Pirmdiena, 24. jūnijs
Vārda dienas: Jānis

Spēj nogalināt pat 20 latu dēļ

Druva
00:00
07.02.2009
4

Jau trīs laupīšanas šogad līdz 4. februārim reģistrētas Cēsu rajonā. Viena notika pagājušajā nedēļā Taurenē. Laupītājs iekļuva mājā caur logu, piekāva un aplaupīja sievieti.

“Druva” vaicāja Valsts policijas Cēsu rajona pārvaldes priekšniekam Jānim Kalniņam un policijas pārvaldes kriminālpolicijas biroja priekšniekam Vitālijam Reiteram, vai vērojama tendence šādu noziegumu skaitam palielināties, jo janvārī Latvijā notikušas vairākas laupīšanas, pat ar traģiskām sekām. Taču V. Reiters atzina, ka mūsu rajonā statistika salīdzinājumā ar iepriekšējiem gadiem ir nemainīga un par pagājušā gadsimta 90. gadu kriminālās situācijas atkārtošanos nevarot būt runa.

Pāris nedēļas brīvībā un atkal cietumā

Par laupīšanu, kas 29. janvārī notika Taurenē, policija veic pirmstiesas izmeklēšanu. Cēsu rajona policijas pārvaldes kriminālpolicijas biroja 1. nodaļas priekšniece Iveta Ekmane pastāstīja, ka laupītājs naktī iekļuvis sirmgalves mājā caur logu, nolaupījis naudu, bankas karti, uzzinājis PIN kodu un nodarījis sievietei miesas bojājumus. Liela nozīme šī gadījumā atklāšanā bijusi sabiedrības palīdzībai, kā arī tam, ka cietusī uzreiz par notikušo ziņojusi policijai.

“Uzsākts kriminālprocess pēc Krimināllikuma 176. panta par laupīšanu. Uz aizdomu pamata aizturēta vainīgā persona – 1977. gadā dzimis vīrietis, kurš iepriekš jau sodīts par šāda veida noziedzīgiem nodarījumiem. Viņam piemērots drošības līdzeklis – apcietinājums,” stāsta I. Ekmane, atklājot, ka vīrietis brīvību baudījis vien pāris nedēļas. Pirms tam viņš izcietis sodu cietumā.

V. Reiters atzīst – gadu gaitā izveidojies secinājums, ka bieži vien laupītāji, kuri par izdarīto saņēmuši sodu, pēc iznākšanas no cietuma laupīšanas turpina.

Laupīšanas var beigties ar nāvi

Laupīšana jau pēc definīcijas ir saistīta ar vardarbību. V. Reiters skaidro, ka pēc Krimināllikuma 176. panta laupīšana ir svešas kustamas mantas nolaupīšana, ja tā saistīta ar vardarbību vai vardarbības piedraudējumu. Sankcijas par laupīšanu ir bargas – iespējama brīvības atņemšana līdz 17 gadiem.

Diemžēl ir gadījumi, kad laupīšanas beidzas ar cietušā sakropļošanu vai pat nāvi. Laupītāji asiņainos noziegumus nereti pastrādā vien 20, 30 latu dēļ. V. Reiters atminas notikumu pirms dažiem gadiem Cēsīs, kad Palasta ielā laupītājs nogalināja pensionāri. Guvums bija 20 lati un no mirušās sievietes pirksta noņemts gredzens. V. Reiters vērtē: “Ja citus noziegumus izdarījušie nereti nožēlo paveikto, tad laupītāji lielākoties ne. Viņiem ir žēl sevis, ka tikuši atklāti, taču ne cilvēku, kuri aplaupīti, sakropļoti vai pat nogalināti. Palasta ielas gadījumā vainīgie nākamajā dienā pēc sievietes aplaupīšanas un nogalināšanas Gaujma-lā cepa desiņas un dzēra.”

90. gadu beigās traģiska laupīšana notikusi arī Stalbes pagastā. Noziedznieks aplaupījis māju un sasējis tajā mītošos pensionārus. Sasieti un bezpalīdzīgi viņi mājā bija nogulējuši vairākas dienas. Kaimiņi notikušo atklājuši tad, kad bijis jau par vēlu, abi pensionāri nomira.

