Otrdiena, 23. jūlijs
Vārda dienas: Magda, Magone, Mērija, Magdalēna

Klusumā glabātā vēsture

Sarmīte Feldmane
23:00
07.07.2022
21
Ebreji Cesis 1

Cēsīs  pilsētvidē pie ēkām redzami betona apavu pāri. Tas ir vides mākslas darbs “viens deviņi četri viens ceļš” – atgādinājums, ka šajos namos dzīvojam ebreji, kuri 1941. gada vasarā tika noslepkavoti.

Pie nama Rīgas ielā 38, tāpat kā pie vēl 11 mājām vecpilsētā, uz ielas betona apavi. Te piestājis Marks Diners, kungs cienījamos gados. “Šeit dzīvoja mans vecaistēvs, vecāmāte ar ģimeni. Seši apavu pāri,” klusi saka M.Diners, noliek ziedus un piebilst, ka pēdējoreiz te bijis pēc kara, lai apskatītos, kur reiz viņi dzīvoja.

Līdz 1941. gada vasarai Cē­sīs dzīvoja saliedēta ebreju kopiena, kuru veidoja, kā 1939.gadā rabīns norādījis draudzes pārskatā, 192 dvēseles. Ar nacistisko okupāciju Latvijā sākās holokausts. Jūnija beigās dažas Cēsu ebreju ģimenes cerībā izdzīvot bēga uz Padomju savienību, tomēr vairums palika savās mājās. Augusta sākumā Cēsu ebrejus arestēja un 10.augusta naktī mežā pie Niniera ezera noslepkavoja un apraka turpat izraktā bedrē.

Par šiem notikumiem cēsnieku vecākā paaudze zināja, bet nerunāja. Varas mainījās, atmiņas pamazām izplēnēja, un ne viens vien domāja, ka Cēsīs ebreju kopienas nemaz nav bijis.

Pirms pieciem gadiem Cēsu Valsts ģimnāzijas audzēkne Anna Katrīne Sandlere zinātniski pētnieciskajam darbam izvēlējās pētīt ebreju kopienu. “Tā kā mana dzimta ir no Ludzas, doma bija pētīt tās ebreju kopienu. Sarunās pamazām atklājās, ka arī Cēsīs kādreiz dzīvojuši ebreji. Domāju – daži, nekad ne, ka tik daudz,” pastāsta Anna Katrīne un uzsver, ka par viņu dzīvi nebija nekādu liecību, neviens to nebija pētījis.  Jauniete meklēja arhīvos, analizēja tautas skaitīšanas datus, lasīja sinagogas protokolus, un katrs fakts atklāja nākamo.

“Vairākās pilsētās atmiņas ir dzīvas, Cēsīs līdz ar cilvēkiem tās    zudušas,” saka Anna Katrīne un atklāj, ka nav bijis viegli atrast Cēsu ebreju radiniekus, mazbērnus, mazmazbērnus. Viņi labprāt dalījās atmiņās par to, kas runāts ģimenē. Līdz šim tas nebija jautāts. Tās ir gan jaukas atmiņas, gan par kara laikā piedzīvoto.  Tā ir dzimtu vēsture. Cēsnieki atklāj dažus stāstus.
Kādas ebreju ģimenes māju biju ieņēmuši vācu karavīri. Kad saimniece atgriezās, māja bija izdemolēta, vienīgais, kas bija palicis, viņas fotogrāfija. Kāds kaimiņš pastāstījis, ka vienīgā, kas izdzīvoja Niniera slepkavībā, bijusi maza meitene, kura ceļā uz Ninieri vai nu izkritusi, vai izmesta no mašīnas. “Viņa tagad ir kundze cienījamos gados, bet par to laiku nerunā. Tie, kuri izdzīvoja, reti stāsta par pārdzīvoto, bet radinieki atceras,” saka Anna Katrīne un uzsver, ka līdz ar Elīnas Kalniņas īstenoto projektu atmiņas tiek atdzīvinātas. Tie, kuri vardarbīgi tika izrauti no savām mājām, nogalināti, ir atgriezušies. Viņi vairs nav tikai statistika. Anna Katrīne Sandlere ir vienīgā, kura pētījusi Cēsu ebreju kopienas dzīvi līdz 1941.gadam.

