Cēsnieces Līgas Rimšas stāstu krājuma “Mazo somiņu laiks”, ko izdevusi izdevniecība “Zvaigzne ABC”, prezentācijā skanēja stāsti un dzeja. Ikviens apmeklētājs bija aicināts somiņā ņemt līdzi dzejoli, ko nolasīt pasākumā.
Krājuma atvēršanā kultūras biedrības “Harmonija” radošie cilvēki runāja gan dzeju, kas tapusi agrāk, gan ieklausoties runātāju teiktajā – pasākuma laikā tapušos, dalījās arī ar latviešu klasiķu vārsmām, atklājot katram svarīgās dzīves vērtības.
Ievadvārdus teica “Harmonijas” vadītāja Astrīda Kamša. Rakstniece Aina Karele pastāstīja par Līgas Rimšas līdzšinējo daiļradi, kā arī vēlēja: “Zinu, tev tuvāka ir proza, bet aicinu neaizmirst arī par dzeju, jo ir brīži, kad pārdzīvoto nevar uzticēt cilvēkam, bet var uzticēt papīram.” Īpaši rakstnieci sveikt bija aicināta Ramona Indriksone, kura tāpat kā Līga mācījusies Literārajā akadēmijā. Viņa atzina, ka ne visi šo akadēmiju arī pabeidz, bet Līga ir iedvesmojošs piemērs, ka to var izdarīt. L.Rimša akadēmijā mācās jau trešo gadu. R.Indriksone arī uzsvēra rakstnieces gaišo skatu uz dzīvi, neskatoties uz smagajiem pārbaudījumiem.
Apskats par “Mazo somiņu laiku” būs publicēts arī Latvijas Nacionālās bibliotēkas jaunākajā izdevumā “Literatūras ceļvedis”, sveicot autori, pastāstīja Cēsu Centrālās bibliotēkas vadītāja Lāsma Vasmane-Mašina. Biliotēkas Bērnu nodaļas vadītāja Inta Zaksa sacīja: “Iedomājieties katrs pats sevi un uzdodiet sev jautājumu, vai jums interesētu ielūkoties kaut vai jūsu blakussēdētāja somiņā? Esmu 150 % pārliecināta, ka interesētu. Tāpēc domāju, grāmatai ir izvēlēts perfekts nosaukums. Tādēļ šī grāmata būs grāmatu grāmata.” Arī citi pasākuma apmeklētāji atzina, ka par izdevumu jau ir tik liela interese, ka bibliotēkā izveidojusies rinda. Rakstnieci sveica arī Cēsu Pilsētas vidusskolas audzēkņi.
“Druvai” Līga Rimša pastāstīja, ka grāmatā “Mazo somiņu laiks” apkopoti sadzīviski stāsti – gan ar humoru, gan ļoti nopietni. Visnopietnākie ir “Galds” (tas saņēma arī pirmo vietu “Druvas” un “Harmonijas” stāstu konkursā) un “Sīcis” .Stāstu pamatā ir reāli notikumi, bet, protams, tajos ir arī daudz fantāzijas. Tomēr tieši stāsts, kas uzrakstīts iz dzīves, redaktoram šķitis izdomāts. Savukārt stāstot par dzeju, Līga Rimša vērtē, lai gan latvieši ir it kā noslēgušies sevī, iekšēji ir ļoti romantiski, tāpēc daudziem dzeja ir tuva. Viņa dzeju raksta tad, kad dzīvē ir kādi sarežģījumi, emocionāli pārdzīvojumi. Savukārt pasākuma apmeklētājiem viņa atklāja, ka lielākā uzvaras sajūta bijusi, kad viņas dzejolis pirmo reizi bija publicēts “Druvā”: “Tik liela laime man vairāk ne pēc viena cita darba izdošanas nav bijusi.”
“Mazo somiņu laiks” nav pirmais L.Rimšas darbu izdevums, ir iznākuši viņas dzejas krājumi, dzeja publicēta “Harmonijas” kopkrājumos. Tomēr Līga Rimša “Druvai” atzina, ka ārkārtīgi baidījusies iesniegt kādu darbu “Zvaigznei ABC” un tas noticis ar citu cilvēku pamudinājumu, bet tagad viņas pašapziņa ir ļoti cēlusies. “Izdevniecība, kurai ir stingri kritēriji grāmatu izvērtēšanā, ir izvēlējusies manu darbu! Man tur top arī bērnu grāmata. Tāpat redaktore ir ieskatījusies manā iesāktajā romānā un aicinājusi to pabeigt,” pastāsta rakstniece. Viņa uzsver, ka vislabākais izaugsmei ir kritika: “Slavinājumi ietin siltā sedziņā, iemidzina, bet, kad iedod pa mizu, sāc domāt, kāpēc, par ko. Tāpēc, ja esi man labs draugs, tad pasaki, kas nav labi, ko neesi sapratis, kas nav bijis interesanti, tas visvairāk palīdz. Bet es noteikti iesaku uzņemties dzīvē to, kas jums liekas neiespējami. Man likās neiespējami, ka es kādreiz varētu nonākt līdz grāmatas izdošanai “Zvaigznē ABC”. Tāpēc cilvēkam vajag uzņemties nedaudz vairāk, nekā viņam liekas, ka viņš var izdarīt.”
Pasākuma laikā rakstniece saņēma daudz ziedu, vēlējumu, kā arī dziesmu. Noslēgumā sev raksturīgajā humorā viņa sacīja: “Paldies par ziediem un dāvanām! Žēl, ka neviens neuzdāvināja to, ko visvairāk vēlētos – dažas stundas diennaktī vairāk.”
L.Rimšas grāmatas atvēršanas svētki sākās Dzejas dienu noskaņās. A.Kamša pastāstīja, ka “Harmonijas” biedri šoreiz Dzejas dienas atklājuši, apmeklējot Imanta Ziedoņa muzeju. A.Karele ieskatījās Dzejas dienu vēsturē.
Komentāri