Pirmdiena, 7. aprīlis
Vārda dienas: Zina, Zinaīda, Helmuts

Soļi uz Zemes un ārpus Zemes robežām

Iveta Rozentāle
00:00
05.04.2025
35
Zemes H

Darbība ārpus zemes. Diskusijas “Negribu pamest Zemi? Ko darīt?” dalībnieki ieskatījās arī iespējās, kas sniedzas ārpus Zemes robežām. FOTO: Iveta Rozentāle

Pirmo reizi Kosmosa izziņas centrs sadarbībā ar Elektrum Energoefektivitātes centru aicināja uz pasākumu “60 minūtes Zemei”.

Lai rosinātu aizdomāties par katra cilvēka ietekmi uz vidi un parādītu, kā ar pārdomātām izvēlēm iespējams saglabāt resursus gan šeit, uz Zemes, gan nākotnes izpētei kosmosā, Cēsu Kosmosa izziņas centrs aicināja uz pasākumu “60 minūtes Zemei”.

Zemes stunda ir pazīstams pasākums, kad visa pasaule tiek aicināta uz stundu izslēgt    apgaismojumu, paužot atbalstu klimata pārmaiņu samazināšanai. Kosmosa izziņas centrā šai akcijai veltītu pasākumu rīkoja pirmo reizi. Sadarbībā ar Elektrum Energoefektivitātes centru bija sagatavota izzinoša programma, apmeklētāji visas dienas garumā varēja piedalīties zinātnes šovā, gūt zināšanas, darbojoties inter­aktīvā ekspozīcijā, piedalīties radošās darbnīcās un diskusijās ar ekspertiem. Vakarā Kosmosa centrā uz stundu izslēdza apgaismojumu, apmeklētāji telpas varēja izpētīt lukturīšu gaismā.

Jānis Urtāns, Kosmosa izziņas centra vadītāja pienākumu izpildītājs, “Druvai” teica: “Ilgt­spēja un resursu ekonomija ir ļoti nozīmīga, ja domājam par Zemes nākotni. Ekonomija, cilvēkam darbojoties kosmosa stacijās, ir pašsaprotama, bet arī uz Zemes tā ir nozīmīga, kaut nav pašsaprotama.” Vaicāts, vai cilvēki ir gatavi sarunām par to, J. Urtāns vērtē: “Mēs varam ļoti jēgpilni par to runāt, nonākt pie kopsaucēja un dzīvot ilūzijā, ka viss ir skaisti, labi un zaļi. Bet pie šī kopsaucēja būs nonākuši tikai 30, 40 cilvēki, kamēr 125 cilvēki tā nedomā un nerīkojas. Domāju, vēl jāveic ļoti liels darbs, lai sabiedrība kopumā izprastu vajadzību taupīt Zemes resursus un to arī darītu.”

Diskusijā “Vai tavi mazmazbērni uzcels sniegavīru?” Linda Zuze, biedrības “Zaļā brīvība” klimata politikas eksperte, Inese Suija-Markova, Cēsu novada domes priekšsēdētāja vietniece, Madara Merle, Pasaules Dabas Fonda Klimata programmas un korporatīvo projektu vadītāja, un Ruta Vanaga, Rīgas Tehniskās universitātes Vides aizsardzības un siltuma sistēmu institūta asociētā profesore, zinātņu doktore un vadošā pētniece, vētīja, kā ikdienā izjūtam klimata pārmaiņas, atzīmējot gan siltās ziemas, gan tropiskās naktis Latvijā, kā arī ekstrēmākus, vētrainākus laika apstākļus, kā arī ieskicēja, ko var darīt katrs cilvēks individuāli, ko dažādas nevalstiskās organizācijas, pašvaldības un valsts, lai samazinātu cilvēka negatīvo ietekmi uz Zemi.

