Lielākas problēmas radušās ģimenēm ar maziem bērniem, kuras bija cerējušas, ka septembrī mazuļus varēs sūtīt jaunuzceltās skolas bērnudārza grupās. Daļa bērnu uz laiku izvietoti pilsētas bērnudārzos, bet piec- un sešgadīgajiem mācības sāksies no 1. oktobra.
Skolēnu vecākus satrauc tas, ka skolā nedarbojas virtuve, ēdienu gatavošana te vairs nebija paredzēta. Ināra Zande, 9. klases skolnieces mamma: “Tas nav normāli, ka bērni nevar pilnvērtīgi paēst pusdienas, jāiztiek ar līdzi ņemtajām maizītēm.” Pāris nedēļas skolai siltas pusdienas tika pievestas, taču pārtikas un veterinārā dienesta inspektori atzinuši, ka skolas ēdināšanas blokā “ēdiena sadale nenodrošina pārtikas drošumu”,
un arī pievešana uz laiku pārtraukta. Šonedēļ Cēsu domes un skolas vadība apsprieda ēdnīcā steidzīgi paveicamo, ja to nāksies izmantot arī oktobrī.
Kāda ir pilsētas domes un “Cēsu būvnieka” strīda būtība, kāpēc jaunā skola netiek pieņemta ekspluatācijā? Strīds ir principiāls, to apliecina abu pušu vadītāju un atbildīgo personu 8. septembrī notikusī sanāksme aizturētā, emocionālā gaisotnē. “Cēsu būvnieka” jurists Ivo Čerbakovs, runājot ģenerāldirektora Jura Siņelobova vārdā, uzsvēra, ka klasēs konstatētais logu defekts, kā rezultātā notiek lietus ūdeņu sūkšanās gar logu ailēm un aiz apmetuma, nav šķērslis skolas nodošanai ekspluatācijā. To vakar telefonsarunā ar “Druvu” vēlreiz apliecināja ģenerāldirektors J. Siņelobovs: “Mums ir ekspertu atzinums, ka skolu var ekspluatēt.”
Cēsu domes priekšsēdētājs Gints Šķenders 8. septembrī būvniekiem nolasīja vēstuli, ko dome saņēmusi no Izglītības un zinātnes ministrijas. Tajā teikts, ka ministrija kā jaunceļamās skolas galvenā finansētāja nepiekrīt ēkas pieņemšanai ekspluatācijā, ja ir tik nopietni defekti, iespējams, pat brāķis alumīnija logu pašā konstrukcijā, bet nav stabilu garantiju, ka vasarā būvfirma par saviem līdzekļiem to novērsīs. Ministrija pieprasa domei nepaļauties uz vispārīgām garantijām, ko sola ģenerāluzņēmējs, bet noslēgt līgumu ar “Cēsu būvnieku”, kad un kā logu brāķis tiks novērsts.
Divu nedēļu laikā pēc šīs sanāksmes vienošanās nav panākta. Notikusi tikai abu iestāžu pārstāvju – juristu – sarakste. “Mēs ierosinājām noslēgt būvdarbu garantiju, tai skaitā par logu nomaiņu, SIA “Cēsu būvnieks” atbildības apmēru nosakot piecu procentu apmērā no būves vērtības kā bankas galvojumu un piecus procentus no būves vērtības kā apdrošināšanas polisi,” pastāstīja domes juriste Inga Sirmā. “Tā kā skolas izmaksas ir sasniegušas divus miljonus 563 tūkstošus latu, tad logu nomaiņai un tam sekojošai logu aiļu un fasādes remontam būtu nepieciešami celtnieku garantēti
130 tūkstoši latu. Tas nozīmē, ja “Cēsu būvnieks” kaut kādu apstākļu dēļ neveic solītos darbus, domei ir nauda, lai šo uzdevumu uzticētu citai firmai.”
Skolas logu izgatavošanu (konstrukcijas saņemtas no Beļģijas), piegādi un uzstādīšanu
pēc ģenerāluzņēmēja aicinājuma veica apakšuzņēmējs SIA “Kompānija VITRUM”. Pēc tam, kad izteiktas pretenzijas par logu defektiem, iespējams, pat konstrukcijā, “Cēsu būvnieka” attiecības ar apakšuzņēmēju strauji pasliktinājušās. To sanāksmes dalībniekiem atzina ģenerāldirektors J. Siņelobovs: “Mēs cerējām, ka tiks uzaicināts speciālists no Beļģijas, kas novērtēs situāciju, bet firma atsakās to darīt. Tad lūdzām, lai savu atzinumu dod Latvijas logu un durvju ražošanas asociācijas pārstāvis.” Pārstāvis
apmeklējis skolu, bet vēl vakar no rīta “Cēsu būvniekam” nebija rakstiska atzinuma. “Tie ir neatkarīgi speciālisti, kurus varam tikai lūgt atbraukt un izvērtēt situāciju ,” kavēšanos vakar “Druvai” komentēja J. Siņelobovs. Savukārt “Kompānija VITRUM” 11. septembrī domei un būvētājiem aizsūtījusi savu atzinumu, kurā viņu speciālisti septembrī konstatējuši, ka “ūdens notecēšana notiek, jo ir trūkumi ārējo palodžu uzstādīšanā” un savienojumi nav hermētiski noslēgti, un uzsver, ka firma pilnībā izpildījusi savas līgumsaistības.
