Otrdiena, 16. jūlijs
Vārda dienas: Hermīne, Estere, Liepa

Ruckas muižā likvidē ugunsgrēka sekas

Jānis Gabrāns
00:00
02.12.2016
3
B74k9078 1

Kopš ugunsgrēka Cēsīs, Ruckas rezidenču centrā, pagājis nedaudz vairāk par nedēļu, taču darbi ēkas glābšanā rit sparīgi. Lai pārrunātu darāmo, šonedēļ Cēsu novada pašvaldībā pulcējās iesaistīto pušu pārstāvji. Rezidenču centra pārstāve Ieva Goba informēja par paveikto pēc ugunsgrēka. Centra darbības atjaunošanai ierīkota pagaidu elektrības piegāde ēkas pirmajā stāvā; izveidota pagaidu apkures sistēma; atjaunota apsardzes sistēmas darbība, kā arī izveidota pagaidu darba telpa.

Nedēļas nogalē Ruckā notika talka, kurā kopumā piedalījās vairāk nekā 70 cilvēki, paveicot lielu darba apjomu.

“Talkā likvidētas ugunsgrēka sekas, veikta bīstamo konstrukciju demontāža, noņemts bojātais šīfera jumts. Talcinieki iztīrīja krāsmatas, būvgružus un ugunsgrēka dzēšanas laikā samirkušo starpstāvu pārseguma pildījumu, demontēja samirkušo ģipškartona sienu un griestu klājumu pirmajā stāvā. Kopumā izvesti 66 kubikmetri būvgružu, ēka atslogota par apmēram 30 tonnām,” informēja I. Goba.

Pašreiz tiek veidota ēkas aizsardzība pret laika apstākļiem, pārklājot jumtu ar mitrumu necaurlaidīgu materiālu. Uzsākta ziedojumu vākšana, saziedoti jau vairāk nekā 2400 eiro, kas tiek izmantoti fiziskās apsardzes nodrošināšanai, elektrības atjaunošanai, pagaidu apkures ierīkošanas izmaksām, darba drošības un individuālo aizsardzības līdzekļu iegādei un citiem izdevumiem.

Uzsāktas sarunas ar uzņēmumu “AIG” par tehniskā projekta izstrādi, vakar uzņēmuma pārstāvji apmeklēja muižu un iepazinās ar situāciju. Sadarbībā ar arhitektu Ervīnu Kraukli un “Aqua Latvia” SIA valdes priekšsēdētāju Rihardu Plato sagatavota skice un tāme sastatņu un pagaidu jumta konstrukcijai, notiek citi darbi.

Uzņēmuma “Aqua Latvia” valdes priekšsēdētājs R. Platais atzinīgi novērtēja paveikto: “Pārrunāju situāciju ar speciālistiem, kuri piedalījās Rīgas pils ugunsgrēka seku likvidēšanā, lai apzinātu problēmas, kas rodas tūlīt pēc ugunsgrēka un ilgtermiņā. Uzzinot par izvāktajiem mitrajiem būvgružiem, visi atzina, ka ar to negatīvās sekas ilgtermiņā novērstas par 60 – 70 procentiem. Veicam ēkas mikroklimata apzināšanu, uzstādot mitruma mērītājus. Jo ātrāk uzsāks pastiprinātu telpu žāvēšanu, jo ātrāk tiksim vaļā no kaitējošā mitruma, kas ir ēkā.”

Šobrīd svarīgākie veicamie darbi ir abos stāvos starpstāvu pārseguma nostiprināšana, lai atslogotu degušās jumta konstrukcijas, logu aizklāšana un teritorijas ierobežošana, kā arī pagaidu jumta uzstādīšana.

Pašvaldībā tika pārrunāts, kā iespējami ātrāk sākt pagaidu jumta uzstādīšanu, lai darbi neapstātos nebeidzamas iepirkuma procedūras dēļ. Speciālisti paskaidroja, ka ārkārtas situācijās normatīvie akti ļauj veikt vienkāršotu procedūru, un šis gadījums ir tam atbilstošs.

Pagaidu jumta izbūvei būs īpaša konstrukcija. Tas pacelsies virs esošā jumta un ļaus netraucēti veikt atjaunošanu. Pagaidu jumta noturēšanai tiks būvētas statnes blakus ēkai, lai tas nenoslogotu ēkas konstrukcijas.
I. Goba “Druvai” atzina, ka viņi jūt pašvaldības, sabiedrības atbalstu, daudzi pat nepazīstami cilvēki gatavi nākt talkā. Palīdzību piedāvājusi arī NBS Instruktoru skola.

