Otrdiena, 24. jūnijs
Vārda dienas: Līga

Svētceļojumi cauri gadsimtiem

Sarmīte Feldmane
00:00
20.05.2025
59
Svetc

Kas un kādi viņi bija. Atbildes var rast Cēsu muzejā. FOTO: Sarmīte Feldmane

Cēsu muzejā visas vasaras garumā apskatāma izstāde “Turp un atpakaļ. Livoniešu svētceļojumi viduslaiku Eiropā”.

Izstāde atceļojusi no Igau­nijas, kur tā pirms gada    bija skatāma Tallinā, Nigulistes baznīcā, pastāsta Cēsu muzeja Viduslaiku pils nodaļas vadītājs Gundars Kalniņš. Runājot ar izstādes kuratoru, igauņu arheologu Erki Rusovu, radās doma, ka izstādi vajadzētu parādīt arī Latvijā.

E.Rusovs skaidrojis, ka Livonijā tāpat kā pārējā Eiropā svētceļojumi bija viduslaiku dzīves neatņemama sastāvdaļa. Livonijas svētceļotāji apmeklēja    tuvas un tālas svētvietas, bet cilvēki no citām zemēm nāca uz svētceļojumu centriem Livonijā. Viņi atstāja dažādas pēdas tā laika vietējā materiālajā kultūrā – no simboliem, kas izmantoti mākslā un uz ikdienas priekšmetiem, līdz svētceļnieku apģērbam un suvenīriem.

“Īpašais izstādē, ka pirmo reizi Latvijas un Igaunijas vēsturē šos priekšmetus varam skatīt kā veselu kopumu, nevis katru atsevišķi. Tallinā izrakumos ir iegūti 40 tūkstoši vienību, kas datētas ar 14.gadsimta otro pusi. Šie ieguvumi    saistās ar svētceļojumiem. Arī citur Livonijā, tajā skaitā Cēsīs, izrakumos    ir atrasti materiāli artefakti,” stāsta G.Kalniņš, bet E.Rusovs pauž pārliecību, ka    svētceļnieku kultūra, kas sakņojas personīgajā dievbijībā, bija daudz bagātāka, nekā tika uzskatīts iepriekš, minot tikai galamērķu skaitu un dažādas svētceļojumu prakses.

Izstādes atklāšanā Latvijas Universitātes Humanitāro zinātņu fakultātes pasniedzējs, Dr. hist. eccl. Andris Priede uzsvēra, ka izstāde ir veids, kā uzlabot cilvēku pašapziņu, un atgādināja, ka Latvijas iedzīvotāji ir daļa no Eiropas vēsturiskās kultūrtelpas.    “Tas nav tā, ka mēs būtu kaut kur izolēti dzīvojuši un nemitīgi šaustījuši sevi, ka nepazīstam Eiropas kultūras vērtības. Nē. Atbilstoši tam, ko teica Gēte, – Eiropa veidojās ceļā uz Santjago. Mūsu senči ir gājuši vairākus tūkstošus kilometru garo ceļu. Kā saka profesore Elizabete Taivāne, katrs svētceļojums ir ceļojums uz cilvēka sirdi.

Svētceļojumi kristīgajā tradīcijā ienāk no ebrejiem. Mācītājs Ivo Rode skaidroja, ka ceļš ir transformācija. Visi Svēto raksti vēsta par kādām transformācijām – vai nu pozitīvām, vai negatīvām. Pozitīvā gandrīz vienmēr saistās ar    fizisku pārvietošanos. Vai tas ir Jēzus ceļš uz Jeru­zalemi, vai ebreju 40 gadi tuksnesī, vai apustuļu ceļš uz sludināšanu, vai katra cilvēka ceļš cauri dzīvei – tas saistās ar transformāciju.   

A.Priede arī stāstīja, kā ģērbās svētceļnieki, ko ņēma līdzi ceļā, kādus suvenīrus veda mājās, kāda bija to vērtība un nozīme. Vi­duslaiku Livonijas veidošanās bija saistīta arī ar svētceļojumiem    jau kopš 12.gadsimta. Tā bija misionāru un krusta karotāju galamērķis. Kā liecina vēsture, simtiem svētceļnieku devās apskatīt jaunās svētvietas Jaunavai Ma­rijai veltītajā zemē Livonijā. Nozīmīgākais galamērķis bija Rīga. Viņi apmeklēja arī citas vietas.

