NVA Cēsu filiālē, realizējot projektu “Pusaudžu darbs vasarā”, jauniešiem tika piedāvātas 495 darba vietas, kuras pieteica vairāk nekā 40 mūsu rajona uzņēmēji. Šobrīd vēl dažas vakances saglabājušās, lai varētu strādāt augustā. Un jaunieši vēl var pieteikties. NVA šos pakalpojumus piedāvā skolēniem, kuri ir vecumā no 15 – 18 gadiem. Obligāti iesniedzamie dokumenti ir ārsta izziņa, izziņa no skolas, dzīvesvietas deklarācija un pase vai dzimšanas apliecība. Reģistrējoties iespējams uzrakstīt savas vēlmes, kādu darbu vislabprātāk vēlētos strādāt.
Kā stāsta NVA Cēsu filiāles pusaudžu nodarbinātības organizatore Zane Meļķe, tieši jūnija beigās jaunieši, kas par darbu vasarā nebija padomājuši, savlaicīgi nākuši un meklējuši iespējas. “Maijā varēja sākt reģistrēties, izvērtēt un izmantot mūsu pakalpojumus, taču tagad visi eksāmeni nokārtoti un nāk arī devīto, desmito klašu audzēkņi,” tā Zane Meļķe, kura uzteica pilsētā un rajonā strādājošos uzņēmējus un valsts iestādes. Visvairāk jauniešus nodarbina firmas “Cel Tik”, “Rasmanis& Dankers”, rajona slimnīca, kur katru mēnesi strādā vismaz desmit skolēni, līdzīgi Līgatnes papīrfabrikā un pāris zemnieku saimniecībās. Daudzi darba devēji pieteikuši tikai pāris vakanču, bet arī tas bijis lietderīgi.
“Pilsētā strādāt gribētāju ir vairāk nekā piedāvājuma. Lielākas iespējas ir zēniem, jo līdzīgi kā pieaugušo darba ņēmēju vidē arī pusaudžiem piedāvājumu ir vairāk,” uzsvēra Zane Meļķe. NVA Cēsu filiālē gan arī ironizē par to, ka nākamgad īpaši aicināt darbā bērnus jālūdz birojiem, skaistumkopšanas saloniem, kafejnīcām un veikaliem.
“Bieži pirmais jautājums, kad darbā pieteicās meitenes, bija: “Vai nebūs jāravē?” Un kvēlākā vēlme uzrunāt apmeklētājus aiz biroja galda,” atklāja NVA Cēsu filiāles vadītāja Evita Simsone un piebilda, ka visai bieži nācies jauniešus mudināt būt paškritiskiem un izvērtēt savas zināšanas konkrētā darba izvēlē. NVA speciālisti uzsver, ka viņi ir tikai starpnieki, lai darba devēji un darba ņēmēji sakontaktētos, vienotos par sadarbību.
“Dzirdam pārmetumus no bērnu vecākiem, ka jaunietim darbs atteikts. Tā nav mūsu atbildība. Ja uz vienu vakanci ir trīs vai pieci pretendenti, tad darba devējs izvēlēsies kompetentāko. Tā ir konkurence,” tā E. Simsone, atgādinot, ka pusaudžu darba vietu nodrošināšana vasarā tiek organizēta galvenokārt tāpēc, lai skolēni krātu ne tikai konkrētās darba iemaņas, bet arī attiecību pieredzi, kāda pastāv darba devēju un ņēmēju vidē.
Komentāri