
2.augustā notiks tautas nobalsošana par likumprojektu „Grozījumi Latvijas Republikas Satversmē”.
No šodienas atvērti visi vēlēšanu iecirkņi un balsstiesīgie iedzīvotāji var iepazīties
ar
izmaiņām
Satversmē, kādas piedāvātas nobalsošanai, kā arī balsošanas kārtību.
Mūsu rajonā darbojas 30 vēlēšanu iecirkņi. Cēsīs – četri, Amatas novadā – trīs, Priekuļu pagastā – divi, pārējos pagastos pa vienam.
”Salīdzinot ar iepriekšējiem referendumiem, ir sagatavoti tehniski ļoti precīzi materiāli, kļūdu nevar būt. Iesniegumus par tiem, kuri vēlas balsot atrašanās vietā, uz vēlēšanu iecirkni drīkst atnest jebkurš – kaimiņš, radinieks, sociālais darbinieks,” stāsta rajona vēlēšanu komisijas priekšsēdētāja Biruta Mežale un piebilst, ka tie, kas vasaras atvaļinājumu laikā devušies ceļojumos ārpus Latvijas, diemžēl nobalsot varēs tikai Latvijas vēstniecībās, pa pastu ne.
Darbam sagatavojušās visas vēlēšanu komisijas. To sastāvs gandrīz nav mainījies, daudzi komisijās strādā ilgus gadus.
”Cilvēki pēdējos gados daudz vairāk nekā agrāk domā, vai būs kāds labums. Viņi pauž viedokli, bet šaubās par rezultātu,” ”Druvai” atzina Amatas novada virskomisijas priekšsēdētāja Ināra Rutkovska, bet sekretāre Ilona Rodina piebilda, ka sabiedrībā vērojama attieksme – pretenzijas, neapmierinātība aug, bet, kad jāpasaka savs viedoklis, tad stāv malā. ”Burkšķam savā kaktiņā. Ievēlēja prezidentu, mēs nevis uzticamies viņam, bet meklējam vājās vietas. Varbūt šī ir tā reize, kad vēlētājiem vērts pierādīt, ka gribam kaut ko mainīt, pierādīt mūsu stiprumu, gribēšanu, varēšanu,” domās dalījās Ilona Rodina.
Rajona vēlēšanu komisijas priekšsēdētāja Biruta Mežale atzina, ka vēlēšanu komisijām, protams, gribētos, lai nobalsot atnāk pietiekami daudz cilvēku, lai nebūtu strādāts velti un vēlāk kārtējoreiz neuzskatītu, ka referendumi ir tikai naudas tērēšana.
”Parakstīšanās par referendumu ilga mēnesi. Tas ir ilgs laiks, vēlētāji nesteidzās. Nobalsošana ir vienu dienu, tie, kuri vēlēsies paust savu attieksmi, atnāks. Vecākie cilvēki ir labāk informēti, viņi lasa avīzes, skatās televizoru, aģitē citus. Arī parakstīties par referendumu kāda vecmāmiņa bija atvedusi visu ģimeni,” domās dalījās Zaubes pagasta vēlēšanu komisijas priekšsēdētāja Inese Bortiņa, bet sekretāre Rudīte Stūrīte piebilda, ka pilsoņu aktivitāti ietekmēs arī laika apstākļi. Varbūt beidzot būs siena laiks, taču, ja līs, negribēsies doties uz vēlēšanu iecirkni. ”Mazāk balsstiesīgo, nekā atnāca parakstīties, nebūs,” pārliecināta Rudīte Stūrīte un atklāja, ka iespēju nobalsot Zaubē noteikti izmantos arī daudzi vasarnieki, kuri pagastā atpūšas.
Tautas nobalsošanā vēlētājiem būs jāatbild uz jautājumu „Vai jūs esat par likumprojekta „Grozījumi Latvijas Republikas Satversmē” pieņemšanu?”. Iespējamie atbilžu varianti būs „par” un „pret”.
Centrālā vēlēšanu komisija (CVK) tautas nobalsošanu izsludināja, jo Saeima 5.jūnijā noraidīja vēlētāju rosināto Satversmes grozījumu projektu, tātad tas nododams tautas nobalsošanai. Lai vēlētāju rosinātais Satversmes grozījumu projekts iegūtu likuma spēku, tautas nobalsošanā tas jāatbalsta vismaz pusei no visiem balsstiesīgajiem pilsoņiem.
CVK atgādina, ka ne CVK, ne vietējās vēlēšanu komisijas aģitāciju tautas nobalsošanas sagatavošanas laikā neveiks. Demokrātiskā valstī vēlētāju aicināšana uz referendumu ir likumprojekta ierosinātāju un atbalstītāju atbildība. Vēlēšanu administratoru uzdevums būs nodrošināt informācijas pieejamību par tautas nobalsošanas kārtību, tautas nobalsošanas sagatavošanu un rezultātiem, kā arī nodrošināt, lai ikvienam vēlētājam likumā noteiktajā kārtībā ir iespēja piedalīties referendumā.
Komentāri