Otrdiena, 16. jūlijs
Vārda dienas: Hermīne, Estere, Liepa

Vērtē Ungura veselību

Sarmīte Feldmane
00:00
15.07.2024
25
Ungurs3

Interesē arī jauniešus. Kad pētnieki vērtēja kontrolzvejas lomu, pētniekam, biloģijas doktoram Matīsam Žagaram par to nācās stāstīt arī kāda pārgājiena dalībniekiem. FOTO: Sarmīte Feldmane

Ungura, Juvera, Ilzes, Nedža, Tauna un Niniera ezeros šovasar tiek veikta zinātniskā zveja un hidrobioloģiskā izpēte. Pētnieki kontrolzvejā novērtē zivju resursus, ņem ūdens paraugus, lai noteiktu ezera ekoloģisko stāvokli un zivju barības bāzi.

Pie Ungura ikvienam bija iespēja parunāties ar pētniekiem, uzklausīt viņu secinājumus. “Ungurs ir viens no Latvijas priecīgākajiem ezeriem. Zivju sabiedrība ir veselīga, nav daudzveidīga, bet šāda tipa ezeram raksturīga, nav pārlieku daudz mazo zivju, pietiekami daudz plēsēju. Malu zvejnieku praktiski nav, ūdens kvalitāte normāla. Ungurs ir veselīgs brūnūdens ezers,” stāstīja    SIA “Saldūdeņu risinājumi” pētnieks, bioloģijas doktors    Matīss Žagars un atgādināja, ka arī iepriekšējā pētījumā 2018.gadā rezultāti bija līdzīgi, tie vēl tiks salīdzināti.

60.gados Ugura krastā sāka izstrādāt kūdru, notika izmaiņas ekosistēmā, bet turpmākos gados tā ir stabila. Taču ezera ūdens ir kļuvis brūnāks. “Visticamāk, tas ir  neatgriezeniski, jo    brūnās      humīnvielas      ļoti lēni noārdās un, pat ja beigtu purvu izstrādāt, ezers dzidrs nekļūs,” skaidroja pētnieks un uzsvēra, ka ir būtiski kontrolēt, vai izstrādātājs ievēro visus noteikumus.

Pētnieku komanda analizē kontrolzvejas lomu, novērtē zivju kondīciju, kas liecina par barības bāzi, vai tās pietiek katrā vecumā. Sākotnējās aplēses liecina, ka ezerā ir ļoti laba zivju populācijas sabalansētība. Daudz ir lielu asaru, kas ir augstas zivsaimnieciskās kvalitātes ezera rādītājs.

“Zinātnieki ezeru diagnosticē, bet apsaimniekotāji saglabā tā veselību, ja nepieciešams, ārstē. Apsaimniekotājam ir jāsaprot, ko un kā darīt,” uzsvēra M.Žagars un atgādināja – sabiedrības interese par ezera izmantošanu ir lielas. Pētnieks atzīst, ka Ungurs ir rimts un mierīgs, harmonisks, bet kaislību, diskusiju ap to allaž daudz.

“Ir vajadzīgi dati, lai saprastu, kā ezers jūtas, kas tam nepieciešams. Sajūtu līmenī daudz ko darām, bet vai pareizi? Vai ezerā jāielaiž zivju mazuļi, to var saprast tikai, ja ir dati,” sacīja Gaujas Ilgtspējīgas attīstības biedrības vadītājs Ainārs Šteins. Biedrībai pašvaldība uzticējusi novada ezeru apsaimniekošanu.

“Katram ezeram izvērtēsim    esošos un potenciālos apdraudējumus, un iegūtā informācija kalpos kā rekomendācijas turpmākajai apsaimniekošanai,” sacīja A.Šteins un atklāja, ka katram izstrādās saistošos noteikumus, kuros būs skaidri pateikts, ko ūdenstilpē drīkst un ko nedrīkst darīt. Nākotnē Ungurā iecerēta licencēta makšķerēšana.

“Mūsu katra vēlēšanās ir, lai būtu zivīm bagāts ezers, lai sabiedrībai būtu nodrošināta neapgrūtināta piekļuve,” uzsvēra A.Šteins un pastāstīja, ka Ungurs ir publisks valsts ezers, Dabas aizsardzības pārvalde (DAP) ir tā pārvaldītājs, bet pašvaldības atbildība ir zivju resursi. “Lai kaut ko darītu, ik solis jāsaskaņo ar DAP. Laivu ielaišanas vietu Ungurā saskaņojam jau astoto mēnesi, kaut krastā ar lāpstu vajadzētu izrakt tikai metrus 20,” atklāja A.Šteins.

