Amatas, Drabešu, Skujenes, Zaubes un Nītaures pagasta ūdens un kanalizācijas saimniecības ir Cēsu novada pašvaldības Amatas apvienības pārvaldes Komunālās saimniecības pārziņā.
Pašvaldībai pakalpojums jānodrošina neatkarīgi no tā, vai ciematā ir vairāki desmiti vai tikai trīs patērētāji, atgādina pārvaldes Komunālās saimniecības vadītājs Guntars Pīpkalējs. “Skaidrs, ka centralizēta ūdens nodrošināšana dažiem patērētājiem izmaksā krietni dārgāk, nekā blīvāk apdzīvotos ciematos. Amatas pārvaldē ir Ieriķu, Līvu, Ģikšu, Zaubes, Nītaures ciems, kur samērā liels patēriņš, un ir, piemēram, Annas, kur ir trīs četri klienti, un mēs redzam, ka izmaksas atšķiras. Taču arī mazo ciematu iedzīvotājiem ir tiesības saņemt šo pakalpojumu par saprātīgu cenu. Veidojot novadā vienotu ūdens un kanalizācijas apsaimniekošanas sistēmu, būs jādomā, kā šīs atšķirības sabalansēt,” spriež Guntars Pīpkalējs.
“Druva” jau informējusi, ka novada dome pieņēmusi lēmumu par pakāpenisku lauku pārvalžu ūdens un kanalizācijas saimniecību nodošanu pašvaldības kapitālsabiedrībai “Vinda”. Amatas apvienības ūdens saimniecību nodošana “Vindai” plānota 2027. gadā.
“Apjomīgi un mazāki rekonstrukcijas projekti pārvaldes ūdenssaimniecībās ir īstenoti daudzu gadu garumā. Daudz paveikts vēl pirms administratīvajām reformām, kad pagasti saimniekoja atsevišķi un šiem mērķiem varēja piesaistīt Eiropas Savienības finansējumu. Tagad piesaistīt ārējo finansējumu ūdens saimniecību modernizācijai, īpaši mazāk apdzīvotos ciemos, ir praktiski neiespējami,” skaidro G.Pīpkalējs un turpina: “Pirms diviem gadiem uzstādījām jaunas attīrīšanas iekārtas Spārē, kur ir skola. Tagad rodas jautājums, vai skola tur vēl būs, ja nebūs, kas uzturēs attīrīšanas iekārtas? Pagājušajā gadā jaunu attīrīšanas iekārtu ierīkojām Sērmūkšos, tur ir pansionāts. Būvdarbu gaitā mainījām izvietojumu, jo iepriekšējās iekārtas daļēji atradās uz privātas zemes. Diemžēl arī jaunas, mūsdienīgas attīrīšanas iekārtas nav pasargātas no ķibelēm. Bija avārija. Nosprostojās pievads un pārplūda neattīrīti notekūdeņi. Avāriju operatīvi novērsām, aicinājām talkā arī “Vindas” speciālistus. Viņi visu rūpīgi pārbaudīja un secināja, ka attīrīšanas iekārta savu funkciju pilda labi. Bet turpinām monitoringu un katru mēnesi veicam attīrīto ūdeņu analīzi.
Reizi pusgadā, bet, ja nepieciešams, biežāk veicam dzeramā ūdens kvalitātes analīzi. Kopumā situācija ir laba. Problēmas ir Ģikšos. Tur ir divi dziļurbumi, bet abos paaugstināts dzelzs sastāvs ūdenī. Arī pievadu atjaunošana veikta tikai daļēji, tas veido problēmu kopumu un rada neapmierinātību iedzīvotājiem. Esam veikuši ūdensvada skalošanu, gaidām ekspertu atzinumu par to, kas darāms, lai ūdens Ģikšos atbilstu prasībām. Ja būs nepieciešami apjomīgāki ieguldījumi modernizācijā, tad jārēķinās, ka šādus projektus, kas ietver izpēti, projektēšanu, iepirkuma procedūru, būvdarbus, īstenot vienā sezonā neizdosies.
Svarīgs un laikietilpīgs darbs ir arī visu pārvaldes ūdenssaimniecību dokumentācijas sakārtošana. Iepriekš esam jau nodevuši “Vindai” kooperatīva “Agra” ūdenssaimniecību. Tā bija noderīga pieredze, jo kapitālsabiedrība nevar pārņemt ciematu ūdens un kanalizācijas sistēmas bez atbilstošas un precīzas dokumentācijas.”
Komentāri