Otrdiena, 23. jūlijs
Vārda dienas: Magda, Magone, Mērija, Magdalēna

Strādājošie nerūpējas par savu drošību

Druva
00:00
05.12.2006
4
1lp Ced

Ne vienmēr strādājošie izprot individuālās aizsardzības līdzekļu nepieciešamību darba vietās un ikdienā tos izmanto.

Kā “Druvai” pastāstīja Ziemeļvidzemes reģiona valsts darba inspekcijas Cēsu biroja valsts darba inspektore Sintija Jaunākā, šīgada pirmajā pusgadā reģistrēti septiņi, bet pērn kopā deviņi arodslimību gadījumi. Visvairāk arodslimību reģistrēts cilvēkiem vecumā no 45 līdz 54 gadiem, kas skaidrojams ar to, ka tikai pēc gadiem cilvēks sajūt darba gados iegūtās kaites.

“Darba aizsardzības likums paredz, ka darba devējam bez maksas ir jānodrošina darbinieki ar individuālajiem aizsardzības līdzekļiem – austiņām, respiratoriem, sejas maskām, darba cimdiem, aizsargbrillēm un citiem. Bez tam darba devējam individuālie aizsardzības līdzekļi jāpērk ar CE marķējumu, kas apliecina produkta atbilstību ES direktīvu un harmonizēto standartu prasībām. Bieži tirgū parādās preces made in China, kas nebūt negarantē, ka aizsargās strādājošo no kaitīgajiem faktoriem,” stāsta valsts darba inspektore un turpina: “Ja darba devējs darbiniekus ir nodrošinājis ar individuālās aizsardzības līdzekļiem un no savas puses darījis visu, lai radītu drošu vidi darbiniekiem, Darba aizsardzības likums nosaka arī nodarbinātā pienākumus, kas paredz lietot kolektīvos, kā arī viņa rīcībā nodotos individuālos aizsardzības līdzekļus. Tas nozīmē, ka ne tikai darba devējam, bet arī darbiniekiem ir pienākumi, kuri jāpilda,” situāciju skaidro S. Jaunākā.

Valsts inspektore nenoliedz, ka bieži dzirdētas strādājošo atrunas, ka individuālās aizsardzības līdzekļi rada nekomfortablu sajūtu un traucē strādāt.

“Darba ņēmējam vairāk vajadzētu kontaktēties ar darba devēju. Bija gadījums, kad kādā uzņēmumā sievietei jautāju, kāpēc viņa darba laikā nelieto austiņas, jo visu dienu strādā lielā troksnī. Viņa man atbildēja, ka ausis svīstot. Bet darba aizsardzības noteikumos teikts, ka individuālo aizsardzības līdzekļu lietošana nedrīkst radīt citus riskus. Piemēram, ja šajā gadījumā sieviete jūtas nekomfortabli ar austiņām, viņai darba devējam tas būtu jāziņo un jākonsultējas, lai darba devējs nopērk, piemēram, ausu ieliktņus. Kompromisi ir jāmeklē. Tāpat ar darba cimdiem. Ne visiem derēs XL izmēra cimdi. Ja darbiniekam ir maza roka, šādu lielu cimdu valkāšana var izraisīt kādu citu nelaimes gadījumu. Darba devēja pieejai jābūt individuālai pret katru darbinieku,” saka valsts darba inspektore S.Jaunākā.

Ministru kabineta noteikumos detalizēti izklāstīts, kādi individuālie aizsardzības līdzekļi jālieto dažādu darbu veikšanai. Kā piemēru var minēt, ka galvas aizsardzības līdzekļi lietojami, ja tiek veikti būvdarbi, darbs uz sastatnēm, metālapstrāde, metināšana, mežizstrādes darbi, pārtikas ražošana. Dzirdes aizsardzības līdzekļi – kokapstrāde, kompresoru apkalpošana, darbs ar metāla presēm vai to tuvumā, kā arī citos darbos, kur trokšņa līmenis pārsniedz pieļaujamās normas. Sejas un acu aizsardzības līdzekļi – kalšana, gravēšana, metināšana, virpošana, frēzēšana, lūžņu smalcināšana un aizvākšana. Kāju un pēdu aizsardzības līdzekļi lietojami, ja darbs saistīts ar mežizstrādi vai motorzāģi, ēku karkasu montāžu, pamatu likšanu, ceļu būvi un remontiem, jumiķa darbos, sastatņu montāžā, betonēšanā. Elpošanas aizsardzības līdzekļi lietojami, ja darbs saistīts ar stikla vati vai azbestu, arī kokapstrādes darbos, kur daudz putekļu.

Rajona valsts darba inspektore atzīst, ka katru gadu situācija darbavietās arvien uzlabojas.

