Svētdiena, 24. novembris
Vārda dienas: Velta, Velda

Vecpiebalgā māk un māca adīt zeķes

Sarmīte Feldmane
23:00
23.09.2023
45
Adit 1

Tas, ka Vecpiebalgā māk adīt zeķes, zināms visā Latvijā. Un ne tikai māk, labprāt arī māca to darīt citiem un vēl rīko zeķu adīšanas konkursus.

Jau piekto reizi zeķu adītājas – gan iesācējas, gan meistares – satikās Vecpiebalgā. Lai izjustu Piebalgu, tās tradīcijas, 35 kultūrnotikuma dalībnieces nelielā ekskursijā vispirms iepazina Inešus, priecājās par skaistajām ainavām. Tad divas dienas tika veltītas tikai adīšanai.

“Nevar vienā dienā sarīkot nodarbības, lai iemācītos ko jaunu, un konkursu, kurā parādīt savas prasmes,” uzsver Vecpie­balgas audēju kopas vadītāja Dagnija Kupče, bet Vecpiebalgas kultūras nama vadītāja Zigrīda Ruicēna pastāsta, ka, piesaistot Vidzemes kultūras programmas finansējumu, varēts noorganizēt gan praktisku semināru “Adīšanas skola”, gan zeķu adīšanas sacensības “Mācies, meitiņ, zeķi adīt!’’. Agrākos gados adītāju tikšanās notika Vecpiebalgas svētku laikā, bet tad jau ir plašs pasākumu piedāvājums, tāpēc arī izlemts pasākumu rīkot rudenī.

Adītāju tikšanās Vecpiebalgā vienmēr saistās ar jaunām zināšanām un prasmēm. Praktiskajos semināros pašsaprotami, ka tiek uzaicināti jomas zinošākie speciālisti. Latvijas Etnogrāfiskā brīvdabas muzeja Etnogrāfijas nodaļas vadītāja, etnogrāfe, Dr. hist    Aija Jansone    iepazīstināja ar muzeja krājumu, īpašu vērību veltot ieguvumiem no Piebalgas. Viņa atzīst, ja cilvēks bija bagātāks, viņam bija vairāki zeķu pāri, ja ne tik turīgs, tad zeķes vairākkārt lāpīja. Muzejā ir zeķes no Piebalgas, kas sastāv no tik daudziem lāpījumiem, ka nevar pateikt, kāds bijis sākotnējais adījums.

“Katrā vietā bija talantīgas rokdarbnieces, kuras attīstīja kādu savā pusē zināmu stilu, un apkārtējās sievas noskatījās. Taču nedrīkstam aizmirst, ka Piebalga attīstās kopā ar pārējo pasauli. Kad citur bija vienkrāsainas zeķes,    tādas bija arī Piebalgā, kad parādījās ķīmiskās krāsvielas un varēja dziju nokrāsot, arī visā Latvijā adīja strīpainas zeķes, iemācījās noadīt arī biezas rakstainas, bet 19.gadsimta beigās baltās mežģīņu. Un ne tikai baltas, arī citās krāsās. Mežģīņu zeķes adīja no vilnas, lina un kokvilnas diegiem,” ieskatu sniedz A.Jansone un uzsver, ka atšķirībā no citiem novadiem Piebalgas zeķēm    krāsaino svītru salikums ir ļoti smalks, gluži kā Piebalgas brunči. “Kompozīcija veidojas simetriski no vidus uz malām, šis princips saglabājas gan brunčos, gan zeķēs. Un smalkums – krāsas mainās pa vienai kārtai. Adītājas eksperimentē – ada papēžos vertikālas, horizontālas strīpas vai papēdi citā krāsā. Ir dažādi noraušanas paņēmieni, bet klasiskie pazīstami visā Eiropā,” pastāsta A.Jansone. Viņa uzsver, ka nedrīkst nerēķināties ar to, ka katrai adītājai bija pieejami atšķirīgi materiāli, krāsas.

D.Kupče uzsver, ka ir ļoti vērtīgi iepazīt paraugus, kas glabājas muzejā, jo ir dota iespēja uzzināt, pamēģināt ko jaunu, kas patiesībā ir no pūra lādes. “Jo vairāk uzzinām, jo ieraugām atšķirīgo. Kādas bija zeķes Alsungā, Latgalē, kādas Piebalgā. Ja gribam gan iemācīties kaut ko jaunu, gan saglabāt tradīcijas, tas ir jāzina,” atgādina D.Kupče.