Pasaules Dabas Fonda pārstāve Madara Merle “Druvai” pau­da, ka diskusijas nosaukums ir labs, lai uzrunātu cilvēkus, iesaistītu sarunā, bet atzina: “Pro­tams, tā ir tikai sabiedrības uzmanības pievēršana. Svarīgākie jautājumi būs – cik noturīga ir mūsu ekonomiskā sistēma, sociālā sistēma un struktūra pret klimata pārmaiņām. Te ir runa par ģeopolitisko situāciju, migrāciju. Lat­vija nav izolēta sala, mēs nevarēsim pateikt – mums Latvijā vēl reizēm uzkrīt sniegs, tātad viss ir kārtībā. Tāpēc katrai mūsu mazajai un lielajai darbībai ir nozīme. Protams, vissvarīgāk ir izvēlēties ietekmīgākās lietas katram savā ikdienā, sabiedriskā līmenī mēģināt viest pozitīvas pārmaiņas.”

Diskusijas dalībnieces uzsvēra, cik būtiskas videi ir katra cilvēka ikdienas izvēles, arī tās, kuras mums šķiet nesaistītas ar šīm problēmām. M. Merle uzskata, ka, piemēram, tas, ko pērkam, ir daudz lielāks jautājums par vidi nekā maisiņš, kurā iegādāto ieliekam. “Mēs runājam par atkritumiem un maisiņiem, jo tas ir fiziski saprotams un tiešām mazs solis, ar ko sākt. Bet tas bija sākums pirms desmit, pat divdesmit gadiem. Tā jau ir bāzes higiēna, tāpat kā tīrīt zobus katru dienu.”

Pasaules Dabas Fonda pārstāve arī norāda, lai gan nereti Latvija tiek dēvēta par zaļu zemi, skatoties uz katru iedzīvotāju, situācija nemaz tik pozitīva nav: “Esam bijuši zaļi tāpēc, ka pirmkārt, mums nav bijusi ļoti intensīva ražošana, mums arī nav lielas naftas pārstrādes rūpnīcas, otrkārt, mums ir diezgan labs saimniecības portfelis, respektīvi, diezgan daudz elektroenerģijas saražo    hidroelektrostacijās, ar vēja turbīnām, saules paneļiem. Tomēr, skatoties individuāli, mūsu izvēles ir mazāk zaļas. Es gribētu teikt, ka pats svarīgākais ir domāt ilgtermiņā, atcerēties, ka mums vajag mazāk, nekā liekas. Rīkojoties jau šodien, ir lieliska iespēja pasargāt sevi, savus tuvākos, citus iedzīvotājus un veidot labklājīgāku nākotni tiešām visiem.”

Diskusijas “Negribu pamest Zemi? Ko darīt?” dalībnieki Emīls Seņķāns, Eiropas kosmosa aģentūras pārstāvis, Pārsla Dan­ce, “Valmieras glass” Vides, darba un veselības aizsardzības daļas vadītāja, Lauris Baltiņš, Latv­energo Saules un vēja parku attīstības projektu vadītājs un Edgars Fresh, influenceris, skaidroja kosmosa industrijas nozīmi mūsu ikdienā un planētas saudzēšanā. Eiropas Kosmosa aģentūras pārstāvis Emīls Seņķāns “Druvai” sacīja, ka nereti cilvēkiem šķiet – satelītu palaišana kosmosā ir naudas tērēšana: “Tomēr tie ir ļoti svarīgi dažādu nozīmīgu datu iegūšanai, piemēram, par ledāju kušanu, varam tuvāk izpētīt zvaigznes un planētas, saprast, vai ārpus Zemes ir kāda piemērota vieta dzīvībai. Tāpat astronauti kosmosa stacijās veic eksperimentus, kuriem palīdz atrašanās bezsvara stāvoklī – radīt dažādus materiālus, medikamentus, un šī pieredze pēc dažiem gadiem vai gadu desmitiem uzlabos mūsu dzīvi uz Zemes.”