Jēkaba ceļa asociācijas jeb Camino Latvia pārstāve Linda Straume atgādina, ka viduslaikos populārākais bija ceļš uz Spā­niju    Santjago de Kompostella, bet ir arī Romas ceļš, kas tāpat kā Jēkaba ceļš sākas Tallinā, ved cauri Latvijai, Lietuvai, Polijai, Čehijā  Jēkaba un Romas ceļš    sadalās. Viens aizvijas uz At­lantijas okeāna un Portugāles pusi, bet Romas ceļš turpinās tālāk uz dienvidiem.”Ko nozīmē būt ceļā. Vispirms pie sevis, kopā vienam ar otru, ar Dievu, kopā pieaugot viedumā un gudrībā. Visi esam svētceļnieki, jo ejam cauri dzīvei,” atgādina L.Strau­me.

Svētceļojumi nav tikai vakardiena. Arī mūsdienās cilvēki dodas svētceļojumos. Šodien svētceļojuma tradīcija var izpausties visneparastākajās formās. Ir tā sau­camie gandarītāji, kas pilnīgi visu nes uz pleciem un dodas bez jebkāda maršruta, kāds var iet pilnīgi basām kājām. Bet ir svētceļnieki, kuri brauc mašīnā. Viņiem līdzi ir kaķis būrītī, un viņi maltītei izvēlas labāko vietējo restorānu.  Tā ir katra cilvēka šodienas izvēle. Bet būtiskākais ir apzināties, ka tas cilvēku padarīs labāku,” skaidro A.Priede.   

Cēsu katoļu draudzes priesteris Bernards Kublinskis, daloties pārdomās, “Druvai” uzsvēra, ka ir nepieciešami skaidrojumi, kas bija, ko darīja svētceļnieki, viņu nozīme Eiropā. “Šodien laicīgais un garīgais nesadarbojas, baznīca mudina uz garīgo, cilvēks pasaulē skatās racionāli. Viņš meklē vidusceļu starp garīgo un laicīgo. Meklē līdzsvaru, bet to noturēt ir grūti. Sabiedrībā ir liels troksnis, tā orientēta uz laicīgo, konkurenci, izrādīšanos. Grūti ir orientēties savās domās. Un viņš    dodas ceļā ar savām domām, neaizbēgot no laicīgā. Satiek ceļā citus, redz, kā cilvēki dzīvo citur, redz Dieva doto dabas skaistumu. Kad esam krustcelēs, meklējam atbildes. Tās var rast ceļā,” teic priesteris.

Izstāde “Turp un atpakaļ. Livoniešu svētceļojumi viduslaiku Eiropā” paver līdz šim ne tik zināmu vēstures lappusi, tajā var rast atbildes uz daudziem jautājumiem.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

Margrietiņa, baltā šķelme, piemiedz zelta aci

00:00
24.06.2025
3

Aina Karele Jūnijā ar laiku neko nevar sarunāt. Tāpat kā ar bitēm biškrēsliņos. Saule spīd vai lietus līst – laiks paskrien mums garām. Vēl ceriņos laimi meklējam, bet pļavā jau vanagzirnis pinas pa kājām. Margrietiņa, baltā šķelme, piemiedz zelta aci: mīl vai nemīl tevi kāds, ar sāpēm un bez prāta? Un neviens nezina, un jāpazīlē […]

Īstā Jāņu siera ražošana ik gadu sarūk

00:00
22.06.2025
33

Jāņu siera ražošanas apmēri šogad Latvijā kopumā turpina samazināties, aģentūrai LETA prognozēja biedrības “Siera klubs” valdes priekšsēdētāja Vanda Davidanova. Arita LejiņaPērn Jāņu sieru (nejaukt ar ķimeņu sieru) saražoja 139,84 tonnas, norādījusi V.Davida­nova. Pēc publiski pieejamās informācijas, pirms pieciem gadiem, 2019.gadā, tika saražotas aptuveni 200 tonnas Jāņu siera, tātad pagājušajā gadā par 30,1% mazāk. Jāņu siera […]

Aizejošā Cēsu novada dome diskutē par bērnu futbolu un kafejnīcas iekārtām

00:00
21.06.2025
143

12.jūnijā notika pēdējā aizejošā sasaukuma Cēsu novada domes sēde. Sēdē no 19 deputātiem piedalījās 17. Nepiedalījās Andris Mihaļovs un Erlends Geruļskis. Tika lemts par attīstību un investīciju projektiem, izglītību un sportu, pašvaldības īpašumu pārvaldību, sociāliem un sabiedriskiem jautājumiem, pašvaldības struktūru un līgumu pārvaldību, finanšu un pārskatu jautājumiem. Kopumā deputāti lēma vienbalsīgi, tikai par dažiem lēmumiem […]

