Veselības obligātās apdrošināšanas valsts aģentūra līgumus par neatliekamās medicīniskās palīdzības sniegšanu 24 stundas diennaktī visos piecos plānošanas reģionos slēgs ar 20 slimnīcām, šodien nolēma Ministru kabinets.
Plānots, ka deviņas iestādes kļūs par aprūpes slimnīcām, 12 – specializētās slimnīcas, 29 slimnīcas sniegs tikai ambulatoro aprūpi, bet specializētos veselības aprūpes pakalpojumus turpinās sniegt Latvijas Infektoloģijas centrs un Tuberkulozes un plaušu slimību valsts aģentūra.
Vienlaikus valdība noteica, ka mēneša laikā pārējām slimnīcām ir iespējams vienoties par slimnīcu apvienību veidošanu, līdz ar to pēc mēneša šo slimnīcu sarakstu būs iespējams koriģēt.
Līdz šim Veselības obligātās apdrošināšanas valsts aģentūra līgumus slēdza ar 59 slimnīcām.
Valdība šodien skata vairākus būtiskus grozījumus veselības aprūpes organizēšanas un finansēšanas kārtībā.
Grozījumos precizēta veselības aprūpes pakalpojumu sniedzēju atlases procedūras kārtība un līgumu slēgšanas nosacījumi. Tā, piemēram, nosakot līguma apjomus, finansējumu prioritāri novirza šādām ārstniecības iestādēm: SIA “Liepājas reģionālā slimnīca”, SIA “Daugavpils reģionālā slimnīca”, VSIA “Bērnu klīniskā universitātes slimnīca”, VSIA “Paula Stradiņa klīniskā universitātes slimnīca”, SIA “Rīgas Austrumu klīniskā universitātes slimnīca”, SIA “Jelgavas pilsētas slimnīca”, SIA “Jēkabpils rajona centrālā slimnīca”, pašvaldības SIA “Rēzeknes slimnīca”, pašvaldības SIA “Ventspils slimnīca” un SIA “Vidzemes slimnīca”.
Līguma finanšu apmēru, Veselības obligātās apdrošināšanas valsts aģentūra (VOAVA) nosaka šādā kārtībā: aprēķina no valsts budžeta plānotās vidējās ārstēšanas izmaksas pa veselības aprūpes pakalpojumu veidiem konkrētā ārstniecības iestādē atbilstoši aģentūras Vadības informācijas sistēmas datiem, aprēķina prognozējamās izmaksas pacientu iemaksas kompensācijai noteikumos minētajām iedzīvotāju kategorijām, no valsts budžeta plānotās vidējās ārstēšanas izmaksas reizina ar plānoto pacientu vai izmeklējumu skaitu, bet pacientu iemaksu par līguma ietvaros ārstētiem pacientiem, kas pilnībā vai daļēji atbrīvoti no pacienta iemaksas, aģentūra kompensē virs noteiktā līguma finanšu apmēra.
Kā skaidro Veselības ministrija (VM), veselības aprūpes budžeta samazinājums 2009.gada otrajā pusgadā veido 89,8 miljonus latu. Realizējot administratīvās pārvaldes reformu, kā arī strādājošo atalgojuma samazinājumu par 20% un iestāžu izdevumu samazinājumu par 10%, kā arī kompensējamo zāļu apmaksai paredzētā finansējuma samazināšanu par 3 miljoniem latu, ārstniecības programmu samazināšana jāveic par 42,68 miljoniem latu.
Attiecīgi otrajam pusgadam pieejamais finansējums veido tikai 60% no pirmā pusgada finansējuma. Šajā situācijā kā prioritāte ar vismazāko iespējamo samazinājumu noteikta bērnu veselības aprūpe.
Lai nesamazinātu pieejamību tieši primārajai veselības aprūpei un neatliekamajai palīdzībai, šajos sektoros samazinājums attiecināts tikai uz darba samaksas samazinājumu mediķiem par 20% un administratīvo izmaksu samazinājumu par 10%. Būtiskākais samazinājums skars slimnīcu sektora finansējumu, kurām iespējams nodrošināt tikai 43% no pirmā pusgada finansējuma, tādēļ ar izmaiņām Ministru kabineta noteikumos tiek noteikts slimnīcu saraksts, kurām ar 2009.gada 1.septembri tiek nodrošināts finansējums slimnīcas darba nodrošināšanai. Pārējās slimnīcās tiks apmaksāta ambulatorā un dienas stacionārā tipa ārstēšana.
Tai pašā laikā VM uzsver, ka netiek paaugstinātas pacientu iemaksas.
LETA
Komentāri