Sestdiena, 13. aprīlis
Vārda dienas: Egils, Egīls, Nauris

Veselavas rītdienas aprises pagaidām nezināmas

Druva
00:00
22.12.2006
1
4lp Kolhoznieki

Kuram gan nepatīk pasapņot par nākotni vai kavēties jaukās vakardienas atmiņās? Tas dod spēku un ceļ pašapziņu, arī citi uzzina. Tā tas ir cilvēkiem un arī vietām.

Veselava – viens no mazākajiem rajona pagastiem, cauri gadu desmitiem spējis pastāvēt, tā ļaudis aizgājuši pasaulē, lepodamies ar dzimto vietu, un mājās atnesuši jaunas vēsmas. Arī šobrīd laukos ir gluži vai laikmetu grieži – gaidāmas pārmaiņas. “Kāda būs Veselava, kā mēs te dzīvojam šodien, ar ko lepojamies, cik esam stipri – tie ir jautājumi, kuri mūs, veselaviešus, satrauc,” uzsver sieviešu kluba “IEVA” dalībniece Dace Kalniņa. Lai rastu atbildes, kluba dalībnieces īstenojušas vairākus projektus – “Īpašais manā sētā”, “Veselava vakar”, bet nesen pagasta ļaudis satikās sarīkojumā “Veselava vakar šodien, rīt”.

– Par nākotni runāt grūtāk nekā par pagātni, – lai arī cik skaudri tas neskanētu, sacīja pagasta padomes priekšsēdētājs Egils Gruzde un piebilda: – Kā pašvaldības vadītājs es to nezinu, bet kā veselavietis zinu, kādu gribētu Veselavu redzēt.

Desmit gadus Latvijā tiek muļļāta administratīvi teritoriālā reforma. Mainās ministri, mainās koncepcijas. Priekšpēdējā variantā Veselava pielikta Priekuļiem, bet pēdējā modeļa vēl nemaz nav.

– Pašvaldībai atsūtīja anketas, kurās bija jāieraksta, kādu redzam pagasta nākotni. Uzrakstījām, ka Veselava spēj pastāvēt patstāvīgi. Zinot, ka reforma ir neizbēgama un iespējama piespiedu apvienošana, piebildē pierakstījām, ka varbūt varam apvienoties ar Vaivi vai Priekuļiem. Ministrijā izlasīja to, ko gribēja, un kartē mūs pievienoja Priekuļiem. Kad jautāju, kāpēc tā, atbilde bija vienkārša – jūs taču laužaties uz Priekuļiem. Bet priekuliešiem savukārt – jā, jūs varat pastāvēt patstāvīgi, bet Veselava grib pie jums, – stāstīja Egils Gruzde un piebilda, ka pagastu apvienošanā vislabāk redzama valsts attieksme pret lauku pašvaldībām.

Ja vēl pirms gadiem sešiem nelielajā pagastā pat bija grūti runāt par attīstību, tad pēdējos gados daudz kas mainījies. Šogad no pašvaldību izlīdzināšanas fonda Veselavas pagasta padome saņēma vien astoņus tūkstošus latu. Iespējams, jau aiznākamgad pagasts dzīvos ar savu naudu. Tas ir vislabākais apliecinājums attīstībai. Arī veselavieši redz un jūt, ka pagasts attīstās. Jūtams, kā ienāk Eiropas nauda. Un, kā atzīst pašvaldības vadītājs, naudu nav grūti atrast, arī līdzfinansējumu. Uzņēmēji izrāda aizvien lielāku interesi par pagastu krustcelēs, stratēģiski nozīmīgā vietā.

– Viens no pašvaldības uzdevumiem ir veicināt uzņēmējdarbību – sagatavot vidi, lai uzņēmējs nāk un strādā, bet vietējiem būs darbs, pašvaldībai nodokļi tālākai attīstībai. Skandināvijas valstīs, Austrijā, Vācijā esmu bijis vēl mazākās pašvaldībās nekā Veselava, kuras pastāv, jo tajās ir attīstīta uzņēmējdarbība, – uzsvēra Egils Gruzde.

