Ceturtdiena, 3. aprīlis
Vārda dienas: Daira, Dairis, Daiva, Daivis

“Rainis un Aspazija”, “Poruks” jau frontē, drīz sūtīs “Cēsis”

Sarmīte Feldmane
00:00
12.01.2025
99
Tikl

Aizsargtīkls “Cēsis” gatavs. Par to var būt gandarītas (no kreisās) Līga Dzemido, ukrainiete Gaļina, Māra Virskule, Ruta Rasa, Inese Ločmele-Jansone, Aina Krēmere un Dagmāra Žbanova. FOTO: Sarmīte Feldmane

Uzņēmuma “CATA” foajē izklāts paklājs, garāmgājēji noskatās, novērtē. Ne katrs saprot, ka tas ir 6×10 metru aizsargtīkls Ukrainas armijai. To sējušas cēsnieces.

Todien, kad “Druva” apmeklēja aizsargtīklu darbnīcu, te strādāja septiņas sievietes. “Cik laika vajag, lai tādu sapītu, atkarīgs no brīvprātīgo skaita. Bija steidzams pasūtījums, tīklu vajadzēja pēc desmit dienām, mēs paguvām septiņās, nākamais tapa sešās dienās. Kad pensionāriem ir laiks, nāk un strādā,” pastāsta aiz­sarg­tīklu darbnīcas vadītāja Līga Dzemido. Viņa darbnīcā strādā katru dienu no rīta līdz pat vēlām vakara stundām. Līga atzīst, ka, protams, varētu nīkt mājās, bet vai tā būtu saturīga laika pavadīšana.

Pīt aizsargtīklus Līgu rosināja festivāls “Lampa”, tur darbnīcā viņa pamēģināja pīšanu, redzēja, ka tā padodas. “Kad Cēsīs izveidojās darbnīca, interesentu iesaistīties bija vairāk, taču daudziem senioriem to darīt neļauj veselība, bet jaunākiem cilvēkiem nav laika. Darbs ir fiziski grūts, un diemžēl ne katrs spēj ielauzīties, kā lentīti iepīt tīklā, lai nepaliek tukšas acis, lai pinums ir kompakts,” pastāsta cēsniece, bet Ruta Rasa piebilst, ka  iemācīties var, vienīgi darot. “Pāris reižu izārdi, sāc no jauna un saproti, kā darīt,” uzsver Ruta. Viņa vismaz pāris dienu nedēļā izbrīvē laiku, lai strādātu tīklu darbnīcā.

Blakus lielajam aizsargtīklam top mazāks. Šo tīklu ik dienu darina ukrainiete Gaļina, atklāta, sirsnīga sieviete, bet vēlas, lai uzvārdu nemin. Uz tīklu darbnīcu regulāri no Valmieras brauc arī ukrainiete Valentīna.

Aina Krēmere un Dagmāra Žbanova strēmelēs griež un plēš audumus. “Pirmajās dienās šķita, ka ļoti grūti, nu jau esam pieradušas,” saka A.Krēmere, bet D.Žba­nova uzsver, ka to atsver paveiktais un tas, ka veikumu novērtē karavīri frontē.

Cēsnieku aizsargtīkli top sadarbībā ar labdarības biedrības “Tavi draugi” Tīklu aliansi. Tīk­lu darbnīcas koordinatore Cēsīs    Inese Ločmele-Jansone pastāsta, ka materiāli un tīkli tiek iegādāti par ziedojumiem, savukārt pinēji un sējēji ziedo savu laiku. “Ir viegli strādāt, jo Jānis Dakša izgatavoja un ziedoja mazo rāmi. Māris Niklass ziedoja materiālus lielajam rāmim, kuru arī izgatavoja Jānis. Meistars arī radīja griežamo aparātu, lai lentes, kuras saņemam ruļļos, nav jāgriež ar šķērēm. Katrs iesaistās, ar ko un kā var,” pastāsta koordinatore un atgādina, ka aizvien ļoti noder audumi – balti, zemes krāsas, no kuru strēmelēm siet mazākos tīklus.

