūnija beigās dažas Cēsu ebreju ģimenes cerībā izdzīvot bēga uz Padomju savienību, tomēr vairums palika savās mājās. Augusta sākumā Cēsu ebrejus arestēja un 10.augusta naktī mežā pie Niniera ezera noslepkavoja un apraka turpat izraktā bedrē.

Par šiem notikumiem cēsnieku vecākā paaudze zināja, bet nerunāja. Varas mainījās, atmiņas pamazām izplēnēja, un ne viens vien domāja, ka Cēsīs ebreju kopienas nemaz nav bijis.

Pirms pieciem gadiem Cēsu Valsts ģimnāzijas audzēkne Anna Katrīne Sandlere zinātniski pētnieciskajam darbam izvēlējās pētīt ebreju kopienu. “Tā kā mana dzimta ir no Ludzas, doma bija pētīt tās ebreju kopienu. Sarunās pamazām atklājās, ka arī Cēsīs kādreiz dzīvojuši ebreji. Domāju – daži, nekad ne, ka tik daudz,” pastāsta Anna Katrīne un uzsver, ka par viņu dzīvi nebija nekādu liecību, neviens to nebija pētījis.  Jauniete meklēja arhīvos, analizēja tautas skaitīšanas datus, lasīja sinagogas protokolus, un katrs fakts atklāja nākamo.

“Vairākās pilsētās atmiņas ir dzīvas, Cēsīs līdz ar cilvēkiem tās    zudušas,” saka Anna Katrīne un atklāj, ka nav bijis viegli atrast Cēsu ebreju radiniekus, mazbērnus, mazmazbērnus. Viņi labprāt dalījās atmiņās par to, kas runāts ģimenē. Līdz šim tas nebija jautāts. Tās ir gan jaukas atmiņas, gan par kara laikā piedzīvoto.  Tā ir dzimtu vēsture. Cēsnieki atklāj dažus stāstus.
Kādas ebreju ģimenes māju biju ieņēmuši vācu karavīri. Kad saimniece atgriezās, māja bija izdemolēta, vienīgais, kas bija palicis, viņas fotogrāfija. Kāds kaimiņš pastāstījis, ka vienīgā, kas izdzīvoja Niniera slepkavībā, bijusi maza meitene, kura ceļā uz Ninieri vai nu izkritusi, vai izmesta no mašīnas. “Viņa tagad ir kundze cienījamos gados, bet par to laiku nerunā. Tie, kuri izdzīvoja, reti stāsta par pārdzīvoto, bet radinieki atceras,” saka Anna Katrīne un uzsver, ka līdz ar Elīnas Kalniņas īstenoto projektu atmiņas tiek atdzīvinātas. Tie, kuri vardarbīgi tika izrauti no savām mājām, nogalināti, ir atgriezušies. Viņi vairs nav tikai statistika. Anna Katrīne Sandlere ir vienīgā, kura pētījusi Cēsu ebreju kopienas dzīvi līdz 1941.gadam.

Lai godinātu kādreizējo cēsnieku piemiņu, mākslinieki Krista un Reinis Dzudzilo no mūsdienu cēsnieku saziedotiem apaviem izveidojuši vides objektus. “Mums bija gods veidot šo darbu, jo tā arī ir lūgšana, piedošanas lūgšana par to, kas notika, ka tas netika apturēts,” saka Krista Dzudzilo un pastāsta, ka sākumā bijusi doma par piemiņas vietu pie Niniera, bet šķitis svarīgi, ka Cēsu pilsētvidē tiek atgriezta ebreju piemiņa, ka pie konkrētajām ēkām ikviens redzētu, cik ebreju kopiena bija liela. “Filozofs Rolāns Bārts runā par apģērbu kā kapu tuvajam cilvēkam, kurš ir aizgājis. Aušvicē ir kaudzes ar ieslodzīto apģērbu, somām, kurpēm, brillēm. Lietas, kas reiz pieskārušās aizgājuša cilvēka ķermenim, ir sāpīgs atgādinājums, ka cilvēka vairs nav. Apavus valkā ikdienā, ar tiem kājās iet pa ielu. Katrs cēsnieks šodien staigā pa pilsētas ielām, tāpat kā ebreji toreiz. Viņi bija tādi paši cēsnieki,” pārdomās dalās K.Dzudzilo un piebilst, ka cilvēkos aizvien ir daudz sāpju, ir bail runāt, atzīt, iedziļināties un saprast, ka mūsu vēsture ir ļoti sarežģīta.

