Sestdiena, 23. novembris
Vārda dienas: Zigrīda, Zigfrīda, Zigrīds

Gūt baudu no skrējiena

Jānis Gabrāns
17:06
10.05.2017
7
Skriesana1 1

Latvijā aizvien populārāki kļūst apvidus skrējieni, taku skrējieni. To uzskatāmi apliecina tas, ka uz seriāla “Stirnu buks” pirmo posmu Ogrē pulcējās aptuveni 3300 dažādu paaudžu skrējēji. Arī ikdienā uz ielām varam redzēt daudzus skrējējus. Taču svarīgi zināt priekšnoteikumus, lai nesabojātu prieku, ko var dot skrējiens. Par pareizu skriešanu padomus sniedz sporta kluba “Ašais” vadītājs un treneris Austris Āboliņš.

Pareizā intensitātē

Parasti liekas, ka skriet – tas ir vienkārši, bet A. Āboliņš norāda, ka ir ļoti daudz svarīgu nianšu, kas dod pozitīvu vai negatīvu rezultātu: “Lielākā kļūda, ko pieļauj cilvēki, īpaši gados jauni, ka sākumā tiek pārforsēta intensitāte. Jaunietis ir enerģijas pārpilns, nolemj uzreiz noskriet, piemēram, piecus kilometrus un paveic to samērā augstā tempā. Noskrien vienreiz, otrreiz, veidojas pārslodze, pirmā nogurst centrālā nervu sistēma, kas dod signālu, ka pietiek, un skriešanas prieks galā. Muskuļu kapacitāte ir liela, bet iedarbojas centrālās nervu sistēmas aizsargfunkcija.”

Treneris norāda, ka sākumā vajadzētu saprast, kā darbojas kājas, vai kārtībā ceļi, potītes. Pirmajā reizē piecus kilometrus vajadzētu noiet ātrā solī, lai saprastu sajūtas. Ja viss labi, nākamajā reizē var pirmo kilometru noiet, otro lēnā tempā paskriet, trešo atkal noiet. Skriešanā ļoti svarīgi nepārcens­ties, īpaši tiem, kas nekad nav to darījuši.

“Bieži esmu dzirdējis atrunas, ka viņš nevar skriet, jo sāp te un tur. Vajadzētu saprast, ka ar to jārēķinās. Ja pusi mūža esi pārvietojies no gultas līdz ledusskapim vai no mājas durvīm līdz mašīnas durvīm, pilnīgi droši, ka no sākuma sāpēs viss. Tāpēc svarīgi iesākt ļoti pakāpeniski, lai iepatīkas. Ja intensitāte pareiza, katru nākamo treniņu gaidi ar nepacietību. Iesākumam pietiks ar 15 – 20 kilometriem nedēļā ejot un skrienot. Izklausās pietiekami, bet tas nebūt nav daudz. Vesels, normāls cilvēks, kurš ir nedaudz kustējies, var noskriet pusotru, divas stundas. Vecums nav šķērslis, šķērslis var būt tikai kādas veselības problēmas,” norāda A. Āboliņš.

Noskriet maratonu

Lielu ietekmi skriešanas popularizēšanā devis Latvijas masveidīgākais pasākums – Rīgas maratons. Tautas distancē skrien tūkstošu tūkstoši, dažs varbūt dodas trasē bez jebkādas gatavošanās, vien draugu pierunāts, jo kopā skriet ir patīkami. Ja cilvēks zina, kā sadalīt intensitāti, viņš finišā ieskries smaidīgs, ja pārķers, prieka būs maz.

