Mārsnēnos Priekuļu apvienības svētkos “MārsnĒNAS – GaismĒNAS” zumēja kā bišu stropā – dienā centrā uzstājās mākslinieciskie kolektīvi, notika radošās darbnīcas, apvienības pagastu amatierteātru izrādes.
Svētkus šogad rotāja moto: “Ja ir ēna, tad kaut kur ir arī Saule.” Saule ir arī Priekuļu apvienības logo zīme, tā simbolizē gaismu un siltumu, bet ēna veldzē un atvēsina, un abas parādības ir cieši saistītas. Svētku mākslinieciskā vadītāja Inga Cipe sacīja, ka tieši vietvārds vedināja uz vārdu spēli svētku nosaukumā: “Lai gan mums visiem patīk saulains laiks, tīrā saules svelmē mēs arī nevaram izturēt, tāpēc visi reizēm meklējam ēnu.” Savukārt Priekuļu apvienības pārvaldes vadītāja Evita Šīrante teic: “Lai notiktu svētki vai jebkuri ikdienas darbi, daudz pieliktā darba paliek ēnā, bet darba augļi – izcelti saulītē. Vēl vakar kolēģi bija ļoti satraukti, jo visu laiku lija, bet sacīju, ka labiem cilvēkiem vienmēr ir labi laikapstākļi, tāpēc būs mums arī šodien. Un ir.”
Svētku vakara daļā īpašs nakts notikums bija naktstauriņu izrāde, kur katrs pēc tam varēja atzīmēt, kurus tauriņus ieraudzījis. Mārsnēnu apkaime ir bagāta ar mitrājiem un ir viena no lielākajām tauriņa – purva samteņa – mājvietām. Ikviens bija aicināts nest uz svētkiem taureņa attēlu vai figūru, lai rotātu tautas nama dārzu, bērniem sejiņas rotāja ar taurenīšiem – zīmējumiem un uzlīmēm. Par ziedojumiem varēja iegādāties rokdarbnieču pagatavotos taurenīšus, savukārt viņas par saziedoto iegādāsies dziju, lai adītu zeķes Mārsnēnu pansionāta iemītniekiem. Vakarā īpaša bija programmas daļa, kur ikviens interaktīvajās lapās varēja sekot līdzi, kurus taurenīšus šovakar ieraudzījuši.
Rosinot izpratni par dabas saudzējošu dzīvesveidu, kā arī atgādinot, ka zem katra auga veidojas ēna, kas ir brīnišķīga vieta kukaiņiem, dzīvajai radībai, ikviens no zaļās dobes, kur bija piparmētru, paprikas un puķu stādi, varēja kādu dēstu ielikt podiņā un ņemt līdzi, tā aiznesot mājās svētku ideju un sajūtu.
Mārsnēnu Tautas nama vadītāja Sandija Pētersone “Druvai” dalījās redzējumā: “Mārsnēnos visaktīvākie ir pašdarbnieku kolektīvu dalībnieki, viņi veido darbīgāko, lielāko kopienas daļu, tāpēc uzskatu, ka svētkos bija ļoti svarīgi viņiem dot iespēju parādīt sevi. Ir cilvēki, kuri piedalās visur, dzied, tad pārvelk brunčus un dejo, šie cilvēki vēlas būt kopā, tāpēc bija svarīgi radīt iespēju sevi izpaust, nevis rīkot svētkus, aicinot viesmāksliniekus. Šodien nav, kur mašīnu nolikt, svētki ir lieliski apmeklēti. Tā varam arī tiem, kuri parasti kūtrāk iznāk no mājas, parādīt, ka pasākumi ir kvalitatīvi. Nākamreiz jau viņi zinās, ko sagaidīt, un viņus būs vieglāk vedināt uz pasākumiem pagastā. Esmu priecīga par šodienu un komentāriem, ir patīkami redzēt, ka cilvēki ir priecīgi, smaidīgi. Lai justos labi, cilvēkam jābūt saskaņā ar sevi, draugiem, apkārtni, tāpēc tematiski arī visu pieskaņojām, lai radītu atbilstošu svētku sajūtu.”
Pie tautas nama notika māksliniecisko kolektīvu no Mārsnēniem, Liepas un Priekuļiem koncerts, turpat netālu bija aktivitātes ģimenei: radošās darbnīcas, sportiskās aktivitātes, jauniešu organizētās aktivitātes, tikšanās ar policijas runci Rūdi un bebru Bruno, ugunsdzēsējiem, spēļu elektromobiļu un džipu trases, suņu paraugdemonstrējumi, piepūšamās atrakcijas un putu ballīte, kas pulcēja visus svētkos esošos bērnus.
Mārsnēnu pagastnama iekšpagalmā bija teātra skatuve, kur izrādes rādīja Liepas skolēnu teātris “Pigornieki”, Veselavas “Kurlās vardes”, Mārsnēnu Tautas nama teātris un Liepas Kultūras nama “Krams”. Mārsnēnu teātris rādīja pirmizrādi “Kazlauckus savu darbu prot” pēc Edvarda Vulfa joku lugas motīviem.
Svētkus baudīja arī tuvāko pagastu un pilsētu iedzīvotāji. Gundega ar kungu bija atbraukuši no Priekuļiem, viņa pastāstīja: “Man ļoti patīk svētki, kas vieno. Ir labi, ka vismaz reizi gadā cilvēki sanāk kopā un jūtas vienoti.” Maija Vilne bija atbraukusi no Liepas: “Cenšos braukt uz Priekuļu apvienības svētkiem. Man visvairāk patīk dejotāji, jo pati esmu dejojusi, dejošana rada svētku sajūtu. Arī svētku tēma ir brīnišķīgi piemērota pirmsjāņu laikam, kad viss zied.”
Laura Supe ar divgadīgo meitiņu Anci bija atbraukušas no Valmieras: “Ieskatījos internetā, kas šodien notiek. Man šķita, ka šis varētu būt labs pasākums, kuru apmeklēt kopā ar mazu bērnu. Atbraucām, jo nav jau tālu – vien 20 minūtes ceļā. Gan lieliem, gan maziem patika daudzie dejotāji, meitai interesēja arī policisti un ugunsdzēsēji. Un taurenīši uzbūra brīnišķīgu svētku atmosfēru, redzams, ka visur rokas pieliktas, lai pasākums būtu izdevies.”
Pasākuma dalībniekus un apmeklētājus svētku reizē sveica arī Cēsu novada domes priekšsēdētāja vietniece Inese Suija-Markova. “Druvai” viņa sacīja: “Kārlim Ulmanim ir skaists teiciens: “Pagriez savu seju pret sauli un gaismu, tad ēnas ir aiz muguras! Ej savu dzīves ceļu tā, lai ēnas tevi nespiež!” Un tā mums arī vajadzētu dzīvot, vairāk meklēt gaismu – gan privātajā, gan profesionālajā dzīvē. Priecājos, ka Priekuļu apvienības svētkos bija ļoti priecīgs un gaišs noskaņojums un ēnas tika meklētas tikai brīžos, lai paslēptos no karstajiem saules stariem. Novēlu ikvienam šo sajūtu saglabāt pēc iespējas ilgāk!”
Vakara daļā Klabes birzītē vakara koncertu ieskandināja bigbends “Cēsis”, kā arī “Rīmdari”, Viktors Zemgals un Beāte Meldere, uzstājās brāļi Puncuļi ar grupu un DJ SidzisKO.
Komentāri