Pirmdiena, 14. oktobris
Vārda dienas: Vilhelmīne, Minna
casibom jojobet giriş jojobet Casibom holiganbet giriş casibom giriş Casibom casibom casibom giriş CASİBOM holiganbet Casibom Giriş casibom casibom güncel giriş casibom güncel Casibom Casibom holiganbet holiganbet casibom güncel giriş

Vēstures lappuse, kuru nedrīkst aizšķirt

Sarmīte Feldmane
00:00
26.09.2024
143
Bunkurs

Mežā pie ugunskura. Kopīgi dziedātas dziesmas ikvienam dod uzmundrinājumu. Vidū vēsturnieks, nacionālo partizānu bunkura ierīkotājs Melturos Agris Šults. FOTO: Sarmīte Feldmane

Nacionālo partizānu bunkurā Drabešu pagasta Meltu­ros, “Amadās”, Latvijas Na­cio­nālo partizānu piemiņas pasākums pulcēja interesentu kuplu loku no Vidzemes, Kur­zemes, Zemgales, Sēlijas un Rīgas.

“Cīņa bija bezcerīga, bet tā nebija veltīga. Viņiem bija cerība, ticība, ka Latvija būs brīva,” par nacionālajiem karavīriem teica nodibinājuma “Bru­nis” vadītājs Agris Šults. Viņš pirms 12 gadiem izveidoja bun­kuru, kura ekspozīcija iekārtota no personīgiem tā laika priekšmetiem. Apmek­lētāji arī var iepazīties ar    Agra    pierakstītajām nacionālo partizānu atmiņām.

“Laiks steidzas uz priekšu, to, kuri var kavēties atmiņās, ir aizvien mazāk, bet jaunajai paaudzei šis Latvijas vēstures laiks maz zināms vai vispār nezināms. Par to ir jārunā, jā­stāsta,” uzsvēra A.Šults. Cēsu novada domes priekšsēdētāja vietniece Inese Suija-Marko­va atgādināja, ka, aizmirstot savas tautas vēsturi, zaudējam ceļu uz nākotni. “Par pēckara laiku, kad es mācījos skolā, rakstīja atbilstoši ideoloģijas vajadzībām vai noklusēja. Visos laikos bijuši cilvēki, kuri pretojušies okupāciju varām, cīnījušies par vērtībām, kuras būtiskas: dzīvību, brīvību, neatkarību, cieņpilnu attieksmi citam pret citu, cilvēku kā vērtību,” teica I.Suija-Markova un veltīja atzinīgus vārdus A.Šultam, kurš dokumentē atmiņas, ekskursijās dažādām paaudzēm stāsta par nacionālo partizānu pretošanos.

Gan vēsturnieki, gan novadpētnieki atzina, ka līdz šim nacionālo partizānu karš maz pētīts. To dara vien daži vēsturnieki, lielāko tiesu paveic vēstures entuziasti. Lai veiktu nopietnus pētījumus, būtu nepieciešams valsts pasūtījums.

Mag.hist. Haralds Bruņinieks 20 gadus pētījis nacionālo partizānu cīņas Sēlijā, sarakstījis grāmatu    “Nāvi mānot”. “Visā Lat­vijā nacionālo partizānu cīņa bija līdzīga. Tā bija    nežēlīga, vardarbīga, jo arī okupācijas vara rīkojās tāpat. Galvenais mērķis bija atjaunot Latvijas valstiskumu,” skaidroja H.Bruņinieks un uzsvēra, ka Latvijas valsts nebija gatavojusies partizānu karam. Pētot nacionālo partizānu darbību, viņš ticies ar daudziem bijušajiem karavīriem, atbalstītājiem, viņu kaimiņiem.    Vēsturnieks izpētījis arī vārda “mežabrāļi” iespējamo rašanos. “Aknīstē vairāki jaunieši, negribēdami dienēt sarkanajā armijā, iegāja mežā. Viņi nebija sagatavoti cīņām. 1945.gada 13. februārī notika lielākā kauja Aknīstē. Atmiņās ir stāsts, kā notika kauja, kā vīri izgāja no aplenkuma.    Pēc kaujas brālība vienojās sevi apzīmēt par mežabrāļiem. Tā bija sajūta, kopība un kopīgs mērķis. Dārgākais un vienīgais glābējs bija šautene,” pastāstīja vēsturnieks un piebilda, ka pamazām vien par mežabrāļiem sāka saukt tos, kuri pretojas padomju varai.

Vēsturnieks arī vērtēja, kā cīnījās mežabrāļi, kas stājās viņu rindās, kā viņi spēja    izdzīvot līdz pat 1952.gadam, H.Bruņinieks arī uzsvēra, ka, nenoliedzami, vardarbīga cīņa bija arī pret kolaboracionistiem. “Šodien ikvienam ir    jābūt skaidram, kas ir kolaboracionisms, sadarbība ar sve­šu varu. Šodienas situācija kaimiņos uzdod daudzus jautājumus, kuri jāizprot,” bilda vēsturnieks.

