Sestdiena, 13. aprīlis
Vārda dienas: Egils, Egīls, Nauris

Satikās notikumos pirms 20 gadiem

Sarmīte Feldmane
23:00
19.10.2023
2
Kaives Teatrus 1

Lai arī vēls rudens un pierasts, ka par “Skroderdienām Silmačos” atceras un tās spēlē ap Jāņiem, kaivēniešiem bija savs iemesls.

“Man Sanita Karpa atsūtīja videorullīti, kurā nofilmēti fragmenti no Kaives teātra izrādes. Tā bijusi vai nu 2003., vai 2004.gadā, par to vēl jāpārliecinās. Tad arī radās ideja, ka vajadzētu bijušajiem aktieriem satikties, noskatīties ierakstu un pakavēties atmiņās,” stāsta    Kaives tautas nama vadītāja Agnese Caunīte – Bērziņa un piebilst, ka par to, ka ir tāds ieraksts, kaivēnieši nezinājuši.

Toreizējā kultūras darbiniece un režisore Alda Riža atceras, ka parks bija aizaudzis, ejot pa taciņu uz ezeru, dadži ķērās apģērbā. “Estrādes vēl nebija. Redzam, cik viss vienkārši, aizskatuve norobežota ar lina audumu, kas uzvilkts uz bērza koka rāmjiem. Skatītāji turpat tuvumā, kam nav vietas uz soliem,    sēž piekalnē. Šķiet, aktieri ir tuvāki skatītājiem, viss vienkāršāk un mīļāk nekā tagad ar tehnoloģijām nodrošinātajās estrādēs,” pārdomās dalās A.Caunīte – Bērziņa.

Alda atceras, ka iestudējums bijis liels izaicinājums. “Kur dabūjām lina audumu, neatceros, bet tam spīdēja cauri, tas šķita nieks. Katrs iesaistījās, ko varēja, darīja. Rekvizīti tika sanesti no mājām,” stāsta režisore. Vairāki atceras, kā Ērika Buraka, kura spēlēja Tomuļu māti, gādājusi, lai    visi rekvizīti ir vietā, lai katrs noliek, kur paredzēts. Andris Veispāls daudz laika veltījis dekorāciju izgatavošanai.

Elīna Doniņa, kurai tad bija gadi astoņi un viņa tēloja Toniju, atceras, ka viss noticis ļoti lēni, bijis ilgi jāgaida, līdz varēs iet uz skatuves. Pičuka izrādē nebija, jo nevarēja nevienu pierunāt spēlēt, tad atrada risinājumu – viņš aizbraucis    ārzemju komandējumā.    Jānis Riža pēc izrādes fragmentu noskatīšanās smej: “Kad pēru Pindacīšu, uzliku viņu uz bluķīša, tam nebija jāapgāžas, bet abi bijām zemē, visi smējās.” Jānis Ošs atklāj, ka krāsns dūmiem izmantota dūmu svece, bet sprādziens bijis starta pistoles šāviens.
Elita Doniņa uzsver, ka    mēģinājumos pavadītais laiks, tas, kā mācījušies tekstu, bijis ļoti interesants un to, ka visi sēž ap garo galdu, aizmirst nevar.  “Jaunie puiši Kārlēns un Rūdis  Māra Krūmiņa un Salvja Čimoka izpildījumā bija ļoti forši,” saka A.Caunīte – Bērziņa un piebilst, ka diemžēl ne visi aktieri varēja ierasties uz pasākumu, toties uz izrādes fragmentu kopā skatīšanos ar interesi atnākuši kaimiņi.

Tautas nama vadītāja pauž pārliecību, ka “Skroderdienas Silma­čos” bijusi Kaives teātra vērienīgākā izrāde. Pēc tās pagastā ne viens vien teicis:  “Tāda izrāde iestudēta, bet nav, kur lāgā spēlēt”. Tad 2005.gadā ezera krastā uzcēla estrādi.

