Cēsu novada domes sēdē deputāti vienbalsīgi nolēma piešķirt bezatlīdzības lietošanā uz desmit gadiem Ruckas muižas kompleksa teritoriju biedrībai “Live Latvija”. Jaunais apsaimniekotājs darbu sāks no 1.oktobra.
Šogad beidzas desmit gadu līgums ar esošo apsaimniekotāju nodibinājumu “Ruckas mākslas fonds”, un pašvaldība izsludināja atklātu konkursu par Ruckas muižas kompleksa bezatlīdzības lietošanas un apsaimniekošanas tiesībām.
Tika saņemti divi pieteikumi, domes sēdē informēja priekšsēdētāja vietnieks Atis Egliņš – Eglītis. Komisija, uzklausot abus pretendentus, lēma apstiprināšanai virzīt to, kurš saņēma vislielāko punktu skaitu – biedrību “Live Latvija”. Nevienam no deputātiem jautājumu nebija, lēmums tika pieņemts vienbalsīgi.
Cēsu novada Kultūras stratēģijā Ruckas muižas komplekss norādīts kā vieta, kurā tiek nodrošinātas starptautiskas mākslinieku un citu radošo profesiju pārstāvju rezidences, kā arī organizētas vasaras skolas kultūras un radošo industriju nozarēs.
Biedrības pārstāvis Renārs Sproģis sarunā ar “Druvu” atzina, ka tas tiks turpināts, jo viņam radošā joma sirdij tuva, taču biedrība gatava nākt arī ar savu pienesumu, lai Ruckas muiža būtu vieta, kur interesanti ikvienam cēsniekam. Viņš arī norāda, ka liela pievienotā vērtība ir plašais parks, ko arī ir vēlme vairāk apdzīvot.
Stāstot par galvenajiem akcentiem piedāvājumā, R. Sproģis kā pirmo min multimediju jomu: “Tā paver tik plašas iespējas, vizuāli atraktīvā veidā varam stāstīt par muižas vēsturi, par jebkuru sabiedrībai svarīgu jautājumu konkrētajā brīdī. Reizi divos trīs gados, mainot multimediālo saturu, varam arvien aktualizēt piedāvājumu.”
Šajā jomā R. Sproģis darbojas vairākus gadus, var minēt Cēsu viduslaiku pilī joprojām skatāmo multimediālo izstādi “Cēsu pils stāsts”, ceļojošo izstādi “Simbolisms” , kas iepazīstina ar vecmeistaru gleznām, kas atdzīvojas. Cēsnieki zina multimediālos stāstus Lāčplēša dienā uz viena no viduslaiku torņiem.
R. Sproģim ir pieredze, vairākus gadus apsaimniekojot Īvandes muižu Kuldīgas novadā: “Caur tur gūtajiem puniem esmu sapratis, kā pareizāk vadīt, virzīt šādu kultūrvēsturisko ēku attīstību, arī to, kādi ir izdevumi uzturēšanai. Visu laiku jāiegulda, tāpēc svarīgi prast to sabalansēt ar radošumu, ar mākslu.
Esošajam Ruckas muižas nomas formātam bija gan plusi, gan mīnusi. Pie mīnusiem var minēt ierobežojumus attiecībā uz komerciju, bet tieši tā var subsidēt vietas attīstību, bez naudas nekas nenotiek. Latvijā gan ir dažādi piedāvājumi, piemēram, Jaunauces muiža Saldus novadā, ko pašvaldība subsidē ar 70 tūkstošiem eiro gadā, bet, ja nauda netiek dota, pašiem jādomā, kā iegūt finansējumu.”
R. Sproģis arī informē, ka ar Īvandes muižu apsaimniekošanas līgumu lauzis, tur darbosies līdz 1.septembrim, lai visus spēkus un enerģiju veltītu Ruckai. Tiek apzināta un veidota komanda, vasarā tiks pilnībā izstrādāts Ruckas koncepts, lai brīdī, kad sāksies līgums, varētu sākt darboties ar pilnu jaudu. Ideju par piedāvājumu netrūkst, svarīgi esot saprast, kādā secībā tās tiek realizētas.
Komentāri