Putnu gaļu uzskata par produktu, kuru noteikti vajadzētu iekļaut ikdienas ēdienkartē. Tā minēta desmit visveselīgāko pārtikas produktu sarakstā līdzās rīsiem, olām, pienam, banāniem un spinātiem. Tomēr Latvijā, salīdzinot ar citām Eiropas Savienības valstīm, putnu gaļas patēriņš ir ievērojami mazāks. Eiropā vidēji cilvēks gadā patērē 24 kilogramus, Latvijā tikai nedaudz vairāk par 15.
Putnu gaļa ir olbaltumvielu, minerālvielu un nepieciešamo tauku avots. Turklāt putnu gaļas sastāvā esošie B grupas vitamīni veicina smadzeņu darbību un nodrošina organismam enerģiju, selēns stiprina imūnsistēmu, bet aminoskābes veicina laimes hormona ražošanu.
Putnu gaļa ir ne tikai garšīgs, bet arī veselīgs produkts ar augstu uzturvērtību. Gaļas veselīguma pakāpi nosaka pēc tajā esošo nepiesātināto taukskābju satura. Putnu gaļa satur vidēji 70 procentus nepiesātināto taukskābju. Kā atzīst ārste-kardioloģe Iveta Mintāle:„Ir nepieciešams pareizi ēst, rūpēties par savu svaru un holesterīna līmeni. Paaugstināts holesterīns un liekais svars ir tie faktori, kas palielina sirds un asinsvadu slimību risku.”
To, cik kvalitatīva ir putnu gaļa, nosaka barība, ar kuru putni baroti. Putnkopības tehnoloģe ar 30 gadu stāžu Pārsla Dzirne atzīst: „Pašlaik Latvijā audzētie putni ir veģetārieši, jo viņu barībā nav nekādu dzīvnieku izcelsmes produktu. Tas ir tādēļ, ka putnkopības nozares pārstāvji pasaules līmenī nolēma atteikties no jebkādas gaļas kaulu miltu piedevas saistībā ar trako govju slimības risku.” Ja iedzīvotāji uztraucas par to, ka putnu barībā tiek izmantoti augšanas hormoni vai tamlīdzīgas lietas, tad P. Dzirne uzsver: „Tās ir absolūtas muļķības. Jau skatoties no finansiālā viedokļa, šim apgalvojumam nav pamatojuma. Iedomājieties, cik tas varētu maksāt – šādas vistas vairs neviens nevarētu nopirkt!”
Pašreiz tirgū ir pieejams dažāds putnu gaļas produktu klāsts. Kā atzīst diētas ārste Lolita Neimane: „Visieteicamākais ir pašiem mājās gatavot ēdienu. Svarīgi ir ievērot uztura dažādību, jo tad nebūs jāsaskaras ar liekā svara problēmām. Putnu gaļa ir viens no pateicīgākajiem produktiem, lai to gatavotu mājās – tā ir alternatīva pusfabrikātiem un gatavajiem produktiem, turklāt ļoti ātri un viegli pagatavojama.”
Lai rosinātu spert šādu kulinārijas soli, piedāvājam pāris receptes.
Bumbiera, zilā siera salāti ar ceptu vistu un majonēzi (1 porcijai)
Nepieciešams iegādāties vistas fileju vai šķiņķīti, bumbieri, salātlapas, pāris karotes majonēzes, kriksi zilā siera, dažus riekstus un apmēram 200 ml baltvīna. Baltvīnā novāra bumbieri, līdz tas ir mīksts, bet nejūk, un sagriež daivās. Vistas fileju sagriež nelielos kubos (ja izmanto vistas šķiņķīšus, tad bez ādas un kauliem) un apcep olīveļļā ar sāli un pipariem.
Visu kārto uz salātu lapām, pārslaka ar majonēzi, pāri rīvē zilo sieru uz rupjas rīves un apkaisa ar riekstiem. Viss izdosies apmēram 40 minūtēs.
Garneļu – vistas zupa ar piena putām un saldskābmaizes grauzdiņiem (1 porcijai)
Jānopērk kilograms vistu kaulu, 100 grami garneļu, arī burkāni, sīpoli, puravi.
Nepieciešams pavisam nedaudz piena un šķēlīte saldskābmaizes.
Garneles, ja nepieciešams, attīra no čaulām un liek klāt zupai.
Saldskābmaizi sagrauzdē cepeškrāsnī un tad sagriež 1 cm lielos kubiņos.
Vistu kaulus noskalo ūdenī un liek katlā vārīties ar puraviem, burkāniem, sīpoliem. Sāli un piparus pievieno pēc garšas. Strauji uzvāra un pēc tam uz lēnas uguns vāra vēl 50 min. Buljonam jābūt dzidram. Bļodā lej vistas buljonu un liek gatavas garneles, pārkaisa grauzdiņus un dekorē ar lociņiem.
Komentāri