Latvijas Nacionālā kultūras centra tautas lietišķās mākslas eksperte Linda Rubena pastāsta, ka Latvijā zeķu adīšana nezaudē nozīmību, ada dažādas paaudzes – gan jaunas meitenes, gan seniores vēlas iemācīties. “Interese un vēlēšanās iemācīties attīstās. Kovida laikā internetā notika vairāki konkursi, meistarklases, ko rīkoja aktīvi cilvēki. Arī šī iespēja pamudināja pamēģināt. Daudz­kārt dzirdēts, ka zeķes neada, jo papēdis ir pārāk sarežģīts. Var adīt zeķes bez papēžiem.    Ir tik daudz dažādu pieredžu, tikai tās jāapgūst. Tāpat pieejami aizvien jauni materiāli. Bija patīkami turēt rokās no Vecpiebalgas alpaku vilnas adītas zeķes – siltas, mīkstas. Latvijā aitu audzēšana un adīšana ir saistītas, to nedrīkst aizmirst,” pārliecināta L.Rubena un uzsver, ka Vecpiebalgā rīkotās mācības, praktiskie semināri devuši iespēju mācīties. Un būtiski – uz tiem brauc adītājas arī no tālienes.      Meistares Baibas Pilānes adīšanas nodarbība piektdienas vakarā nebeidzās līdz gulētiešanai, jo adītājām bija daudz jautājumu, vēlēšanās izprast amata knifus.

Savukārt A.Jansone atgādina, ka siltās drēbes mūsu klimatiskajos apstākļos ir nepieciešamas. Ir gan cilvēki, kuriem patīk adīt, gan tie, kuri valkā adījumus.

Ar nepacietību tika gaidīts adītāju konkurss. Tam pieteicās desmit dažāda vecuma sievas no Limbažiem, Cēsīm, Vaives, Vec­pie­balgas, Jaunpiebalgas, Sigul­das, Turaidas, Olaines. Dalībnie­cēm bija uzdevums noteiktā tehnikā izadīt papēdi. “Piedalīties sacensībā    – tā ir uzdrošināšanās, jo vērtēšana ir stingra, bet reizē tā ir iespēja pārbaudīt savu varēšanu, arī iegūt balvas,” stāsta L.Rubena un atklāj, ka arī pati ada līdztekus konkursa dalībniecēm, lai pārliecinātos, ko noteiktajā laikā var izdarīt.    Adītāju paveikto vērtēja Linda Rubena, Aija Jansone, Baiba Pilāne un Vecpiebalgas audēju kopas meistare Benita Zvejniece.

Šogad konkursā pirmo vietu ieguva Guna Muceniece no Vai­ves, otro – Gita Silicka    no Vec­piebalgas, bet trešo – Daiga Šat­rovska no Vecpiebalgas un Ilze Zveja no Cēsīm. Visas dalībnieces saņēma Cildinājuma rakstus un balvas no ilggadējiem sadarbības partneriem: Latvijas Na­cionālā kultūras centra, žurnāla    “Rok­darbi”, Vecpiebalgas uzņēmējiem.

“Skaidrs, ka nākamgad atkal būs gan praktiskais seminārs, gan sacensības,” gandarīta par adītāju tikšanos Vecpiebalgā, ieceres atklāj Z.Ruicēna.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

Plaša teritorija jaudīgai uzņēmējdarbībai

00:00
24.11.2024
4

Valmieras pievārtē pagājušajā nedēļā atklāja Industriālā parka būvniecību nepilnu 60 hektāru plašā teritorijā. Darbus plānots pabeigt nākamā gada beigās. Apbūves teritorijā būs inženierkomunikāciju infrastruktūra, liels loģistikas centrs, industriāls elektroenerģijas pieslēgums, plašas stāvvietas, dzelzceļa pievads. Dzelzceļu varēs izmantot, lai nodrošinātu kravu pārvietošanu starp Valmieras dzelzceļa staciju un    Industriālo parku. Paredzēts izbūvēt platsliežu dzelzceļa privātās lietošanas […]

Sava laika personība. Arturs Dronis

00:00
23.11.2024
30

Vairākas paaudzes atceras Arturu Droni – cēsnieku, mākslinieku, skolotāju. Šis ir viņa 120.jubilejas gads. “Viņš bija gleznotāju gleznotājs, skolotāju skolotājs, iedvesmoja skolēnus, sabiedrību gan ar savām gleznām, gan personību. Skatot šodien viņa darbus, varam sajust mākslinieka vienkāršību, inteliģenci. A.Dronis teica, ka katru dienu jāuzglezno kāds portrets, ja nav modeļa, gleznoja pats sevi. Tāpēc starp viņa […]

Jaunieši pagatavo svētku maltīti senioriem

00:00
22.11.2024
41
1

124 seniori Cēsu novadā Lāčplēša dienā saņēma siltu svētku maltīti. Pusdienas Smiltenes tehnikuma jaunieši un “Latvijas Samariešu apvienības” aprūpētāji piegādāja visiem senioriem, kuri novadā saņem pakalpojumu “Aprūpe mājās”. “Senioru emocijas, prieku, laimi, sajūsmu un pateicību nav iespējams aprakstīt,” “Dru­vai” teic Dana Laicāne, vecākā aprūpētāja Cēsu un Valmieras novadā. “Lai gan bijām pieteikuši, ka viņi saņems […]