Projekta “Pāršķeļot klusumu” kuratore Elīna Kalniņa svinīgajā holokaustā nogalināto Cēsu ebreju piemiņai veltītā vides mākslas darba atklāšanā atzina, ka Ebreju tautas genocīda upuru piemiņas dienā cēsnieki nepulcētos šādā notikumā, ja nebūtu nacistu zvērību 1941.gada augustā pie Niniera. “Jūlija sākumā Cēsīs ienāca nacisti, viņi vērsās pret minoritātēm,    īpaši ebrejiem. Vides mākslas darbs veidots, domājot par Cēsu ebrejiem,” uzsvēra E.Kalniņa, bet Cēsu novada domes priekšsēdētājs Jānis Rozenbergs pauda pārliecību, ka, redzot pie mājām kurpes, cēsnieki un pilsētas viesi meklēs atbildes, kāpēc tās tur noliktas, kāpēc dažādas. “Ikviens varam iztēloties, kāda bija ģimene, kura dzīvoja šajā mājā, un kāds tās liktenis,” bilda novada vadītājs.

Izraēlas ārkārtējā un pilnvarotā vēstniece Latvijā Šārona Rapaporta – Palgi izteica pateicību gan idejas īstenotājiem, gan tiem, kuri atļāva pie savām mājām izvietot šos mākslas darbus.

K. Adenauera fonda vadītājs Latvijā Olivers atgādināja, ka klusuma pāršķelšana ir svarīga, īpaši laikā, kad vairojas gan populisms, gan antisemītisms, un demokrātija ir apdraudēta. “Klusuma pāršķelšana patiesībā ir mūsu pienākums, lai demokrātija pastāvētu. Projekts ir labs piemērs, kā ar mākslas līdzekļiem runāt par pieminēšanas kultūru, jo māksla arī ir sabiedrības domu paudēja. Lai visu paveiktu, ir iesaistījušies daudzi cilvēki, kuri reizē arī domāja par jautājumiem, kas nemēdz būt ērti,” teica K.Adenauera fonda vadītājs Latvijā un atgādināja, ka fonds ir politiskās izglītības institūcija, kam būtiskas vērtības, kas atspoguļojas arī šajā projektā.

Latvijas Ebreju draudžu un kopienu padomes priekšsēdētāja vietnieks Dmitrijs Krupņikovs rosināja ikvienu padomāt: “Pirms 30 gadiem kāds zinātnieks uzrakstīja grāmatu “Vēsture ir beigusies”. Aukstais karš beidzies, demokrātija uzvarējusi, valstis kļuvušas brīvas un vēsture neturpināsies. Šķita, ka dzīvojam laimīgi. Taču tagad Ukrainas karogs pie daudzām ēkām rāda, ka nacisms dažādos veidos parādās gan Austrumos, gan Rietumos. Mēs nevaram izmainīt vēsturi, bet tas, ko darāt šeit, veido mūsu kopējo nākotni. Bez tās mēs nepastāvēsim. “

Piemiņas brīdī un reizē vides mākslas darba atklāšanā klāt bija arī Cēsu Jaunās vidusskolas skolotāja Jolanta Briša ar audzēkņiem. Skolēni tikušies ar Elīnu Kalniņu, runājuši par holokaustu. “Viņa stāstīja, kāda ir ebreju tauta, ebreju likteni Cēsīs. Ar skolēniem runāja par ļaunumu. Tas bija novembrī, tad visi teicām – dod, Dievs, ka tas neatkārtosies. Pienāca februāris, un sākās karš Ukrainā. Skolēniem tas bija šoks, tik   neparedzama ir nākotne,” pastāstīja skolotāja un piebilda, ka esot klāt pasākumā, skolēni ir liecinieki tam, ka vēstures notikumi nepazūd, ka vēsture ir jāzina, lai ietu tālāk.