“Pēdējā laikā ir nedaudz labāk. Īpaši jaunie darbinieki to ievēro. Dažkārt problēmas sagādā pieredzējuši darbinieki, kuriem šķiet, ka viņi visu zina un nekas vairs notikt nevar,” saka S. Jaunākā.

Arī SIA CED “Katrīnkalns” ražošanas vadītājs Romualds Stašķevičs atzīst, ka ne vienmēr darbinieki ievēro prasības un lieto individuālās aizsardzības līdzekļus.

“Cilvēkam strādājot, bieži individuālās aizsardzības līdzekļi traucē, tādēļ veidojas problēmas. Sapulcēs daudz esam runājuši par arodsaslimšanām un nelaimes gadījumiem darbā. Šādās reizēs darbinieki māj ar galvu un atbild, ka saprot, kādēļ individuālās aizsardzības līdzekļi jālieto. Taču nereti, ieejot cehā, redzu, ka nav austiņu vai aizsargbriļļu. Uzņēmumam nepieciešamie individuālās aizsardzības līdzekļi ir iegādāti. Darbinieki tos ir saņēmuši un parakstījušies, bet to lietošana vēl nedaudz pieklibo,” saka R.Stašķevičs.

Ražošanas vadītājs atklāj, ka nereti nākas dzirdēt darbinieku atrunas par to, ka, piemēram, cehā nav tik liels troksnis, lai vienmēr būtu jālieto austiņas. Kāds atrunājas, ka viņam tās nepatīk vai traucē strādāt.

“Vai ir kādi piespiedu līdzekļi? Karātavu nav. Taču domāju, ka uz priekšdienām drakoniskāki līdzekļi būs jāpieņem. Vai atvilkumi no algas būs izeja? Domāju, tas nebūs motivējoši. Vai darbinieks sapratīs, kāpēc un par ko, nezinu,” domās dalās SIA CED “Katrīnkalns” ražošanas vadītājs.

Kokapstrādes operators Aldis Ziemelis atzina, ka ne vienmēr darba laikā sanāk lietot austiņas, bet cenšas to darīt pats un ierādīt arī jaunajiem darbiniekiem.

“Individuālās aizsardzības līdzekļus cenšos lietot. Apzinos, ka tas ir nepieciešams gan paša drošībai, gan veselībai. Jaunajiem strādniekiem vairāk cenšamies sekot līdzi un ievadīt darbā,” saka A. Ziemelis.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Saistītie raksti

Mazajam liepēnietim Kārlim īpaša uzmanība

00:00
22.07.2024
29

Vidzemes slimnīcā sagaidīts šī gada 400. bērniņš – puisītis Kārlis, kurš piedzimis liepēniešu ģimenei, informēja Vidzemes slimnīcā. Pasauli satikt Kārlis ieradās 10. jūlijā plkst. 11:52, mazulis dzimšanas brīdī svēra 3020 g un bija 51 cm garš. Tā kā arī abiem vecākiem – Kristiānai un Kristiānam – vārds sākas ar K, arī jaundzimušajam dots vārds, kas […]

Dienestu posteņiem būs ērtākas telpas

00:00
21.07.2024
33

Lai uzlabotu ēkas energoefektivitāti, aktīvi noris būvdarbi pašvaldības ēkā Brāļu Kaudzīšu ielā 9, Jaunpiebalgā. Ēkā atrodas Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta un Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta (VUGD) Jaunpiebalgas postenis. Darbi jau no pirmajām dienām pavasara beigās sokas raiti, vērtē Jaunpiebalgas apvienības pārvaldes vadītāja Dace Bišere-Valdemiere. Ja atklājas kādas problēmas, tām ātri rod risinājumu: “Bet jāteic, […]

Sirsnīgi un priecīgi nosvin Cēsu pansionāta jubileju

00:00
20.07.2024
63

Ar dziesmām, dejām, pansionāta jeb namiņa, kā iestādi dēvē darbinieki un iemītnieki, atmiņu stāstiem, svētku torti, daudziem sveicieniem, laba vēlējumiem, atzinības rakstiem un pateicībām aizvadīta Cēsu pilsētas pansionāta 30. jubileja. Svinot dienu, kad pirms 30 gadiem pašvaldības pansionāts pārcēlās no Glūdas kalna uz Cīrulīšiem, kopā ar iestādē dzīvojošajiem bija esošie un bijušie darbinieki, kādreizējie lēmumu […]

Sportiskā ģimenes diena Rīdzenē

00:00
19.07.2024
29

Ģimenes sporta dienā “Pilna laime, kad sporto saime!” Vaives pagasta Rīdzenē biedrība “Kiwanis Cēsis” otro gadu pulcināja vietējā un tuvējo pagastu iedzīvotājus aktīvi izkustēties. Uz pasākumu bija ieradies ap simt cilvēku. Ikviens varēja piedalīties skrējienā, mest šautriņas, spēlēt volejbolu, galda tenisu, kā arī dažādas lielformāta un neierastākas izklaidējošas spēles, būt kopā un noslēgumā ēst uz […]