Diskusijas dalībnieki vērtēja, ka arī paši domājuši, ko varētu mainīt savā ikdienā, piemēram, vienu vai vairākas dienas noteiktā laika nogrieznī pārvietoties bez auto, ejot uz veikalu, gatavot iepirkumu sarakstu, iekļaujoties noteiktā summā, ieskatīties, no kurienes produkts nāk, un, iespējams, neiegādāties to, kas nav audzēts atbilstoši vides prasībām. Par tēmas aktualitāti liecināja arī sanākušo jautājumi vēl krietnu laiku pēc diskusijas beigām.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

Noziedzības līmenis kopumā mazinās, taču krāpnieku aktivitāte ir liela

00:00
07.04.2025
16

Pēdējo gadu noziedzības samazināšanās tendence vērojama arī pagājušā gada kriminālajā statistikā, un Vidzeme aizvien ir drošākais Latvijas novads, tā pagājušajā nedēļā preses konferencē reģiona žurnālistiemsacīja Valsts policijas Vidzemes reģiona pārvaldes priekšnieks Imants Mitrošenko. Pārvaldes vadība iepazīstināja ar aktuālajām norisēm un tendencēm reģistrētajos notikumos, kā arī pagājušā gadadarba rezultātiem. Noziedzības samazināšanās apliecina policijas spēju operatīvi reaģēt […]

Tirgotāji pastāv uz savām tiesībām, bet streiks pārtraukts

00:00
06.04.2025
105

Divas dienas Cēsu tirgus paviljons izskatījās neparasti – nestrādāja vairāki tirgotāji, kuru stendi otrdienās un trešdienās vienmēr bijuši atvērti. Saldētavu vitrīnas bija tukšas, uz tām piestiprināts uzraksts “Ar otrdienu, 1.aprīli, uzsākam streiku “Nē-jaunajiem līguma nosacījumiem!”. Jau trešdien, 2.aprīlī, rosība atsākās. “Esam vienojušies, ka tiem, kas jauno līgumu nav parakstījuši, iepriekšējo uz mēnesi pagarina. Tirgotāji atsāk […]

Cēsīs norobežota ieeja tiesas namā. Vajadzīgs neliels remonts

11:22
04.04.2025
725
1

Ap tiesas namu Cēsīs šodien, 4.aprīlī, apvilkta policijas norobežojoša lente. Cēsnieki satraukti lasa uzrakstu, kas vēsta, ka tas darīts tehnisku iemeslu dēļ. Dzīvojot situācijā, kad var sagaidīt dažādus hibrīdkara elementus, rodas bažas. “Druva” sazinājās ar Vidzemes tiesas administratoru Gati Plusniņu, lūdzot situācijas skaidrojumu. “Nav noticis nekas bīstams, ēkas norobežošana saistīta ar vajadzību remontēt ieeju. Ir […]

Labākais sociālais darbinieks – Baiba Āboliņa

00:00
03.04.2025
39

Baiba Āboliņa, Cēsu novada Sociālā dienesta sociālā darbiniece darbam ar ģimeni un bērniem, nacionālajā konkursā “Gada balva sociālajā darbā 2024” atzīta par “Labāko sociālo darbinieku sociālajā dienestā 2024”. Baiba Āboliņa jau vairāk nekā 20 gadus strādā sociālajā jomā un ir kļuvusi par iedvesmojošu piemēru citiem. Cēsu novada Sociālā dienesta vadītājas vietniece Vita Pleševnika “Druvai” atzina: […]

Vecpiebalgas bibliotēka slēgta. Jurģi

00:00
02.04.2025
52

2.aprīlī Vecpiebalgas bibliotēka sāk pārcelties uz citām telpām. Turpmāk tā ikvienu gaidīs pagast­mājā, kur bibliotēkas vajadzībām pārbūvētas telpas. Rudenī būtu 35 gadi, kopš pagasta bibliotēkas mājvieta bijusi bērnudārza ēkā. “Pirms tam tā atradās aptiekas ēkā, tad pārcēlāmies te,” stāsta bibliotekāre Dzidra Ješkina. Blakus grāmatu krājumam ir lasītava, kur notika gan tikšanās ar rakstniekiem, dzejniekiem, gan […]

Vai tirgus paliks bez vietējiem zemniekiem un mājražotājiem?