“Apavi pie mājas ir ne tikai zīme, ka kāds ir aizgājis, bet tie vienlaikus liek domāt par klātbūtni, jo ierodoties mājās, noaujam savus apavus. Esi sveicināts, aizmirstais!” saka mākslinieks Reinis Dzudzilo un uzsver, ka par katras skulptūras prototipu ir kļuvis kāds šodienas cēsnieka ziedots      apavu pāris.
Mākslas darbs pilsētvidē ir cieši saistīts ar audio vizuālo performanci “Klusums Krīt”, kuru Krista un Reinis Dzudzilo veido sadarbībā ar komponistu Kristu Auznieku un jauniešu kori “Kamēr…”. Pirmizrāde paredzēta 12.augustā.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

Plaša teritorija jaudīgai uzņēmējdarbībai

00:00
24.11.2024
31

Valmieras pievārtē pagājušajā nedēļā atklāja Industriālā parka būvniecību nepilnu 60 hektāru plašā teritorijā. Darbus plānots pabeigt nākamā gada beigās. Apbūves teritorijā būs inženierkomunikāciju infrastruktūra, liels loģistikas centrs, industriāls elektroenerģijas pieslēgums, plašas stāvvietas, dzelzceļa pievads. Dzelzceļu varēs izmantot, lai nodrošinātu kravu pārvietošanu starp Valmieras dzelzceļa staciju un    Industriālo parku. Paredzēts izbūvēt platsliežu dzelzceļa privātās lietošanas […]

Sava laika personība. Arturs Dronis

00:00
23.11.2024
34

Vairākas paaudzes atceras Arturu Droni – cēsnieku, mākslinieku, skolotāju. Šis ir viņa 120.jubilejas gads. “Viņš bija gleznotāju gleznotājs, skolotāju skolotājs, iedvesmoja skolēnus, sabiedrību gan ar savām gleznām, gan personību. Skatot šodien viņa darbus, varam sajust mākslinieka vienkāršību, inteliģenci. A.Dronis teica, ka katru dienu jāuzglezno kāds portrets, ja nav modeļa, gleznoja pats sevi. Tāpēc starp viņa […]

Jaunieši pagatavo svētku maltīti senioriem

00:00
22.11.2024
50
1

124 seniori Cēsu novadā Lāčplēša dienā saņēma siltu svētku maltīti. Pusdienas Smiltenes tehnikuma jaunieši un “Latvijas Samariešu apvienības” aprūpētāji piegādāja visiem senioriem, kuri novadā saņem pakalpojumu “Aprūpe mājās”. “Senioru emocijas, prieku, laimi, sajūsmu un pateicību nav iespējams aprakstīt,” “Dru­vai” teic Dana Laicāne, vecākā aprūpētāja Cēsu un Valmieras novadā. “Lai gan bijām pieteikuši, ka viņi saņems […]

Automašīnu iegādē cilvēki kļūst arvien racionālāki

10:27
21.11.2024
51

Iegādājoties automašīnu, cilvēki kļūst arvien racionālāki, intervijā aģentūrai LETA norādīja lietoto auto tirgotāja “Longo Group” valdes priekšsēdētājs Edgars Cērps. Pieprasījums pēc vieglajām automašīnām cenu kategorijā zem 10 tūkstošiem eiro palielinājies, bet spēkratiem, kas dārgāki par 20 tūkstošiem eiro, sarucis. Ar Edgaru Cērpu sarunājas LETA žurnāliste Justīne Bere­zovska. “Druvas” lasītājiem piedāvājam saīsinātu interviju.  -Kā pašlaik varētu […]