Sarunu un demokrātijas svētki

00:00
20.06.2025
64
1

Sarunu festivāls “Lampa” šogad notiek ar vadmotīvu “Cilvēcībasākas tur, kur beidzas vienaldzība” Festivāla mērķis aicina parādīt, ka mums rūp līdzcilvēki, nav vienaldzīgs apkārt notiekošais un nav bail nosaukt lietas īstajos vārdos. Tas viss šodien un rīt festivāla bagātīgajā programmā Cēsīs, lielākai daļai diskusiju aizritot Pils parkā, divām skatuvēm atrodoties uz parka dīķa. Daļai diskusiju var […]

Māksla ir mums visapkārt, katru dienu, ir tikai jāprot tā saskatīt vai saklausīt

00:00
19.06.2025
50

Katrīna Marta Riņķe (pazīstama arī kā Kei Sendaka) ir Latvijā dzimusi vizuālā māksliniece, kas strādā ar analogo fotogrāfiju, tekstu un instalāciju. Viņas radošie darbi aplūko laiku, nepastāvību un mainīgās attiecības starp ainavu, atmiņu un materialitāti. Viņas darbi atspoguļo mijiedarbību ar vietu – to, kā ūdens, gaisma un cilvēka klātbūtne veido un pārveido vidi. Viņas jaunākie […]

Tautas balss

Sešos gados uz skolu

13:46
22.06.2025
12
Vecmāmiņa raksta:

“Jau atkal runā, ka bērniem skolu vajadzētu sākt sešu gadu vecumā. Un tūlīt būs nezin cik protestu. Bet, ja mierīgi padomājam, bērni to, ko agrāk sāka mācīties tikai skolā, apgūst jau bērnudārzā. Velk uz papīra aplīšus, stabiņus, mācās burtus, ciparus. Tātad faktiski izglītoties sāk jau piecu gadu vecumā. Turklāt apmeklēt pirms­skolu ir obligāti, jo tā […]

Vajadzētu rotaļlaukumu bērniem

20:27
17.06.2025
25
H. raksta:

“Cēsīs, Pirtsupītes gravā, notiek lieli darbi. Tur veido celiņus un laikam vēl kaut ko. Ātrumā pārskatot novada paš­valdības mājaslapu, neatrodu informāciju, kā beigu beigās pēc apspriešanām izskatīsies grava, kam šī vieta būs paredzēta. Būtu jauki, ja tur būtu arī kādas aktīvās atpūtas vietas bērniem, piemēram, rotaļlaukumi ar iekārtām, uz kurām var pavingrot,” pauda lasītāja H.

Kādam jākontrolē

11:15
15.06.2025
33
Ilze raksta:

“Man garšo zemenes, un tagad ir īstais laiks ar tām mieloties. Esmu no tiem, kuri izvēlas Latvijā audzētās, lai arī dārgākas. Ticu, ka tās ir vitamīniem bagātākas, veselīgākas un, protams, svaigākas. Manu uzmanību piesaistīja Latvijā audzēto ogu lielā cenu starpība. Vai tiešām lielaudzētāji tās tik lēti pārdod uzpircējiem. Vai tirgū kāds nopietni kontrolē, kur ogas […]

Bagāts kļuva Latvijā

09:36
14.06.2025
26
Seniore no Cēsīm raksta:

“Nesaprotu, kā Ainārs Šlesers var sacīt, ka Latvija ir nabadzīgākā zeme, ka viss izpostīts, ja pats ir bagātnieks! Kur tad viņš kļuva par tādu, ja ne Latvijā?! Ja jau valstī ir tāda nabadzība, lai dalās, lai kādu miljonu ziedo Latvijas labā. Man nepatīk cilvēki, kas nonicina Latvijā paveikto, bet jo vairāk tie, kas kļuvuši turīgi, […]

Maza bedrīte var radīt lielu nelaimi

08:36
14.06.2025
17
Lasītāja raksta:

“Cēsīs, bērnu laukumā pie Maija parka, asfaltā ir bedres. Tur mazi bērni brauc ar divriteņiem, skrejriteņiem, tur ātri var gadīties nelaime, kaut bedres nav īpaši dziļas. Tagad, kad pilsētā remontē tik daudzas ielas, vajadzētu padomāt arī par bērnu laukuma celiņiem,” ieteica lasītāja.

Sludinājumi