Ceturtdiena, 10. aprīlis
Vārda dienas: Anita, Anitra, Zīle, Annika

Vērtē Ungura veselību

Sarmīte Feldmane
00:00
15.07.2024
121
Ungurs3

Interesē arī jauniešus. Kad pētnieki vērtēja kontrolzvejas lomu, pētniekam, biloģijas doktoram Matīsam Žagaram par to nācās stāstīt arī kāda pārgājiena dalībniekiem. FOTO: Sarmīte Feldmane

Ungura, Juvera, Ilzes, Nedža, Tauna un Niniera ezeros šovasar tiek veikta zinātniskā zveja un hidrobioloģiskā izpēte. Pētnieki kontrolzvejā novērtē zivju resursus, ņem ūdens paraugus, lai noteiktu ezera ekoloģisko stāvokli un zivju barības bāzi.

Pie Ungura ikvienam bija iespēja parunāties ar pētniekiem, uzklausīt viņu secinājumus. “Ungurs ir viens no Latvijas priecīgākajiem ezeriem. Zivju sabiedrība ir veselīga, nav daudzveidīga, bet šāda tipa ezeram raksturīga, nav pārlieku daudz mazo zivju, pietiekami daudz plēsēju. Malu zvejnieku praktiski nav, ūdens kvalitāte normāla. Ungurs ir veselīgs brūnūdens ezers,” stāstīja    SIA “Saldūdeņu risinājumi” pētnieks, bioloģijas doktors    Matīss Žagars un atgādināja, ka arī iepriekšējā pētījumā 2018.gadā rezultāti bija līdzīgi, tie vēl tiks salīdzināti.

60.gados Ugura krastā sāka izstrādāt kūdru, notika izmaiņas ekosistēmā, bet turpmākos gados tā ir stabila. Taču ezera ūdens ir kļuvis brūnāks. “Visticamāk, tas ir  neatgriezeniski, jo    brūnās      humīnvielas      ļoti lēni noārdās un, pat ja beigtu purvu izstrādāt, ezers dzidrs nekļūs,” skaidroja pētnieks un uzsvēra, ka ir būtiski kontrolēt, vai izstrādātājs ievēro visus noteikumus.

Pētnieku komanda analizē kontrolzvejas lomu, novērtē zivju kondīciju, kas liecina par barības bāzi, vai tās pietiek katrā vecumā. Sākotnējās aplēses liecina, ka ezerā ir ļoti laba zivju populācijas sabalansētība. Daudz ir lielu asaru, kas ir augstas zivsaimnieciskās kvalitātes ezera rādītājs.

“Zinātnieki ezeru diagnosticē, bet apsaimniekotāji saglabā tā veselību, ja nepieciešams, ārstē. Apsaimniekotājam ir jāsaprot, ko un kā darīt,” uzsvēra M.Žagars un atgādināja – sabiedrības interese par ezera izmantošanu ir lielas. Pētnieks atzīst, ka Ungurs ir rimts un mierīgs, harmonisks, bet kaislību, diskusiju ap to allaž daudz.

“Ir vajadzīgi dati, lai saprastu, kā ezers jūtas, kas tam nepieciešams. Sajūtu līmenī daudz ko darām, bet vai pareizi? Vai ezerā jāielaiž zivju mazuļi, to var saprast tikai, ja ir dati,” sacīja Gaujas Ilgtspējīgas attīstības biedrības vadītājs Ainārs Šteins. Biedrībai pašvaldība uzticējusi novada ezeru apsaimniekošanu.

“Katram ezeram izvērtēsim    esošos un potenciālos apdraudējumus, un iegūtā informācija kalpos kā rekomendācijas turpmākajai apsaimniekošanai,” sacīja A.Šteins un atklāja, ka katram izstrādās saistošos noteikumus, kuros būs skaidri pateikts, ko ūdenstilpē drīkst un ko nedrīkst darīt. Nākotnē Ungurā iecerēta licencēta makšķerēšana.

“Mūsu katra vēlēšanās ir, lai būtu zivīm bagāts ezers, lai sabiedrībai būtu nodrošināta neapgrūtināta piekļuve,” uzsvēra A.Šteins un pastāstīja, ka Ungurs ir publisks valsts ezers, Dabas aizsardzības pārvalde (DAP) ir tā pārvaldītājs, bet pašvaldības atbildība ir zivju resursi. “Lai kaut ko darītu, ik solis jāsaskaņo ar DAP. Laivu ielaišanas vietu Ungurā saskaņojam jau astoto mēnesi, kaut krastā ar lāpstu vajadzētu izrakt tikai metrus 20,” atklāja A.Šteins.

