Svētdiena, 5. janvāris
Vārda dienas: Spodra, Ilva, Ilvita

Zinātnieki un zemnieki ilgtspējīgai saimniekošanai

Sarmīte Feldmane
00:00
14.07.2024
95
Arei2

Zemnieki un zinātnieki tiekas kartupeļu ziedēšanas laikā. Lauku dienā Priekuļu pētniecības centrā ikvienam bija iespēja iepazīt jaunās perspektīvās šķirnes. FOTO: Sarmīte Feldmane

Vairāk nekā pussimts zemnieku ne tikai no Vidzemes bija sabraukuši uz Lauku dienu Agroresursu un ekonomikas institūta (AREI)    Priekuļu pētniecības centrā.

Kaut diena bija lietaina, slēpušies zem lietusmēteļiem un lietussargiem, zinātnieku pavadībā dalībnieki izstaigāja kartupeļu, zirņu, kviešu, miežu un rudzu selekcijas un izmēģinājuma laukus, kas tiek apsaimniekoti gan bioloģiskajā, gan integrētajā audzēšanas sistēmā.

“Lauku dienā gribam iepazīstināt, parādīt lauksaimniekiem, ko dara zinātnieki. Mēs radām zināšanas, pārbaudām un nododam tālāk,” “Druvai” uzsver AREI direktore Ineta Stabulniece un ar gandarījumu vērtē, ka lauksaimnieki aizvien biežāk izvēlas audzēt vietējās šķirnes. To ražība, audzēšanas prasības neatšķiras no citās zemēs selekcionētajām. “Bieži vien zemnieks vienu gadu pamēģina ko jaunu, cerētais neizaug, tādēļ raugās pēc citas šķirnes. Tie, kuri kādu šķirni audzē vairākus gadus, to ir    iepazinuši, zina, kāda ir piemērotākā augsne, kad piemērotākais laiks sēšanai vai stādīšanai. Lai ko citi saka, cik kāda šķirne ir laba, tas nenozīmē, ka katrā laukā tā dos vienlīdz augstu ražu,” atgādina I.Stabulniece un uzsver, ka tāpēc zemniekiem ir svarīgi parādīt pētniecības centra laukus, arī iepazīstināt ar izmēģinājumu sējumiem un stādījumiem, perspektīvajām jaunu šķirņu līnijām un jaunajām šķirnēm. Arī zemnieki labprāt iesaistās izmēģinājumos, paši eksperimentē savos tīrumos, piesaista zinātniekus.

Katram lauksaimniekam bija interese par kādu kultūru un netrūka jautājumu, kā izaudzēt pienācīgu ražu mainīgajos laikapstākļos, kad katrs pavasaris un vasara ir atšķirīgs, kad jārēķinās, ka var būt ilgstošs sausums un spēcīgas lietavas. Par kartupeļiem jautājumu bija daudz gan tiem, kuri saimnieko bioloģiski, gan integrēti.

Katra kultūra jāmāk izaudzēt

Pētniece Lāsma Rābante-Hāne iepazīstināja ar pētījumu, kā diedzēšana un stādīšanas attālumi ietekmē ražu. Izmēģinājumu lauciņos iestādīti dažādu šķirņu kartupeļi, diedzēti un nediedzēti, attālumos 25 un 30 centimetri. Diedzētajai sēklai raža lielāka, bet bumbuļu attīstību un lielumu ietekmē attālums. “Diedzēti kartupeļi attīstību uzsāk ātrāk, un raža ir agrāka. Svarīgi, ka līdz lakstu puvei jau ir izveidojušies jaunie bumbuļi, tos puve neskar. Tas    īpaši būtiski ir bioloģiskajiem audzētājiem. Lielāku ražu var iegūt no agrajām šķirnēm. Vēlajām šķirnēm raža nebūs agrāka, kaut stāda diedzētus kartupeļus,” skaidroja Dr. Agr. vadošā pētniece Ilze Skrabule. Savukārt, ja kartupeļus stāda retāk, bumbuļi izaugs lielāki.    Pētnieki arī atklāja, ka drīzumā varētu piedāvāt jaunu kartupeļu šķirni, bet selekcionāri strādā, lai radītu vēl citas. Plašs ir integrētajai saimniekošanai perspektīvo kartupeļu šķirņu klāsts. Priekuļos pārbauda, cik tās piemērotas    Latvijas apstākļiem. Pasaulē un arī Latvijā aizvien lielāka ir interese par senajām šķirnēm. Arī priekulieši daudzas saglabājuši.

