Sadzīves atkritumu izgāztuves „Konrādi” rekultivācijas projekta realizētājs bija Amatas novada dome, ieguldot vairāk nekā 50 tūkstošus latu. Pašvaldības vadītāja Elita Eglīte atzīst, ka pašvaldībai tā ir itin liela summa, taču, izvērtējot visus par un pret, tika pieņemts lēmums uzsākt šo projektu. Īpaši tāpēc, ka bija Eiropas līdzfinansējums, savu artavu deva arī Cēsu dome. Šī bija jau otrā izgāztuve, ko pašvaldība rekultivēja par ERAF līdzekļiem, pirmā bija neliela izgāztuve Amatas pagasta “Baložos”. Kaut gan pieredzi deva arī šis projekts, “Konrādu” rekultivācija ļāva apzināt savu varējumu.
“Tagad jāatzīst, ka mans sākotnējais viedoklis par šī projekta nepieciešamību bija citādāks nekā tagad. Sākumā uz to raudzījos skeptiski, man likās, ka tērēt tik lielus līdzekļus tādai nelielai teritorijai nav ekonomiski pamatoti, bet, esot visā šajā procesā no sākumā līdz beigām, varu teikt, ka tas bija to vērts. Varbūt nebija īsti pareizi, ka tikai mums un Cēsīm bija jātērē nauda, bet kopumā ir paveikts ļoti vajadzīgs darbs. Nedrīkst pašā piepilsētā atrasties atkritumu piegāzts dabas pleķītis.
Jāatzīst, ka šis bija sarežģīts uzdevums pašvaldībai, tas bija pirmais tik finansiāli apjomīgs ERAF projekts, ko realizējām. Taču tagad par šo projektu ir ļoti labas atmiņas.
Realizācijas gaitā mums bija ļoti laba sadarbība ar Cēsu domi. Visi jautājumi risinājās veiksmīgi, no viņu puses bija projekta koordinators un jurists, svarīgs bija arī Cēsu pašvaldības finansiālais atbalsts. Tas bija labs piemērs, ka, ne tikai apvienojoties, bet arī sadarbojoties var realizēt labas lietas. Arī mums pašiem šis projekts deva pārliecību, ka varam veikt arī lielus darbus, tagad gatavojamies lielam ūdenssaimniecības projektam, nebaidāmies vairs no daudzām nullēm aiz cipara,” uzsver E. Eglīte.
Viņa atzinīgi vērtēja arī darbu veicēja, SIA “Valkas meliorators” darbu. Pašvaldības izsludinātajā konkursā uz darbu veikšanu savus piedāvājumus iesniedza četras firmas, bet, kā norādīja E. Eglīte, izdarīta pareizā izvēle, uzticot realizāciju “Valkas melioratora” speciālistiem: “Viņi strādāja ar lielu atbildību, rūpību, pieejot visam skrupulozi. Katrs jautājums tika pārrunāts, izdiskutēts, atrodot labāko risinājumu, lai viss tiktu izdarīts, kā nepieciešams. Ierīkojot caurteku, radās aizdomas, ka bebri tur varētu veidot aizsprostus, tāpēc firmas darbinieki izveidoja meniķi, uzstādīja sietu, lai nekas netiek caurtekā. Tā teikt, viss tika paveikts uz to labāko, domājot par nākotni.”
Jau rakstīts, ka Amatas novada dome Vides ministrijas konkursā „Ābols” pašvaldībām (par vides infrastruktūras un dabas aizsardzības projektiem) novadu vērtējumā ierindojās 2.vietā. Ļoti iespējams, ka savu artavu tur deva arī “Konrādu” rekultivācijas projekts, jo kopējais ieguvums videi un dabai ir liels.
“Jau tagad, kad tikai pabeigta rekultivācija, viss izskatās skaisti, cilvēki, apskatījušies šo vietu, izteikuši vēlmi to iegādāties, lai būvētu tur māju, jo skats tur paveras lielisks. Mums jau ir nākotnes redzējums par šo teritoriju, iespējams, tur varētu veidot lazdu dārzus, kad pēc gadiem šajā vietā varēs veikt stādījumus. Šī ideja radās, apstaigājot teritoriju pēc rekultivācijas pabeigšanas, jo tur apkārt jau tagad aug daudz lazdu. Kāpēc to neturpināt? Būtu skaisti, ja šī veidotos kā skaista dabas teritorija, kur cilvēki varētu pastaigāties, atpūsties, rudenī arī pariekstot, priecājoties par jauko ainavu. Šī teritorija būs mūsu uzmanības lokā, veiksim monitoringu, pildīsim visas likumdošanā noteiktās prasības. Esmu pārliecināta, ka esam izdarījuši labu un ļoti noderīgu darbu,” saka E. Eglīte.
Komentāri