Arī laukos daudzdzīvokļu māju iemītniekiem krājas siltuma parādi. Pašvaldības atzīst, ka netiek galā ar nemaksātājiem.
SIA “Dzērbenes siltums” valdes priekšsēdētājs Jānis Ķirķelis atzīst, ka kopējais pagasta iedzīvotāju parāds uzņēmumam ir apmēram 22 tūkstoši latu. Daži siltuma saņēmēji SIA “Dzērbenes situms” nav maksājuši gadu vai pat divus. Citiem parāds sasniedzis jau tūkstoš latu.
“Pagājušajā nedēļā daudzdzīvokļu namu gaiteņos izlīmējām lapiņas, brīdinājām – ja netiks samaksāti parādi, būsim spiesti atslēgt siltumu.
Situācija ir izveidojusies diezgan dramatiska. Jāatzīst, ka nemaksātāji nav tikai bezdarbnieki. Tie ir arī cilvēki, kuri strādā pašvaldībā, ir veikala vadītāji vai to īpašnieki, bijušie uzņēmēji un tamlīdzīgi. Uzskatu, ka tieši šo cilvēku nekaunība ir lielākā problēma, ar kuru nākas cīnīties,” saka J. Ķirķelis piebilstot, ka parādi tiek piedzīti, izmantojot arī parādpiedziņas firmas.
“Citādi laikam nevarēs. Parādnieki uz sarunām nenāk. Kādam ir jau izsūtītas vismaz piecas vēstules, bet viņi tās ignorē. Piemēram, pagājušajā nedēļā, kad izziņojām pagastā informāciju, ka būsim spiesti atslēgt siltumu, atsaucās vien pāris parādnieki, kuri kopā iemaksāja vien 650 latus no kopējā parāda -22 tūkstošiem. Drīz būsim fakta priekšā, ka vairs nespēsim iepirkt kurināmo,” saka SIA “Dzērbenes siltums” valdes priekšsēdētājs.
Arī kaimiņu pagastā – Taurenē -nākas saskarties ar līdzīgu problēmu. Pašvaldības komunālās daļas vadītājs Guntis Eglītis “Druvai” skaidro, ka arī Taurenē netrūkst parādnieku. Turklāt, līdzīgi kā Dzērbenē, tie nav tikai cilvēki, kuri nesen zaudējuši darbu.
“Ir tādi hroniskie nemaksātāji, kuri vienkārši ignorē komunālo pakalpojumu rēķinus. Melo, ka maksās, bet tā arī līdz maksāšanai netiek. Domāju, ka tuvākajā laikā izeja no šīs situācijas patiešām būs parādu piedziņa caur tiesu,” saka G. Eglītis, uzsverot, ka vispunktuālākie maksātāji ir pensionāri.
Priekuļu pagasta padomes namu pārvaldniece Marija Eglone stāsta, ka kopējais parāds ir apmēram deviņi tūkstoši latu. Un pašlaik parādu summām ir tendence pieaugt, jo klāt vecajiem parādiem nāk jauni.
“Mēs ar parādniekiem cītīgi strādājam. Katram no viņiem jau ir padomā, kā un kad parādu atmaksās. Taču ir daļa cilvēku, kuri maksājumus neveic ļaunprātīgi. Viņi izvairās un uz sarunām nenāk. Pret tiem, kuriem parāds ir tuvu tūkstotim, ceļam prasību tiesā,” stāsta M. Eglone, bet uzsver, ka šajā finansiāli smagajā laikā katru nemaksāšanas gadījumu vērtē atsevišķi un meklē kopīgus risinājumus, lai saprātīgi atrisinātu smagās situācijas.
Komentāri