Lai godinātu kādreizējo cēsnieku piemiņu, mākslinieki Krista un Reinis Dzudzilo no mūsdienu cēsnieku saziedotiem apaviem izveidojuši vides objektus. “Mums bija gods veidot šo darbu, jo tā arī ir lūgšana, piedošanas lūgšana par to, kas notika, ka tas netika apturēts,” saka Krista Dzudzilo un pastāsta, ka sākumā bijusi doma par piemiņas vietu pie Niniera, bet šķitis svarīgi, ka Cēsu pilsētvidē tiek atgriezta ebreju piemiņa, ka pie konkrētajām ēkām ikviens redzētu, cik ebreju kopiena bija liela. “Filozofs Rolāns Bārts runā par apģērbu kā kapu tuvajam cilvēkam, kurš ir aizgājis. Aušvicē ir kaudzes ar ieslodzīto apģērbu, somām, kurpēm, brillēm. Lietas, kas reiz pieskārušās aizgājuša cilvēka ķermenim, ir sāpīgs atgādinājums, ka cilvēka vairs nav. Apavus valkā ikdienā, ar tiem kājās iet pa ielu. Katrs cēsnieks šodien staigā pa pilsētas ielām, tāpat kā ebreji toreiz. Viņi bija tādi paši cēsnieki,” pārdomās dalās K.Dzudzilo un piebilst, ka cilvēkos aizvien ir daudz sāpju, ir bail runāt, atzīt, iedziļināties un saprast, ka mūsu vēsture ir ļoti sarežģīta.

Projekta “Pāršķeļot klusumu” kuratore Elīna Kalniņa svinīgajā holokaustā nogalināto Cēsu ebreju piemiņai veltītā vides mākslas darba atklāšanā atzina, ka Ebreju tautas genocīda upuru piemiņas dienā cēsnieki nepulcētos šādā notikumā, ja nebūtu nacistu zvērību 1941.gada augustā pie Niniera. “Jūlija sākumā Cēsīs ienāca nacisti, viņi vērsās pret minoritātēm,    īpaši ebrejiem. Vides mākslas darbs veidots, domājot par Cēsu ebrejiem,” uzsvēra E.Kalniņa, bet Cēsu novada domes priekšsēdētājs Jānis Rozenbergs pauda pārliecību, ka, redzot pie mājām kurpes, cēsnieki un pilsētas viesi meklēs atbildes, kāpēc tās tur noliktas, kāpēc dažādas. “Ikviens varam iztēloties, kāda bija ģimene, kura dzīvoja šajā mājā, un kāds tās liktenis,” bilda novada vadītājs.

Izraēlas ārkārtējā un pilnvarotā vēstniece Latvijā Šārona Rapaporta – Palgi izteica pateicību gan idejas īstenotājiem, gan tiem, kuri atļāva pie savām mājām izvietot šos mākslas darbus.

K. Adenauera fonda vadītājs Latvijā Olivers atgādināja, ka klusuma pāršķelšana ir svarīga, īpaši laikā, kad vairojas gan populisms, gan antisemītisms, un demokrātija ir apdraudēta. “Klusuma pāršķelšana patiesībā ir mūsu pienākums, lai demokrātija pastāvētu. Projekts ir labs piemērs, kā ar mākslas līdzekļiem runāt par pieminēšanas kultūru, jo māksla arī ir sabiedrības domu paudēja. Lai visu paveiktu, ir iesaistījušies daudzi cilvēki, kuri reizē arī domāja par jautājumiem, kas nemēdz būt ērti,” teica K.Adenauera fonda vadītājs Latvijā un atgādināja, ka fonds ir politiskās izglītības institūcija, kam būtiskas vērtības, kas atspoguļojas arī šajā projektā.

Latvijas Ebreju draudžu un kopienu padomes priekšsēdētāja vietnieks Dmitrijs Krupņikovs rosināja ikvienu padomāt: “Pirms 30 gadiem kāds zinātnieks uzrakstīja grāmatu “Vēsture ir beigusies”. Aukstais karš beidzies, demokrātija uzvarējusi, valstis kļuvušas brīvas un vēsture neturpināsies. Šķita, ka dzīvojam laimīgi. Taču tagad Ukrainas karogs pie daudzām ēkām rāda, ka nacisms dažādos veidos parādās gan Austrumos, gan Rietumos. Mēs nevaram izmainīt vēsturi, bet tas, ko darāt šeit, veido mūsu kopējo nākotni. Bez tās mēs nepastāvēsim. “