Lielajiem tīkliem cēsnieces dod vārdus. “Pirmo sākām pīt angārā Raiņa ielā uz mazāka rāmja un nosaucām par Raini. Taču, tā kā vajadzēja lielo aizsargtīklu, tapa tā otra daļa. Sašujot abus kopā, uz fronti Ukrainā nosūtījām tīklu “Rainis un Aspazija”. Nākamie bija “Poruks”, jo tīkli tagad top Poruka ielā, tad “CATA”, jo strādājam uzņēmuma telpās, tad pēc ukrainietes Gaļinas ierosinājuma tika nopīts “Bratsva”(brālība). Tikko pabeidzām aizsargtīklu “Cēsis”,” pastāsta L.Dzemido un piebilst, ka mazajiem tīkliem vārdi netiek doti.
Gan Līga, gan Inese pastāsta, ka ne viens vien viņām jautājis, cik par to saņem, un jūtas vīlies, uzzinot, ka neko, tad vien piebilstot: “Kāpēc jūs darāt?”

“Tā ir brīvprātīgo kustība, par to, ko darām, mums nemaksā. Kamēr karš nav beidzies, nekas nav beidzies, turpinām atbalstīt Ukrainu, kā kurš varam,” saka Inese.

Tīklu darbnīcā var arī nodot adītās zeķes un citas karavīriem frontē noderīgas lietas, piemēram, izgatavot enerģijas batoniņus. Līga Dzemido kopš kara sākuma noadījusi un aizsūtījusi uz Ukrainu ap 200 pāru zeķu. Dziju viņa iegādājas pati. “Zeķes sūtām gan atsevišķi, gan tāpat,” atklāj Inese un rāda, kur kastēs krājas cēsnieku ziedojumi.  

Lai kaut nedaudz atpūtinātu rokas, brīvprātīgās piesēž, un sarunas raisās par Ukrainu, par to, kas dzirdēts televīzijā.

Gaļina savu dzīvesstāstu atklāj arī “Druvai”. Viņa ir no Harkivas apgabala, dzīvoja Krievijas pierobežas ciemā.

“Agrāk bijām ap tūkstotim iedzīvotāju, bija skola, slimnīca, bērnudārzs, daudzi strādāja Har­kivā. Pensionāri kopa savus dārziņus. Nedzīvojām slikti. Tagad ciema nav, tajā esot palikuši cilvēki 20,” stāsta Gaļina un saka, ka nav viegli atcerēties pavasari pirms diviem gadiem.

Kad iebrucēji pārgāja robežu, ciems nokļuva krustugunīs, no Harkivas šāva uz robežas pusi, no robežas uz pilsētu. Ciemam blakus Harkivas – Belgorodas šoseja. “Šāva no abām pusēm. Cilvēki jau nesaprata, kas notiek. Divi pensionāri pie mājas stādīja kartupeļus, sākās apšaude, saimnieku nošāva. Tiltu sabombardēja, uz kapsētu nevarēja tikt, tādēļ mirušos apglabāja turpat dārzos,” pieredzēto pastāsta Gaļina. Kad ienāca krievi, trīs mēnešus ģimene nodzīvoja pagrabā. “Nebija elektrības, gāzes. Mūsu daudzdzīvokļu mājas pagalmā bija ūdens krāns, stāvēja liela rinda. Arī iebrucēji nāca pēc ūdens. Kā jau starp cilvēkiem raisījās saruna. Krievijas karavīri bija redzējuši mūsu dzīvokļus, kā dzīvojam. Viens armijnieks, jau vairs ne jauneklis, skaidri pateica, ka viņiem stāstīts – jādodas palīdzēt, uzlabot mūsu dzīvi.

