Sestdiena, 26. oktobris
Vārda dienas: Amanda, Kaiva, Amanta
casibom jojobet giriş jojobet Casibom holiganbet giriş casibom giriş Casibom casibom casibom giriş CASİBOM holiganbet Casibom Giriş casibom casibom güncel giriş casibom güncel Casibom Casibom holiganbet holiganbet casibom güncel giriş

Problēmu netrūkst, bet risinājumi rodas

Andra Gaņģe
00:00
23.10.2024
75
Silina

Ministru prezidente Evika Siliņa Straupes pamatskolā. FOTO: MK.gov.lv

Iepazīt Cēsu novadu aizpagājušajā nedēļā vizītē ieradās Ministru prezidente Evika Siliņa. Premjerministres darba kārtība bija saspringta, bet dienas beigās E.Siliņa ar “Druvu” dalījās gūtajos iespaidos un atbildēja uz aktuālajiem jautājumiem par pašvaldības finansēšanu.

-Kā ieraudzījāt Strau­pes pamatskolu? Cik cerīgi izskatās lauku skola?

-Straupē, kur apvienojušās divas skolas, direktore redz to potenciālu, ir arī atgriezeniskā saite no bērniem. Viņiem patīk.

Kaut pagājušā mācību gada sākums un vidus bija tāds kā neziņas pilns, tad pēc tā, kā viss noticis (Stalbes pamatskola apvienota ar Straupes pamatskolu, saglabājusies mācību vieta Stalbē – aut.), ka ar visiem bijusi iespēja izrunāties, ka bērni redz jauno iespēju, ir ļoti skaidrs, ka izmaiņas bija vajadzīgas un tās ir labas. Manuprāt, galvenais, ka bērniem patīk.

Un pozitīvi, ka jaunāko klašu bērni (Stalbes skolas ēkā mācās 1.-6.klašu audzēkņi- aut.) redz, kur mācīsies pēc 6.klases, redz, ka viņiem Straupē ir turpinājums. Pašvaldība arī nodrošinājusi transportu, un attālums starp abām skolas ēkām nav liels. Kopumā tas, kā virzās Straupes pamatskola, sniedza daudz pozitīvāku iespaidu, nekā biju pieļāvusi iepriekš.

Valstisks darbs – jāturpina virzīt uz priekšu jaunās programmas skolām ieviešana, lai mazajās skolās būtu pilns personāla komplekts – gan skolotāja palīgs, gan asistenti, pieejams psihologs. Noteikti būs vajadzīgs kāds laiks, lai valsts varētu nākt klajā ar šo programmu. Līdz tam tai varēs pielāgoties gan pašvaldības, gan skolas. Un, manuprāt, ir jādod mācību iestādēm un to direktoriem plašākas iespējas izmantot šādu programmu, kas sniegs labāku mācību kvalitāti.

-Jūs tikāties ar Straupes uzņēmēju Māri Šķesteri.

-Ar Šķestera kungu pārrunājām, ka svarīgi, lai lauku uzņēmējiem pieejams finansējums. Šajā gadā daudz esam strādājuši, lai bankas piedāvātu vairāk pakalpojumu reģionos, būs vajadzīgs zināms periods, lai to sajustu reāli . Arī solidaritātes nodoklis, ko prasām bankām, nozīmē, ka bankām būs vairāk jāiegulda Latvijā, jākreditē dažādas programmas, uzņēmējdarbības ieceres. Šobrīd neredzam, ka bankas reģionos daudz dod šo iespēju. Valsts nosacījums, ja bankas būs pietiekami kreditējušas tautsaimniecību, atdevušas naudu atpakaļ mūsu ekonomikai, varēs saņemt nodokļa atlaidi.

Laukos gaida arī kreditēšanu mājokļu iegādei, būvniecībai. Paplašinātas “Altum” jauno ģimeņu mājokļu iegādes atbalsta programmas “Balsts” iespējas. Sākta publiskās un privātās partnerības īres dzīvokļu celtniecības programma, kurā strādājam kopā ar Eiropas Investīciju banku. Tas ir jauns veids, ko varam piedāvāt gan pilsētām, gan meklēt risinājumus lauku reģioniem.