Piemiņas brīdī un reizē vides mākslas darba atklāšanā klāt bija arī Cēsu Jaunās vidusskolas skolotāja Jolanta Briša ar audzēkņiem. Skolēni tikušies ar Elīnu Kalniņu, runājuši par holokaustu. “Viņa stāstīja, kāda ir ebreju tauta, ebreju likteni Cēsīs. Ar skolēniem runāja par ļaunumu. Tas bija novembrī, tad visi teicām – dod, Dievs, ka tas neatkārtosies. Pienāca februāris, un sākās karš Ukrainā. Skolēniem tas bija šoks, tik   neparedzama ir nākotne,” pastāstīja skolotāja un piebilda, ka esot klāt pasākumā, skolēni ir liecinieki tam, ka vēstures notikumi nepazūd, ka vēsture ir jāzina, lai ietu tālāk.

“Apavi pie mājas ir ne tikai zīme, ka kāds ir aizgājis, bet tie vienlaikus liek domāt par klātbūtni, jo ierodoties mājās, noaujam savus apavus. Esi sveicināts, aizmirstais!” saka mākslinieks Reinis Dzudzilo un uzsver, ka par katras skulptūras prototipu ir kļuvis kāds šodienas cēsnieka ziedots      apavu pāris.
Mākslas darbs pilsētvidē ir cieši saistīts ar audio vizuālo performanci “Klusums Krīt”, kuru Krista un Reinis Dzudzilo veido sadarbībā ar komponistu Kristu Auznieku un jauniešu kori “Kamēr…”. Pirmizrāde paredzēta 12.augustā.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Saistītie raksti

Cēsu svētki - atskats

12:31
23.07.2024
25

Gājienā lepni par sevi un Cēsīm Trijās dienās pilsēta nenogura. Savu ceļu tuvāk zvaigznēm, lai cik augstu kuram tās būtu, ja vien vēlējās, ieraudzīja Cēsu 818. dzimšanas dienas svinību katrs dalībnieks. No vēstures līdz šodienai, no nopietnībai līdz nebēdnīgai jautrībai un spēku pārbaudei sportiskās sacensībās. Un, protams, satikšanās prieks ik uz soļa senajās un aizvien […]

Mērķis zināms – Zaļais kurss

10:58
23.07.2024
11

Festivālā “Rodam Raunā”, kura tēma šovasar bija “Pļava. Ko sēsi, to pļausi”, kā ik gadu notika arī uzņēmēju diskusija. Šoreiz par ikvienam aktuālo Eiropas zaļo kursu. Tajā piedalījās Raunas SIA “Firma “Pasāža”” valdes priekšsēdētāja Dace Neiberga, Zemkopības ministrijas Lauksai­mnie­cības departamenta Lauksai­mniecības ilgtspējīgas attīstības nodaļas vadītāja Kristīne Sirmā, Latvijas Lauku konsultāciju centra Cēsu nodaļas vadītāja Dace […]

Sniega kupenas vasarā. Hortenzijas

00:00
23.07.2024
26

Iebraucot Stalbes pagasta “Ozolkalnos”, pie norādes zīmes zied hortenzijas. “Man patīk visas puķes,” saka Baiba Svīķe un uzreiz atklāj, ka daudziem šķiet, hortenzijas ir vecu māju puķe, bet tā nav, mūsdienās tā ir tik moderna un dažāda. “Ziedi kupli, to krāsa mainās, cēla, liels krūms ar vieglumu,” tā Baiba raksturo hortenziju un uzsver: “Ja tās […]

Mazajam liepēnietim Kārlim īpaša uzmanība

00:00
22.07.2024
43

Vidzemes slimnīcā sagaidīts šī gada 400. bērniņš – puisītis Kārlis, kurš piedzimis liepēniešu ģimenei, informēja Vidzemes slimnīcā. Pasauli satikt Kārlis ieradās 10. jūlijā plkst. 11:52, mazulis dzimšanas brīdī svēra 3020 g un bija 51 cm garš. Tā kā arī abiem vecākiem – Kristiānai un Kristiānam – vārds sākas ar K, arī jaundzimušajam dots vārds, kas […]