Gaujas ilgtspējas biedrības vadītājs pastāstīja, ka makšķernieku saime kļūst lielāka, interese par makšķerēšanu mazumā neiet. Samazinājušās malu zvejnieku aktivitātes, toties aizvien biežāk makšķernieki izmanto eholotu – ultraskaņas ierīci, kas paredzēta ūdenstilpju dziļuma noteikšanai, un ar to var noteikt arī zivju bara atrašanās vietas.

M.Žagars jau desmito gadu pēta Latvijas ezerus, viņš pārliecinājies, ka sabiedrības attieksme pret dabu, ūdeņu resursiem ir mainījusies. Cilvēki saredz likumsakarības, ka katra rīcība atstāj sekas.

Pētnieki ņem katru zivtiņu, novērtē, izķidā, paņem paraugus tālākām analīzēm. Kontrollomā noķerta arī kāda kropla zivs. M. Žagars tās vēderā atradis plast­masas zivtiņu. “Katru gadu kādu tādu atrodam. Āķis kuņģa sulā noārdās, bet plastmasa ne. Zivs nespēj normāli dzīvot, jo tai kuņģis visu laiku ir pilns,” skaidro pētnieks.

Zivju kuņģos atrod arī dažādus parazītus. M. Žagars rāda lenteni, kas citai zivij vēderā, uzsverot, ka tas cilvēkiem nav kaitīgs. Jo ezerā    blīvāka populācija, jo zivīm vairāk dažādu parazītu.

Šodien pētnieku komanda ar interesentiem tiekas Taurenē, lai runātu par Juvera un Ilzes ezeru. Niniera izpēte plānota augusta otrā pusē.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Saistītie raksti

Ūdenslīdēju mācībās atgādina par drošību pie ūdens

00:00
16.07.2024
8

Šī gada peldēšanās sezonā no ūdenstilpēm izcelti jau 27 bojāgājušie, 2024. gadā līdz šim – 52 cilvēki. Peldsezonā pēdējos trīs gados Valts ugunsdzēsības un glābšanas dienests (VUGD) no ūdens izceļ vidēji 50 bojāgājušos. Lai spētu pēc iespējas operatīvāk sniegt palīdzību slīkstošajam vai arī atrast noslīkušo, ūdenslīdēji reizi mēnesī rīko mācības praktisko iemaņu nostiprināšanai. Šonedēļ tās […]

Seminārs "Dīķis kā mazdārziņš"

17:36
15.07.2024
7

SIA “Latvijas Lauku Konsultāciju un Izglītības Cents” zivsaimniecības nodaļa) organizē izglītojošu semināru Cēsīs “Dīķis kā mazdārziņš – ierīkošana un uzturēšana” Norises datums 18.07.2024Ruckas muiža, Piebalgas iela 19, Cēsis, Cēsu novads, LV-4101Laiks: 10.00 -15.00 Dalībniekiem būs iespējas iegūt zināšanas par zivju audzēšanu, zivju barošanu, par ūdens kvalitātes parametriem, kā izveidot tehniski pareizu zivju dīķi, kā arī […]

Zinātnieki un zemnieki ilgtspējīgai saimniekošanai

00:00
14.07.2024
32

Vairāk nekā pussimts zemnieku ne tikai no Vidzemes bija sabraukuši uz Lauku dienu Agroresursu un ekonomikas institūta (AREI)    Priekuļu pētniecības centrā. Kaut diena bija lietaina, slēpušies zem lietusmēteļiem un lietussargiem, zinātnieku pavadībā dalībnieki izstaigāja kartupeļu, zirņu, kviešu, miežu un rudzu selekcijas un izmēģinājuma laukus, kas tiek apsaimniekoti gan bioloģiskajā, gan integrētajā audzēšanas sistēmā. “Lauku dienā […]

Mārsnēnu teātris turpina ar pārbaudītām vērtībām

00:00
13.07.2024
31

Mārsnēnu teātris šovasar savus skatītājus iepriecināja ar pirmizrādi. “Kazlauckus prot savu darbu” – joku luga vienā cēlienā ir atsauce uz iepriekšējo izrādi “Tapiņa atgriešana”. Sezonas noslēgumā izrādīt jaunāko iestudējumu mārsnēniešiem jau ir tradīcija. Režisore Ingrīda Zilgalve pastāsta, ka “Tapiņa atgriešana” nospēlēta tik daudz reižu – 21 izrāde. Divas no tām aizvadītas Latvijas Brīvdabas etnogrāfiskajā muzejā. […]

