Šodien stājas spēkā grozījumi Administratīvo pārkāpumu kodeksā, kas īpaši sāpīgi skars tos makšķerniekus un zvejniekus, kuri neievēros likuma prasības.
Līdz 3000 latiem
Jaunajā redakcijā 80.pants “Medību, zvejas un makšķerēšanas noteikumu pārkāpšana” skan šādi:
– Par makšķerēšanas noteikumu vai licencētās makšķerēšanas noteikumu pārkāpšanu – uzliek naudas sodu no divdesmit līdz piecsimt latiem, konfiscējot pārkāpuma izdarīšanas rīkus un pārkāpuma priekšmetus, tai skaitā pārkāpuma rezultātā iegūtās zivis, kā arī peldošos līdzekļus ar aprīkojumu, vai bez konfiskācijas.
Par zvejas noteikumu pārkāpšanu – uzliek naudas sodu fiziskajām personām no divsimt līdz piecsimt latiem, konfiscējot pārkāpuma izdarīšanas rīkus un pārkāpuma priekšmetus, tai skaitā pārkāpuma rezultātā iegūtās zivis, kā arī peldošos līdzekļus ar aprīkojumu, vai bez konfiskācijas un atņem zvejas tiesības uz laiku līdz vienam gadam, bet juridiskajām personām – no divsimt latiem līdz trīstūkstoš latiem, konfiscējot pārkāpuma izdarīšanas rīkus un pārkāpuma priekšmetus, tai skaitā pārkāpuma rezultātā iegūtās zivis, kā arī peldošos līdzekļus ar aprīkojumu, vai bez konfiskācijas, un atņem zvejas tiesības uz laiku līdz trim gadiem. Bargs pārbaudījums
Par šo un citām aktualitātēm makšķerēšanas jomā “Druva” lūdza komentāru Valsts vides dienesta jūras un iekšējo ūdeņu pārvaldes vecākajam inspektoram Uldim Lencbergam. Viņš atzina, ka šie grozījumi, kas būtiski izmaina sodu lielumu, ir gandrīz kā revolūcija.
“Kā amatpersonai man nav tiesību teikt, vai pieņemtie grozījumi ir labi vai slikti, man likums ir jāpilda. Varu izteikt tikai līdzjūtību makšķerniekiem, jo tagad mazākais sods par makšķerēšanas noteikumu pārkāpumu ir 20 lati. Līdz šim varēja aprobežoties arī ar brīdinājumu, ja pārkāpums bija neliels, tagad tādas normas vairs nav. Likumdevējs noteicis minimālo sodu 20 latu, pie tam to var uzlikt vien tad, ja ir vainu mīkstinoši apstākļi, ja nav – naudas sods būs daudz lielāks.
Taču rūpnieciskajiem zvejniekiem sodi ir vēl bargāki. Rūpnieciskais zvejnieks pēc Zvejniecības likuma ir cilvēks, kurš izņēmis zvejas licenci un zvejo ar tīkliem. Ja šis zvejnieks pieļāvis kādu nelielu kļūdu, piemēram, nav aizpildījis zvejas žurnālu, pie tīkliem nav bojas, marķējums nav uzrakstīts pareizi, sods sākas no 200 latiem.
Agrāk kāds paļāvās uz to, ka sīkas neizdarības pirmajā reizē tiks piedotas, tagad situācija būs kardināli cita. Tagad katram pašam jāseko līdzi, vai viņš ievēro visus zvejošanas noteikumus. Protams, visus nekad nenoķers, bet uz to nevajadzētu paļauties. Protams, sodītajam pēc tam ir iespēja to pārsūdzēt Administratīvajā tiesā vai augstākstāvošā instancē, bet tas prasa laiku, nervu spriedzi. Tāpēc aicinu jau laikus izvērtēt visu un censties ievērot noteiktās prasības,” saka U.Lencbergs.