Pavisam drīz tiks uzbūvēts benzīntanks, tajā būs vairāk nekā desmit darbavietu. Attīstās zemnieku saimniecības, arī tajās vajadzīgi strādājošie. Diemžēl pēdējos gados daudzi veselavieši aizbraukuši strādāt citur vai arī atraduši darbu ārpus pagasta. Jau tagad uzņēmējiem trūkst strādnieku, ne viens vien atzinis, ka maksās ne jau minimālo algu, bet darbiniekus atrast neizdodas. Taču pašvaldības vadītājs ir pārliecināts, kaut Veselava vienmēr bijusi maza, tā pratusi pastāvēt.

Un te var piebilst – un būt attīstītāko vidū. Pametot skatu pagātnē, kā tovakar atzina bijušais kolhoza priekšsēdētājs Indulis Cīrulis, bez kopsaimniecības gadiem neiztikt. Ar interesi un nedaudz skumjām atmiņām pagasta ļaudis, kuru dzīves gadi aizvadīti kolhoza laukos un fermās, aplūkoja fotogrāfijas – pagātnes liecinieces. Sēja un pļauja pazīstamos tīrumos, kūdras ieguve, fermu celtniecība, pirmie jaudīgie traktori un kombaini, Veselavas koris, teātra trupa, kolhoznieku sapulces, balles, svētki…

– Veselavā sāku strādāt 1982.gadā. Tolaik pagastu kopā turēja kolhozs, pašvaldība, skola. Tagad ir pašvaldība un skola, trešā nav. Arī tad daudzi veselavieši devās prom, katrs, kurš sāka strādāt, tika kārtīgi novērtēts, ko spēj, cik lielu vezumu var vilkt. Toreiz bija daudz kopīgā, jutām otra sāpi, tagad katrs savā darbā ierāvies. Saspringtos brīžos nāca palīgā humors, bet atslodzei kopā būšanas. Kādas krāšņas balles bija, bet pēcballēs pat Cēsu miliči netika galā. Atceros, kādā sapulcē Indulis Cīrulis teica – vajag uzbūvēt kaut ko paliekošu, grāmatvedis tūlīt iebilda – kur ņemsim naudu. Kas palicis no tā laika? Fermu nav, jaunā paaudze devusies prom. Palikušas atmiņas, mūsu jaunība,- ne viena vien domas tovakar izteica bijušais kolhoza inženieris, tagad SIA “Bērzkrogs” vadītājs Zigmunds Valters.

Ar smaidu vakara dalībnieki atcerējās, kā 80. gados, kad kolhoza iekšējās rezerves bija izsmeltas, tika meklētas jaunas iespējas, lai tiktu pie naudas. Tad Klementa Rakšāna vadībā uzcēla putnu fermu. Kāda sieva par to vien noteica: – Viņš bija pagastā pirmais biznesmenis, tikai nezinājām, ka to tā sauc.

Kā šodienas neziņa par nākotni sasauksies ar veiksmēm, labo pagātnē, diemžēl var tikai zīlēt. Bet ar katru gadu Veselava kļūst skaistāka, lauku saimnieki un uzņēmēji aizvien retāk skaita santīmus, bet vērienīgiem projektiem piesaista gan Eiropas, gan dažādu fondu naudu. – Kaut katrs savā sētā, visi kopā strādājam, lai pagasts būtu sakoptāks, bagātāks, lai tā vārds izskan, – pārliecināta Dace Kalniņa.

