Ceturtdiena, 26. decembris
Vārda dienas: Dainuvīte, Gija, Megija

Raunas pils – viduslaikos, tagad un nākotnē

Druva
00:00
01.11.2006
9
Raunas Pilsdr Atklaasana 3

Verners Rudzītis

Šis gads ieies ne tikai Raunas novada vēsturē ar izcilu notikumu. Pēc divu gadu restauratoru un konservācijas darbu speciālistu veikuma apmeklētājiem atklāta pilsdrupu kompleksa pirmā kārta. Tas notika pagājušajā piektdienā.

Diena sākās ar pilsdrupu konservācijas vasaras sezonas noslēguma sesiju. Tajā piedalījās speciālisti, kā arī valsts kultūras pieminekļu aizsardzības inspekcijas vadītājs Juris Dambis un Latvijas pašvaldību savienības vadītājs Andris Jaunsleinis, kā arī raunēnieši, kuri interesējas par savu pagātni.

Pagasta vecākais Andris Neimanis runāja par kultūras un vēstures pieminekļu apzināšanu un apsaimniekošanu. 50 pieminekļu pavisam, tas pat tik spēcīgai pašvaldībai kā Raunas ne vienmēr pa spēkam. Veikt iecerētos darbus Raunas pilsdrupās iespējams tikai ar valsts budžeta piepalīdzēšanu. Tieši raunēnieši bija iniciatori Latvijas valsts kultūras pieminekļu fonda veidošanai. Ja ik gadu valsts tajā ieskaitītu 3 – 5 miljonus latu, arī Raunas pilsdrupām tiktu sava artava, darbi varētu turpināties, krātos pieredze. Varētu palielināties tūristu plūsma uz Raunu, atbalstu saņemtu tūristus apkalpojošās firmas…

Domāju, ka Rauna ir vienīgais pagasts Latvijā, kur darbā pieņemts savs pieminekļu pārvaldnieks – Valdis Jānis Platais. Tad jau ir iespējams visus pieminekļus apzināt, sekot to saglabāšanai, mērķtiecīgi vadīt pieminekļu konservāciju un atjaunošanu (pagastā ir 15 valsts nozīmes pieminekļi, tādi kā Tanīsa kalns, Raunas baznīca, Staburags). Pagasta kultūras un vēstures pieminekļu restaurācijai, konservācijai, apkopšanai katru gadu nepieciešami 20 – 50 tūkstoši latu.

Juris Dambis runāja par to, ka jebkurā vietā var veidot kvalitatīvu jauno apbūvi, taču nav iespējams nopirkt vēsturi. Tā pagastā vai nu ir, un tad saglabājama, vai arī tās nav. 20. gadsimtā daudzi kultūras un vēstures pieminekļi ir izpostīti. Ne viens vien neatgriezeniski zudis. Tāpēc ar īpašu uzmanību jārūpējas par palikušajiem. Pieminekļi arī pelna naudu, ne vienmēr vietējie iedzīvotāji, pat pašvaldību darbinieki to jūt un apzinās, tāpēc daļa iegūtās naudas jāatdod pieminekļu uzturēšanai.

Andris Jaunsleinis teica, ka līdz šim galvenā uzmanība veltīta tam, lai kultūrvēstures pieminekļus neaizlaistu postā. Ja tiks izveidots valsts kultūras pieminekļu aizsardzības fonds (un tikai retais šaubās, vai to izveidos), varēs veidot un paplašināt stabilu restaurācijas bāzi, tiks uzkrāta pieredze, būs savi speciālisti.

Valsts kultūras pieminekļu aizsardzības inspekcijas Cēsu rajona inspektore Dace Ķibilda runāja par Raunas pilsdrupās veikto. Viņa uzskata, ka mūru konservācija veicama tādā apjomā, lai varētu nodrošināt pilsdrupu stabilitāti. Un drupām nedrīkst atņemt to romantisko izskatu.

Arhitekts Ilmārs Dirveiks runāja par to, ka pilsdrupās daudz jāpēta, jādomā, jo ir ļoti daudz nezināma. Dīvaini, bet labi saglabājies apmetums. Tas jānostiprina, darbi jāveic uzmanīgi un pamatīgi. Kamīni Raunas pilī bijuši analogi kā Cēsu pilī.

Vēsturniece Guna Vainovska atgādināja, ka pils celtniecība sākta 1262. gadā, kopš 1381. gada pils minēta dokumentos. Livonijas kara laikā 16. gadsimtā pils nav nopostīta kā dažas citas Latvijā, bet cietusi vēlākajos karos.

