Pirmdiena, 22. jūlijs
Vārda dienas: Marija, Marika, Marina

Vakardienas vērtības atstāt rītdienai

Sarmīte Feldmane
23:00
16.09.2023
18
Manto 1

Brīvdienās Eiropas Kultūras mantojuma dienas karogs plīvoja Cēsīs pie viduslaiku pils, Līgatnes pilskalnā, Vēveru ciemā Vecpiebalgā, Āraišu arheoloģiskajā muzejparkā, Tanīsa kalnā Raunā, Melturu sētā Drabešu pagasta Melturos, Ungurmuižā Raiskuma pagastā.

Šoruden Nacionālās kultūras mantojuma pārvaldes īpašu uzmanību pievērsa Latvijas kultūras mantojuma aizsardzības sistēmas simtgadei, savukārt pārvalde pati atzīmē darbības 35 gadu jubileju. Eiropas Kultūras mantojuma dienu mērķis rosināt apskatīt, uzzināt un ieraudzīt ko jaunu, tā iepazīt kultūras mantojuma vērtības, to vēstures, saglabāšanas un atjaunošanas simts objektu stāstus, kas raksturo sistēmas attīstību. Ik vietā saimnieki bija padomājuši, kā ieinteresēt apmeklētājus, kā arī vērtēt pieminekļu aizsardzībā paveikto.

Āraišu arheoloģiskajā muzejparkā notika diskusija “Āraišu muzejparka attīstības līkloči piecdesmit gados”. “Vērtējot kultūras pieminekļu saglabāšanu pēdējo 30 gadu laikā, svarīgi atcerēties, kādā stāvoklī bija liela daļa īpašumu valsts neatkarības atgūšanas brīdī, un novērtēt situāciju tagad. Būtiski ir pārvērtusies Latvijas ainava,un līdz ar to uzlabojusies cilvēku dzīves kvalitāte,” atgādināja Nacionālā kultūras mantojuma pārvaldes vadītājs Juris Dambis un uzsvēra, ka katrā laikā bija savas grūtības un iezīmes, zaudējumi un panākumi. Panākumi lielā mērā bija, pateicoties personībām, kas bija uzticīgas ideāliem.

Diskusijā piedalījās muzejparka koncepcijas izstrādātāji, Āraišu kultūrvēsturiskā mantojuma pētnieki. Katram savas atmiņas, kā strādāts, īstenotas idejas pirms gadu desmitiem. Tie ir vēstures stāsti ar faktiem, dažādu gadu noskaņām par to, kā tapa ezerpils, kā mainījās tās apsaimniekotāji, un arī ieskats nākotnē.

“Vērts pavērtēt, kas noder šodien,” uzsvēra Dr.hab.geogr., Latvijas Zinātņu akadēmijas korespondētājlocekle Aija Melluma, Gaujas Nacionālā parka ģenerālās shēmas    jeb attīstības plāna viena no autorēm. Tas tapa Mežaim­niecības problēmu institūtā, vēlāk “Silava”.    Plānā    tika nodalīta Āraišu funkcionālā zona ap tūkstoš hektāru platībā.
“Katrs plāns kaut ko ieprogrammē, pārvaldītāja uzdevums skatīties, kas notiek. Vēlāk var    izrādīties, labi, ka kaut kas nav izdarīts, kā plānots,” vērtēja A.Melluma un atgādināja, ka Latvijas ainava nepārtraukti mainās. “Varas līmeņos to grib saglabāt nemainīgu, bet tas nav iespējams. Tāpat kā cilvēks noveco, daba mainās. Būtiski, ka pamats ielikts un Gaujas Nacionālais parks, Āraišu muzejparks pastāv,” sacīja A.Mellu­ma, rosinot padomāt, ko nākotnē atļaut celt Drabešu ciemā.