Vasarā projekta ietvaros pagastā notika konkurss “Mana īpašā Veselava”. Komisija apbraukāja veselaviešu mājas un redzēja tik daudz savdabīga, īpaša. -Lai cik sausa bija vasara, Veselava ziedēja. Katrā sētā redzējām darbīgus cilvēkus, kuru radošais gars un uzņēmība prot ikdienišķo pārvērst brīnumā, – vērtējot pagastā redzēto, sacīja Gaujas Nacionālā parka darbiniece Indra Čekstere.

Sarīkojumā tika godināti visi, jo katra devums pagastam ir nozīmīgs. Jaukajā gaisotnē īpašu noskaņu radīja bijušās veselavietes Sandra Trēziņa un Dace Krastenberga – viņu dziesmās un stāstos mijās liriskais un negantais.

– Atkalkopāsanākšana dod spēku,- par sarīkojuma sacīja Dace Kalniņa.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

Muzeji paraksta līgumu mērķtiecīgai sadarbībai

00:00
13.04.2024
13

Starp Cēsu Vēstures un mākslas muzeju un Talsu novada muzeju parakstīts ilgtermiņa līgums, nostiprinot sadarbību arī juridiski. Šāda veida pārnovadu muzeju ilgtermiņa sadarbības juridiskā forma Latvijā līdz šim nav īstenota. Līgums paredz ne tikai kopīgu pasākumu īstenošanu, bet arī izstāžu un zināšanu apmaiņu. Muzeji jau iepriekš veiksmīgi īstenojuši kopīgus projektus. Cēsu muzeja direktore Ināra Bula “Druvai” […]

Nākotnes redzējums par bioloģisko pārtiku

08:26
12.04.2024
41

Kā veicināt bioloģiskās pārtikas patēriņu Vidzemes bioreģionā? Ko celsim galdā 2030.gadā ģimenēs, restorānos un lielveikalos, mācību iestādēs, pansionātos un slimnīcās, bija galvenais jautājums, ko risināja pirmajā koprades darbnīcā. Vidzemes plānošanas reģiona un Cēsu novada pašvaldības organizētās trīs darbnīcas ir praktisks turpinājums pērn parakstītajam memorandam par atbalstu bioreģiona izveidei Gaujas Na­cionālā parka teritorijā. Koprades darbnīcā tikās […]

Ne tikai par bedrēm ielās, naudu kultūrai un atbalstu tūrismam

00:00
11.04.2024
53

Finansējums amatiermākslai, pašvaldības atbalsts tūrisma attīstībai, sabiedriskais transports, ielu un ceļu sliktais stāvoklis – tā ir daļa jautājumu, par ko Līgatnes pilsētas un pagasta iedzīvotāji gandrīz četras stundas diskutēja ar Cēsu novada domes vadību un Līgatnes apvienības pārvaldes pārstāvjiem. Novada domes priekšsēdētājam Jānim Rozenbergam un viņa vietniecei Inesei Suijai-Markovai nācās uzklausīt pārmetumus par tūrisma organizāciju […]

Valmierā tiekas remigranti uzņēmēji

09:22
10.04.2024
39

5.aprīlī, Valmieras integrētajā bibliotēkā pulcējās remigranti no Valmieras, Cēsu un Limbažu novada – gan jau esošie, gan topošie uzņēmēji, lai dalītos savos pieredzes stāstos un uzzinātu vairāk par grantu konkursu uzņēmējdarbības atbalstam remigrantiem. Remigranti atklāti runāja par saviem dzīves pavērsieniem, izaicinājumiem, kas bija jāpārvar, atgriežoties dzimtenē, un sapņiem, ko viņi vēlas piepildīt ar savu biznesu. […]

Nemanāma, bet tik noderīga

08:21
10.04.2024
41

Cēsīs, Torņa ielā ,ir viena no publiski pieejamām bezmaksas tualetēm. Tā darbojas ne tikai vasarā, bet arī ziemā no septiņiem rītā līdz vienpa­dsmitiem vakarā. Tikai bēda tāda, ka ne katrs pilsētas, Pils parka vai vecpilsētas apmeklētājs zina, ka šāda tualete ir, turklāt bez maksas. Tam varētu palīdzēt pamanāmas un skaidras norādes, lai ikviens, kuram tāda […]