“Ugunsgrēks centra darbībai ir ļoti nopietns trieciens. Pirms trim gadiem no pašvaldības lietošanā saņēmām ēku ar pilnīgu telpu nolietojumu. Trīs gadus organizējām vasaras skolas un citus pasākumus, bet brīžos, kad nekas nenotika, remontējām telpas. Pavasarī pabeidzām gandrīz visu plānoto, ēka bija gatava, lai tajā visu gadu varētu strādāt latviešu un ārzemju mākslinieki,” stāsta I. Goba.

Tika plānots, ka no nākamā gada februāra ik mēnesi Ruckā uzturēsies seši līdz astoņi mākslinieki. Visu nākamo gadu bija ieplānotas izstādes un mākslinieku performances, diemžēl ugunsgrēka dēļ plāni jāmaina.

Joprojām nav skaidrības par nelaimes iemesliem, kaut arī sabiedrībā klīst visdažādākās sazvērestības teorijas. Policija veic izmeklēšanu, vienīgais, kas zināms, ka ugunsgrēka naktī ieejas verandai ticis izsists logs. “Bijām šokā, kad ugunsgrēka naktī policijas pārstāvji vaicāja, vai mums pēdējā laikā draudēts, vai ir ienaidnieki. Arī apdrošināšanas sabiedrības pārstāvji vaicāja, vai ir konkurenti. Šie jautājumi liek domāt, ka notikusi ļaunprātīga dedzināšana, to mums ļoti grūti pieņemt. Nevaram iedomāties nevienu, kam mēs būtu traucējuši. Diemžēl jāatceras, ka vienu ļaunprātīgu dedzināšanu piedzīvojām, kad Lieldienu brīvdienās piedzērušies jaunieši nodedzināja parka tornīti un malkas nojumi,” atgādina I. Goba.

Teritorijas nomnieki trīs gadus centušies Ruckas parku pārveidot par vietu, kur būtu patīkami un droši atpūsties ikvienam, diemžēl piedzīvots kārtējais trieciens. Taču rezidenču centra ļaudis negrasās apstāties, jo saredz šīs vietas potenciālu un tā nozīmi pilsētā.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Saistītie raksti

Ar mākslu pret vardarbību

05:14
16.07.2024
1

Cēsīs, Raunas ielas 8 iekšpagalmā, garāmgājēji nevar nepamanīt sienas gleznojumu. Tajā sieviete, kurai uzglūn čūska, bet kāda roka uzbrucēju satver. Kā stāsta biedrības “Latvian Association for Youth Activists”  vadītāja Marija Groza, gleznojums simbolizē  solidaritāti un atbalstu pret vardarbībā cietušajāmsievietēm. Darba autore ir lietuviešu māksliniece Egle Narbutaite. “Vēlējos ilustrēt spēcīgu sievieti, kura spēj stāties pretī briesmām un […]

Ūdenslīdēju mācībās atgādina par drošību pie ūdens

00:00
16.07.2024
8

Šī gada peldēšanās sezonā no ūdenstilpēm izcelti jau 27 bojāgājušie, 2024. gadā līdz šim – 52 cilvēki. Peldsezonā pēdējos trīs gados Valts ugunsdzēsības un glābšanas dienests (VUGD) no ūdens izceļ vidēji 50 bojāgājušos. Lai spētu pēc iespējas operatīvāk sniegt palīdzību slīkstošajam vai arī atrast noslīkušo, ūdenslīdēji reizi mēnesī rīko mācības praktisko iemaņu nostiprināšanai. Šonedēļ tās […]

Seminārs "Dīķis kā mazdārziņš"

17:36
15.07.2024
7

SIA “Latvijas Lauku Konsultāciju un Izglītības Cents” zivsaimniecības nodaļa) organizē izglītojošu semināru Cēsīs “Dīķis kā mazdārziņš – ierīkošana un uzturēšana” Norises datums 18.07.2024Ruckas muiža, Piebalgas iela 19, Cēsis, Cēsu novads, LV-4101Laiks: 10.00 -15.00 Dalībniekiem būs iespējas iegūt zināšanas par zivju audzēšanu, zivju barošanu, par ūdens kvalitātes parametriem, kā izveidot tehniski pareizu zivju dīķi, kā arī […]

Vērtē Ungura veselību

00:00
15.07.2024
28

Ungura, Juvera, Ilzes, Nedža, Tauna un Niniera ezeros šovasar tiek veikta zinātniskā zveja un hidrobioloģiskā izpēte. Pētnieki kontrolzvejā novērtē zivju resursus, ņem ūdens paraugus, lai noteiktu ezera ekoloģisko stāvokli un zivju barības bāzi. Pie Ungura ikvienam bija iespēja parunāties ar pētniekiem, uzklausīt viņu secinājumus. “Ungurs ir viens no Latvijas priecīgākajiem ezeriem. Zivju sabiedrība ir veselīga, […]