-Vai sarunā ar Cēsu novada domes deputātiem ieraudzījāt kādu jaunu šķautni vietvaras problēmām?

-Tā kā pārsvars bija deputātēm sievietēm, mūs vienoja kopīga rūpe, kā pilnveidot iespējas sievietēm apvienot darbu ar ģimenes dzīvi. Izstāstīju par savu iniciatīvu nodrošināt, ka sievietes, kas ieņem valdes locekļa posteni, aizejot bērnu kopšanas atvaļinājumā, saglabā amatu, līdz šim viņas to zaudēja.
Pārrunājām, kā valsts līmenī risinās vardarbības ģimenē mazināšanu, ka prokuratūras, tiesu pusē tiešām daudz izmaiņu. Gaidām elektronisko aproču ieviešanu, kuru nēsāšanu vardarbīgām personām varēs noteikt tiesa. Svarīgi, lai cilvēki ģimenēs justos droši un varētu saņemt palīdzību, ja tas nepieciešams.
Bija saruna arī par demogrāfijas jautājumiem. Lai ģimenes izvēlētos audzināt bērnu, pabalsti īsti nav tas instruments, kā kopumā veicināt dzimstību, tie var palīdzēt ģimenēm kādu brīdi, bet jebkuram vajadzīga drošības sajūta. Karš blakus ir izaicinājums, mēs darām, ko varam – būvējam, stiprinām robežu. Un svarīgas ir darba iespējas, ikdienas pakalpojumi – veselības aprūpe, bērnudārzs, laba skola. Tāpēc runājam par izmaiņām skolās. Tās ir tās lietas, kas būtiskas katrai ģimenei.

-Lai nodrošinātu pakalpojumus, pašvaldībām svarīgs finansējums. 3.oktobrī Latvijas Pašvaldību savienība un valdība parakstīja vienošanos par nodokļu sadali. Protams, vietvaras gribēja vairāk.

-Nākamajā gadā pašvaldībām piekrītošā iedzīvotāju ienākumu nodokļa daļa būs lielāka, no 75% šogad tā palielināta uz 78%. Pašvaldībām paredzēta kompensācija par nākamā gada nodokļu reformu. Domāju, pašvaldībām nav pamata satraukumam.

-Vai pašvaldību prasītie 80% no iedzīvotāju ienākumu nodokļa arī paliek dienas kārtībā?

-Esam vienojušies par četru gadu periodu, bet jāskatās, kāda būs valsts budžeta kopējā situācija. Mērķis ir virzīties uz 80%, bet jāsaprot, kādi Latvijā būs nākamā gada ekonomiskie rādītāji.

-Ik pa laikam runā, ka jāmaina pašvaldību izlīdzināšanas fonda politika, tomēr pārmaiņu nav.

-Pašvaldībām nav paticis neviens no piedāvātajiem modeļiem. Izstrādāti, piedāvāti un diskutēti daudzi, un, protams, modelis nevar radīt vairāk naudas.

Vairāk naudas varam radīt tad, kad palīdzam ekonomikai. Visi redzam, kādi izaicinājumi ir Eiropā, kāda bijusi inflācija, kā sasvārstījušies eksporta tirgi. Tāpēc piedāvātas nodokļa izmaiņas, lai budžetu stabilāk veidotu no Latvijas uzņēmumu nodokļiem, lai viņi darbotos konkurētspējīgākas nodokļu politikas vidē, lai tā būtu vienkāršāka, bez dažādiem birokrātiskiem šķēršļiem. Iedzīvotāju ienākumu diferencētais neapliekamais minimums daudzu gadu garumā radījis neskaidrības gan darba devējiem, gan pašiem darbiniekiem. To mainām, nosakot vienādu visiem, bet tam vajadzēja atrast papildu budžeta līdzekļus.

