Priekuļu pagasta zemniece, agronome Dzintra Bajāre jau vairāk nekā desmit gadus vada lielu piena lopkopības saimniecību.
– Mācīties vajag, vienmēr uzzinu kaut ko jaunu. Tiek piedāvātas jaunas laukaugu šķirnes, mainās no-stādnes, atziņas. Jau šajā sezonā izmantošu jauniegūtās zināšanas par zāļu maisījumiem, – sacīja D.Bajāre, pastāstot, ka izmantojusi iespēju bez maksas papildināt arī zinības lopkopībā.
Savukārt Mārsnēnu pagasta saimnieks Andrejs Bērziņš pēc profesijas ir skolotājs, bet tagad, pensijas vecumā, uzsācis nodarboties ar lauksaimniecību.
– Zeme nav liela, 18 hektāri. Pagājušajā gadā mācījos bioloģiskās lauksaimniecības kursos, plānoju nodarboties ar augkopību. Iegādāta bioloģiskā graudaugu sēkla, pavasarī apsēšu pirmos piecus hektārus. Mācības bija kvalitatīvas. Ļoti labas lekcijas lasīja Priekuļu selekcijas stacijas zinātnieki un citi speciālisti. Apgūtais man noderēs, – vērtēja A.Bērziņš.
Arī Vaives pagasta zemnieks Jānis Imants Gailītis ar lauksaimniecību sācis nodarboties nesen. “Meijiņas” ir sīksaimniecība ar gotiņu un dažiem sīklopiem, graudus un citu nepieciešamo izaudzē paši. Apgūstot saimniekošanu mantotajā zemē, kā lieliska atzīta iespēja mācīties kursos. Straupes pagasta “Vējiņu” saimniece Lienīte Tāluma nodarbojas ar dārzeņu audzēšanu siltumnīcās. Platības nav lielas, bet zināšanas dārzeņu audzēšanā tāpat nepieciešamas, ja grib iegūt labu un kvalitatīvu ražu. Otrs saimniekošanas virziens – gaļas liellopu audzēšana – uzsākts nesen. Arī tās pilnveidošanai būs lietderīgas augkopības mācībās gūtās zināšanas, gādājot, lai ganības un pļaujamās platības dotu pēc iespējas labāku ražu.
Raunas zemnieks Varis Egle no-darbojas ar lopkopību, saimniecībā ir 30 slaucamas govis un 16 gaļas liellopi. Viņš apguvis arī lopkopības kursu, vērtējot, ka zināšanas ir pamats saimniecības pilnveidošanai.
Eiropas Savienības finansētās mācības šoziem notika visā Latvijā. Konkursa kārtībā tiesības tās rīkot ieguva Latvijas lauku konsultāciju un izglītības centrs. Cēsu lauku konsultāciju birojs organizēja septiņas grupas, kurās lauksaimnieki apguvuši augkopību, lopkopību, uzņēmējdarbību, lauku ekonomikas dažādošanu, zināšanas par lauksaimniecības produkcijas ražošanu īpaši aizsargājamās dabas teritorijās.
Četrās grupās nodarbības beigušās un klausītāji saņēmuši sertifikātus. Pavisam mūsu rajona rīkotajās mācībās piedalījās vairāk nekā 150 zemnieki. Lauksaimniekiem bija iespēja apmeklēt arī citos rajonos organizētās mācības.
Komentāri