A. Āboliņš gan neiesaka ļauties draugu aicinājumam un sacensību vilinājumam bez jebkādas sagatavošanās: “Sacensības vienmēr pavilks uz intensitāti, kas ir ārpus ierastās. Lai arī iesi ar domu paskriet savam priekam, redzot, ka visi skrien samērā ātri, negribēsi palikt pēdējais, azarts aizraus. Tāpēc vispirms kādu gadu vajadzētu skriet treniņu režīmā, tad ļauties sacensībām. Ja gribas skriet tikai savam priekam, var ar zemu intensitāti trīs reizes nedēļā paskriet krosiņus, bet pieredze rāda, ka ar to nebeidzas. Cilvēks sāk skriet, rodas azarts. Uzlabojas elpošana, sajūta, ātrums, un aug ambīcijas. Jo labāk sāc justies, jo lielākas kļūst ambīcijas. Ja atbilstoši trenējies, pēc gada noskriet pusmaratonu varēsi pilnīgi droši.”

Viņš norāda, ka no uzstādītā mērķa atkarīgs treniņu grafiks. Ja ir mērķis sacensību režīmā noskriet 10 km, pēc tam – pusmaratonu jau ar skatu uz maratonu, būs pavisam citi treniņi. Tie būs komplicētāki, nepietiks ar vienkāršu krosiņu. Nevar trenēties lēni, bet sacensībās gribēt skriet ātri.

“Jātaisa intervālu treniņi, jāpadzenā sirds dažādās zonās. Ir piecas dažāda līmeņa intensitātes. Parasts krosiņš notiek aerobā zonā, kad organismam pietiek skābekļa, pienskābe neizstrādājas. Ar šādu intensitāti var skriet ļoti ilgi, līdz muskuļu nogurumam. Ja gribas sacensties 10 km skrējienā vai pusmaratonā, jālēkā pa šīm zonām. Vismaz reizi nedēļā jātaisa ļoti intensīvs treniņš ceturtajā un pat piektajā zonā, kas ir maksimālā, kurā sirds strādā ar pilniem apgriezieniem. No tā nevajag baidīties, tas ir normāli, un patiesībā ik pa laikam būtu nepieciešams sirdij likt strādāt arī maksimālajā zonā. Organismam tas nāks tikai par labu,” saka treneris.

Viņš arī norāda, ka talkā jāņem tehnoloģiju dotās iespējas, jāiegādājas pulsometrs. Ja ir vēlme ar skriešanu nodarboties nopietni, tas ir obligāts aksesuārs.

Apavu faktors

Vēl viena svarīga nianse ir apa­vi, jo vairāk skrien, jo nozīme tiem lielāka. Reizēm cilvēks nenojauš, ka viņam nav standarta pēda, jo ikdienā tā netraucē. Divas jutīgākās vietas ir ceļgali un mugura, ja skrienot tur sākas problēmas, vispirms jāpārbauda apavi.

“Svarīgi saprast, kāda katram cilvēkam pēda. Mēs, pērkot apa­vus kluba skrējējiem, uztaisām pēdas nospiedumu, ir trīs dažādu veidu nospiedumi. Tā var noteikt, kādus apavus vajag, jo tas ir ļoti svarīgi, īpaši pie lielas slodzes, ar to domājot skrējiena attālumu. Ja nedēļā noskrien 40 – 50 kilometrus, apavu nozīme ir liela.

Var uztaisīt īpašo testu, kad skrienot tiek filmēts, kā skrējējs liek pēdu, un tā atrast piemērotākos apavus. Ja velk uz plakano pēdu, jāiet pie ortopēda, jātaisa pēdiņa, pretējā gadījumā skriešana negatīvi ietekmēs ceļgalus, muguru,” skaidro A. Āboliņš.

Tiesa, pat labi apavi nebūs glābiņš, ja nebūs pareizas skriešanas tehnikas. Arī tajā nereti tiekot pieļautas kļūdas, kas atstāj ietekmi uz veselību. Lielākā kļūda, ka skrējējs soli liek uz pilnas pēdas, tā radot ļoti lielu slodzi mugurai. Vairāk jāstrādā ar pēdas priekšējo daļu, lai triecieni amortizētos. Vēl viena problēma, ka daudzi nevis skrien, bet it kā izlec, un katrs solis ir trieciens mugurai. Ja saskaita, cik 10 kilometros ir šādu triecienu, pēc pāris mēnešiem mugura būs beigta.

