-Pagājušajā rudenī ievācāmies jaunajā mājā, ilgi jau būvējām. Karogu mastā pirmo reizi pacēlām Lāčplēša dienā. Šī diena saistās arī ar dēla Reiņa un Gunta tēva Harija dzimšanas dienu – 10.novembri. Pie mums atbrauc vecāki un radi, rīkojam kopējas svinības. Tām piederas arī karogs, – stāsta Dace Gradovska.
Gadu dzīvojot ģimenes mājā, karoga uzvilkšana mastā vairs nav neparasts darbs, tomēr šī procedūra rada īpašu noskaņu. Tā iederas svētku kontekstā kā neatņemama sastāvdaļa, atzīst saimniece.
Masts pie Gradovsku mājas ir plastikāta, rūpnieciski ražots. Konstrukcija pārdomāta, karogu pacelt un nolaist ir viegli Visbiežāk valsts simbola nodošanu vēju ziņā veic pati saimniece, taču šo pienākumu labprāt pildot arī Daces mamma un dēls. Daces māte Mirdza Uskliņģe, paceļot karogu, pie sevis dziedot Latvijas himnu. Atzinusi, ka tā ir par īsu, lai sarkanbaltsarkano simbolu svinīgi uzvilktu mastā.
Bet ikdienā pie Gradovsku mājas plīvo valsts karogs miniatūrā – vimpelis nacionālajās krāsās.
-Manuprāt, ciematā pie mājas iederas karoga masts ar vimpeli. Par to, cik tas ir izteiksmīgi, pārliecinājāmies Zviedrijā. Tas izskatījās ļoti jauki, ka pat pie nelielām ēkām uz mazajām saliņām jūrā plīvo vimpelis, kas simbolizē nāciju. Nolēmām, ka arī mēs to gribam, – vimpeļa idejas rašanos atceras Dace Gradovska.
Vimpeli Gradovsku ģimene iegādājusies ar kataloga palīdzību. Taču pēdējā laika izdevumos šādu piedāvājumu Dace Gradovska vairs nav manījusi. Nezina arī, vai šādu vimpeli var nopirkt kādā veikalā.
-Latvijā vimpeļi ar valsts simboliku sastopami reti. Vienu tādu redzēju Rīgā. Igaunijā gan zilbaltmelnās krāsas plandāmies vējā var redzēt biežāk. Nu, jā, igauņi tradīciju ziņā ir tuvāki Skandināvijas valstīm,- atzīst Dace Gradovska.
Komentāri