Zemnieki interesējās gan par priekšaugiem kartupeļiem, kuri vislabāk bagātina augsni, kuri ierobežo kartupeļu slimības. Protams, netrūka jautājumu par Kolorado vaboļu apkarošanu bioloģiskajās saimniecībās. Priekuļos vienreiz sezonā izmanto “NeemAzal-T/S”, kas ierobežo lapgrauža attīstību. Mazdārziņos noder zaļās ziepes.

Lai gan patlaban mieži nav iecienītākā graudaugu kultūra, tā ir perspektīva, un zemnieki labprāt izmēģina jaunās šķirnes. Nesen reģistrēta vasaras miežu šķirne Gaiķēni. Zemnieku saimniecības “Gaiķēni” saimnieks Mārtiņš Gaiķēns vērtēja, ka jaunā šķirne ir perspektīva. Šopavasar viņš sējis vēlāk nekā Priekuļos un mieži labāk sacerojuši. “Pirms tam zaļmēslojumam auga griķi. Mieži tos nomāc,” skaidroja Dr. Agr. vadošā pētniece Linda Legzdiņa un pastāstīja par citām kailgraudu un plēkšņaino miežu šķirnēm un selekcijas līnijām.   

Katra kultūrauga audzēšana prasa zināšanas. Arī jaunās kviešu, rudzu, tritikāles, pupu un zirņu šķirnes jāiemācās izaudzēt. Būtiskākais – iegūt kvalitatīvu ražu. Zemnieku un zinātnieku sadarbībā to var izdarīt.     

Sarunās zemnieki atzina, ka mainīgie laikapstākļi ievieš korekcijas audzēšanā, taču ir aizvien vairāk jautājumu, kā pareizi rīkoties. Savukārt selekcionāru darbā tie ir labvēlīgi, jo var pārbaudīt šķirnes dažādos apstākļos un atlasīt izturīgos klonus jaunu šķirņu radīšanai.
Lauku dienā zemniekiem bija iespēja redzēt, kā ikdienā var izmantot dronu, kā arī apskatīt pētniecības centra jauno kalti, kurā var kaltēt gan zāļu, gan graudaugu sēklas, varēja gūt pieredzi arī atjaunotajā siltumnīcā.

Lauku dienā pirmoreiz piedalījās     SIA “Āboliņkalns” saimniece Inese Āboliņa no Taurenes. “Gribas ko jaunu pamēģināt. Ieguvu drosmi    un kontaktus.  Taurene nav tālu no Priekuļiem, bet mums veģetācija ir divas nedēļas vēlāk. Audzējam nedaudz kartupeļus. Bija interesanti salīdzināt, kā šķirnes, kuras ir mūsu tīrumos, aug Priekuļos. Piebalgā graudus neaudzē, gribas tos pamēģināt lopbarībai. Bioloģiski audzēti graudi ir pieprasīti,” pastāstīja lauksaimniece.

Inovācijas veicina attīstību

Kad lauksaimnieki, pārdomu pilni, bija devušies mājup, “Druva” uz pārdomām aicināja Dr. Agr. vadošo pētnieci Līviju Zariņu un zinātņu doktori, vadošo pētnieci Ainu Kokari.

L.Zariņa atklāja, ka sarunās ar zemniekiem pārsteidzis viņu teiktais, ka Vidzemē augsnes nav pietiekami nestspējīgas, tāpēc izmanto slāpekli – 220 kilogramus uz hektāru. “Tas ir daudz. Bet, lai iegūtu pietiekami lielu un kvalitatīva ražu, tā lieto,” stāsta L.Zariņa un uzsver, ka zemnieki    grib strādāt ilgtspējīgi,videi draudzīgi. Nākotne ir ilgtspējīgai saimniekošanai ar precīzām tehnoloģijām,  dodot augiem to, kas tiem vajadzīgs.

“Sabiedrība vēlas bioloģiski audzētu pārtiku, bet tā ir dārga, un, saprotams, ražotājs grib nopelnīt. Kā rast līdzsvaru, tas ir izaicinājums, ekonomiskā sabalansēšana,” teic L.Zariņa.
Aina Kokare pēta pākšaugus. “Zirņi un pupas vairs nav tikai zaļināšanai, zemnieki tās labprāt audzē, jo ir pārstrāde. Lauk­sai­mni­e­kam svarīgs ir tirgus,” stāsta A.Kokare un uzsver, ka diemžēl vēl ir daudz neskaidrību, kādas būs prasības proteīnaugiem.