Ap gadsimtu miju vairākas laupīšanas izdarīja kāda jauniešu grupa, lielākoties Cēsīs, stacijas laukumā. Viena no tām beidzās traģiski. Jaunieša uzmanību bija piesaistījis cilvēks, kuram līdzi bijusi nauda. Ruckas parkā viņš nosists un aplaupīts.

Biežāk tomēr notiek laupīšanas, kas nebeidzas tik traģiski, taču piedraudēts gan tiek. Pagājušā gada beigās Raunā laupītājs maskā uzbruka sievietei pensijas vecumā, draudot ar nazi. Pērn tika aplaupīts veikals Cēsīs, Lenču ielā. Laupītājs pārdevējai sejā iepūta asaru gāzi un atņēma naudu. Konkrētajam gadījumam līdzīgi notika arī Gulbenē, Limbažos, Ogrē un citviet. V. Reiters pastāstīja, ka vainīgo – agrāk tiesātu vīrieti – izdevies aizturēt Jēkabpilī: “Viņš laupīšanas plānoja rūpīgi. Divreiz vienā rajonā laupīt negāja. Taču, izmantojot tehniskās iespējas un veicot operatīvo darbu, policija vainīgo atrada. Līdz ar to atklātas tika 19 laupīšanas.”

Pagaidām vēl nav atklāta pērn notikusī laupīšana spēļu zālē Valmieras ielā, Cēsīs. Laupītāji bijuši maskās un piedraudējuši ar ierocim līdzīgu priekšmetu.

Noziegumu skaits nepalielinās

Ik gadu Cēsu rajona policijas pārvalde reģistrē ap 30 laupīšanas, kas ir vien apmēram divi procenti no reģistrētajiem noziedzīgajiem nodarījumiem. Pērn reģistrēti 1472 noziedzīgi nodarījumi, no tiem 21 laupīšana. Salīdzinājumā ar 2007. gadu – par septiņiem gadījumiem mazāk. No pērn notikušajām laupīšanām 16 bijušas Cēsīs, īpaši pilsētas centrā, vairākas stacijas laukumā.

Šogad uzsākti 90 kriminālprocesi, kas ir par 32 procesiem mazāk nekā pērn šajā periodā. V. Reiters secina, ka, vērtējot statistikas datus, noziedzība ir pat samazinājusies.

Šogad līdz 4. februārim reģistrētas trīs laupīšanas, taču zādzības par 14 vairāk nekā pērn – jau 49. Jāņem gan vērā, ka kopš pagājušās vasaras arī par nelielajām zādzībām tiek ierosinātas krimināllietas. Šogad apzagti četri dzīvokļi un nozagtas septiņas automašīnas. V. Reiters uzsver, ka policijai veiksmīgi izdevies atrisināt vairākas lietas un aizturēt vainīgos. Šogad aizturēta arī kāda grupa, kas nodarbojusies ar automašīnu un degvielas zādzībām.

Svešiniekus mājā neielaist un lielu naudu somā neturēt

Sevi un sava manta jāsargā. Tā uzskata V. Kalniņš un V. Reiters. Viņi vērtē, ka, visticamāk, noziedzīgo nodarījumu skaits strauji nepieaugs, tomēr tie notiks. J. Kalniņš vērš uzmanību, ka ekonomiskā situācija noziedzības līmeni var ietekmēt. Kamēr darba netrūka, arī lielākā daļa iepriekš tiesāto strādāja un viņiem bija stabili ienākumi. Pieaugot bezdarba līmenim, pastāv risks, ka būs cilvēki, kuri izvēlēsies naudu un mantu iegūt ar nelikumīgiem līdzekļiem. Tomēr abi policisti neuzskata, ka piedzīvosim 90. gadiem līdzīgu kriminālo situāciju.