13:54
01.04.2025
131
1

No šodienas vairāki uzņēmēji, kas Cēsu tirgū gadiem pārdevuši gaļu un tās produktus, pārtrauc tur tirgoties, “Druvai” pastāstīja zemnieks Jānis Plūme, cēsniekiem labi zināma tirgus gaļas stenda saimnieks. “Līgums par tirdzniecības platības nomu mums bija ar iepriekšējo tirgus administrāciju. 31.martā tas beidzās, bet jauno līgumu, ko iedeva tirgus vadītājs Rihards Eniks, neparakstīšu. Tāpat darīs vēl […]

Tautas balss

Priecē dejotāji

09:20
07.04.2025
6
Lasītāja J. raksta:

“Ar prieku skatījos aizraujošo deju ansambļa “Raitais solis” jubilejas koncertu!  Tas bija izcils, gan mākslinieciski izstrādāts, gan emocionāli saistošs. Cik burvīgi, ka dejošanas tradīcija Cēsīs gadu desmitos uzturēta tik augstu,” pauda lasītāja J.

Vietējie jāatbalsta

09:19
07.04.2025
8
Seniore no Cēsīm raksta:

“Uzzināju par streiku Cēsu tirgū. Tas nav normāli, ka vietējiem tirgotājiem, ražotājiem tā jārīkojas. Tieši viņiem tirgū būtu jārada paši labākie apstākļi. Tirgus nav lielveikals, kur katram, kas kaut ko pārdod, prasa lielu nomu. Mūsu uzņēmēji taču jāatbalsta,” sacīja seniore no Cēsīm.

Vecs koks nav jāpārstāda

14:41
02.04.2025
28
G. raksta:

“Izlasīju, ka vienu veco koku no Cēsu stacijas laukuma pārstādīs citur, lai tas neiet bojā. Tas nu gan man liekas par traku! Vai tiešām nav naudu, kur likt! Labāk iestādīt jaunu kociņu, lai paliek nākamajām paaudzēm. Iedomājieties, kāda izskatītos pilsēta, ja arī pirms simts gadiem visi būtu lēmuši kokus saglabāt un jaunus nestādīt,” bija neapmierināta […]

Smiltis pieputina visu apkārtni

14:00
27.03.2025
27
Garāmgājēja raksta:

“Skatījos, kā pagājušajā nedēļā Cēsīs, Bērzaines ielā, liela automašīna ar rotējošu slotu no ielas malas tīrīja ziemā sakrājušās smiltis. Putekļi cēlās gaisā lielā mākonī. Droši vien apkaimes mājas un dārzi pieputēja ne pa jokam, nemaz nerunājot par cilvēkiem, kas tobrīd bija mašīnas tuvumā. Agrāk pavasarī smiltis no brauktuves Cēsīs tīrīja mitrā laikā, kad tās neput, […]

Raiņa un Piebalgas ielas krustojumā jāuzmanās

14:00
27.03.2025
42
28
Ģimnāzijas ielas apkaimes iedzīvotāja raksta:

“Cēsīs, Raiņa un Piebalgas ielas satiksmes aplī, gan autovadītājiem, gan gājējiem vairāk jāuzmanās. Savā izremontētajā skolā Ģimnāzijas ielā pagājušajā nedēļā atgriezās ģimnāzisti, tagad īpaši rītos kustība te ļoti liela. Turklāt laiks kļūst aizvien siltāks, jaunieši brauc ar skūteriem, velosipēdiem, kuru ziemā gandrīz nav, tāpēc situācija saspringta. Arī skolēnu vecākiem vajadzētu bērniem atgādināt, ka pa iet­vi […]

Sludinājumi