“Nav jau “Skroderdienas” vienīgā izrāde, spēlējām arī “No saldenās pudeles”, ar ko braucām uz Dikļiem,” atgādina Jānis Ošs, un visi atceras, kā kādā teātru pasākumā    stikla kalnam izmantojuši pretsalnu plēvi,pēcāk teikts, ka tā    pret klasiku nevar izturēties.

Atmiņas par nospēlētām izrādēm pagastā, kaimiņos – tā reizē ir nostalģija par to, kā bija, bet A.Caunīte – Bērziņa uzsver: “Kaivē aizvien spēlē teātri. Dramaturģe un režisore Baiba Jukņeviča uzrakstījusi un iestudē jaunu lugu.”

Kad satiekas teātrnieki, bez lustēm neiztikt, tika gan atsvaidzināta atmiņa par “Skroderdienu” varoņu teikto, gan nācās attēlot lugas varoņus tā, lai citi var uzminēt, kā arī nodziedāta kāda dziesma no izrādes.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

Muzeji paraksta līgumu mērķtiecīgai sadarbībai

00:00
13.04.2024
13

Starp Cēsu Vēstures un mākslas muzeju un Talsu novada muzeju parakstīts ilgtermiņa līgums, nostiprinot sadarbību arī juridiski. Šāda veida pārnovadu muzeju ilgtermiņa sadarbības juridiskā forma Latvijā līdz šim nav īstenota. Līgums paredz ne tikai kopīgu pasākumu īstenošanu, bet arī izstāžu un zināšanu apmaiņu. Muzeji jau iepriekš veiksmīgi īstenojuši kopīgus projektus. Cēsu muzeja direktore Ināra Bula “Druvai” […]

Nākotnes redzējums par bioloģisko pārtiku

08:26
12.04.2024
41

Kā veicināt bioloģiskās pārtikas patēriņu Vidzemes bioreģionā? Ko celsim galdā 2030.gadā ģimenēs, restorānos un lielveikalos, mācību iestādēs, pansionātos un slimnīcās, bija galvenais jautājums, ko risināja pirmajā koprades darbnīcā. Vidzemes plānošanas reģiona un Cēsu novada pašvaldības organizētās trīs darbnīcas ir praktisks turpinājums pērn parakstītajam memorandam par atbalstu bioreģiona izveidei Gaujas Na­cionālā parka teritorijā. Koprades darbnīcā tikās […]

Ne tikai par bedrēm ielās, naudu kultūrai un atbalstu tūrismam

00:00
11.04.2024
53

Finansējums amatiermākslai, pašvaldības atbalsts tūrisma attīstībai, sabiedriskais transports, ielu un ceļu sliktais stāvoklis – tā ir daļa jautājumu, par ko Līgatnes pilsētas un pagasta iedzīvotāji gandrīz četras stundas diskutēja ar Cēsu novada domes vadību un Līgatnes apvienības pārvaldes pārstāvjiem. Novada domes priekšsēdētājam Jānim Rozenbergam un viņa vietniecei Inesei Suijai-Markovai nācās uzklausīt pārmetumus par tūrisma organizāciju […]

Valmierā tiekas remigranti uzņēmēji

09:22
10.04.2024
39

5.aprīlī, Valmieras integrētajā bibliotēkā pulcējās remigranti no Valmieras, Cēsu un Limbažu novada – gan jau esošie, gan topošie uzņēmēji, lai dalītos savos pieredzes stāstos un uzzinātu vairāk par grantu konkursu uzņēmējdarbības atbalstam remigrantiem. Remigranti atklāti runāja par saviem dzīves pavērsieniem, izaicinājumiem, kas bija jāpārvar, atgriežoties dzimtenē, un sapņiem, ko viņi vēlas piepildīt ar savu biznesu. […]

Nemanāma, bet tik noderīga

08:21
10.04.2024
42

Cēsīs, Torņa ielā ,ir viena no publiski pieejamām bezmaksas tualetēm. Tā darbojas ne tikai vasarā, bet arī ziemā no septiņiem rītā līdz vienpa­dsmitiem vakarā. Tikai bēda tāda, ka ne katrs pilsētas, Pils parka vai vecpilsētas apmeklētājs zina, ka šāda tualete ir, turklāt bez maksas. Tam varētu palīdzēt pamanāmas un skaidras norādes, lai ikviens, kuram tāda […]