Kaimiņienei dzīvoklī bija liels skapis ar spoguļiem. Ienāca karavīri, stāvēja un brīnījās, neticēja, līdz parādīja, ka aiz spoguļiem ir apģērbs. Viņi nesaprata, kā tādā ciemā var būt asfaltētas ielas.    Nezinu, no kurienes bija šie cilvēki, Krievijā tālāk par pierobežu un Maskavu neesmu bijusi, nezinu, kā cilvēki dzīvo ciemos,” saka ukrainiete un pastāsta, ka okupanti uzlauzuši bibliotēku, bibliotekāre gribējusi iet un noskaidrot,kas notiek, bet Gaļinas sarunas biedrs atturējis, nosakot, ka, tie, kuri atlauza, viņu nežēlos, bet viņš palīdzēt nevarēs.

“Starp iebrucējiem bija dažādi cilvēki, dažādu tautību. Kad ienāca, mums visiem atņēma telefonus, kam bija jaunāki modeļi, neatdeva. Ja krieviem kaut kas nepatika mūsu attieksmē, baidīja ar automātiem.  Kad bija uzlidojums, pagrabā slēpāmies gan mēs, gan viņi,” stāsta Gaļina un klusi piebilst, ka varbūt iebrucēji būtu pagājuši ciemam garām, bet batuška kā Putina un krievu baznīcas atbalstītājs viņus atveda, lai tiek galā ar nacionālistiem. “Ne ar vienu vien par to runāju. Vai tad krievi nemīl savu Krieviju? Ja es mīlu Ukrainu, kāpēc esmu nacionāliste? Cik reižu nedzirdēju, ka kara nebūtu, ja Ukraina nebūtu uzbrukusi Krievijai! Meli, ļaunums, nežēlība, lai iznīcinātu mūsu tautu,” teic Gaļina.

Ģimene vēl tikai domāja par prombraukšanu, kad kaimiņš jau bija sagatavojies ceļam un piedāvājās arī viņus aizvest. “Mums vienīgais ceļš bija uz Krieviju. Vairākas reizes pārbaudīja dokumentus, telefonus. 20 kilometrus no robežas dzīvo tante. Tur regulāri braucām, ciemā mūs pazīst, bet skatījās uz mums un acīs teica: “Kad mūsējie sados tiem ho­h­liem, tad redzēsiet. Nevajadzēja iebrukt.” Kādus tik stāstus nedzirdējām par ukraiņiem,” atceras Gaļina.

Pēc nedēļas tante palīdzēja nopirkt biļeti uz Maskavu, tālāk uz Pleskavu. “Tur jau stāvēja pārvadātāju mašīnas, atveda līdz robežai. Ilgi pārbaudīja meitu, vairākkārt jautāja vienu un to pašu. Telefonus pārbaudīja, ieraudzīja meitas telefonā klasesbiedra fotogrāfiju, bija jāskaidro, kāpēc tā tur ir. Tad jau bijām Igaunijā, robežsargs jautāja: “Pie kā braucat?” Neko nevarējām atbildēt. Viņš pasauca brīvprātīgo no Latvijas, tā nokļuvām Alūksnē.    Paziņas jau bija Priekuļos, sazvanījām hosteļa saimnieku un esam te,” pārdzīvojumu un neziņas pilno ceļu uz Latviju pastāsta Gaļina.

Kopš septembra Gaļina kopā ar meitu, viņas draugu, kurš atbrauca vēlāk, un mazmeitu Priekuļos īrē dzīvokli. Meita un draugs strādā. Gaļina palīdz kādai pensionārei kopt mazdārziņu un izaudzē vajadzīgo ģimenes galdam. Otras meitas ģimene dzīvo Harkivā, un katrs rīts Gaļinai sākas ar telefona sarunu. Tajā pirmais jautājums: “Visi dzīvi?”