Ne mazāk svarīga nianse ir elpošana. Daudzi elpo nepareizi vai izmanto nelielu daļu no elpošanas kapacitātes, tāpēc arī tas jāmācās.

Svarīgs katrs sīkums, tāpēc, pirms sākt nodarboties ar skriešanu, vajadzētu pakonsultēties ar treneri. A. Āboliņš gatavs sniegt padomus, ja vien potenciālais skrējējs gatavs teikto ņemt vērā: “Sākot nodarboties ar skriešanu, svarīgi prast ieklausīties sevī, bet visu izvērtēt objektīvi, nemeklēt vainas tur, kur to nav. Gadās, ka cilvēks paskrien, viņam kaut kas iesāpas, un viņš nolemj, ka vairs nevar skriet. Jāatceras, ka cilvēks ir biomehāniska būtne un kādu dienu var justies labāk, citu – sliktāk, tas ir normāli. Jo vecāki esam, jo sāpju klauvējiens pie durvīm būs biežāks. No tā baidīties nevajag, pretējā gadījumā atliek tikai sēdēt uz vietas.”

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

Pirmā kārta pārvarēta

07:11
22.11.2024
20

Biedrības “Cēsu Basketbola Attīstībai” komandas turpina sezonu. Vīriešu komanda aizvadītajā nedēļā piedzīvoja pirmo zaudējumu Latvijas čempionāta reģionālajā līgā, līdzvērtīgā spēlē zaudējot “Bertānu Valmieras BS” basketbolistiem. Pirmā ceturtdaļa noslēdzās neizšķirti 16:16, bet otrā cēsniekiem bija neveiksmīga, zaudēts 15:24. Kaut arī cēsnieki darīja, ko varēja, lai spēli glābtu, pilnībā sadeldēt starpību neizdevās, un zaudējums 73:77. Cēsu komandā […]

Paveikts gandrīz maksimums

06:48
21.11.2024
68

Tā par aizvadīto rallija sezonu saka Emīls Blūms, kurš kopā ar stūrmani Didzi Eglīti var lepoties ar četrām pirmajām vietām un vienu vicečempiona titulu. “Var teikt, ka no maksimālā desmit esam izpildījuši 9,5,” saka Emīls. “Latvijas čempionātā uzvarējām gan savā ieskaites klasē LRČ5, gan arī absolūtajā vērtējumā, kur sacentāmies arī ar braucējiem, kuriem jaudīgāki braucamie. […]

No desmit desmit

06:41
19.11.2024
20

Ar tādu statistiku šobrīd Baltijas basketbola līgā (BBBL) spēlē Cēsu pilsētas Sporta skolas (CPSS) U16 vecuma grupas meitenes. Aizvadīti divi sabraukumi, no desmit spēlēm jaunās cēsnieces uzvarējušas visās un ir grupas līderes. Komandas treneri Reinis Rudzītis un Olena Fatnieva. Aizvadītās nedēļas nogalē BBBL otrais sabraukums notika Rīgā, un Cēsu komanda to sāka ar spēli pret […]

Vinetai Pētersonei pasaules čempionāta bronza

11:11
18.11.2024
33

Dienvidāfrikā aizvadīts pasaules čempionāts “Pump Track” velobraukšanā, kur dāmu konkurencē bronzas medaļu izcīnīja cēsniece Vineta Pētersone. Šis velosacensību veids gūst arvien lielāku popularitāti, pasaules čempionāts bija jau septīto gadu. Sacensības notiek īpašās trasēs, cēsniekiem jau vairākus gadus ir iespēja redzēt Latvijas “Pump Track” čempionāta posmus trasē Niniera ielā. Sace­n­sības zīmīgas ar to, ka te nav […]