Gaujas ilgtspējas biedrības vadītājs pastāstīja, ka makšķernieku saime kļūst lielāka, interese par makšķerēšanu mazumā neiet. Samazinājušās malu zvejnieku aktivitātes, toties aizvien biežāk makšķernieki izmanto eholotu – ultraskaņas ierīci, kas paredzēta ūdenstilpju dziļuma noteikšanai, un ar to var noteikt arī zivju bara atrašanās vietas.

M.Žagars jau desmito gadu pēta Latvijas ezerus, viņš pārliecinājies, ka sabiedrības attieksme pret dabu, ūdeņu resursiem ir mainījusies. Cilvēki saredz likumsakarības, ka katra rīcība atstāj sekas.

Pētnieki ņem katru zivtiņu, novērtē, izķidā, paņem paraugus tālākām analīzēm. Kontrollomā noķerta arī kāda kropla zivs. M. Žagars tās vēderā atradis plast­masas zivtiņu. “Katru gadu kādu tādu atrodam. Āķis kuņģa sulā noārdās, bet plastmasa ne. Zivs nespēj normāli dzīvot, jo tai kuņģis visu laiku ir pilns,” skaidro pētnieks.

Zivju kuņģos atrod arī dažādus parazītus. M. Žagars rāda lenteni, kas citai zivij vēderā, uzsverot, ka tas cilvēkiem nav kaitīgs. Jo ezerā    blīvāka populācija, jo zivīm vairāk dažādu parazītu.

Šodien pētnieku komanda ar interesentiem tiekas Taurenē, lai runātu par Juvera un Ilzes ezeru. Niniera izpēte plānota augusta otrā pusē.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

Lai saņemtu palīdzību, gatavi gaidīt garā rindā

00:00
10.04.2025
27

Sabiedriskā labuma organizācijas “Be The Light” sarūpēto palīdzību sestdien Cēsīs saņēma 70 ģimenes. Biedrības noliktava ir ļoti maza, tikai nedaudz vairāk kā divdesmit kvadrātmetri, cilvēki garā rindā vēsajā aprīļa dienā stāvēja ārā, gaidot, lai saņemtu nepieciešamo. Biedrības valdes priekšsēdētājs Gints Berneckis “Dru­vai” atzīst: “Esam šokā, cik daudz cilvēku vērsās pēc palīdzības. Kad Cēsīs atbalstu sniedzām […]

Atjauno Cīrulīšu vēsturisko ēku

00:00
09.04.2025
125

No Cīrulīšu apkaimes pakalniem Cēsīs paveras aina uz skaistu namu zilos toņos ar baltiem akcentiem – Baroneses namiņu. Tā ir vienīgā ēka, kas saglabājusies no Cīrulīšu muižas. To, rūpīgi rekonstruējot un restaurējot vairāk nekā divus gadus, atjaunot ir izdevies ēkas īpašniekam “Veselības centram 4”. Tagad Baroneses namiņš, kas kļuvis par viesu namu slēpotājiem, atdzimis, apvienojot […]

Veselības istabas izbraukums uz “Pērli”

00:00
08.04.2025
54

Šodien (04.04.) biedrības “Latvijas Sarkanais Krusts” (LSK) Vidzemes komitejas Cēsu biroja Veselības istabā ir atvērto durvju diena, kad ikviens bez maksas var noteikt cukura, holesterīna un skābekļa līmeni asinīs, izmērīt asinsspiedienu, nosvērties un izmērīt auguma garumu, kā arī saņemt medicīnas māsas konsultāciju. Šogad pirmo reizi Veselības istabas pakalpojumu Cēsīs iespējams saņemt arī atbalsta centrā un […]

Noziedzības līmenis kopumā mazinās, taču krāpnieku aktivitāte ir liela

00:00
07.04.2025
42

Pēdējo gadu noziedzības samazināšanās tendence vērojama arī pagājušā gada kriminālajā statistikā, un Vidzeme aizvien ir drošākais Latvijas novads, tā pagājušajā nedēļā preses konferencē reģiona žurnālistiemsacīja Valsts policijas Vidzemes reģiona pārvaldes priekšnieks Imants Mitrošenko. Pārvaldes vadība iepazīstināja ar aktuālajām norisēm un tendencēm reģistrētajos notikumos, kā arī pagājušā gadadarba rezultātiem. Noziedzības samazināšanās apliecina policijas spēju operatīvi reaģēt […]

