Kā pastāstīja uzņēmuma “Vinda” tehniķis Eduards Rācenis, saņemtā aparatūra palīdzēs iespējami ātri un maksimāli precīzi noteikt noplūdi ūdensvadā, ļaus atrast plīsuma vietu.
“Līdz šim mūsu iespējas bija daudz ierobežotākas, un daudz nācās paļauties uz pieredzi, mēģinot noteikt bojājuma vietu. Tagad, apgūstot saņemto aparatūru, darbs kļūs produktīvāks. Tā ir pašlaik modernākā aparatūra, kas pieejama pasaulē. Protams, nepieciešama arī mūsu darbinieku pieredze, jo bez zināšanām šādai aparatūrai nav lielas nozīmes, tā būtu tikai zemē nomesta nauda,” saka E. Rācenis.
Viena no ierīcēm ir portatīvais ultraskaņas plūsmas mērītājs. Zinot, kāda ir caurplūde konkrētajā cauruļvadā, izmantojot šo iekārtu, iespējams konstatēt, vai kaut kur ir noplūde, fiksēt arī neuzskaitītos pieslēgumus,
pārbaudīt, vai skaitītāji rāda pareizi, jo tā darbojas arī kā skaitītājs. E. Rācenis norāda, ka iekārta veic ļoti precīzu uzskaiti, svarīgi tikai ievadīt datus – caurules diametru, sieniņu biezumu un citu nepieciešamo.
Bet īpaši noderīgas vairākas ierīces, ar kuru palīdzību iespējams atrast bojājumus cauruļvados.
“Cēsīs daudzviet ir dolomīta slāņi, rodoties plīsumam cauruļvadā, virszemē ūdens neparādās, tādējādi ir grūti noteikt bojājuma vietu. Atrakt lielu posmu ir dārgi un nevajadzīgi. Ar saņemtās aparatūras palīdzību iespējams bojāto vietu atrast pilnīgi precīzi. Visvērtīgākais ir digitālais noplūžu trokšņu korelators. Kad zināms aptuvenais posms, kur ir noplūde, liekam lietā šo korelatoru. Tas reģistrē trokšņus noteiktā apgabalā, kur vislielākais troksnis, tur ir plīsums. Jau esam to pārbaudījuši darbā, un noplūdi izdevās atrast ar metra precizitāti. Tas ir ļoti svarīgi, jo pilsētā uzrakt lieku metru ir pārāk dārgi. Tad ar digitālā mērrata palīdzību atrodam konkrēto vietu un ņemam nākamo iekārtu, lai plīsuma vietu noteiktu pilnīgi precīzi. To var izdarīt ar elektroakustisko noplūžu detektoru, kam zemes mikrofons. Apsekojot jau zināmo apgabalu, noskaidrojam vainīgo vietu, un tad droši tur var rakt,” iekārtu darbību skaidro E. Rācenis.
Protams, lai produktīvi strādātu ar šādu aparatūru, jāzina dažādas niansītes, jābūt pieredzei. Piemēram, kāda skaņa ir konkrēta izmēra plīsumam. E. Rācenis stāsta, ka lielāks caurums izdod dobju skaņu, bet vislielākā skaņa esot nelielam caurumam.
“Gadās, ka adatas izmēra caurums rada tādu troksni, ka šķiet, tur viss iet pa gaisu. Kad atrod šādu vietu un saprot, ka caurums mazs, uzliek plūsmas mērītāju. Ja neparādās nekāda novirze, nav vērts postīt ielu.
Ar šīm iekārtām vislabāk strādāt vienam, jo aparatūra reaģē uz visiem trokšņiem, ja apkārt liels ņudzeklis, tas traucē sekmīgiem meklējumiem,” saka E. Rācenis.
Komentāri