Putni ar dziesmām atnesuši arī putnu gripu

00:00
10.04.2024
211

Pārtikas un veterinārais dienests (PVD) konstatējis šopavasar pirmo    putnu saslimšanas gadījumu ar augsti patogēno putnu gripu. “Mazsalacā atrasta inficēta pīle. Tas, ka viena atrasta, nedod nekādu garantiju, ka nav vairāk un nav inficēti vēl citi ūdensputni,” stāsta PVD Ziemeļvid­zemes pārvaldes vadītājs Mārcis Ulmanis un piebilst, ka pārvaldes inspektori vērtēs situāciju Veselavas pagastā, dīķī Bērzkrogā, […]

Tautas balss

Rudenī uzbūvē, pavasarī uzrok

12:22
13.04.2024
18
Druva raksta:

“Brīnījos, ka šopavasar Cēsīs, Bērzaines un Satekles ielas krustojumā, atkal raka. Pērn tur izveidoja drošības saliņu, nu visu jauca laukā un pārbūvēja. Jācer, ka tas nesadārdzinās ielas remontu, kas jau tāpat izmaksā daudz. Tādi gadījumi vienmēr raisa izbrīnu. Vai tiešām grūti saplānot, kas kurā vietā jādara, lai nenāktos atkārtoti tērēt naudu,” pārdomās dalījās apkaimes iedzīvotāja.

Neiecietīgais šoferis

12:20
12.04.2024
15
Druva raksta:

“Izlasīju “Hallo, “Druva”” par laipno autobusa šoferi un nodomāju, cik jauki, ja tādi būtu visi. Diemžēl esmu novērojusi, ka ir arī ļoti nelaipni autobusu vadītāji. Tā vienudien autobusā kāpa sieviete ar atbalsta nūjām, ko viņai bija grūti noturēt rokās, tās krita, šoferis tās vairākkārt pacēla, līdz neizturēja un teica – vai visu dienu tā būs […]

Stingrāk jāsoda

08:20
09.04.2024
35
Druva raksta:

“Mēs apsūdzam Balt­krieviju migrantu plūsmā uz Latviju. Taču vai tāda būtu iespējama, ja mūsu pusē nebūtu cilvēku, kas palīdz? Manuprāt, tos, kas atbalsta migrantu ievešanu Latvijā, būtu ļoti stingri jāsoda, jo nekas cits šos cilvēkus neatturēs,” domās dalījās J.

Ielāps uz ielāpa. Tā ir Birzes iela

08:19
09.04.2024
37
10
Druva raksta:

“Atkal Cēsīs remontē Birzes ielas asfaltēto daļu. Segums jau tagad sastāv tikai no ielāpiem, iznāk, ka ar lāpīšanu labo lāpīto. Vai neatmaksātos beidzot šo daļu kārtīgi atjaunot, lai mašīnām nebūtu jābrauc kā slalomistam pa pampakiem? Birzes iela ir ļoti labs ceļš, kā apbraukt centru. Atslogot satiksmi Vienības laukumā, domāju, pašvaldība taču ir ieinteresēta,” pauda autovadītājs […]

Laipns šoferis

08:19
09.04.2024
33
Druva raksta:

“Ļoti vēlējos izteikt pateicību ilggadējam “CATA” autobusa šoferim Zigmāram Balodim,viņš vienmēr ir jauks, laipns un punktuāls. Ar pasažieriem sasveicinās un ir smaidīgs, uzlabojot garastāvokli ikvienam braucējam. Daudzi šoferi no viņa varētu mācīties. Jau ilgi braucu no Jāņmuižas uz Cēsīm un vienmēr priecājos par šo autobusa vadītāju,” sacīja jāņmuižniece.

Sludinājumi