Amatas apvienības pārvaldes vadītāja Elita Eglīte “Druvai” pastāstīja, ka Amatas novada teritorijas attīstības plānā iezīmētais    Drabešu ciems sākas aiz Drabešu muižas un neskar Āraišus, aizsargājamo teritoriju.    “Āraiši nav Dra­bešu ciemā. Ciema teritorijā attīstās moderna saimniecība, kurā ir mūsdienīga ferma, kaltes torņi, tā nav viensēta, bet industriāla ražotne. Vai aiz bijušās muižas ēkām nevar būt privātmājas, kāpēc neļaut cilvēkam dzīvot skaistā vidē?” skaidroja E.Eglīte, uzsverot, ka A. Mellumas pētījums par Āraišu kultūrainavu, protams, ir zināms, bet uz to nevar    atsaukties, jo tas nav    normatīvs dokuments. Cēsu novadā taps jauns plānojums, tad arī Āraišu kultūr­ainavai tiks pievērsta uzmanība.
Āraišu arheoloģiskais muzejparks ir mūsu vērtība, tā saglabāšana, uzturēšana un attīstība ik dienu ir muzeja saimnieku Cēsu novada Tūrisma attīstības aģentūras uzmanības centrā.

Melturu sētā sagaida saimnieks Egons Garklāvs. Ar lepnumu viņš izrāda 19.gs. pirmās puses dzīvojamo riju, valsts nozīmes arhitektūras pieminekli. Viņš to atjauno.

“Iekurināju rijas krāsni, lai redzētu, kā cilvēki dzīvoja.  Kad dabū īsto āra un iekštelpas temperatūras starpību, tad virs galvas balts dūmu mākonis, ir silti un apakšā svaigs gaiss,” stāsta Melturu saimnieks. Pats dzimis Melturkrogā un bērnībā laiku pavadījis otrpus ceļam pie Amatas. Dzīvojamā rija ir vecākā, gandrīz vienīgā tāda rija Latvijā, kas saglabājusies. E Garklāvs rūpes par Melturu sētu uzņēmies gan kā nozīmīgu kultūrvēstures objektu, gan savas bērnības vietu. Viņam ir iecere  pie Amatas upes izveidot amatu prasmju  centru. Sētā atjaunots stallis, klētiņa, pirts. Ar lauk­akmeņu krāvumu nostiprināts Amatas krasts, lai lietavās ūdens to negrauž. Nesen viņš arī atjaunojis trieci. “To pirms 200 gadiem    ierīkoja kroga vajadzībām, bet bija mazražīgs, un tad pie ūdens tika zemnieki, bet krogā izraka aku. Uztaisīju ar    jaunām detaļām, bet vecais arī turpat un strādā,” gandarīts stāsta saimnieks.

Ar lepnumu E.Garklāvs    ved pie maza ozoliņa. “Tam ir 1605 gadi,” viņš saka. Zīle ir no ozola, kas bija nogrimis Vecdaugavā. Paziņa izzvejoja ozolu, un tā dobumā vai nu sīlis, vai vāvere bija noslēpis zīles, un brīnumainā kārtā tās bija dzīvotspējīgas. Vecajam ozolam tika pārbaudīts vecums – 1600 gadi. Melturos jaunais kociņš aug piecus gadus.

Pagalmā plīvo Latvijas un Eiropas Kultūras mantojumu dienu karogs. “Latvijas karogs sauli nebija redzējis 83 gadus, tagad plīvo,” saka saimnieks Egons Garklāvs. Karogu viņš pirms pieciem gadiem atrada mājas bēniņos koka kastītē, ievīstītu lina audumā.  E.Garklāvs domā, ka arī iepriekšējā ēkas saimniece nav zinājusi, ka bēniņos paslēpts karogs, noteikti būtu izstāstījusi. “Nebija tāda notikuma, lai uzvilktu mastā, bet    pieminekļu aizsardzības simtgade īstā reize. Karogs    skaisti iztaisnojās un plīvo, krāsas saglabājušās.    Reizi gadā gribu tam parādīt godu,” teic Melturu sētas saimnieks.

Zinātāji devuši pat 90 procentus, ka te, kur Melturu sēta, kādreiz bijis pilskalns, jo Amatas krastā droša vieta. Īpašnieka sapnis ir attīstīt apbūves kompleksu un izveidot sabiedrībai pieejamu vēsturiskā dzīvesveida ekspozīciju un darbības vietu amatniekiem.

