Cēsīs, grāmatnīcā „Jumava”, dedzīgākie Potera fani pulcējās pusstundu pirms izsludinātā grāmatas tirdzniecības sākuma. Vairāki no viņiem bija pat atprasījušies no pēdējām stundām. Apgāds „Jumava”, kas izdod Dž. Roulingas grāmatas latviski, atvēršanas svētkos solīja vairākas jaunās grāmatas dāvināt dedzīgākajiem faniem. Veikalā bērni pārģērbās līdzpaņemtajos apmetņos, lika galvā smailās, augstās elfu cepures, pielaikoja Poteram raksturīgās apaļās brilles, bet meitenes bija arī garās kleitās.
Konkursu par grāmatu varoņiem bija sagatavojusi un vadīja Latvijas Universitātes sociālo zinātņu fakultātes studente Ilze Rozentāle no Cēsīm. Nepārspēts H. Potera grāmatu tēlu pasaules zinātājs starp jau tā zinošajiem lasītājiem izrādījās Helmuts Caune, 9. klases skolnieks. No jaunākajiem bērniem, kas nesen sākuši iepazīt aizraujošās grāmatas, konkursa veiksme uzsmaidīja un grāmatu dāvanā saņēma arī Jēkabs Jānis Cakars, 3. klases skolnieks.
Vienu grāmatu izdevniecība dāvināja Cēsu bērnu bibliotēkai, kurā jau vairākus gadus aktīvi darbojas Potera fanu klubs. Bibliotekāres iegādājās vēl divus eksemplārus. Jau pirms grāmatas klajā nākšanas desmit skolēni bija pierakstījušies lasītāju rindā. Bibliotekāres neatcerējās nevienu citu gadījumu, kad kāda autora grāmatas tiktu tik dedzīgi gaidītas, arvien pārlasītas, bet preses izdevumos un internetā tā meklēta informācija par grāmatu varoņiem un autori, izzināti rakstnieces nolūki turpinājumu sacerēšanā.
Grāmatnīcā sastaptās kaismīgo lasītāju mammas atzina, ka ar apbrīnu seko līdzi bērnu aizrautībai. Pat sākumklašu bērni visai biezās grāmatas lasot vairākas reizes. Viena no mammām apgalvoja, ka meita katru grāmatu izlasījusi astoņas reizes un, nevarot sagaidīt jaunākās tulkojumu latviski, pieprasījusi nopirkt grāmatu oriģinālvalodā – angliski. Lēnāk, bet grāmata apņēmīgi tiekot lasīta.
H. Potera grāmatas ir apjomīgas. Dārgākās maksājušas pat 12 latus, bet tikko izdotā Cēsīs nopērkama par nepilniem desmit latiem. Bērni tīri labi apzinās, ka tik dārga grāmata ir robs ģimenes budžetā, tāpēc azartiskākie meklē sponsorus, iesaistot kopīgā pirkumā radiniekus – vecvecākus, krustvecākus.
Kas stāstos par Poteru ir tik magnētisks? Līga Bērce, fanu kluba vadītāja bibliotēkā, domā, ka tā ir bērnu vēlme iejusties burvestību un fantastikas pasaulē. „Bērni velk paralēles ar neparasto zēnu. Poters taču sākumā jūtas neveiksminieks, līdz uzzina, ka viņam piemīt burvja spējas. Tomēr Poters starp citiem burvjiem ir izredzētais, un tas viņa dzīvi padara grūtāku. Katra grāmata stāsta par vienu skolas gadu. Jo pieaugušāks zēns kļūst, tagad viņam jau ir
16 , jo viņam jāuzņemas lielāka atbildība, uzdevumi kļūst grūtāki. Ja pirmā grāmata līdzinājās pasakai, tad jaunākā grāmata ir visdrūmākā,” secinājusi L. Bērce. Viņa uzteic tulkotāju komandu, kuri latvisko arī rakstnieces dotos jēdzienus. Tā radusies arī slavenā Cūkkārpas skola, kurā mācās Poters.
Cēsu fanu kluba dalībnieki bija gaidīti sestdienas televīzijas raidījumā „Šurpu turpu ar Pepiju”. „Uz Rīgu braucu, jo man gribējās ar citiem parunāt par Hariju Poteru,” pēc tikšanās ar poteriešiem no Bauskas un Rīgas pastāstīja 4. klases skolniece Agnese Vētra. „Tā bija neaizmirstama piedzīvojuma diena un gods pārstāvēt Cēsis. Pirmo reizi biju televīzijā un izjutu nervus kutinošas sajūtas tiešraidē,” par piedzīvoto sacīja Ilze Rozentāle. Jaunos, kaismīgos lasītājus atbalstīja pilsētas dome, atvēlot savu transportu braukšanai uz tikšanos televīzijā.
Komentāri