Dienestu posteņiem būs ērtākas telpas

00:00
21.07.2024
43

Lai uzlabotu ēkas energoefektivitāti, aktīvi noris būvdarbi pašvaldības ēkā Brāļu Kaudzīšu ielā 9, Jaunpiebalgā. Ēkā atrodas Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta un Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta (VUGD) Jaunpiebalgas postenis. Darbi jau no pirmajām dienām pavasara beigās sokas raiti, vērtē Jaunpiebalgas apvienības pārvaldes vadītāja Dace Bišere-Valdemiere. Ja atklājas kādas problēmas, tām ātri rod risinājumu: “Bet jāteic, […]

Sirsnīgi un priecīgi nosvin Cēsu pansionāta jubileju

00:00
20.07.2024
74

Ar dziesmām, dejām, pansionāta jeb namiņa, kā iestādi dēvē darbinieki un iemītnieki, atmiņu stāstiem, svētku torti, daudziem sveicieniem, laba vēlējumiem, atzinības rakstiem un pateicībām aizvadīta Cēsu pilsētas pansionāta 30. jubileja. Svinot dienu, kad pirms 30 gadiem pašvaldības pansionāts pārcēlās no Glūdas kalna uz Cīrulīšiem, kopā ar iestādē dzīvojošajiem bija esošie un bijušie darbinieki, kādreizējie lēmumu […]

Tautas balss

Vai Baltijas ceļš aizmirsts?

12:07
23.07.2024
8
J. raksta:

“Visur dzirdu tikai par svētkiem, par Cēsu, Pārgaujas, Vecpiebalgas un citiem. Cēsīs uz svētkiem nezin kāpēc pat uzaicināts Livonijas ordeņa mestra Pletenberga radinieks. Bet kāda tur radniecība, ja pagājis pus gadu tūkstotis, kopš Pletenbergs sēdēja ordeņa pilī Cēsīs. Un nez vai vietējiem iedzīvotājiem bija no tā kāds labums. Taču šoreiz ne par to. Mani pārsteidz, […]

Lielā politika rada bažas

11:05
23.07.2024
8
Lasītāja K. raksta:

“Kad klausos par Amerikas prezidenta priekšvēlēšanu kampaņu un to, ko žurnālisti stāsta par Donaldu Trampu, sajūtas nav labas. Ja ASV tiešām Ukrainai vairs nepalīdzēs vai mazāk palīdzēs cīņā ar iebrucēju, Krievija jutīsies vēl varenāka. Ja sāksies sarunas par kara apturēšanu uz Ukrainai atņemto teritoriju rēķina, kur garantija, ka Krievija līdzīgu taktiku neturpinās citās kaimiņu valstīs? […]

Skujenes pazīšanās zīme - neasfaltēti ceļi

10:54
23.07.2024
7
Autobraucēja raksta:

“Mūsu pagastu, Skujeni, viegli atrast. Šeit nekādas ceļazīmes nav vajadzīgas. Ja sākas neasfaltēts ceļš (Krustakrogs- Skujene), dodieties tik tālāk un būsit Skujenē. Ceļmalās, kur krūmi, samaziniet ātrumu, aiz tiem sekos līkums. Mierīgi braucot, nepārsniedzot ātrumu, nokļūsiet uz asfaltētiem ceļiem un droši varēsiet turpināt ceļu – Skujene beigusies!” ar ironiju saka autobraucēja ar stāžu.

Laiks pļaut zeltslotiņas

10:54
23.07.2024
6
1
Lasītāja G. raksta:

“Gar ceļu no pašām Cēsīm, caur Dukuriem un pamazām līdz Valmierai izplatās invazīvās Kanādas zeltslotiņas. Tagad tās sāk ziedēt, drīz izplatīs pūkainas sēklas, kas nākamgad jau veidos biežākas audzes. Cēsu novada pašvaldība un Latvijas Valsts ceļi ir informēti par situāciju, bet pagaidām invazīvos augus nepļauj, taču gar ceļu ir arī Eiropa nozīmes aizsargājamie biotopi,” uzsver […]

Prieks par sakārtoto un skaisto ielu

17:29
15.07.2024
31
Cēsniece O. raksta:

“Cēsīs, atjaunotajā Bērzaines ielas posmā, ierīkoti glīti soliņi un atkritumu urnas, apkārtne tīra. Jauki tur piesēst. Bērzaines iedzīvotāji beidzot ir ieguvēji. Labi sakārtota gan Gaujas, gan Bērzaines iela. Par to prieks,” pārdomās dalījās seniore, cēsniece O.

Sludinājumi