Latvijas Nacionālo karavīru biedrības valdes priekšsēdētāja Emīla Gaiļa mātes dzimtā puse ir Liepas pagasts. “Biju iegādājies un lasīju grāmatu par nacionālajiem partizāniem, ienāca māte, interesējās, ko lasu. Kad atbildēju, ka par nacionālajiem partizāniem, viņa noteica: “Mans tēvs bija mežabrālis.” Tad uzzināju un sāku interesēties par savu dzimtu. Vectēvs    Alberts Daukšs ir no Liepas pagasta “Keviņiem”, bijis Latvijas armijas virsnieks, iebēdzis mežā. Māte, dzimusi Krī­pēna, māsa pulkvedim Krīpē­nam. Vispirms uzzināju par Kabiles kauju, tad    Rauņa kauju      blakus Vaives dzirnavām. Tajās piedalījās mans vectēvs,” atklāja E.Gailis un atgādināja, ka retu dzimtu Latvijā neskāra notikumi, kas saistīti ar okupācijas varu.

Vēstures entuziasts Ēvalds Krieviņš pastāstīja par mežabrāļu kauju ar čekistiem pie Rauņa. Tai viņa uzmanību pievērsis novadpētnieks Aivars Vilnis. “Perio­dikā par to rakstīts. Neoficiāli to esam nosaukuši par kauju pie Rauņa 1941.gada 3.jūlijā,” teica Ē. Krieviņš un uzsvēra, ka par pretošanās kaujām 1941. gadā nav bijuši pētījumi.

Tā kā atceres pasākums notika Baltu vienotības dienā, Latvijas Nacionālo karavīru biedrības Cēsu nodaļas vadītājs Māris Niklass pastāstīja, ka lietuvieši lepojas, ka    1952.gadā, kad Lietuvā jau bija ievesti tūkstoši    padomju karavīru un čekistu, lai nedēļas laikā izķemmētu visus Lietuvas mežus, partijas līderim, kurš bija lietuvietis, izdevās atturēt to darīt. 1965.gadā tika arestēts un nošauts pēdējais mežabrālis, bet viens igaunis nelegāli nodzīvoja līdz neatkarības atjaunošanai.

“Mums jāturas stipri kopā. Jābūt gataviem aizstāvēt savu zemi un valsti,” atgādināja M.Niklass.

Novadpētnieki no dažādiem novadiem dalījās pieredzē, kā vāc atmiņas, ierīko un uztura nacionālo karavīru piemiņas vietas.

“Mežabrāļi bunkurus cēla vienai ziemai. Šis kalpo jau 12 gadus, pienācis laiks atjaunot sijas. Mūs atbalsta gan pašvaldība, gan Nacionālo karavīru biedrība, gan ziedotāji, bet ieguldījumi    nepieciešami lieli. Šoziem darbi jāpaveic, lai    pavasarī varētu uzņemt skolēnu ekskursijas un ikvienu, kurš interesējas par vēsturi,” saka nodibinājuma “Brunis” vadītājs Agris Šults.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

KOM-AUTO nodrošinās zemes ceļu uzturēšanu Līgatnes pilsētā un pagastā

09:02
14.10.2024
41

Pilsētvides uzturēšanas uzņēmums KOM-AUTO ir paplašinājis savu apkalpojamo teritoriju un no šā gada 1. oktobra rūpējas par zemes ceļu uzturēšanu Līgatnes pilsētā un pagastā pavasara, vasaras un rudens sezonā, informēja uzņēmuma direktors Māris Lasmanis. Viņš piebilda, ka uzņēmums, kurš Latvijas tirgū strādā jau teju 30 gadu, ir pievērsis īpašu uzmanību, lai uzlabotu darbības efektivitāti, kas […]

Renovēti senie nami papildina pilsētas piedāvājumu

00:00
14.10.2024
78

“Draugiem Group” uzņēmums “Mājas Cēsīs” pabeidzis renovāciju un atvēris “Žagaru māju” – lauku namu Gaujas senlejā Cēsīs. Šajā mājā dzīvoja cēsnieka, aktiera un uzņēmēja Jura Žagara ģimene.  “Šo māju kopā ar sievu savulaik iegādājāmies unikālās vietas un brīvvalsts laika tipiskās vasarnīcu arhitektūras šarma dēļ. Bijām nolēmuši, ka šī ir ideālā vieta, kur gribam dzīvot, – […]

