Cēsu klīnikas Bērnu veselības centrs, atzīmējot centra dibināšanas dienu, rīkoja semināru, kur speciālisti runāja par bērnu veselības aktualitātēm, veicinot vecāku veselības pratību.
Šoreiz seminārs “Vesels un laimīgs bērns” bija pulcējis vairāk nekā 40 vecāku un vecvecāku. Cēsu klīnikas uztura speciāliste Kristīne Sekace uzrunāja vecākus par veselīgu ģimenes ēdienkarti, pediatre Inga Strazda stāstīja, par ko var liecināt bērna galvassāpes. Centra vadītāja, pediatre Ilze Dambe skaidroja par gandrīz neredzamo ienaidnieku – ērcēm, to izraisītām slimībām, profilaksi un ārstēšanu. Par psihoemocionālās veselības nozīmi bērna attīstībā runāja klīniskā psiholoģe Iveta Lukjanova, bet par to, kāpēc bērni ir kustīgi un viņiem tas vajadzīgs, stāstīja fizioterapeite Māra Krūze.
“Druvas” uzrunātie semināra apmeklētāji atzina, ka uz šādu pasākumu ieradušies pirmo reizi, bet ir ļoti gandarīti. “Iepazīstoties ar programmu, sapratu, ka man ļoti aktuāla tēma ir bērnu galvassāpes, noteikti izmantošu dzirdētos ieteikumus. Un man patika visi lektori, katrs pateica kaut ko jaunu, kā arī atgādināja par lietām, par ko ikdienā varbūt neaizdomājamies,” vērtēja mamma Gita, un Ivita papildināja: “Bija ļoti vērtīgi. Ir lietas, ko es it kā zinu, bet laika gaitā esmu aizmirsusi. Šis bija labs atgādinājums.”
Velta ir vecmāmiņa un izglītības iestādē strādā par skolotāja palīgu. Viņa teic: “Nācu, lai gūtu vairāk zināšanu, lai gūtu apstiprinājumu, ka to, ko daru intuitīvi, daru pareizi. Zināju, ka pasākums būs labs, bet saņemtais pārspēja manas gaidas. Skolā saskaros gan ar bērniem, kam sāp galva, gan ir paaugstināta temperatūru. Vienmēr apjautājos, vai bērns no rīta paēdis, nereti skolēns nav paguvis pabrokastot. Rosināšu skolā, ja iespējams, lai ābolus bērniem dod nevis pēc pusdienām, bet agrāk, tad tie vēl vairāk noderētu. Zināšanas man labāk palīdz izprast arī savus mazbērnus, augu līdz ar viņiem.”
Guna pastāstīja, ka psiholoģi Ivetu Lukjanovu iepazinusi pirms vairākiem gadiem lekciju ciklā bērnudārzā, bet bērnam bijušas nodarbības pie fizioterapeites Māras Krūzes, tas arī radījis interesi apmeklēt semināru. “Papildināju zināšanas, guvu stiprinājumu un uzmundrinājumu. Man ir aktīvs puika, par kustīgumu nereti saņem kādas piezīmes. Tas mājās ir jāpārrunā, bet ir svarīgi atcerēties, ka primārais ir pozitīva komunikācija ar bērnu. Jā, ir vajadzīgi sasniegumi, vajadzīgas robežas, bet primārais tomēr ir pozitīvā saskarsme. Psiholoģes stāstījums bija milzīgs iedrošinājums pieņemt bērnu tādu, kāds viņš ir. Jā, viņš ir aktīvs, viens no tiem, kuram visu laiku saka – neskrien, nelec. Un te nu no fizioterapeites dzirdējām, kā bērnam tādam jābūt, lai šūnas augtu, lai viņš attīstītos. Bet, protams, tas nav viegli ne skolotājiem, ne treneriem. Mūsdienu bērni ir citādi, viņiem ir vajadzīgs lielāks atbalsts, klātesamība un vadība. Un vecākiem galvenais ir gribēt darīt, nesalūzt zem apkārtējo spiediena, nepadoties – iet, jautāt. Man patika dakteru iedrošinājums nākt pie speciālistiem un meklēt atbildes.”
Lai gan semināra tēmas pirmajā brīdī šķiet atšķirīgas, tajās ir daudz vienojošu elementu, jo bērna dzīves stils un dzīvesveids ietekmē kā emocionālo, tā fizisko pašsajūtu, skaidroja klīnikas pārstāve Dace Valnere. “Vienmēr vēlējāmies iekļaut arī tēmu par ērču encefalītu un citām ērču izraisītām slimībām, šogad tas beidzot izdevās,” atklāja D.Valnere. Viņa pastāstīja, ka tēmas izvēlētas gan atbilstoši vecāku ierosinājumiem, gan speciālistu, kuri strādā ar ģimenēm, novērojumiem par aktuālo vai zināšanu trūkumu kādā jautājumā. Tas, cik vesels un laimīgs izaugs bērns, kāda būs viņa dzīves kvalitāte, lielā mērā ir atkarīgs no vecāku veselības pratības, atgādināja D.Velmere. “Daudzas veselības problēmas ir preventīvi novēršamas vai koriģējamas tieši bērnībā. Ļoti novērtējam, ka vecāki atrod spēku un laiku uzzināt vairāk par bērnu veselību. Uz semināru bija atnākuši ļoti ieinteresēti un motivēti vecāki un vecvecāki, klausītāji arī daudz pierakstīja.”
Bērnu veselības centrs tika atvērts 2019. gadā. 2020.gadā notika pirmais klātienes seminārs ar ierobežotu cilvēku skaitu, divus nākamos gadus to kovida pandēmijas dēļ rīkoja attālināti. Šis ir pirmais gads, kad pasākumu varēja sarīkot bez pulcēšanās ierobežojumiem.
Komentāri