“Mums nekā netrūka, bet, kad ieradāmies Latvijā, mums nebija nekā. Man strauji pasliktinājās veselība, ārsti izglāba, tātad vēl  ilgi jādzīvo,” labsirdīgi smaidot, saka Gaļina. Balss aizlūst, vārdi piepildīti ar sirds siltumu pateicībā par atbalstu ģimenei, Ukrainai. “Lai nekad neizsīkst Latvijas cilvēku sirds avots, kurā cilvēcība, atvērtība, labestība! Latvija ir arī mūsu sirdīs,” saka ukrainiete Gaļina.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

Labākais sociālais darbinieks – Baiba Āboliņa

00:00
03.04.2025
27

Baiba Āboliņa, Cēsu novada Sociālā dienesta sociālā darbiniece darbam ar ģimeni un bērniem, nacionālajā konkursā “Gada balva sociālajā darbā 2024” atzīta par “Labāko sociālo darbinieku sociālajā dienestā 2024”. Baiba Āboliņa jau vairāk nekā 20 gadus strādā sociālajā jomā un ir kļuvusi par iedvesmojošu piemēru citiem. Cēsu novada Sociālā dienesta vadītājas vietniece Vita Pleševnika “Druvai” atzina: […]

Vecpiebalgas bibliotēka slēgta. Jurģi

00:00
02.04.2025
39

2.aprīlī Vecpiebalgas bibliotēka sāk pārcelties uz citām telpām. Turpmāk tā ikvienu gaidīs pagast­mājā, kur bibliotēkas vajadzībām pārbūvētas telpas. Rudenī būtu 35 gadi, kopš pagasta bibliotēkas mājvieta bijusi bērnudārza ēkā. “Pirms tam tā atradās aptiekas ēkā, tad pārcēlāmies te,” stāsta bibliotekāre Dzidra Ješkina. Blakus grāmatu krājumam ir lasītava, kur notika gan tikšanās ar rakstniekiem, dzejniekiem, gan […]

Vai tirgus paliks bez vietējiem zemniekiem un mājražotājiem?

13:54
01.04.2025
82
1

No šodienas vairāki uzņēmēji, kas Cēsu tirgū gadiem pārdevuši gaļu un tās produktus, pārtrauc tur tirgoties, “Druvai” pastāstīja zemnieks Jānis Plūme, cēsniekiem labi zināma tirgus gaļas stenda saimnieks. “Līgums par tirdzniecības platības nomu mums bija ar iepriekšējo tirgus administrāciju. 31.martā tas beidzās, bet jauno līgumu, ko iedeva tirgus vadītājs Rihards Eniks, neparakstīšu. Tāpat darīs vēl […]

Vēlēšanas tuvojas. Sarakstu vēl nav

13:05
01.04.2025
50

Centrālās vēlēšanu komisijas informācijas sistēmā pamazām krājas partiju kandidātu saraksti gaidāmajām pašvaldību vēlēšanām. No Cēsu novada pagaidām nav reģistrēts neviens. Tāpat Vidzemē ir Smiltenes, Valkas, Madonas,    Saulkrastu un Ogres novadā. Alūksnes    un Gulbenes novadā vēlētāji jau var iepazīties ar divu partiju deputātu kandidātu sarakstiem, Sigul­das novadā ar triju, Valmieras ar vienu. “Visas formalitātes […]

E.coli infekcija nav apstājusies

13:01
01.04.2025
268

“Cēsu novadā turpina konstatēt E.coli infekcijas izraisītās saslimšanas,” saka Cēsu klīnikas pārstāve Dace Valnere, ieskicējot aktuālo situāciju stacionārā. “Šorīt Bērnu slimību nodaļā ir viens pacients, kuram apstiprināta E.coli infekcija, bērna veselības stāvoklis ir stabils, bet otrā gadījumā ir aizdomas par saslimšanu, tiek gaidīti analīžu rezultāti. Pēdējās dienās divi pacienti pārvesti uz Bērnu klīnisko universitātes slimnīcu […]

Cik "zaļa" ir industriālo vēja parku ražotā enerģija?