Sanākt kopā un sazaigot

00:00
13.10.2024
54

Priekuliete Zaiga Cīrule jau vairākus gadus piedalās interesantā notikumā – Latvijas Zaigu salidojumā. “Par Zaigu salidojumu uzzināju nejauši, vārds pa vārdam, caur paziņām, strādājot bērnudārzā. Pirmais mans Zaigu salidojums bija 2011.gadā. Kopā ar vārdamāsām esmu jau trīspadsmit gadus,” atklāj Z.Cīrule un pastāsta par savu pirmo tikšanās reizi ar vārdamāsām. “Izkāpu no automašīnas un devos sasveicināties. […]

Tomāti, tomāti un vēl tomāti

00:00
12.10.2024
454

Anna Ķilla 45 gadus dzīvo Līgatnē, ir savs dārziņš, siltumnīca. “Visu mūžu kaut ko esmu audzējusi. Kad atgriezos no darba Anglijā, izdomāju, ka  gribu, lai man ir simts dažādu tomātu,” smaidot stāsta Anna. Pirms astoņiem gadiem sāka internetā meklēt padomus un sēklas. Pirms diviem gadiem sarīkoja izstādi, kurā līgatnieši varēja apskatīt 120 šķirņu tomātus. Šonedēļ […]

Nemainīgie rudens jautājumi

00:00
11.10.2024
167
1

Līdz ar pirmajām rudens salnām sākusies apkures sezona daudzdzīvokļu namos Namu apsaimniekotāji “CDzP”    ir uzņēmums ar ilgstošu pieredzi, tā vadītājs Ģirts Beikmanis atzīst, ka jautājums par to, kad pieslēgt siltumu, ik rudeni ir nemainīgs domstarpību iemesls dzīvokļu īpašniekiem. “Vieni gatavi pieciest drēgnumu, vilkt biezu džemperi un tīties segās, lai tikai nesāktos apkures sezona. Bet, […]

Izskan dzeja latviešu un ukraiņu valodā

00:00
10.10.2024
52
1

Ik rudeni arī Jaunpiebalgā izskan Dzejas dienas, pulcējoties piebaldzēniem, kuriem dzeja ir dvēseles valoda. Šogad Jaun­piebalgas Kultūras centra Velvju zālē aizvadītajā dzejas vakarā “Atkal šai rudenī…” skanēja dzeja latviešu un ukraiņu valodā. Dzeja, mūzika, dziesmas un skaistais iekārtojums ar rudens ziediem un dārza veltēm radīja ģimenisku un emocionāli siltu noskaņu. Piebaldzēns Jānis Mājenieks jeb Slēģu […]

Tautas balss

Pastaigu laikā jāpiesēž

20:28
08.10.2024
20
Pastaigu cienītāja Ē. raksta:

“Mēs, tie, kam patīk pastaigas un kas izmanto lielisko gājēju celiņu no Cēsīm uz Līvu ciematu, ļoti gaidām soliņus. Nav vairs jaunība, vajag pa laikam piesēst, ar autobusu pieturas soliņu ir par maz,” sacīja pastaigu cienītāja Ē.

Neaptveramās zāļu cenas

20:27
08.10.2024
17
9
Seniore raksta:

“Kad klausos, cik maksā zāles, lai ārstētu vai nepieļautu atkārtoties vēzim, mati ceļas stāvus. Grūti saprast, kas tik astronomisks jāiegulda, lai medikamenta deva maksātu tūkstošiem, pat desmitiem un simtiem tūkstošus eiro! Un šausmīgi saprast, ka jāmirst, jo nevari to atļauties, bet valsts nekompensē,” pārdomās dalījās seniore.

Laukos saites ciešākas

20:26
08.10.2024
20
Lasītāja V. raksta:

“Otrdienas “Druvā” izlasīju par senioru biedrībām, kas ražīgi darbojas un gādā par sava vecuma cilvēkiem. Droši vien viens otram vairāk palīdz laukos, kur cits citu pazīst, Cēsīs tas grūtāk. Pilsēta pietiekami liela, apvienot visus vienā organizācijā nav viegli,” sprieda lasītāja V.

Kā vecās filmās

13:10
01.10.2024
31
1
Cēsnieks raksta:

“Notikumi gluži kā senā zinātniskās fantastikas filmā vai romānā. Kos­miskajā stacijā iestrēguši divi ASV astronauti, kuriem vajadzēja tur pavadīt dažās dienas, bet nu jau ir vairākus mēnešus. Un tagad gatavo glābšanas misiju. Saki nu, ka māksla un literatūra nepareģo nākotni,” sprieda cēsnieks.

Lauki kļūst tukšāki

13:10
01.10.2024
48
1
Seniore raksta:

“Laukos paliek arvien mazāk cilvēku, lai kā televīzijā stāsta par jaunajām ģimenēm, kas izvēlas dzīvot viensētās. Daudz vairāk, nekā pārceļas uz pagastiem, no tiem aiziet, to taču var redzēt statistikas datos,” pauda seniore.

Sludinājumi