Lieldienu nedēļā Vidzemes Tehnoloģiju un dizaina tehnikuma (VTDT) skolēnu mācību uzņēmumi un topošie pavāri aicināja audzēkņus un tehnikuma darbiniekus uz Lieldienu tirdziņu.
Desmit tehnikuma audzēkņi piedāvāja pašu gatavotas rotas, sveces, vannas putu bumbas, koka izstrādājumus, arī topošo pavāru sarūpētos gardumus – riekstiņus, kūciņas un citus kārumus.
Tehnikuma direktors Artūrs Sņegovičs pastāstīja, ka tāds notikums atkal iespējams pēc vairākiem gadiem, pandēmija ar attālinātajām mācībām neļāva darboties ne skolēnu mācību uzņēmumiem, ne rīkot tirdziņus: “Mācību procesā ir modulis “Iniciatīva un uzņēmējdarbība”, kur skolotāji strādā ar jauniešiem, lai veidotu skolēnu mācību uzņēmumus. Modulī apgūst visus posmus, sākot ar biznesa plāniem, uzņēmuma dibināšanu, visu citu, lai jaunietis gūtu pirmo pieredzi. Šādos tirdziņos jaunieši mācās pārdošanas, komunikācijas prasmes, daudz ko citu!”
Tehnikumā darbojas vairāki mācību uzņēmumi, šī ir iespēja parādīt sevi, papildināt pārdošanas prasmes un citiem redzēt, ko šie jaunieši dara no mācībām brīvajā laikā.
Sabīne un Megija apgūst pavāra profesiju, bet brīvajā laikā gatavo rotas, tirdziņā viņas piedāvāja auskarus. Ar rotu gatavošanu aizrāvušās jau iepriekš, bet pērn rudenī izveidojušas skolēnu mācību uzņēmumu “MS Rotas”. Jaunietes atzīst, ka solis bijis pareizs: “Līdzšinējā pieredze ir pozitīva. Pieprasījums ir, sākumam pietiekami. Mums prieks, ka cilvēki novērtē roku darbu. Dalība tirdziņos liek domāt par iepakojumu, skatāmies, kā labāk, kas sader, kas – varbūt ne! Visu laiku ir mācīšanās process, katra diena atnes jaunu pieredzi.”
Gada sākumā mācību uzņēmumu “ZAUM” izveidoja Madara un Melānija, piedāvājot pašu gatavotas sveces, vannas bumbas. Uz norādi, ka šī tirgus daļa ir piepildīta, tajā grūti atrast savu nišu, jaunietes saka: “Viss nāk ar laiku, uzreiz varbūt tā nenotiek, bet mūsu mērķis ir veidot piedāvājumu, kurā katrs pircējs atrod tieši sev piemērotāko. Svarīgi nebaidīties darīt, eksperimentēt.”
Ar īpašiem virtuves dēlīšiem, kuros izmantots ne tikai koks, bet iestrādāti arī epoksīda sveķi, tādējādi veidojot neierastu izskatu, tirdziņā piedalījās Gvido un Jānis no skolēnu mācību uzņēmuma “Epoxy DJ”. Jaunieši saka, ka uzņēmums pavisam jauns, pieredze tikai sāk krāties. Internetā pamanījuši, ka koka izstrādājumos tiek izmantoti epoksīda sveķi, nolēmuši pamēģināt. Arī viņu produkcija top vakaros pēc mācībām, un puiši saka, ka viena dēlīša izgatavošanai paiet nedēļa, jo ilgs laiks vajadzīgs, lai sveķi sacietē.
Vislielākā pircēju pulcēšanās bija pie topošo pavāru stenda, kur puiši pārdeva gardumus. Pircēju vidū arī skolotājas, lai iegādātos kādu kārumu pie pusdienu kafijas. Viens no pārdevējiem, 3.kursa audzēknis Jānis pastāstīja, ka viss sacepts dienu iepriekš, bet uzsver, ka svarīgi ne tikai cept, bet arī iemācīties pašu pagatavoto pārdot, arī tur vajadzīgas iemaņas: “Patiesībā jau pārdošanas process ir ļoti aizraujošs, jo īpaši tāpēc, ka pieprasījums liels, cilvēki novērtē, ka viss svaigs, pašu gatavots.”
Jautāts, vai pēc tehnikuma beigšanas plāno darbu turpināt apgūtajā profesijā, jaunietis atzina, ka vēl jau līdz izvēlei esot laiks, bet katrā ziņā noderīgas prasmes būs apgūtas.
Komentāri