Automašīnu iegādē cilvēki kļūst arvien racionālāki

10:27
21.11.2024
44

Iegādājoties automašīnu, cilvēki kļūst arvien racionālāki, intervijā aģentūrai LETA norādīja lietoto auto tirgotāja “Longo Group” valdes priekšsēdētājs Edgars Cērps. Pieprasījums pēc vieglajām automašīnām cenu kategorijā zem 10 tūkstošiem eiro palielinājies, bet spēkratiem, kas dārgāki par 20 tūkstošiem eiro, sarucis. Ar Edgaru Cērpu sarunājas LETA žurnāliste Justīne Bere­zovska. “Druvas” lasītājiem piedāvājam saīsinātu interviju.  -Kā pašlaik varētu […]

Zaubē aptieka pārcēlusies uz gaišām un plašām telpām

00:00
21.11.2024
138
1

Zaubē ilgi gaidīts brīdis –vietējā aptieka iekārtojusies ērtākās un gaišākās telpās. Pagājušajā nedēļā uz jauno telpu atklāšanu pulcējās pagasta iedzīvotāji un cilvēki, kas gādāja, lai aptieka būtu mūsdienīga. Zaubes aptieka ir “Lat­vijas aptieka” filiāle, uzņēmuma valdes priekšsēdētājs Alvis Ērglis telpu atklāšanā sacīja: “Šodien vairākkārtīgi izskanēja vārdi – tik saviļņojoši. Un patiesi ir prieks, ka laikā, […]

Sagatavo auto Ukrainai

00:00
20.11.2024
62

Patriotiskās noskaņās Vidzemes Tehnoloģiju un dizaina tehnikuma (VTDT) audzēkņi fondam “Uzņēmēji mieram” nodeva salaboto automašīnu, kas tiks nogādāta Ukrainā. Tehnikums saņēma arī nākamo mašīnu, kuru saremontēs, lai sūtītu ukraiņiem uz fronti. VTDT ir pirmais tehnikums, kurš iesaistījies Ukrainai ziedoto automašīnu tehniskā sagatavošanā, tagad jau to dara septiņas mācību iestādes. “Valsts policijas ziedotais spēkrats, kuru mēs […]

Tautas balss

Vai svarīgākā ir domes vadība

11:01
21.11.2024
49
J. raksta:

“Pagājušajā “Druvas” numurā bija ziņa, ka Cēsu novada pašvaldība par labu darbu valsts svētkos apbalvo 50 darbiniekus. Neviens pagodinātais vārdā nebija nosaukts, bet domes priekšsēdētājs un viņa vietnieki gan minēti pilnībā. Vai tad tikai viņi pelnījuši tādu godu, citi ne,” neapmierinātību ar publikāciju izteica J.

Sveiciens glābējiem un policistiem

11:01
21.11.2024
16
14
Seniore raksta:

“Noskatījos dokumentālo filmu par ugunsdzēsēju glābēju darbu. Tajā bija uzskatāmi parādīti Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta darbinieku pienākumi, reālas situācijas, kādās viņi strādā, ar kādu bīstamību jāsastopas un cik profesionāli viņi atrisina situācijas. Gribu novēlēt visiem, kas strādā šajā dienestā, veselību un izturību un visus sveikt svētkos. Paldies vēlos teikt arī Valsts policijai. Arī tas […]

Kur novilkt robežu

11:39
20.11.2024
33
Lasītāja raksta:

“Lasu, ka Cēsīs Leona Paegles ielai atjaunots Ģimnāzijas ielas nosaukums. Nosaukumā, protams, nav nekā slikta, taču, manuprāt, nav pareizi, ka mēs cenšamies aizslaucīt visu mūsu vēsturi. Šoreiz varbūt ne tik daudz par Cēsīm, bet kopumā. Nav jau neviens cilvēks ideāls, arī rakstnieki, mākslinieki. Katram savi un varbūt daudziem nepareizi uzskati, bet vai tāpēc viņu vārdi […]

Pilsoniska atbildība

11:39
20.11.2024
27
M.N. raksta:

“Paldies priekulietim Gundaram Muceniekam, kurš Lāčplēša dienas rītā Priekuļu birzītē pie piemiņas zīmes Kārlim Ulmanim nopļāva kūlu. G.Mucenieks nežēloja savu laiku un izmantoja arī savu trimmeri,” pastāstīja M.N.

Nevar atrast tualetes

14:54
13.11.2024
65
Seniore no kaimiņu novada raksta:

“Mēs, trīs kundzes astotajā gadu desmitā, no kaimiņu novada bijām ciemos Cēsīs. Izstaigājām pilsētu, vēsturiskās vietas. Kā jau ekskursijā, katrai bija līdzi ūdens pudele. Pienāca brīdis, kad, kā mēdz teikt, daba sauc. Tā kā man Cēsis zināmākas, vedu draudzenes uz Rožu laukumu, atceros, tam līdzās bija pārvietojamās tualetes. Aizgājām, bet nekā, to vairs nav. Un […]

Sludinājumi