Arheoloģe Sandra Zirne runāja par te veiktajiem arheologu pētījumiem. Atradumu nav pārāk daudz, taču pētījumi turpināsies pārējā pils daļā.

Tik pamatīga zinātniska saruna par Raunas viduslaiku pili kādreiz un tās saglabāšanas problēmām laikam gan notika pirmoreiz pēdējo 60 – 70 gadu laikā. Droši vien parādīsies zinātniskas publikācijas presē, taps tematiskie izdevumi. Jau nākamgad, domājams, uz Raunu dosies ekskursantu tūkstoši.

Bet piektdienas pievakarē pēc sezonas noslēguma sesijas visi tās dalībnieki devās uz pilskalnu, pulcējās tā piekājē. Augšā pils laukumā jau pulcējās daudzi raunēnieši. Tika pārgriezta lente un pa atjaunotajām kāpnēm visi devās augšā uz pilskalnu. Atjaunotas ne tikai kāpnes, iekārtots arī interesants kāpņu apgaismojums.

Ceļa malā no vidusskolas uz pilskalnu dega sveču liesmiņas. Tā tika iezīmēti nākamo gadu ekskursantu un interesentu tūkstošu divi iespējamie ceļi pie Raunas pagātnes.

Tovakar apmeklētājiem atklāja Raunas viduslaiku pilsdrupu kompleksa pirmo kārtu. Tā ierobežota un nožogota, pagaidām pieejama tikai organizētiem apmeklētājiem. Lielākā daļa tāvakara viesu uzkāpa pilsdrupās iekārtotajā tornī, kas atrodas 27 metru augstumā no pils pamatiem. Šī vieta ir nedaudz augstāka nekā Raunas baznīcas gailis.

Pilsdrupu pirmā kārta atklāta. Nākamā reportāža no šejienes, iespējams, būs nākamgad, kad kāda ekskursantu vai tūristu grupa te tiks iepazīstināta ar vienu no Raunas senvēstures lappusēm.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

Rada noskaņu eglīšu alejā

00:00
26.12.2024
35
1

Ziemassvētku laikā ne viens vien cēsnieks un pilsētas viesis dodas uz Rožu laukumu, lai apskatītu organizāciju un iestāžu izpušķotās divdesmit svētku eglītes. Sestdien, 14.12., pie eglīšu alejas cēsniece Ingrīda “Druvai” sacīja: “Ir patiesi interesanti apskatīt izrotātās eglītes, īpaši tās, kur ļoti piedomāts un ieguldīts darbs    – Piebalgai rotājumos ir ūdensrožu tēma, gaļas kombināts izvēlējies […]

Dāvanas tepat no pagastiem

00:00
25.12.2024
31

“Piebalgas dāvanu pietura” Vecpiebalgas kultūras nama mazajā zālē guvusi lielu interesi. Ideja, ka pirms Ziemassvēt­kiem, kad ikviens domā, kā iepriecināt savējos, jāpiedāvā kaut ko no vietējo amatnieku un mājražotāju darinājumiem, radās rokdarbniecei Ilzītei Sarmulei. “Ļoti gribējās, lai cilvēki iznāk no mājas, atnāk līdz kultūras namam. Ne katrs var aizbraukt uz pilsētu pēc dāvanām, bet tepat […]

Ziemassvētku miers lai katrā namā!

00:00
24.12.2024
33
1

Šajos Ziemassvētkos vēlam jums visu to gaišāko un siltāko – tādu piparkūku smaržu mājās, kas spēj sadziedēt jebkuru sirdi un tādas sniegpārslas debesīs, kas liek noticēt brīnumiem! Lai eglītes zaros iemirdzas ne tikai lampiņas, bet arī acis par kopā būšanu ar savējiem! Neaizmirstiet pa laikam nosnausties – pat Ziemassvētku vecītis to dara! Un, ja kūkas […]

Saule kalnā, sliktais sadedzis

00:00
23.12.2024
29
1

Kad diena pa minūtei vien pārvar nakti, ir Ziemas saul­grieži. Ceļu uz tiem latvisko tradīciju kopēji sāk ar Bluķa vakaru. Tā simbolam bluķim vienalga, cik tas smags vai mazs, atdodam veco, to, kas sevi izsmēlis, ko negribam ņemt līdzi jaunajā Saules gadā. Bluķa vakars allaž ir priecīgs rituāls notikums, kas pulcē dažādas paaudzes. Nedēļas nogalē […]