“Augkopjiem ir precīzi, praktiski jautājumi, viņus interesē nianses – kad ko darīt, ko izmantot. Ja ir problēma, vajag atbildi,” vērtē A.Kokare, bet L.Zariņa atgādina, ka ne tikai jaunie lauksaimnieki, arī pieredzējušie    grib zināt par jauno, viņi zinātnieku pārbaudītas inovācijas izvērtē, vai tās der viņu saimniecībā.

“Ar nezālēm netiekam galā, ja gribam saimniekot bez herbicīdiem. It kā zinām, bet    neizdodas, jo katrs darbs jāizdara laikā,” saka L.Zariņa un atgādina, ka, izmēģinot mehānisko rindstarpu rušināšanu graudaugu sējumos, gūti labi rezultāti. Zviedrijā šo tehnoloģiju izmanto veiksmīgi, bet jāsakrīt daudziem faktoriem. “Viss jāizdara laikā, tad lauki ir tīri,” uzsver pētniece un atgādina, ka būtiska ir arī augu sekas maiņa. Ir zemnieki, kuri pavasarī ļauj saaugt nezālēm, tad lauku nokultivē un sēj.

Zinātnieces uzsver, ka zināšanas, kā izaudzēt augstas, kvalitatīvas ražas, ir, tās tiek pilnveidotas un jāliek lietā.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

Gadu sāk ar labu darbu – asins ziedošanu

00:00
05.01.2025
11

Gada pirmajā darba dienā donori bija gaidīti Cēsu 2. pamatskolas aktu zālē, kur Latvijas Sarkanā Krusta (LSK) Vidzemes komitejas Cēsu birojs organizēja tradicionālo Donoru dienu. Asinis ziedot vēlējās 61, to darīt varēja 56. No tiem pirmo reizi par donoru kļuva četri cilvēki. Lai pēc garajām svētku brīvdienām palīdzētu atjaunot asins krājumus, bija un joprojām ir […]

Atver gleznu grāmatu

00:00
04.01.2025
19

Jaunpiebaldzēniete Astrīda Raso Mājeniece gleznošanu dēvē par savu vaļasprieku. Viņa studējusi Mākslas akadēmijā zīmēšanu un gleznošanu, tomēr ilgu laiku darījusi ko citu un gleznot atsākusi 2004. gadā. Viņa ir arī Piebalgas gleznotāju studijas dalībniece. Decembrī muzikāli dzejiskās noskaņās aizvadīti grāmatas “Gleznas” atvēršanas svētki, kā arī Jaunpiebalgas Kultūras centra mazajā zālē izstādē skatāmi 20 darbi no […]

Ainavās sajust ultraskaņu

00:00
03.01.2025
64

Spilgtās krāsas, to spēles stiklā spēj aizbaidīt arī visdrūmāko dienu aiz loga – tā var teikt par Cēsu Izstāžu namā apskatāmo gleznotāju Alekseja Naumova un Ilzes Raudiņas “Ultraskaņu” un Mākslas akadēmijas Stikla mākslas katedras jauno mākslinieku izstādi. A. Naumovu ar plašu izstādi “Krāsainais ceļojums” šovasar varēja iepazīt Veselavas muižā, tagad Cēsīs ar spilgtām, atmiņā paliekošām […]

Svētdien ugunsgrēkā Cēsīs gāja bojā cilvēks

11:00
02.01.2025
57

Aizvadītajās diennaktīs, laika posmā no šī gada 28. decembra plkst. 6.30 līdz 2. janvāra plkst. 6.30, Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta Vidzemes reģiona pārvalde saņēma 50 izsaukumu – desmit uz ugunsgrēku dzēšanu, 38 uz glābšanas darbiem, bet vēl divi izsaukumi bija maldinājumi. Sestdienas pēcpusdienā tika saņemts izsaukums uz Cēsu novada Jaunpiebalgu, kur atklātā teritorijā dega nepieskatīts grils […]