00:00
01.04.2025
149
3

Par un pret vēja parkiem – uz sarunu par šo tēmu pagājušā piektdienā Nītaures Kul­tū­ras namā tikās tuvākas un tālākas apkārtnes iedzīvotāji. Zāle bija pārpildīta, un sanākušo noskaņojums nepārprotams – nē vēja parkiem    Skujenes, Zaubes un Nītaures pagastu teritorijā. Janvārī jau “Druvā” rakstījām par    sākotnējo sabiedrisko apspriešanu vēja elektrostaciju    būvniecības iecerei, kas […]

Tautas balss

Vecs koks nav jāpārstāda

14:41
02.04.2025
15
G. raksta:

“Izlasīju, ka vienu veco koku no Cēsu stacijas laukuma pārstādīs citur, lai tas neiet bojā. Tas nu gan man liekas par traku! Vai tiešām nav naudu, kur likt! Labāk iestādīt jaunu kociņu, lai paliek nākamajām paaudzēm. Iedomājieties, kāda izskatītos pilsēta, ja arī pirms simts gadiem visi būtu lēmuši kokus saglabāt un jaunus nestādīt,” bija neapmierināta […]

Smiltis pieputina visu apkārtni

14:00
27.03.2025
25
Garāmgājēja raksta:

“Skatījos, kā pagājušajā nedēļā Cēsīs, Bērzaines ielā, liela automašīna ar rotējošu slotu no ielas malas tīrīja ziemā sakrājušās smiltis. Putekļi cēlās gaisā lielā mākonī. Droši vien apkaimes mājas un dārzi pieputēja ne pa jokam, nemaz nerunājot par cilvēkiem, kas tobrīd bija mašīnas tuvumā. Agrāk pavasarī smiltis no brauktuves Cēsīs tīrīja mitrā laikā, kad tās neput, […]

Raiņa un Piebalgas ielas krustojumā jāuzmanās

14:00
27.03.2025
41
13
Ģimnāzijas ielas apkaimes iedzīvotāja raksta:

“Cēsīs, Raiņa un Piebalgas ielas satiksmes aplī, gan autovadītājiem, gan gājējiem vairāk jāuzmanās. Savā izremontētajā skolā Ģimnāzijas ielā pagājušajā nedēļā atgriezās ģimnāzisti, tagad īpaši rītos kustība te ļoti liela. Turklāt laiks kļūst aizvien siltāks, jaunieši brauc ar skūteriem, velosipēdiem, kuru ziemā gandrīz nav, tāpēc situācija saspringta. Arī skolēnu vecākiem vajadzētu bērniem atgādināt, ka pa iet­vi […]

Karogi aizēno laukumu

13:44
23.03.2025
24
1
Lasītāja V. raksta:

“Nesaprotu, kāpēc tiem, kas atbild par Cēsu noformējumu, tik ļoti patīk karogi. Pil­sētas centrs mazliet atgādina skatus no vēsturiskām filmām, kur rāda pagājušā gadsimta 30.gadu Vāciju un Padomju Savienību. Turklāt, domāju, karogi ap Vienības laukumu aizēno pieminekli, skatu uz apkārtējām ēkām. Tās it kā pazūd,” pārdomās dalījās lasītāja V.

Varētu labot, bet vieglāk izmest

13:43
22.03.2025
43
Cēsniece raksta:

“Videi draudzīgai ikdienai nemaz ne tik sen visos medijos runāja, ka būs atbalsts amatniekiem, kas labo dažādas sadzīves lietas, arī apavus un tamlīdzīgi. Cēsīs gan nejūtam, ka būtu tāds atbalsts un šādi pakalpojumi ir kļuvuši pieejamāki. Ja šuvējas, kas uzņemas apģērbu arī labot, var atrast, apavu meistars jāmeklē ar uguni. Salabot fēnu, mikseri vai kādi […]

Sludinājumi