Par Valmierā un Cēsīs notikušo Latvijas Jaunatnes olimpiādi esam rakstījuši daudz, bet ir vēl viens iemesls pie tās atgriezties. Izcilu panākumu vieglatlētikā parādīja Cēsu novada pārstāvis, olimpieša Māra Urtāna audzēknis Aleksandrs Volkovs, izcīnot divas zelta medaļas.
Pirmajā sacensību dienā viņš triumfēja lodes grūšanā – 14,64 metri, otrās vietas ieguvēju pārspēja par 58 centimetriem. Jāpiebilst, ka uzvaras grūdiens padevās pēdējā, sestajā, piegājienā, pirms kura viņam bija otrais rezultāts.
Otrajā dienā viņš pārliecinoši uzvarēja diska mešanā, uzrādot rezultātu 37,18 m un otrās vietas ieguvēju pārspējot par vairāk nekā metru. Līdz šim notikušajās jaunatnes olimpiādēs cēsniekiem šajos sporta veidos nebija izdevies tikt pie uzvarām. Tātad Aleksandrs savu vārdu ierakstījis Cēsu jaunatnes sporta vēsturē.
Trenera viedoklis
Iespējams, zināma nozīme panākumā tam, ka Aleksandra treneris ir M. Urtāns, kurš ir Latvijas III pieaugušo olimpiādes uzvarētājs lodes grūšanā. Treneris atzīst, ka Aleksandram esot nopietna attieksme pret treniņiem un tas parādās arī rezultātos.
Jautāts, vai divkāršs zelts bijis pārsteigums, M. Urtāns saka, ka nav domāts par tik augstu vietu diska mešanā, bet lodē uz kādu no godalgām bijušas pamatotas cerības: “Tik tālu Aleksandrs jau bija grūdis, un cerēju, ka izdosies arī šajos mačos to sasniegt. Viņš sacensībās izpildīja visus plānus, uz ko bijām strādājuši. Lodes grūšanas sektorā konkurence bija nopietna, startēja arī sezonas līderi, bet Aleksandrs demonstrēja stabilu sniegumu, kas laikam pārsteidza sāncenšus. Finālā, kur cīnījās labākie astoņi, Aleksandrs jau pirmajā piegājienā pārsniedza 14 metrus, iespējams, pārējiem tas lika satraukties un viņi vairs neko neparādīja, bet Aleksandrs ar pēdējo piegājienu izcīnīja zeltu!
Atzīstu, ka sasniegtais diskā bija ļoti patīkams pārsteigums, jo savu personīgo rekordu viņš pārsniedza par pieciem metriem! Cerēju, ka būs rezultāts ap 34, labākajā gadījumā 35 metriem, bet viss izrādījās daudz labāk.”
M. Urtāns norāda, ka viņa audzēknim ir potenciāls, lai rezultāts kļūtu vēl labāks. Viņaprāt, Aleksandrs līdz junioru vecumam pilnīgi droši var startēt abos sporta veidos, arī pats tā darījis, un labi rezultāti bijuši abos. Treneris atgādina, ka sportā svarīgi “domāt ar galvu”, kas esot visa pamatā, un Aleksandram šī prasme piemītot. Arī ķermeņa uzbūve esot piemērota šiem sporta veidiem, tāpēc panākumi nākotnē atkarīgi no ieguldītā darba treniņos.
M. Urtānam, kurš ne tik sen sāka strādāt Cēsu Sporta skolā, šīs bija pirmās tik augsta kaluma medaļas trenera amatā, un viņš neslēpj prieku: “Biju lepns par savu audzēkni un gandarīts, ka mūsu kopīgais darbs devis rezultātu.”
Ļoti veiksmīga sezona
Aleksandrs Volkovs ir Cēsu Valsts ģimnāzijas audzēknis, septembrī uzsāks mācības 9.klasē. Arī viņš atzīst, ka diska mešanā uz zeltu neesot cerējis, daudz lielākas cerības licis uz rezultātu lodes grūšanā, jo šajā vasarā jau uzvarēts Rīgas čempionātā, vēl dažās mazāka mēroga sacensībās. Taču viss izvērtās daudz labāk, par ko īpašs prieks, jo jaunatnes olimpiāde ir sacensības, uz kurām jaunajam sportistam iespējams tikt tikai vienu reizi.