Putni ar dziesmām atnesuši arī putnu gripu

00:00
10.04.2024
211

Pārtikas un veterinārais dienests (PVD) konstatējis šopavasar pirmo    putnu saslimšanas gadījumu ar augsti patogēno putnu gripu. “Mazsalacā atrasta inficēta pīle. Tas, ka viena atrasta, nedod nekādu garantiju, ka nav vairāk un nav inficēti vēl citi ūdensputni,” stāsta PVD Ziemeļvid­zemes pārvaldes vadītājs Mārcis Ulmanis un piebilst, ka pārvaldes inspektori vērtēs situāciju Veselavas pagastā, dīķī Bērzkrogā, […]

Tautas balss

Rudenī uzbūvē, pavasarī uzrok

12:22
13.04.2024
17
Druva raksta:

“Brīnījos, ka šopavasar Cēsīs, Bērzaines un Satekles ielas krustojumā, atkal raka. Pērn tur izveidoja drošības saliņu, nu visu jauca laukā un pārbūvēja. Jācer, ka tas nesadārdzinās ielas remontu, kas jau tāpat izmaksā daudz. Tādi gadījumi vienmēr raisa izbrīnu. Vai tiešām grūti saplānot, kas kurā vietā jādara, lai nenāktos atkārtoti tērēt naudu,” pārdomās dalījās apkaimes iedzīvotāja.

Neiecietīgais šoferis

12:20
12.04.2024
15
Druva raksta:

“Izlasīju “Hallo, “Druva”” par laipno autobusa šoferi un nodomāju, cik jauki, ja tādi būtu visi. Diemžēl esmu novērojusi, ka ir arī ļoti nelaipni autobusu vadītāji. Tā vienudien autobusā kāpa sieviete ar atbalsta nūjām, ko viņai bija grūti noturēt rokās, tās krita, šoferis tās vairākkārt pacēla, līdz neizturēja un teica – vai visu dienu tā būs […]

Stingrāk jāsoda

08:20
09.04.2024
35
Druva raksta:

“Mēs apsūdzam Balt­krieviju migrantu plūsmā uz Latviju. Taču vai tāda būtu iespējama, ja mūsu pusē nebūtu cilvēku, kas palīdz? Manuprāt, tos, kas atbalsta migrantu ievešanu Latvijā, būtu ļoti stingri jāsoda, jo nekas cits šos cilvēkus neatturēs,” domās dalījās J.

Ielāps uz ielāpa. Tā ir Birzes iela

08:19
09.04.2024
37
10
Druva raksta:

“Atkal Cēsīs remontē Birzes ielas asfaltēto daļu. Segums jau tagad sastāv tikai no ielāpiem, iznāk, ka ar lāpīšanu labo lāpīto. Vai neatmaksātos beidzot šo daļu kārtīgi atjaunot, lai mašīnām nebūtu jābrauc kā slalomistam pa pampakiem? Birzes iela ir ļoti labs ceļš, kā apbraukt centru. Atslogot satiksmi Vienības laukumā, domāju, pašvaldība taču ir ieinteresēta,” pauda autovadītājs […]

Laipns šoferis

08:19
09.04.2024
33
Druva raksta:

“Ļoti vēlējos izteikt pateicību ilggadējam “CATA” autobusa šoferim Zigmāram Balodim,viņš vienmēr ir jauks, laipns un punktuāls. Ar pasažieriem sasveicinās un ir smaidīgs, uzlabojot garastāvokli ikvienam braucējam. Daudzi šoferi no viņa varētu mācīties. Jau ilgi braucu no Jāņmuižas uz Cēsīm un vienmēr priecājos par šo autobusa vadītāju,” sacīja jāņmuižniece.

Sludinājumi