Jaunais lifts atvieglos ikdienu pansionātā

00:00
02.01.2025
82

Ar sarkanās lentes pārgriešanu tika atklāts jaunais, ietilpīgais lifts Cēsu pilsētas pansionātā. Pansionātā ir divi lifti – mazais pasažieru un lielais. Lielais darbojās kopš seniem laikiem, pansionāta direktore Inga Gunta Paegle atzīst, kā jau padomju lifts, kalpoja arvien sliktāk: “Būtībā tas biežāk nedarbojās nekā darbojās. Bet lielais lifts ir ļoti nepieciešams mūsu ikdienas darbā, ar […]

Māksla vieno paaudzes. Bērni rada gleznas senioriem

00:00
01.01.2025
49
2

Atklāta “Zvannieku” kopienas bērnu gleznu izstāde “No paaudzes – paaudzei”. Darbi aplūkojami Cēsu muzeja Apmeklētāju centrā. Māksliniece, filozofe un mecenāte Aļona Savjuka “Dru­vai” pastāstīja, ka pirms vairākiem gadiem talantīgs pāris Dzintra Geka-Vaska un Pēteris Vasks viņu rosināja sarīkot meistarklasi bērniem “Zvanniekos” un iepazīstināja ar Juri un Sandru Cālīšiem: “Biju jau vairākus gadus Latvijā vadījusi labdarības […]

Tautas balss

Zaķu ielas zīmes jeb mātes sapnis

11:02
03.01.2025
27
4
Cēsinieks E.L. raksta:

Kad es, radis drukāt notis, senam draugam palūdzu palīdzību pārslēgties burtrakstīšanai, viņš izteica aizdomas, ka ķeršos pie memuāru sacerēšanas. Tad mani ķēra apgaismība. Memu­ārus mudina rakstīt pēdējā cerība. Varbūt nākotnē kāds gribēs uzzināt, kā izskatījās pasaule pirms viņa dzimšanas , paņems vērtīgo un atmetīs kaitīgo. Bija viegli uzrakstīt virsrakstu, grūtības radās uzreiz pēc tam. Skaidrs, […]

Novērtē zemessargu spēku

09:45
31.12.2024
16
Seniore L. raksta:

“Gribu īpašu paldies teikt zemessargiem, kas visu gadu atbildīgi piedalījās dažādās mācībās, nežēlojot brīvo laiku. Ir tik svarīgi redzēt, ka ir cilvēki, kas apņēmības pilni mācīties, trenēties, lai aizstāvētu savu zemi, tuviniekus un visus citus – bērnus, seniorus. Vēlu, lai ikvienam zemessargam nākamais gads ir bagāts panākumiem, lai ir veselība un dzīvesprieks,” sacīja seniore L.

Gribētu vairāk krāšņuma

09:45
30.12.2024
26
Cēsniece raksta:

“Gribējās jau gan pilsētu svētkos spožāku. Vai nevarēja, piemēram, Pils parkā izveidot kādas gaismas takas, kur pastaigāties, papriecāties un gūt svētku noskaņu. Ne jau katram sev mājās iespējams sagādāt krāšņumu, dažs dzīvo ļoti pieticīgi. Bet Ziemassvētkos gribas kādas īpašas sajūtas. Televīzijā rāda koši izrotātas pilsētas, gribētos, lai kas līdzīgs būtu arī Cēsīs,” atzina cēsniece, kam […]

Balvas kā no pārpilnības raga

18:43
17.12.2024
33
Seniore T. raksta:

“Saprotams, ka katra nozare, ministrija, organizācija grib savu jomu celt saulītē. Tiek rīkoti dažnedažādi konkursi, vērtēšanas. Un nu gada balvas birst kā no pārpilnības raga, nav nedēļas, kad negodina vismaz trīs četru sfēru sasniegumus. Vai tas nav mazliet par traku, un vai tā nedevalvējas pagodinājumu vērtība? Beigās jau sajūk, kas ko kam pasniedzis, kas ko […]

Iela grimst tumsā

18:42
17.12.2024
28
Iedzīvotāja raksta:

“Cēsīs, Viestura ielas posmā, kas ved gar dzīvnieku patversmi, labu gabalu ir pilnīga tumsa. Nedeg pat tās pāris laternas, kas tur atrodas. Māju šai apkārtnē maz, taču cilvēki dodas pastaigās, un tagad, decembra pusē, tumšs jau ap pulksten četriem pēcpusdienā,” sacīja apkaimes iedzīvotāja.

Sludinājumi