-Jūs šodien Cēsu novadā pavadījāt garu darba dienu. Vai mūspuse pazīstama jau ilgi?

-Cēsīs mācījās mana vecmāmiņa, skolotāja. Tāpēc pilsēta sais­tās ar ģimeniskām atmiņām. Bet arī saistībā ar darbu novads zināms labi. Cēsīs atvēra jaunu ugunsdzēsēju depo, kopā ar Cēsu novada domes priekšsēdētāju Jāni Rozenbergu panācām, ka te ir 112 zvanu centrs. Atceros, ilgi bija jādarbojas.
Tad bija Lielstraupes pils nodošana pašvaldībai. Mana ideja bija izveidot īpašu likumu, lai tas notiktu. Pirms tam nācās braukt uz Straupi. Tur esmu bijusi daudzkārt, iegriežos maizes ceptuvē Straupes pienotavas veikalā. Man patīk.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

Jāņmuiža. Par ikdienu un attīstību

00:00
26.10.2024
7

Priekuļu pagasta Jāņmuižas iedzīvotāji, tiekoties ar novada pašvaldības vadību, vairāk runāja parkomunālo jomu. Taču fonā bija arī ciema ilgtermiņa problēmas – tukšā kādreizējās lauksaimniecības skolas būve un sarežģījumi, ko rada fakts, ka daļa ciema atrodas uz privātas zemes. Tiekoties ar vietvaras pārstāvjiem – Cēsu novada domes priekšsēdētāju Jāni Rozenbergu, viņa vietniekiem Inesi Suiju-Markovu un Ati […]

Gulbenes novadā dzēsts paaugstinātas bīstamības ugunsgrēks

09:17
25.10.2024
14

Aizvadītajā diennaktī, laika posmā no šī gada 24.oktobra plkst. 6.30 līdz 25.oktobra plkst. 6.30, Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta Vidzemes reģiona pārvalde saņēma divus izsaukumu – vienu uz ugunsgrēku dzēšanu, bet otru uz glābšanas darbiem. Vakar plkst. 9.56 VUGD saņēma izsaukumu uz Gulbenes novada Lejasciema pagastu, kur ar atklātu liesmu dega divstāvu dzīvojamā ēka 140m2 platībā. Veicot […]

Vīru korim “Cēsis” skanīga jubileja

00:00
25.10.2024
155

Ar koncertu savējiem un kopā ar savējiem Amatas vīru koris “Cēsis” izdziedāja 45 darbības gadu jubileju.“Otrdienu vakaros ar prieku braucu pie jums, un man patīk    viss, kas ar    mums notiek, jēgpilni un skaisti,” saviem koristiem sacīja diriģente Marika Slotina-Brante un    uzsvēra, ka pagodināta vadīt vīru kori. Viņa to dara kopš 2002.gada. Jubilejas […]

Gadu desmiti atmiņas neizdzēš

00:00
24.10.2024
61

Bērzaines pamatskolā Cēsīs aizvadītajā sestdienā (12.10.) bija kā bišu spietā. Dažādu paaudžu bijušie audzēkņi, pedagogi, darbinieki satikās, lai kopā kavētos atmiņās par gadiem, kas pavadīti šajā sarkano ķieģeļu ēkā. Gadu gaitā izglītības iestādei vairākkārt mainījies nosaukums, bet tas nav ietekmējis te iegūt pamatu dzīvei un labu izglītību. 1954.gadā dibinātā Cēsu sanatorijas Meža skola šogad atzīmē […]

Zaubē ugunsnelaime

10:25
23.10.2024
105

Zaubes pagastā, Cēsu novadā, trešdienas, 23.oktobra rītā cieta cilvēks, ziņo Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests (VUGD). Dienests informē, ka izsaukumu uz ugunsnelaimi saņēma no rīta pulksten 6.09. Vienstāva daudzdzīvokļu ēkā dega istaba 15 m2 platībā un starpstāva bēniņu pārsegums vēl 15 m2 platībā. Pirms VUGD ierašanās no ēkas evakuējās divi cilvēki. Plkst. 8.24 ugunsgrēks ierobežots, […]

