Arī Dzērbenes pagasta “Saliņu” saimniece Ilga Keiša ir nobažījusies par čūsku aktivitāti. Ja citus gadus vasarā līdz mājām atrāpojusi viena čūska, tad šogad jau bijušas četras. “Katram ir sava vieta, kur dzīvot. Salīdzinot ar citiem gadiem, šogad ir pavisam traki. Čūskas nāk pagalmā, ka nav kur likties. Pēdējos divus gadus tās vispār man liekas jocīgas. Manā jaunībā čūska gulēja, ripulī sagriezusies, tagad tās guļ, izstiepušās taisnas kā striķi. Viena no dārza bija izlīdusi, pat prom nebēga,” bažīgi stāsta “Saliņu ” saimniece.
Ilga atzīst, ka no čūskām viņai neesot bail, bet, protams, nepatīkami iedomāties, ka tā varētu iekost. Vairāk viņa uztraucas par
trīsgadīgo mazdēliņu, kurš vēl nesaprot, kas tā čūska tāda ir un ko var nodarīt.
“Viena arī tepat pie mājas uz ceļa gulēja, kur puika ar savu mašīnu braukāja. Dieva laime, ka puika neuzskrēja tai virsū. Visādi jau cenšos mācīt un rādīt, ka no čūskām jāuzmanās, jābūt vērīgam, bet viņš jau vēl ir mazs,” saka I. Keiša. Savukārt, kā zināja pastāstīt Rāmuļu pagasta iedzīvotāja Baiba Dzeguze, Rāmuļu pusē gar skolu kādreiz bijis pat čūsku ceļš, kur tās līdušas vienā laidā. Taču izrādās, ka gadu gaitā tās savu ceļu ir mainījušas un jau sen vairs neviena nav manīta.
Kā LETAI stāstījis Dabas muzeja zoologs Nikolajs Savenkovs, karstais laiks veicina rāpuļu aktivizēšanos. Šādos laika apstākļos odzes kļūst ļoti aktīvas un var aizrāpot ļoti tālu no savām migām un ierastajām dzīvesvietām, tāpēc ir sastopamas tur, kur ikdienā nemēdz uzturēties, piemēram, tālu no mežiem un purvainām vietām. Kā norāda N. Savenkovs, tas gan nenozīmējot, ka odzes kļūst agresīvākas, tās vienkārši biežāk nonāk kontaktā ar cilvēku un palielinās iespējamība, ka cilvēku tās var sakost.
Karstajā vasarā ikvienam jāuzmanās arī no čūskām, lai tās nesagādātu nepatīkamus pārsteigumus.
Komentāri