Gan V. Reiters, gan J. Kalniņš atzīst – jādomā par mājokļu un darba vietu drošību. Īpaši jau vietās, kur ir nauda – veikalos, benzīntankos, spēļu zālēs – drošības līmenis būtu augstāks, ja rastu iespējas nodrošināt signalizāciju un videonovērošanu.

Jāizvairās līdzi nēsāt lielas naudas summas, kā arī tumšos vakaros izņemt naudu no bankomātiem. Rūpīgi jāizvērtē arī, kādi cilvēki tiek ielaisti mājoklī. J. Kalniņš min piemēru: “Šonedēļ reģistrēts gadījums, kad kādai pensionārei Cēsīs no dzīvokļa nozagta nauda un pase. Pastāv versija, ka zādzību varēja izdarīt sievietes, kas esot staigājušas pa mājām un piedāvājušas uzpirkt vecas mantas.

Cilvēkiem jābūt uzmanīgiem, svešiniekus tomēr mājās nevajadzētu ielaist. Turklāt, ja ir pamanīts kas aizdomīgs, noteikti vajag ziņot policijai, jo jebkura saņemtā informācija tiek izpētīta.”

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Saistītie raksti

Svētīgus Jāņus!

00:00
23.06.2024
29

Es sasēju lielu sieru,Jāņu dienas gaidīdama;Jāņu dienu izdalījuPa maziemi gabaliem. Nākat šurpu, Jāņa bērni,Nākat lieli, nākat mazi;Lieliem došu alu dzerti,Maziem siera gabaliņu. Nelīst lietus, nelīst lietus,Šodien lietus nevajaga,Salīs manas Jāņu zāles,Salīs paši Jāņu bērni. Brauc, Jānīti, nu uz Rīgu,Nu mēs tevi pavadām;Nāc atkal citu gadu,Tad mēs tevi gaidīsim.

Saules un ēnas saspēle dzīves norisēs un svētkos

00:00
22.06.2024
43

Mārsnēnos Priekuļu apvienības svētkos “MārsnĒNAS – GaismĒNAS” zumēja kā bišu stropā – dienā centrā uzstājās mākslinieciskie kolektīvi, notika radošās darbnīcas, apvienības pagastu amatierteātru izrādes. Svētkus šogad rotāja moto: “Ja ir ēna, tad kaut kur ir arī Saule.” Saule ir arī Priekuļu apvienības logo zīme, tā simbolizē gaismu un siltumu, bet ēna veldzē un atvēsina, un […]

Pieejamība kā iespēja

00:00
21.06.2024
49

Pietrūkst kopīga redzējuma, kā jāveido dabas takas un dabas objekti, lai tie būtu pieejami ikvienam – ne tikai cilvēkiem ar īpašām vajadzībām, bet arī māmiņām ar bērniem ratiņos vai vecāka gadagājuma ļaudīm,kuriem pastaigai nepieciešams līdzenāks ceļš un vairāk soliņu, kur piesēst, lai pastaigas laikā atpūstos. Tā, izpētot vides pieejamību kultūras mantojuma objektu, dabas taku, ēdināšanas […]

Jāatgādina, lai neatkārtotos

00:00
20.06.2024
58

14.jūnijs šogad bija lietains. Saule slēpās aiz asaru pielietiem mākoņiem, kad daudzviet Latvijā pieminēja 1941.gada represijās svešumā izvestos. Jaunraunā komunistiskā terora upuru piemiņas vietā priekulieši atcerējās uz Sibīriju aizvestos jaunrauniešus, tos, kuri neatgriezās. “Lasot atmiņas par to nakti, kad pārtrūka daudzu Latvijas iedzīvotāju dzīve, nevar palikt vienaldzīgs. Un nekur nepazūd jautājumi – par ko, kāpēc. Šodien […]

