Šoruden “Zinātnieku naktij” bija ieteikums “Satiec savu zinātnieku”. Agroresursu un ekonomikas institūta Priekuļu pētniecības centrā pievakarē paviesojās ap simts dažādu paaudžu interesentu no Cēsīm un apkārtnes, arī no Cesvaines, Madonas, Inciema, Valmieras. Ikviens varēja tikties ar zinātniekiem, piedalīties izmēģinājumos, uzzināt, kas notiek laboratorijās.
Dr. agr. Līvija Zariņa un Mr. geogr. Dace Piliksere iepazīstināja ar nezālēm. Interesentu netrūka, arī pieredzes stāstu un diskusiju. Trauciņos uz galda vairāki desmiti nezāļu paraugu. Latvijā ir konstatētas ap 400 sugām. “Nezāle var būt arī roze, ja tā aug kartupeļu tīrumā. Izplatītākā ir balanda,” pastāsta D.Piliksere. Savukārt L.Zariņa stāstīja par kultūraugu kvinoju, izmēģinot to audzēt, mācījušies rušināt. Kvinojas lapiņas ir ļoti maigas, ja rušinātājs pieskaras, augs var aiziet bojā.
Bija jautri konkursi. Bērni bez apdomāšanās nosauca rakstnieku, kam uzvārdā nezāles nosaukums, nezāli, kuras vārds vienāds ar skaļu dabas parādību. Apmeklētāji stāstīja piedzīvojumus un problēmas dārzā.
Sanita Vīna un Inga Karlsberga savulaik strādājušas kopā ar L.Zariņu. Atnākušas satikt zinātnieci un apskatīties, kā mainījies pētniecības centrs. “Uz kvadrātmetru bija jāskaita nezāles pa sugām. Vienu nemācējām noteikt arī pēc augu noteicēja. Iestādīju dobē, izauga rudzupuķe,” atceras S.Vīna.
Dr. agr. Ilzes Skrabules vadībā ikviens varēja pamēģināt paņemt paraugu, nosvērt, tabulā atrast atbildi par cietes un sausnas saturu, kartupeļa īpatnējo masu. Katrs varēja redzēt, kā strādā dažādas iekārtas laboratorijās.
Jaunās pētnieces Lāsma Rābante-Hāne, kura nodarbojas ar kartupeļu selekciju, un Līga Dzedule, kura darbojas ziemāju selekcijā, intervēja pieredzējušos kolēģus. Intervijās piedalījās Dr. agr. Ilze Skrabule, Linda Legzdiņa, Līvija Zariņa, PhD. Aina Kokare, zinātnes doktore Inga Šarenkova un Agroresursu un ekonomikas institūta Zinātniskās padomes priekšsēdētājs un Bioekonomikas nodaļas vadītājs Pēteris Lakovskis.
Komentāri