Tas, ka ir nopietnas problēmas, jo logi neaiztur mitrumu, domei kļuva zināms ne jau augusta beigās, kad sākās lietavas, bet pavasarī. To Cēsu domes pārstāvis – būvuzraugs Valdis Valainis ir atzīmējis celtniecības darbu žurnālā, bet 13. maijā pilsētas domes priekšsēdētāja vietnieks Andris Mihaļovs nosūtījis vēstuli ģenerāldirektoram. Vēstulē teikts, ka klasēs konstatēta lietus ūdeņu ieplūde. Tā kā bojātas logu ailes un palodzes, vēstulē lūgts novērst radušos defektus. “Mēs laikus brīdinājām celtniekus. Tobrīd vairāk neko nevarējām darīt, jo būvniecības gaitā paši celtnieki par visu uzņemas atbildību,” sacīja A. Mihaļovs un uzsvēra, ka strīds par logu defektu ir ne tikai principiāls, bet arī būtisks skolas ekspluatācijā. Vēl nav rakstiska atzinuma, vai
problēma neslēpjas pašā logu konstrukcijā. “Es izjūtu ļoti lielu spiedienu, lai tiktu parakstīta vienošanās par skolas pieņemšanu ekspluatācijā, bet pakļaušanās būtu liela kļūda. Ēkai ir būtisks defekts, un pilsētas dome bez garantijām, ka to novērsīs, nevar uzņemties atbildību par skolu. Objekts nav pabeigts. Pie tam “Cēsu būvnieks” nav sakārtojis pieņemšanai nepieciešamo dokumentāciju, lai dome varētu pārņemt juridisko atbildību.”
A. Mihaļovs šonedēļ pieļāva divus notikumu attīstības variantus. Pirmais, ka “Cēsu būvnieks” piekrīt domes priekšlikumam par garantijas līgumu, un jaunā skola drīz sāk darboties. Otrais – skolas pasūtītājs un celtniecības darbu izpildītāji nespēj vienoties un skolas ēkas pieņemšana ekspluatācijā ilgāku laiku kavēsies. Celtniekiem kavēšanās ir ļoti neizdevīga. Jau sākot no 15 jūnija, kad bija skolas nodošanas līguma izpildes pirmais termiņš, par katru dienu jāmaksā sods 0,1 procents no darba apjoma, kas nebija izpildīts līdz 15. jūnijam.
Jo ilgāk kavējas skolas pieņemšana, jo lielākas baumas izplatās pilsētā. Cilvēki izsaka
pieņēmumus gan par domes, gan celtnieku rīcību, kas nekādi nav balstīti uz faktiem. Par to septembrī vairākkārt pārliecinājies skolas būvuzraugs Valdis Valainis: “Jā, celtniecības gaitā ir radušies sarežģījumi, un “Cēsu būvniekam” kā ģenerāluzņēmējam tie ir jānovērš. Tāda ir Cēsu domes prasība. Taču apgalvojumi baumu līmenī, ka “Cēsu būvnieks” nav no tām labākajām celtniecības firmām, ir pārspīlēti. Šie būvnieki nebūt nav no sliktākajiem. Par to esmu pārliecinājies, strādādams par būvuzraugu citos objektos.”
Vakar, apmeklējot Cēsis, reģionālās attīstības un pašvaldību lietu ministrs Māris Kučinskis
izzināja arī problēmas jaunās skolas pieņemšanā. “Ja tuvākajās dienās netiks panākta vienošanās starp Cēsu domi un SIA “Cēsu būvnieks”, tad
ministrija uzņemsies vidutāja lomu, “”Druvai” sacīja Cēsu mērs Gints Šķenders. “Ministrijas juridiskais departaments izvērtēs, vai Cēsu pašvaldība pareizi risina ar garantijām saistītos jautājumus, vai pašvaldība var pieņemt ekspluatācijā objektu ar defektiem, kuru novēršanā nepieciešami lieli līdzekļi.”
Komentāri