Vēl interesants kultūras vēstures objekts, kuru varēja apskatīt, bija Līgatnes pilskalns. Tas ir pierādījums, ka mutvārdu tradīcijas saglabā    ziņas par vietu gadsimtiem ilgi. 1928. gada 23. augustā Pieminekļu valdē saņemts ziņojums par kādu Rīgas apriņķa Ķempju pagastā esošu pilskalnu, kas ierādīts grants ieguvei. Vietējo iedzīvotāju sociālajā atmiņā bija saglabājies tikai apzīmējums, ka minētais kalns ir pilskalns. To apmeklēja pilskalnu pētnieks Ernests Brastiņš, secinot, ka Līgatnes pilskalns ierindojams starp senākajiem pilskalniem un datējams ar bronzas laikmetu.

“Interese par pārgājienu uz pilskalnu bija maza,” pastāsta tūrisma konsultante Ieva Liepa un piebilst, ka aktīvajiem cilvēkiem apkārtnē bija plašs citu pasākumu piedāvājums.
Latvija ir bagāta, kur soli sper, tur kas ievērības cienīgs. Simts gadus valsts uzņēmusies sargāt tās vērtības, kas paaudzēm nozīmīgas. Atliek vien iepazīt.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Saistītie raksti

Mazajam liepēnietim Kārlim īpaša uzmanība

00:00
22.07.2024
25

Vidzemes slimnīcā sagaidīts šī gada 400. bērniņš – puisītis Kārlis, kurš piedzimis liepēniešu ģimenei, informēja Vidzemes slimnīcā. Pasauli satikt Kārlis ieradās 10. jūlijā plkst. 11:52, mazulis dzimšanas brīdī svēra 3020 g un bija 51 cm garš. Tā kā arī abiem vecākiem – Kristiānai un Kristiānam – vārds sākas ar K, arī jaundzimušajam dots vārds, kas […]

Dienestu posteņiem būs ērtākas telpas

00:00
21.07.2024
29

Lai uzlabotu ēkas energoefektivitāti, aktīvi noris būvdarbi pašvaldības ēkā Brāļu Kaudzīšu ielā 9, Jaunpiebalgā. Ēkā atrodas Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta un Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta (VUGD) Jaunpiebalgas postenis. Darbi jau no pirmajām dienām pavasara beigās sokas raiti, vērtē Jaunpiebalgas apvienības pārvaldes vadītāja Dace Bišere-Valdemiere. Ja atklājas kādas problēmas, tām ātri rod risinājumu: “Bet jāteic, […]

Sirsnīgi un priecīgi nosvin Cēsu pansionāta jubileju

00:00
20.07.2024
57

Ar dziesmām, dejām, pansionāta jeb namiņa, kā iestādi dēvē darbinieki un iemītnieki, atmiņu stāstiem, svētku torti, daudziem sveicieniem, laba vēlējumiem, atzinības rakstiem un pateicībām aizvadīta Cēsu pilsētas pansionāta 30. jubileja. Svinot dienu, kad pirms 30 gadiem pašvaldības pansionāts pārcēlās no Glūdas kalna uz Cīrulīšiem, kopā ar iestādē dzīvojošajiem bija esošie un bijušie darbinieki, kādreizējie lēmumu […]

Sportiskā ģimenes diena Rīdzenē

00:00
19.07.2024
29

Ģimenes sporta dienā “Pilna laime, kad sporto saime!” Vaives pagasta Rīdzenē biedrība “Kiwanis Cēsis” otro gadu pulcināja vietējā un tuvējo pagastu iedzīvotājus aktīvi izkustēties. Uz pasākumu bija ieradies ap simt cilvēku. Ikviens varēja piedalīties skrējienā, mest šautriņas, spēlēt volejbolu, galda tenisu, kā arī dažādas lielformāta un neierastākas izklaidējošas spēles, būt kopā un noslēgumā ēst uz […]

Raunā Dziesmu svētkos svin Cimzes jubileju

00:00
19.07.2024
37

Raunā pie novadnieka Jāņa Cimzes pieminekļa dienas gaitā sagūla ziedu paklājs, bet brīvdabas estrādē izskanēja viņa 210.jubilejai veltītais koru koncerts “Rotā Dziesma”. Tā raunēnieši un astoņu kolektīvu dziedātāji godināja latviešu kora mūzikas pamatlicēju. Vai nu dienas gaitā mēģinājumos    pāri Raunai izskanējušās dziesmas, vai    vēlēšanās dzirdēt Raunas Dziesmu svētku kori, vai, iespējams, cita iemesla […]