Zaubē aptieka pārcēlusies uz gaišām un plašām telpām

00:00
21.11.2024
146
1

Zaubē ilgi gaidīts brīdis –vietējā aptieka iekārtojusies ērtākās un gaišākās telpās. Pagājušajā nedēļā uz jauno telpu atklāšanu pulcējās pagasta iedzīvotāji un cilvēki, kas gādāja, lai aptieka būtu mūsdienīga. Zaubes aptieka ir “Lat­vijas aptieka” filiāle, uzņēmuma valdes priekšsēdētājs Alvis Ērglis telpu atklāšanā sacīja: “Šodien vairākkārtīgi izskanēja vārdi – tik saviļņojoši. Un patiesi ir prieks, ka laikā, […]

Sagatavo auto Ukrainai

00:00
20.11.2024
62

Patriotiskās noskaņās Vidzemes Tehnoloģiju un dizaina tehnikuma (VTDT) audzēkņi fondam “Uzņēmēji mieram” nodeva salaboto automašīnu, kas tiks nogādāta Ukrainā. Tehnikums saņēma arī nākamo mašīnu, kuru saremontēs, lai sūtītu ukraiņiem uz fronti. VTDT ir pirmais tehnikums, kurš iesaistījies Ukrainai ziedoto automašīnu tehniskā sagatavošanā, tagad jau to dara septiņas mācību iestādes. “Valsts policijas ziedotais spēkrats, kuru mēs […]

Tautas balss

Vai svarīgākā ir domes vadība

11:01
21.11.2024
49
J. raksta:

“Pagājušajā “Druvas” numurā bija ziņa, ka Cēsu novada pašvaldība par labu darbu valsts svētkos apbalvo 50 darbiniekus. Neviens pagodinātais vārdā nebija nosaukts, bet domes priekšsēdētājs un viņa vietnieki gan minēti pilnībā. Vai tad tikai viņi pelnījuši tādu godu, citi ne,” neapmierinātību ar publikāciju izteica J.

Sveiciens glābējiem un policistiem

11:01
21.11.2024
18
16
Seniore raksta:

“Noskatījos dokumentālo filmu par ugunsdzēsēju glābēju darbu. Tajā bija uzskatāmi parādīti Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta darbinieku pienākumi, reālas situācijas, kādās viņi strādā, ar kādu bīstamību jāsastopas un cik profesionāli viņi atrisina situācijas. Gribu novēlēt visiem, kas strādā šajā dienestā, veselību un izturību un visus sveikt svētkos. Paldies vēlos teikt arī Valsts policijai. Arī tas […]

Kur novilkt robežu

11:39
20.11.2024
33
Lasītāja raksta:

“Lasu, ka Cēsīs Leona Paegles ielai atjaunots Ģimnāzijas ielas nosaukums. Nosaukumā, protams, nav nekā slikta, taču, manuprāt, nav pareizi, ka mēs cenšamies aizslaucīt visu mūsu vēsturi. Šoreiz varbūt ne tik daudz par Cēsīm, bet kopumā. Nav jau neviens cilvēks ideāls, arī rakstnieki, mākslinieki. Katram savi un varbūt daudziem nepareizi uzskati, bet vai tāpēc viņu vārdi […]

Pilsoniska atbildība

11:39
20.11.2024
27
M.N. raksta:

“Paldies priekulietim Gundaram Muceniekam, kurš Lāčplēša dienas rītā Priekuļu birzītē pie piemiņas zīmes Kārlim Ulmanim nopļāva kūlu. G.Mucenieks nežēloja savu laiku un izmantoja arī savu trimmeri,” pastāstīja M.N.

Nevar atrast tualetes

14:54
13.11.2024
66
Seniore no kaimiņu novada raksta:

“Mēs, trīs kundzes astotajā gadu desmitā, no kaimiņu novada bijām ciemos Cēsīs. Izstaigājām pilsētu, vēsturiskās vietas. Kā jau ekskursijā, katrai bija līdzi ūdens pudele. Pienāca brīdis, kad, kā mēdz teikt, daba sauc. Tā kā man Cēsis zināmākas, vedu draudzenes uz Rožu laukumu, atceros, tam līdzās bija pārvietojamās tualetes. Aizgājām, bet nekā, to vairs nav. Un […]

Sludinājumi