Puzuri telpā – rotājumi ar mistiku

00:00
22.12.2024
25
1

Mājas rotāšanai Ziemassvētkiem padomu netrūkst. Lai cik dažādas ir iespējas, ne vienā vien ģimenē svētku sajūtu telpās rada pašu gatavoti puzuri. Kā pie tādiem tikt, daudzviet rīko meistarklases. Interesentu iemācīties netrūkst. Drabešu Amatu mājā, kad ierodas “Druva”,  meistars Andris Roze kārtējā nodarbībā rāda un skaidro, kā sagriezt salmiņus, kā izvērt diegu, ja kļūda, jāvērtē, vai […]

Zosēnos tradīcija – pašiem radīt svētkus

00:00
21.12.2024
54
3

Jau vairākus gadus Zosēnos iedzīvotāji Melnbāržos laukumā pie kultūras nama paši organizē un rīko sev sirsnīgus svētkus. Viena no tādām reizēm bija trešajā Adventē, kad vietējie gan andelējās ar pašu darinātiem labumiem, gan sagaidīja rūķenīti Snipiņu un Ziemassvētku vecīti Rumpompo, ar ko kopā devās rotaļās, izbrauca kamanās. Īpašu prieku bērniem sagādāja Ziemas­svētku vecīša ierašanās uz […]

Tautas balss

Balvas kā no pārpilnības raga

18:43
17.12.2024
27
Seniore T. raksta:

“Saprotams, ka katra nozare, ministrija, organizācija grib savu jomu celt saulītē. Tiek rīkoti dažnedažādi konkursi, vērtēšanas. Un nu gada balvas birst kā no pārpilnības raga, nav nedēļas, kad negodina vismaz trīs četru sfēru sasniegumus. Vai tas nav mazliet par traku, un vai tā nedevalvējas pagodinājumu vērtība? Beigās jau sajūk, kas ko kam pasniedzis, kas ko […]

Iela grimst tumsā

18:42
17.12.2024
26
Iedzīvotāja raksta:

“Cēsīs, Viestura ielas posmā, kas ved gar dzīvnieku patversmi, labu gabalu ir pilnīga tumsa. Nedeg pat tās pāris laternas, kas tur atrodas. Māju šai apkārtnē maz, taču cilvēki dodas pastaigās, un tagad, decembra pusē, tumšs jau ap pulksten četriem pēcpusdienā,” sacīja apkaimes iedzīvotāja.

Neizdarība kavē palīdzību

18:42
17.12.2024
22
12
Lasītāja V. raksta:

“Diezgan traki dzirdēt, ka cilvēkiem ar invaliditāti tehnisko palīglīdzekļu trūkst tādēļ, ka iestādes, kas par to rūpējas, neprot organizēt darbu. Mēs pārmetam valdībai, ka tā nedod pietiekami daudz līdzekļu, bet, izrādās, nauda iedota, vajadzīgais sagādāts, tikai lietas nenokļūst pie tiem, kam tās nepieciešamas. Iestāde, kas sadala tehniskos palīglīdzekļus, nemaz nezina, kas ir noliktavā, nesteidzas ar […]

Rada gaismas svētkus

18:41
17.12.2024
20
Silvija raksta:

“Ziemassvētku noskaņu, protams, katrs rada pats. Taču nevaram neietekmēties, redzot skaisto – tad sirds gavilē un acīs ir prieks. Nedēļas nogalē iznāca pabūt Taurenē un Dzērbenē pie radiem. Sasmēlos gaismu. Cik skaists Nēķena muižas parks, Dzērbenes muiža un izrotātās eglītes! Arī iedzīvotāji izgaismojuši pagalmus, balkonus, mājas. Var doties nesteidzīgā braucienā, ja negribas iet kājām. Un […]

Kā tālāk dzīvosim

22:00
16.12.2024
31
1
Lasītāja M. raksta:

“Bail klausīties, ka ASV stāsies laukā no NATO! Kas tad būs mūsu, Baltijas valstu, aizstāvis no agresīvajiem lielajiem kaimiņiem? Tad mūs var glābt tikai, ja Eiropas Savie­nība izveidojas par konfederāciju. Ja visa Eiropa būs kā viens, tad tai būs lielāks spēks. Un Krievijai jau vajag Fran­ciju, Itāliju, Vāciju, ja būsim cieši kopā, mazākas bažas, ka […]

Sludinājumi