Amatas apvienības svētkos ceļ godā pļaušanu ar izkapti

00:00
18.07.2024
151

Nītaurē tikās pieci pagasti, kas savulaik veidoja Amatas novadu, tagad svinot apvienības svētkus. Bija daudz aizraujošu atrakciju un koncertu, bet zīmīgākais notikums – nītaurieši uzspodrināja senāk laukos neaizstājamās prasmes, proti, rīkoties ar izkapti. “Pļaušanai ar izkapti Nītaurē ir tradīcijas. Nītaurieši gan bijuši labākie Latvijas čempionātā pļaušanā, gan paši bijuši šo sacensību rīkotāji,” stāsta Nītaures kultūras […]

Tautas balss

Prieks par sakārtoto un skaisto ielu

17:29
15.07.2024
29
Cēsniece O. raksta:

“Cēsīs, atjaunotajā Bērzaines ielas posmā, ierīkoti glīti soliņi un atkritumu urnas, apkārtne tīra. Jauki tur piesēst. Bērzaines iedzīvotāji beidzot ir ieguvēji. Labi sakārtota gan Gaujas, gan Bērzaines iela. Par to prieks,” pārdomās dalījās seniore, cēsniece O.

Haoss ar pasažieru pārvadājumiem

17:28
15.07.2024
24
Lasītājs J. raksta:

“Ik pa brīdim parādās ziņas, ka nav skaidrs, kas mūspusē nodrošinās sabiedriskā transporta pakalpojumus. Valsts pasūtījumā ar līgumiem un pārsūdzībām tāds juceklis, ka neviens no malas netiek skaidrībā. Jūnija nogalē pakalpojumu atļāva veikt CATA, bet tikai līdz gada beigām. Taču nav dzirdams, ko atbildīgie dara, lai sajukums neturpinātos. Nesaprotu, kā Satiksmes ministrija pieļauj tādu bardaku,” […]

Nevar sagaidīt

16:55
15.07.2024
17
Piebaldzēns raksta:

“Sola un sola, ka Jaunpiebalgā drīz būs gatavs pansionāts, bet kā nav, tā nav. Gan jau vainojami būvnieki, bet žēl, ka vietējai varai nav nekādu iespēju procesu pasteidzināt. Tur būtu gan darba vietas vietējiem, gan pagastā apgrozītos vairāk cilvēku, proti, pie pansionāta iemītniekiem brauktu ciemos tuvinieki, draugi. Tirgotājiem būtu lielāks apgrozījums,” pārdomās dalījās piebaldzēns.

Botāniskais dārzs pilsētas centrā

16:54
15.07.2024
23
Cēsnieks O. raksta:

“Gāju Cēsīs pa Rīgas ielu, mani uzrunāja tūristi, ārzemnieki. Lūdza padomu, kā aizbraukt uz Līgatni, jautāja par Cēsīm. Un prasīja, kā var iekļūt Rīgas ielas botāniskajā dārzā. Jā, tur īpašums, kura adrese ir Rīgas iela 41, aizaudzis ar kokiem, krūmiem. No ielas to nodala dēļu žogs, gājējus šī vieta netraucē, bet iebraucējiem rada dīvainu iespaidu,” […]

Trūkst inženieru

10:49
09.07.2024
30
J. raksta:

“Ziņās televīzijā stāsta, ka Latvijā trūkst augsti kvalificētu speciālistu mežsaimniecībā un lauksaimniecībā. Jau labi zinām, ka trūkst arī celtniecības inženieru, elektroinženieru un līdzīgu profesiju speciālistu. Te nu esam nonākuši ar savu izglītības sistēmu. Ja bērnam skolā neiemāca rēķināt, ja viņš neapgūst fizikas, ķīmijas pamatus, tad vēlāk, protams, neizvēlas studēt inženierzinātnes, profesijas, kas saistītas ar matemātiku, […]

Sludinājumi