Raunā Dziesmu svētkos svin Cimzes jubileju

00:00
19.07.2024
40

Raunā pie novadnieka Jāņa Cimzes pieminekļa dienas gaitā sagūla ziedu paklājs, bet brīvdabas estrādē izskanēja viņa 210.jubilejai veltītais koru koncerts “Rotā Dziesma”. Tā raunēnieši un astoņu kolektīvu dziedātāji godināja latviešu kora mūzikas pamatlicēju. Vai nu dienas gaitā mēģinājumos    pāri Raunai izskanējušās dziesmas, vai    vēlēšanās dzirdēt Raunas Dziesmu svētku kori, vai, iespējams, cita iemesla […]

Amatas apvienības svētkos ceļ godā pļaušanu ar izkapti

00:00
18.07.2024
155

Nītaurē tikās pieci pagasti, kas savulaik veidoja Amatas novadu, tagad svinot apvienības svētkus. Bija daudz aizraujošu atrakciju un koncertu, bet zīmīgākais notikums – nītaurieši uzspodrināja senāk laukos neaizstājamās prasmes, proti, rīkoties ar izkapti. “Pļaušanai ar izkapti Nītaurē ir tradīcijas. Nītaurieši gan bijuši labākie Latvijas čempionātā pļaušanā, gan paši bijuši šo sacensību rīkotāji,” stāsta Nītaures kultūras […]

Tautas balss

Prieks par sakārtoto un skaisto ielu

17:29
15.07.2024
29
Cēsniece O. raksta:

“Cēsīs, atjaunotajā Bērzaines ielas posmā, ierīkoti glīti soliņi un atkritumu urnas, apkārtne tīra. Jauki tur piesēst. Bērzaines iedzīvotāji beidzot ir ieguvēji. Labi sakārtota gan Gaujas, gan Bērzaines iela. Par to prieks,” pārdomās dalījās seniore, cēsniece O.

Haoss ar pasažieru pārvadājumiem

17:28
15.07.2024
26
Lasītājs J. raksta:

“Ik pa brīdim parādās ziņas, ka nav skaidrs, kas mūspusē nodrošinās sabiedriskā transporta pakalpojumus. Valsts pasūtījumā ar līgumiem un pārsūdzībām tāds juceklis, ka neviens no malas netiek skaidrībā. Jūnija nogalē pakalpojumu atļāva veikt CATA, bet tikai līdz gada beigām. Taču nav dzirdams, ko atbildīgie dara, lai sajukums neturpinātos. Nesaprotu, kā Satiksmes ministrija pieļauj tādu bardaku,” […]

Nevar sagaidīt

16:55
15.07.2024
18
Piebaldzēns raksta:

“Sola un sola, ka Jaunpiebalgā drīz būs gatavs pansionāts, bet kā nav, tā nav. Gan jau vainojami būvnieki, bet žēl, ka vietējai varai nav nekādu iespēju procesu pasteidzināt. Tur būtu gan darba vietas vietējiem, gan pagastā apgrozītos vairāk cilvēku, proti, pie pansionāta iemītniekiem brauktu ciemos tuvinieki, draugi. Tirgotājiem būtu lielāks apgrozījums,” pārdomās dalījās piebaldzēns.

Botāniskais dārzs pilsētas centrā

16:54
15.07.2024
24
Cēsnieks O. raksta:

“Gāju Cēsīs pa Rīgas ielu, mani uzrunāja tūristi, ārzemnieki. Lūdza padomu, kā aizbraukt uz Līgatni, jautāja par Cēsīm. Un prasīja, kā var iekļūt Rīgas ielas botāniskajā dārzā. Jā, tur īpašums, kura adrese ir Rīgas iela 41, aizaudzis ar kokiem, krūmiem. No ielas to nodala dēļu žogs, gājējus šī vieta netraucē, bet iebraucējiem rada dīvainu iespaidu,” […]

Trūkst inženieru

10:49
09.07.2024
31
J. raksta:

“Ziņās televīzijā stāsta, ka Latvijā trūkst augsti kvalificētu speciālistu mežsaimniecībā un lauksaimniecībā. Jau labi zinām, ka trūkst arī celtniecības inženieru, elektroinženieru un līdzīgu profesiju speciālistu. Te nu esam nonākuši ar savu izglītības sistēmu. Ja bērnam skolā neiemāca rēķināt, ja viņš neapgūst fizikas, ķīmijas pamatus, tad vēlāk, protams, neizvēlas studēt inženierzinātnes, profesijas, kas saistītas ar matemātiku, […]

Sludinājumi