Grozījumi paredz, ka gadījumos, kad persona būs prettiesiski pieprasījusi vai pieņēmusi labumus par profesionālās darbības vai pakalpojuma izdarīšanu vai neizdarīšanu, to varēs sodīt ar brīvības atņemšanu līdz trim gadiem, piespiedu darbu vai naudas sodu līdz 80 minimālajām mēnešalgām. Savukārt nozieguma atkārtotā gadījumā vai lielā apmērā personu varēs sodīt ar brīvības atņemšanu līdz pieciem gadiem ar mantas konfiskāciju, piespiedu darbu vai sodu līdz 100 minimālajām mēnešalgām, atņemot tiesības veikt uzņēmējdarbību vai aizliedzot nodarbošanos uz laiku līdz diviem gadiem.
Kāda situācija kukuļošanā pastāv Cēsīs? Cēsu rajona tiesas kancelejā “Druva” uzzināja, ka būtībā izskatīta tikai viena lieta pēc Krimināllikuma 322. panta par starpniecību kukuļošanā. Tā iesākta 2005. gadā un pabeigta šogad februārī. Runājot par situāciju medicīnas iestādē, rajona slimnīcas direktors Valdis Apinis atzina, ka viņa darbības laikā vēl nav bijis gadījuma, kad kāds pa- cients sūdzētos, ka ārsts viņam devis mājienu vai pieprasījis kukuli. Viņš pastāstīja, ka gadījumā, ja pacients vēlas pasteidzināt rindu, piemēram, diagnostikas noteikšanā, slimnīcas kasē jāiemaksā noteikta summa, par ko pacients saņem čeku. “Neesmu Dievs un katra ārsta godaprātu zināt nevaru, bet arī pat nevienu klaču par ārstu negodīgumu neesmu dzirdējis,” teica V. Apinis.
Cēsu rajona slimnīcas ķirurģiskās nodaļas vadītājs Voldemārs Vaivods atzina, ka problēmas ar kukuļošanu ķirurģisku operāciju veikšanai Cēsīs nav, jo visas neatliekamās operācijas tiek veiktas nekavējoties. “Pārējās operācijas tiek plānotas dzīvās rindas kārtībā, jo operāciju bloku izmanto ne tikai ķirurģiskā nodaļa,” teica ārsts.
Kāds stāvoklis ir pirmsskolas mācību iestādēs, jo nav noslēpums, ka bērna iekļūšana bērnudārzā garo rindu dēļ vecākiem sagādā ne mazums problēmu. Cēsu 4. pirmsskolas izglītības iestādes vadītāja Māra Rozenberga: “Nekad neviens nav neko piedāvājis, jo droši vien redz, ka ar mani šādas sarunas nesanāks. Vecākiem bijušas bezizejas situācijas, kad viņi jautājuši, vai bērnudārzam nevar palīdzēt
remontā vai veikt kādu citu darbu,” stāstīja M. Rozenberga. Viņa atzina, ja arī vecāki būtu gatavi pilnīgi segt bērna ēdināšanu, tas bez domes atbalsta izmaksātu ļoti dārgi. Cēsu domes izglītības nodaļas metodiķe Dzintra Kozaka pastāstīja: “Tieksmes un izpausmes kaut ko piedāvāt manā kabinetā ir bijušas. Bet šādās sarunās nekad neielaižos. Nezinu, ko vajadzētu saņemt, lai cilvēks riskētu ar savu amatu un pēc tam visu mūžu kaunētos staigāt pa ielu.” Viņa informēja, ka vietu piešķiršana pirmsskolas izglītības iestādēs notiek atbilstoši pašlaik spēkā esošajiem noteikumiem, kas paredz, ka ārpuskārtas vietas pirmsskolas izglītības iestādēs iedala piecgadīgiem un sešgadīgiem bērniem, pamatojoties uz Vispārējās izglītības likuma 21. pantu par pirmsskolas izglītības obligātumu.
Policistu bērnus pieņem, pamatojoties uz Likumu par policiju, kā arī Cēsu pilsētas izglītības iestādēs strādājošo pedagogu bērnus, pamatojoties uz Cēsu pilsētas domes 2004.g. 8. aprīļa lēmumu
“Noteikumi bērnu uzņemšanai Cēsu pilsētas vispārējās pirmsskolas mācību iestādēs”. Cēsīs pierakstītajiem bērniem vietu piešķir, pamatojoties uz domes 2006.g. 9. februāra lēmumu par grozījumiem iepriekš minētajā lēmumā. Pārējiem bērniem vietu piešķir rindas kārtībā atbilstoši “Noteikumiem bērnu uzņemšanai Cēsu pilsētas vispārējās pirmsskolas mācību iestādēs”. Dz. Kozaka informēja, ka neviens pirmsskolas izglītības iestādes vadītājs bez domes akcepta nav tiesīgs uzņemt nevienu bērnu.
Aptaujātie cēsnieki par kukuļošanu runāja izvairīgi. “Nav bijis ar to saskares, ne ejot pie ārsta, ne kārtojot privatizācijas dokumentus. Domāju, ka viss atkarīgs no pakalpojuma ņēmēja un sniedzēja savstarpējās attieksmes,” teica Ausma. “Gadījušās situācijas, kad esmu iedomājies par pakalpojumu samaksāt (kādā sfērā, atteicās teikt- V. R.), bet vienmēr mani apturējusi doma, vai, to piedāvājot, cilvēku neaizvainošu,” teica Gunārs.
Komentāri