Tirgotāji pastāv uz savām tiesībām, bet streiks pārtraukts

00:00
06.04.2025
244

Divas dienas Cēsu tirgus paviljons izskatījās neparasti – nestrādāja vairāki tirgotāji, kuru stendi otrdienās un trešdienās vienmēr bijuši atvērti. Saldētavu vitrīnas bija tukšas, uz tām piestiprināts uzraksts “Ar otrdienu, 1.aprīli, uzsākam streiku “Nē-jaunajiem līguma nosacījumiem!”. Jau trešdien, 2.aprīlī, rosība atsākās. “Esam vienojušies, ka tiem, kas jauno līgumu nav parakstījuši, iepriekšējo uz mēnesi pagarina. Tirgotāji atsāk […]

Soļi uz Zemes un ārpus Zemes robežām

00:00
05.04.2025
62

Pirmo reizi Kosmosa izziņas centrs sadarbībā ar Elektrum Energoefektivitātes centru aicināja uz pasākumu “60 minūtes Zemei”. Lai rosinātu aizdomāties par katra cilvēka ietekmi uz vidi un parādītu, kā ar pārdomātām izvēlēm iespējams saglabāt resursus gan šeit, uz Zemes, gan nākotnes izpētei kosmosā, Cēsu Kosmosa izziņas centrs aicināja uz pasākumu “60 minūtes Zemei”. Zemes stunda ir […]

Tautas balss

Priecē dejotāji

09:20
07.04.2025
15
Lasītāja J. raksta:

“Ar prieku skatījos aizraujošo deju ansambļa “Raitais solis” jubilejas koncertu!  Tas bija izcils, gan mākslinieciski izstrādāts, gan emocionāli saistošs. Cik burvīgi, ka dejošanas tradīcija Cēsīs gadu desmitos uzturēta tik augstu,” pauda lasītāja J.

Vietējie jāatbalsta

09:19
07.04.2025
34
1
Seniore no Cēsīm raksta:

“Uzzināju par streiku Cēsu tirgū. Tas nav normāli, ka vietējiem tirgotājiem, ražotājiem tā jārīkojas. Tieši viņiem tirgū būtu jārada paši labākie apstākļi. Tirgus nav lielveikals, kur katram, kas kaut ko pārdod, prasa lielu nomu. Mūsu uzņēmēji taču jāatbalsta,” sacīja seniore no Cēsīm.

Vecs koks nav jāpārstāda

14:41
02.04.2025
36
G. raksta:

“Izlasīju, ka vienu veco koku no Cēsu stacijas laukuma pārstādīs citur, lai tas neiet bojā. Tas nu gan man liekas par traku! Vai tiešām nav naudu, kur likt! Labāk iestādīt jaunu kociņu, lai paliek nākamajām paaudzēm. Iedomājieties, kāda izskatītos pilsēta, ja arī pirms simts gadiem visi būtu lēmuši kokus saglabāt un jaunus nestādīt,” bija neapmierināta […]

Smiltis pieputina visu apkārtni

14:00
27.03.2025
30
Garāmgājēja raksta:

“Skatījos, kā pagājušajā nedēļā Cēsīs, Bērzaines ielā, liela automašīna ar rotējošu slotu no ielas malas tīrīja ziemā sakrājušās smiltis. Putekļi cēlās gaisā lielā mākonī. Droši vien apkaimes mājas un dārzi pieputēja ne pa jokam, nemaz nerunājot par cilvēkiem, kas tobrīd bija mašīnas tuvumā. Agrāk pavasarī smiltis no brauktuves Cēsīs tīrīja mitrā laikā, kad tās neput, […]

Raiņa un Piebalgas ielas krustojumā jāuzmanās

14:00
27.03.2025
49
65
Ģimnāzijas ielas apkaimes iedzīvotāja raksta:

“Cēsīs, Raiņa un Piebalgas ielas satiksmes aplī, gan autovadītājiem, gan gājējiem vairāk jāuzmanās. Savā izremontētajā skolā Ģimnāzijas ielā pagājušajā nedēļā atgriezās ģimnāzisti, tagad īpaši rītos kustība te ļoti liela. Turklāt laiks kļūst aizvien siltāks, jaunieši brauc ar skūteriem, velosipēdiem, kuru ziemā gandrīz nav, tāpēc situācija saspringta. Arī skolēnu vecākiem vajadzētu bērniem atgādināt, ka pa iet­vi […]

Sludinājumi