Peldošā sala nerisinās āraišniekiem svarīgākās problēmas

00:00
12.07.2024
66

Kuplā skaitā Āraišu ezera apkārtnes iedzīvotāji bija sanākuši uz tikšanos, lai vairāk uzzinātu par pašvaldības uzsākto projektu. Plānots pētīt ūdenstilpi un tajā izveidot peldošu salu, kas veicinās bioloģisko daudzveidību un papildinās sabiedrības izglītošanas iespējas. Peldošā sala Āraišu ezerā tiks izvietota ezera vides stāvokļa uzlabošanai, skaidroja Cēsu novada pašvaldības projekta vadītāja Zane Pīpkalēja. Salā būs putnu […]

Raunā satikās “Pļavā”

00:00
11.07.2024
58

Piepildīts vakars un diena – kārtējo reizi var teikt par festivālu “Rodam Raunā”. Šīgada tēma bija “Pļava”, un ikviens varēja pārliecināties, kas tik pļavā nenotiek un ko tā dod mums. Festivāls iesākās ar koncertu Ilvas un Jāņa Lodziņu kolekcijas dārzā. Mierīgajā piektdienas vakarā pēc neliela lietus uz Ances Krauzes un Zigfrīda Muktupāvela koncertprogrammu “Violets”, kur  […]

Tautas balss

Prieks par sakārtoto un skaisto ielu

17:29
15.07.2024
14
Cēsniece O. raksta:

“Cēsīs, atjaunotajā Bērzaines ielas posmā, ierīkoti glīti soliņi un atkritumu urnas, apkārtne tīra. Jauki tur piesēst. Bērzaines iedzīvotāji beidzot ir ieguvēji. Labi sakārtota gan Gaujas, gan Bērzaines iela. Par to prieks,” pārdomās dalījās seniore, cēsniece O.

Haoss ar pasažieru pārvadājumiem

17:28
15.07.2024
10
Lasītājs J. raksta:

“Ik pa brīdim parādās ziņas, ka nav skaidrs, kas mūspusē nodrošinās sabiedriskā transporta pakalpojumus. Valsts pasūtījumā ar līgumiem un pārsūdzībām tāds juceklis, ka neviens no malas netiek skaidrībā. Jūnija nogalē pakalpojumu atļāva veikt CATA, bet tikai līdz gada beigām. Taču nav dzirdams, ko atbildīgie dara, lai sajukums neturpinātos. Nesaprotu, kā Satiksmes ministrija pieļauj tādu bardaku,” […]

Nevar sagaidīt

16:55
15.07.2024
7
Piebaldzēns raksta:

“Sola un sola, ka Jaunpiebalgā drīz būs gatavs pansionāts, bet kā nav, tā nav. Gan jau vainojami būvnieki, bet žēl, ka vietējai varai nav nekādu iespēju procesu pasteidzināt. Tur būtu gan darba vietas vietējiem, gan pagastā apgrozītos vairāk cilvēku, proti, pie pansionāta iemītniekiem brauktu ciemos tuvinieki, draugi. Tirgotājiem būtu lielāks apgrozījums,” pārdomās dalījās piebaldzēns.

Botāniskais dārzs pilsētas centrā

16:54
15.07.2024
10
Cēsnieks O. raksta:

“Gāju Cēsīs pa Rīgas ielu, mani uzrunāja tūristi, ārzemnieki. Lūdza padomu, kā aizbraukt uz Līgatni, jautāja par Cēsīm. Un prasīja, kā var iekļūt Rīgas ielas botāniskajā dārzā. Jā, tur īpašums, kura adrese ir Rīgas iela 41, aizaudzis ar kokiem, krūmiem. No ielas to nodala dēļu žogs, gājējus šī vieta netraucē, bet iebraucējiem rada dīvainu iespaidu,” […]

Trūkst inženieru

10:49
09.07.2024
23
J. raksta:

“Ziņās televīzijā stāsta, ka Latvijā trūkst augsti kvalificētu speciālistu mežsaimniecībā un lauksaimniecībā. Jau labi zinām, ka trūkst arī celtniecības inženieru, elektroinženieru un līdzīgu profesiju speciālistu. Te nu esam nonākuši ar savu izglītības sistēmu. Ja bērnam skolā neiemāca rēķināt, ja viņš neapgūst fizikas, ķīmijas pamatus, tad vēlāk, protams, neizvēlas studēt inženierzinātnes, profesijas, kas saistītas ar matemātiku, […]

Sludinājumi