Jaunie sodi patiešām ir bargs izaicinājums. Pat par makšķerēšanu bez makšķernieka kartes nāksies šķirties vismaz no 20 latiem. Ņemot vērā šos, iespējams, pārlieku bargos sodus, rodas pamatotas bažas, ka zivju inspektoriem biežāk nāksies saskarties ar likuma pārkāpēju pretestību, pārmetumiem, neiecietību. Šis būs arī pārbaudījums inspektoru godīgumam, to nenoliedza arī U.Lencbergs, piebilstot, ka savu viedokli jau izteicis ministrijas pārstāvim: “Ja minimālais sods par rūpnieciskās zvejas noteikumu pārkāpšanu ir 200 lati, kas ir puse no zivju inspektora algas, tas ir nopietns pārbaudījums. Par saviem amata brāļiem nevaru teikt neko sliktu, bet no makšķerniekiem esmu dzirdējis runas, ka tagad inspektori būs gatavi par mazāku summu uz rokas, nekā noteiktais sods, pievērt acis uz pārkāpumiem. Nav izslēgts, bet būs struktūras, kas to kontrolēs, ja šādi gadījumi tiks fiksēti, vainīgajam nāksies atbildēt.” Bojeviks kaimiņpagastā
Aizvadītajā svētdienā televīzijas ziņās bija sižets par notikumiem uz Lobes ezera ledus Ogres rajonā, kur iereibušu jauniešu kompānija izraisīja konfliktu ar ezera apsaimniekotājiem un Valsts vides dienesta sabiedriskajiem inspektoriem. Šie “makšķernieki” bija paturējuši trīs mazizmēra līdaciņas, kas ir aizliegts, un uz ezera apsaimniekotāju aizrādījumu par nelikumīgu rīcību reaģēja agresīvi, uzbrūkot ar ledus urbi un pat cenšoties atņemt ieroci vienam no inspektoriem. Tikai policijas ierašanās spēja apslāpēt nemiernieku agresīvās izpausmes. Tagad par šīm trim līdaciņām “makšķerniekiem” būs jāsamaksā 180 lati plus administratīvais sods, uzsākts arī kriminālprocess.
“Ceru, ka viņi saņems sodu, jo šāda rīcība nav pieļaujama. Gribu teikt paldies mūsu rajona zivju kārotājiem, jo te šādi notikumi sen nav fiksēti. Aicinu arī turpmāk ar izpratni uztvert mūsu darbību. Zivju inspektori pilda savus pienākumus, ja kāds no viņiem rīkojas nekorekti, to vajag kārtot civilizēti, nevis mēģināt atrisināt konfliktu ar spēku. Ja inspektors būs vainīgs, viņš saņems sodu. Es cenšos netraucēt tiem, kuri visu dara likuma robežās, jo saprotu, ka cilvēks pie ūdeņiem pavada brīvo laiku, nodarbojoties ar savu hobiju,” saka U.Lencbergs.
Lobes ezera apsaimniekošanai izveidota sabiedriskā organizācija, kuras pārstāvji ir arī sabiedriskie inspektori un regulāri pārbauda, vai uz ezera nenotiek nelikumības. Kā vēsta “Ogrenet.lv”, pateicoties viņiem, 2007. gadā fiksēts 251 makšķerēšanas noteikumu pārkāpums, tostarp arī maluzvejniecība, kā rezultātā pārkāpējiem nācies samaksāt sodus un atlīdzināt zaudējumus 12 000 latu apmērā. Kartes ir nopērkamas
U.Lencbergs arī norāda, ka sakarā ar “Latvijas Pasta” raizes gada sākumā bijušas problēmas ar makšķernieku kartēm. Kā zināms, bez tās makšķerēt nedrīkst, tas ir administratīvi sodāms pārkāpums.
“Neviens sodīts netika, jo pats pārliecinājos, ka gada kartes, ko iecienījuši makšķernieki, bija problemātiski iegādāties. Tagad situācija normalizējusies, kartes ir makšķernieku veikalos, pasta nodaļās, tāpēc vairs nevar aizbildināties, ka tās nav nopērkamas,” saka U.Lencbergs.
Ņemot vērā nepastāvīgos laika apstākļus, makšķerniekiem vajadzētu būt uzmanīgiem uz ledus, īpaši nezināmās ūdenskrātuvēs. Vislabāk būtu doties uz ezeru kopā ar kādu, ņemot līdzi arī drošības ekipējumu. Lai arī vilinājums ir liels, nevajadzētu būt pārgalvīgiem, bet pašiem rūpēties par savu drošību.
Komentāri