Aleksandrs neslēpj, ka sportiskās gaitas sākušās gluži vai neplānoti. Gribējis regulāri iet uz svaru zāli, bet draugi pateikuši, ka sporta skolas audzēkņi to var darīt bez maksas.
“Iestājos vieglatlētikā, bet pirmajā gadā nekādu īpašu panākumu nebija. Viss mainījās pērn septembrī, kad man piedāvāja trenēties pie Māra Urtāna. Zināju viņa sasniegumus, nolēmu pamēģināt, un tagad droši var teikt, ka sadarbība ir veiksmīga. Vienas sezonas laikā izdevās tikt līdz augstākajam goda pjedestālam nozīmīgākajos jaunatnes mačos,” saka A. Volkovs.
Kā zināms, treniņi individuālajos sporta veidos prasa lielu izturību, gribasspēku, jo jāstrādā vienatnē. Aleksandrs tomēr atzīst, ka viņam šāds treniņu process patīkot: “Man citi un pat treneris teica, ka apnikšot treniņi zālē, bet man patīk darboties. Nopietni strādāju arī svaru zālē, jo jūtu, ka tas uzlabo sniegumu lodes grūšanā un diska mešanā. Tieši tas dod to motivāciju trenēties. Jā, ir jātrenējas vienam, turklāt pašreiz nav neviena cita, kurš vēl trenētos šajos sporta veidos. No sākuma varbūt bija grūtāk, bet, kad pierasts, tas netraucē. Man pat vairāk patīk strādāt vienatnē. Atzīšos, patīk startēt individuālajā sporta veidā, jo tad skaidri zinu, ka rezultātu esmu sasniedzis pats.”
Vēl viena motivācija
Aleksandrs atzinīgi novērtē sava trenera faktoru: “Māris ir ļoti labs treneris, ja vajag – stingrs, bet, galvenais, zinošs, viņa padomos vērts ieklausīties. Ir gods trenēties pie tik zināma trenera, tā ir vēl viena motivācija, gribas arī man sasniegt labus rezultātus.”
Latvijas Jaunatnes olimpiādē palīdzējis tas, ka treneris bijis blakus, kā pietrūcis citās sacensībās. Treneris no malas labāk redz, kas pareizi, kas nepareizi, un var īstajā brīdī dot vajadzīgos padomus.
Lai arī M. Urtāns atzinīgi novērtējis Aleksandra prasmi “domāt ar galvu”, pats sportists neslēpj, ka vēl ir, pie kā piestrādāt arī šajā aspektā. Joprojām gadoties, kad neveiksmju brīžos nespējot savākties: “Tad gribas visu mest pie malas, bet atliek apstāties, nomierināties, dusmas ātri pāriet, un varu atkal normāli strādāt. Spēja koncentrēties ir ļoti svarīga, olimpiādē tas pierādījās vislabāk, kad lodes grūšanā spēju noskaņoties tieši pēdējam piegājienam, kas arī izrādījās uzvaru nesošs. Labi, ka olimpiādē pirmajā dienā bija lodes grūšana, jo tajā izcīnītais zelts iedeva lielāku mieru un pārliecību diska mešanai. Nekāda satraukuma nebija, jo jau bija paveikts vairāk, nekā cerēts, varēju iet sektorā bez stresa. Varbūt tāpēc arī viss izdevās.”
Jautāts, kas patīk labāk – disks vai lode – , Aleksandrs atzīst, ka vēl nav noformulējis, jo attieksme mainoties. Sākumā labāk patikusi lodes grūšana, tagad iepatikusies diska mešana, jo arī tajā rezultāti uzlabojas. Tomēr pēc pārdomu brīža viņš pirmajā vietā liek lodes grūšanu, jo tajā trenējies ilgāk.
Vasaras sezonā vēl atlikuši vieni mači Valmierā, tad treneris audzēknim došot nelielu pauzi. Pats sportists gan saka, ka lielu pārtraukumu negribot, jo treniņi patīkot un vasaru darot piepildītāku. Turklāt pēc ilgākas pauzes vajag lielāku laika sprīdi, lai atkal atgūtu vajadzīgo sportisko formu. Taču divas zelta medaļas tomēr ir labs iemesls arī nelielai atpūtai.
Komentāri