Sajust futbola garšu

06:07
12.11.2024
132

Pagājis pusotrs gads, kopš izveidots futbola klubs FK “Cēsis”, jo daļu jauno sportistu vecāku neapmierinājaiepriekšējā kluba darbība. Par paveikto, gūtajām atziņām “Druva” uz sarunu aicināja kluba prezidentu Oļegu Groševu. Viņš gan norāda, ka īsti nepatīkot, ka viņu sauc par prezidentu: “Mēs kluba vadībā visi esam bērnu vecāki, kuri to dara savu bērnu dēļ. Tas ir […]

Pasaules čempionāta medaļas arī cēsniecēm

06:50
08.11.2024
77

Polijā aizvadīts pasaules čempionāts 100 lauciņu dambretē jauniešiem, kurā par godalgotajām vietām jaunieši cīnījās piecās vecuma grupās meitenēm un zēniem – U8, U10, U13, U16 un U19. Latvijas komandas sastāvā spēlēja arī “DAB Cēsis” jaunās dambretistes- māsas Luīze un Marlēna Gudēvicas-Liepiņas. Starts abām padevās ļoti sekmīgs, Luīzei zelta un bronzas medaļas, Marlēnai – bronza.Čempionāts sākās […]

Tautas balss

Vai svarīgākā ir domes vadība

11:01
21.11.2024
47
J. raksta:

“Pagājušajā “Druvas” numurā bija ziņa, ka Cēsu novada pašvaldība par labu darbu valsts svētkos apbalvo 50 darbiniekus. Neviens pagodinātais vārdā nebija nosaukts, bet domes priekšsēdētājs un viņa vietnieki gan minēti pilnībā. Vai tad tikai viņi pelnījuši tādu godu, citi ne,” neapmierinātību ar publikāciju izteica J.

Sveiciens glābējiem un policistiem

11:01
21.11.2024
14
13
Seniore raksta:

“Noskatījos dokumentālo filmu par ugunsdzēsēju glābēju darbu. Tajā bija uzskatāmi parādīti Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta darbinieku pienākumi, reālas situācijas, kādās viņi strādā, ar kādu bīstamību jāsastopas un cik profesionāli viņi atrisina situācijas. Gribu novēlēt visiem, kas strādā šajā dienestā, veselību un izturību un visus sveikt svētkos. Paldies vēlos teikt arī Valsts policijai. Arī tas […]

Kur novilkt robežu

11:39
20.11.2024
31
Lasītāja raksta:

“Lasu, ka Cēsīs Leona Paegles ielai atjaunots Ģimnāzijas ielas nosaukums. Nosaukumā, protams, nav nekā slikta, taču, manuprāt, nav pareizi, ka mēs cenšamies aizslaucīt visu mūsu vēsturi. Šoreiz varbūt ne tik daudz par Cēsīm, bet kopumā. Nav jau neviens cilvēks ideāls, arī rakstnieki, mākslinieki. Katram savi un varbūt daudziem nepareizi uzskati, bet vai tāpēc viņu vārdi […]

Pilsoniska atbildība

11:39
20.11.2024
27
M.N. raksta:

“Paldies priekulietim Gundaram Muceniekam, kurš Lāčplēša dienas rītā Priekuļu birzītē pie piemiņas zīmes Kārlim Ulmanim nopļāva kūlu. G.Mucenieks nežēloja savu laiku un izmantoja arī savu trimmeri,” pastāstīja M.N.

Nevar atrast tualetes

14:54
13.11.2024
65
Seniore no kaimiņu novada raksta:

“Mēs, trīs kundzes astotajā gadu desmitā, no kaimiņu novada bijām ciemos Cēsīs. Izstaigājām pilsētu, vēsturiskās vietas. Kā jau ekskursijā, katrai bija līdzi ūdens pudele. Pienāca brīdis, kad, kā mēdz teikt, daba sauc. Tā kā man Cēsis zināmākas, vedu draudzenes uz Rožu laukumu, atceros, tam līdzās bija pārvietojamās tualetes. Aizgājām, bet nekā, to vairs nav. Un […]

Sludinājumi