Aizvadītajā diennaktī vairākas sadursmes

14:33
19.06.2024
68

Aizvadītajā diennaktī Valsts policijas Vidzemes reģiona pārvaldes apkalpojamā teritorijā saņemta informācija par 94 gadījumiem, kad iedzīvotāji vērsušies pēc palīdzības policijā vai konstatēts, ka noticis noziedzīgs nodarījums. Reģistrēti 12 ceļu satiksmes negadījumi, kur vienā gadījumā viena cietusi persona. Ceļu satiksmes jomā pieņemti 93 administratīvā pārkāpuma lēmumi, tajā skaitā 34 par ātruma pārsniegšanu, kā arī divos gadījumos […]

Ugunsdzēsējiem glābējiem Vidzemē septiņi izsaukumi

14:30
19.06.2024
35

Aizvadītajā diennaktī, laika posmā no šī gada 18. jūnija plkst. 6.30 līdz 19. jūnija plkst. 6.30, Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta Vidzemes reģiona pārvalde saņēma septiņus izsaukumus – divus uz ugunsgrēku dzēšanu, četrus uz glābšanas darbiem un viens izsaukums bija maldinājums. Vakar īsi pēc pusdienām ugunsdzēsēji saņēma izsaukumu uz Smiltenes novada Smiltenes pagastu, kur pēc ceļu satiksmes negadījuma bija […]

Tautas balss

Zināšanas, kas vajadzīgas katram

17:05
18.06.2024
18
Lasītāja G raksta:

“Pagājušajā nedēļā Valmierā ikviens varēja uzzināt un arī praktiski pamācīties, kas tieši darāms krīzes situācijās. Aizsardzības ministrija rīkoja dienu “Bruņojies ar zināšanām”, kur speciālisti tikās ar iedzīvotājiem. Tāds pasākums bija pavisam 14 pilsētās Latvijā, bet mūsu valstī taču ir daudz vairāk pilsētu un visās dzīvo cilvēki, visur vajadzīgas šādas zināšanas, īpaši jau šajā situācijā, kurā […]

Svētkus sarīko pati kopiena

23:01
13.06.2024
22
Svētku apmeklētāja raksta:

“Skujenē bija ļoti skaisti pašu pagasta iedzīvotāju rīkoti svētki. Tur varēja baudīt gan koncertus, gan pamieloties ar vietējo gatavotiem gardumiem, gan redzēt daudz ko citu. Lieliski, ka ir uzņēmīgi, rosīgi cilvēki, kas darbojas savā un citu labā,” ar gandarījumu sacīja svētku apmeklētāja.

Prieks par atjaunoto ielu

23:00
13.06.2024
33
Bērzaines iedzīvotāja raksta:

“Braucu Cēsīs pa jauno Bērzaines ielu un priecājos, cik tā skaista! Tiešām gandarījums, ka atrasta nauda un veikta tik vērienīga pārbūve. Tagad sakārtos Emīla Dārziņa ielu, tad vēl vajadzētu sakārtot to Bērzaines ielas atlikušo daļu, kas ved līdz Gaujas ielai, tad šī apkaime būtu vienkārši fantastiska. Bet laikam jau jāsaprot, ka visu tūlīt nevar gribēt,” […]

Kas par maksu, kas bez maksas

22:59
13.06.2024
25
Lasītājs J. raksta:

“Lasu un domāju, kā tā, uz Cēsu kauju jubilejas koncertu, kur uzstājas vietējie dejotāji, jāpērk biļete, bet Igaunijas mūziķu koncertu varēs klausīties bez maksas. Vai tā ir mūsu paš­valdības godīga attieksme pret iedzīvotājiem,” neapmierinātību pauda lasītājs J.

Senioriem grūti izstaigāt lielus attālumus

22:58
13.06.2024
41
Cēsniece raksta:

“Cēsīs, Palasta un Gaujas iekas krustojumā pie muzeja krātuves, bija soliņš, kur bija ērti mirkli atpūsties, sakārtot pirkumus pēc iznākšanas no “Maxima” veikala un doties kājām mājās. Tagad soliņa vairs nav. Žēl, ka tas noņemts, nepadomājot par vecajiem cilvēkiem, kuriem grūti izstaigāt lielus attālumus, turklāt ar pirkumu maisiņiem rokās. Kopumā pilsētā ir pārāk maz soliņu. […]

Sludinājumi