Pils ir. Kā to atjaunot un izmantot

00:00
22.10.2024
83

Ap 30 straupiešu un interesentu bija atnākuši uz sarunu par Lielstraupes pils kompleksa saglabāšanas, atjaunošanas un izmantošanas koncepciju. SIA “Mark arhitekti” arhitektes Agate Eniņa un Ilona Markuse iepazīstināja ar savu redzējumu, kāds varētu izskatīties parks, kā to izmantot, kur izveidot pastaigu takas, kas varētu atrasties katrā pils stāvā, kā uzlabot pieejamību pilij.    “Nekad nebūs […]

Tautas balss

Kamēr piekrīti, tikmēr labi

15:17
22.10.2024
17
Lasītāja raksta:

“Visur runā par līdzdalību, ka iedzīvotājiem jāsadarbojas ar pašvaldību, bet tas labi tikai līdz brīdim, kamēr tu atbalsti pašvaldības idejas. Ja ko saki pretī, tad ar tevi nemaz vairs draudzīgi nerunā,” pārdomās dalījās lasītāja.

Jāatceras par redzes invalīdiem

15:17
22.10.2024
16
K. raksta:

“Cilvēkiem ar redzes traucējumiem, kuri vēsturiski dzīvo Cēsīs, nav viegli. Krišjāņa Valdemāra ielas ietves ir bedru bedrēs, ielāpu ielāpos. Arī daudzdzīvokļu mājām, kur daudzi ar redzes invaliditāti, pagalmi bedraini, cik maz vajag, lai aizķertos kāja un nokristu. Domājam par visādām sabiedrības grupām, pašvaldība gādā, lai Rīgas ielā kafejnīcu apmeklētāji justos labi, tāpēc ierobežo satiksmi, bet […]

Arī lauku daudzdzīvokļu mājas jāsiltina

15:16
22.10.2024
14
19
Piebalgas puses iedzīvotāja raksta:

“Siltināšana daudzdzīvokļu mājai laukos izmaksā dārgi, jo ēkas nelielas, nav kā pilsētā – 50, 60 dzīvokļu namā. Tur izdevumi sadalās uz vairāk dzīvokļiem. Bet atbalsts lauku mājām tāds pats kā pilsētās. Un vēl jau jārēķinās, ka pilsētu iedzīvotājiem ir lielāka maksātspēja, lauciniekiem ienākumi noteikti mazāki. Tāpēc, domāju, laukos vajadzētu lielāku atbalstu. Te nu būtu valdībai, […]

Ja nelīst, ir skaisti

15:16
22.10.2024
12
Cēsniece B. raksta:

“Ietves un ielas daudzviet pilnas lapu. Kamēr laiks sauss, tas izskatās pat skaisti un netraucē. Taču, kā sāksies lietus, nenovāktās lapas kļūs bīstamas gan gājējiem, gan velosipēdistiem un arī auto braucējiem. Tāpēc tomēr vajadzētu pacensties rudens skaistumu novākt, lai vēlāk kādam nenāktos ciest,” tā par lapkriti sacīja cēsniece B.

Pēcgarša nepatīkama

12:25
15.10.2024
40
Seniore E. raksta:

“Lai kā armija stāstīja, ka militārajam dronam, kas ielidoja Latvijā, visu laiku sekots, izrādās, ka militāristi par to uzzinājuši no policijas, kurai savukārt zvanījis kāds iedzīvotājs, kad dzirdējis dronu lidojam. To atklājuši Latvijas Televīzijas žurnālisti. Situācija nejauka, ieguvums ir gūtā mācība. Tomēr pēcgarša nepatīkama. Bruņotajiem spēkiem atvēl aizvien vairāk naudas, lasām par plašo sadarbību ar […]

Sludinājumi