Zinātnieki un zemnieki ilgtspējīgai saimniekošanai

00:00
14.07.2024
32

Vairāk nekā pussimts zemnieku ne tikai no Vidzemes bija sabraukuši uz Lauku dienu Agroresursu un ekonomikas institūta (AREI)    Priekuļu pētniecības centrā. Kaut diena bija lietaina, slēpušies zem lietusmēteļiem un lietussargiem, zinātnieku pavadībā dalībnieki izstaigāja kartupeļu, zirņu, kviešu, miežu un rudzu selekcijas un izmēģinājuma laukus, kas tiek apsaimniekoti gan bioloģiskajā, gan integrētajā audzēšanas sistēmā. “Lauku dienā […]

Mārsnēnu teātris turpina ar pārbaudītām vērtībām

00:00
13.07.2024
31

Mārsnēnu teātris šovasar savus skatītājus iepriecināja ar pirmizrādi. “Kazlauckus prot savu darbu” – joku luga vienā cēlienā ir atsauce uz iepriekšējo izrādi “Tapiņa atgriešana”. Sezonas noslēgumā izrādīt jaunāko iestudējumu mārsnēniešiem jau ir tradīcija. Režisore Ingrīda Zilgalve pastāsta, ka “Tapiņa atgriešana” nospēlēta tik daudz reižu – 21 izrāde. Divas no tām aizvadītas Latvijas Brīvdabas etnogrāfiskajā muzejā. […]

Tautas balss

Prieks par sakārtoto un skaisto ielu

17:29
15.07.2024
14
Cēsniece O. raksta:

“Cēsīs, atjaunotajā Bērzaines ielas posmā, ierīkoti glīti soliņi un atkritumu urnas, apkārtne tīra. Jauki tur piesēst. Bērzaines iedzīvotāji beidzot ir ieguvēji. Labi sakārtota gan Gaujas, gan Bērzaines iela. Par to prieks,” pārdomās dalījās seniore, cēsniece O.

Haoss ar pasažieru pārvadājumiem

17:28
15.07.2024
10
Lasītājs J. raksta:

“Ik pa brīdim parādās ziņas, ka nav skaidrs, kas mūspusē nodrošinās sabiedriskā transporta pakalpojumus. Valsts pasūtījumā ar līgumiem un pārsūdzībām tāds juceklis, ka neviens no malas netiek skaidrībā. Jūnija nogalē pakalpojumu atļāva veikt CATA, bet tikai līdz gada beigām. Taču nav dzirdams, ko atbildīgie dara, lai sajukums neturpinātos. Nesaprotu, kā Satiksmes ministrija pieļauj tādu bardaku,” […]

Nevar sagaidīt

16:55
15.07.2024
9
Piebaldzēns raksta:

“Sola un sola, ka Jaunpiebalgā drīz būs gatavs pansionāts, bet kā nav, tā nav. Gan jau vainojami būvnieki, bet žēl, ka vietējai varai nav nekādu iespēju procesu pasteidzināt. Tur būtu gan darba vietas vietējiem, gan pagastā apgrozītos vairāk cilvēku, proti, pie pansionāta iemītniekiem brauktu ciemos tuvinieki, draugi. Tirgotājiem būtu lielāks apgrozījums,” pārdomās dalījās piebaldzēns.

Botāniskais dārzs pilsētas centrā

16:54
15.07.2024
12
Cēsnieks O. raksta:

“Gāju Cēsīs pa Rīgas ielu, mani uzrunāja tūristi, ārzemnieki. Lūdza padomu, kā aizbraukt uz Līgatni, jautāja par Cēsīm. Un prasīja, kā var iekļūt Rīgas ielas botāniskajā dārzā. Jā, tur īpašums, kura adrese ir Rīgas iela 41, aizaudzis ar kokiem, krūmiem. No ielas to nodala dēļu žogs, gājējus šī vieta netraucē, bet iebraucējiem rada dīvainu iespaidu,” […]

Trūkst inženieru

10:49
09.07.2024
23
J. raksta:

“Ziņās televīzijā stāsta, ka Latvijā trūkst augsti kvalificētu speciālistu mežsaimniecībā un lauksaimniecībā. Jau labi zinām, ka trūkst arī celtniecības inženieru, elektroinženieru un līdzīgu profesiju speciālistu. Te nu esam nonākuši ar savu izglītības sistēmu. Ja bērnam skolā neiemāca rēķināt, ja viņš neapgūst fizikas, ķīmijas pamatus, tad vēlāk, protams, neizvēlas studēt inženierzinātnes, profesijas, kas saistītas ar matemātiku, […]

Sludinājumi