Uz SIA “Vinda” izsludināto publisko jauno tarifu apspriešanu Cēsu domes zālē ieradās vien divi interesenti. Tiesa, pavisam drīz izrādījās, ka viņiem aktuāls ir cits jautājums.
“Esam gatavi maksāt, cik nepieciešams, bet problēma tāda, ka mums šis pakalpojums nav pieejams. Jau kopš 1989.gada dzīvoju Lauku ielā, bet mums joprojām nav pilsētas ūdensvada. Tagad akas izžuvušas un ir problēmas ar ūdens ieguvi. Gribam zināt, kad beidzot situācija uzlabosies,” savu sāpi izteica viens no atnākušajiem.
SIA “Vinda” direktors Varis Ādamsons pastāstīja par kolīzijām, kas saistās ar Cēsu ūdenssaimniecības apgādes II kārtas projekta virzību, kurā paredzēta ūdensvada ierīkošana arī Lauku ielā. (Vairāk par to lasiet raksta „”Vinda” projektu līkločos”.) Pēc informācijas saņemšanas abi interesenti pameta zāli.
Kā pastāstīja Vidzemes sabiedrisko pakalpojumu regulatora priekšsēdētājs Guntis Bērziņš, līdzīga situācija bijusi arī Madonā: “Uz sapulci ieradās ūdenssaimniecības uzņēmuma pārstāvji, vietējā prese un es. Ir pierādījies, ja pakalpojums iedzīvotājus apmierina, viņi uz sapulcēm neiet. Ja ir problēmas, aktivitāte ir krietni lielāka. Gadās, ka pat ziemas laikā neapkurinātas zāles ir cilvēku pilnas. “Vinda” pilsētā piedāvā kvalitatīvu pakalpojumu, ūdens padeves pārtraukumu nav, un cilvēki acīmredzot saprot, ka tarifu pieaugums ir pamatots.”
Esošais tarifs stājās spēkā 2005.gada 1.janvārī, bet šo gadu laikā daudzās jomās pieaugušas izmaksas – sadārdzinājusies degviela, elektrība, materiāli.
“Ir viens liels izmaksu postenis, uz kuru gan parasti cenšas ekonomēt, proti, darbinieku algas. Tas ir viens no iemesliem, kāpēc turpinās darba meklētāju braukšana pelņā uz ārzemēm. “Vindā” tā nenotiek, bet jādomā, kā to nepieļaut arī turpmāk. Vienmēr esmu apgalvojis, ka cilvēkiem jāsaņem atbilstošs atalgojums. Pie tarifu celšanas paredzēts arī paaugstināt algas. Mūsu darbiniekus var pielīdzināt celtniecības nozarē strādājošajiem, un zināms, kādas tur ir reālās algas. Mums vajadzētu tuvoties šim līmenim,” skaidroja V. Ādamsons.
SIA “Vinda” finanšu daļas vadītāja Dzintra Cimbule informēja, ka plānots algu vidēji uz vienu strādājošo pacelt valsts vidējās algas līmenī, kas šobrīd pēc statistikas ir 303 lati.
“Uzņēmumā attīstām palīgnozares, tāpēc administratīvās izmaksas atsevišķās pozīcijās jaunajā tarifā pat samazinās. Samērā lielu daļu algas veido nopelnītais, sniedzot celtniecības pakalpojumus un specifiskus kanalizācijas un ūdens apgādes pakalpojumus. Iecerētais algas pieaugums vairāk būs tieši strādniekiem, tiešo pakalpojumu veicējiem, administrācijas algas palielināsies tikai nedaudz,” stāsta D. Cimbule.
V. Ādamsons piebilda, ka pieprasījums pēc šiem uzņēmuma pakalpojumiem arvien palielinās. Iegādāta specializēta tehnika, to apkalpo augsta līmeņa speciālisti, kuru veikumu novērtē pakalpojuma saņēmēji. “Varētu to nedarīt, sēdēt tikai kantorī un avārijas gadījumā meklēt celtniecības firmu, kas to novērstu. Protams, tad neprognozējams lielums būtu izmaksas un termiņi, tāpēc labāk turēt pašiem savus darbiniekus. Ja nebūtu šo papildu nozaru, tarifs būtu augstāks,” atzīst uzņēmuma direktors.
Būtiska izmaksu sastāvdaļa ir elektrība, to nosaka pilsētas reljefs. Akas, no kurām iegūst ūdeni pilsētai, atrodas lejā, tāpēc ūdens apgādei nepieciešams darbināt jaudīgus sūkņus, kas patērē daudz elektroenerģijas. Jaunie tarifi aprēķināti pie pašreizējās elektroenerģijas cenas, ja “Latvenergo” solītais par pieaugumu piepildīsies, uzņēmumam “Vinda” radušos starpību nāksies segt no iekšējām rezervēm.
Liels papildu apjoms ir lietus kanalizācijas apkalpošana. Uzņēmuma pārstāvji skaidro, ka tas nekādi neskar notekūdeņu kanalizācijas tarifu. Par lietus ūdens kanalizācijas apkalpošanu uzņēmumam maksā pašvaldība.
Pašlaik par ūdeni maksājam 42 santīmus un tikpat par kanalizāciju, jaunajā tarifā maksa pieaugs līdz 50 santīmiem. Ja jaunais tarifs tiks apstiprināts, vienai ģimenei, kurā ir trīs cilvēki, mēnesī nāksies maksāt par aptuveni 60 – 70 santīmiem vairāk. To liecina esošais vidējais ūdens patēriņš pilsētā, kas jau ilgāku laiku ir samērā stabils.
D. Cimbule stāsta, ka Madonā, Aizkrauklē un vēl citās pašvaldībās tarifi ir vēl augstāki, un drīz tie pieaugs arī citviet: “”Vinda” pirmā iesaistījās projektos, piemēram, atdzelžotavas izbūvē, tāpēc tarifa pieaugums bija ātrāk nekā citās pilsētās. Tiklīdz kāda veic sistēmas modernizāciju, tarifi tiek paaugstināti. Protams, jo lielāka pilsēta un lielāks patēriņš, jo mazāks tarifs.”
Tuvākajā laikā notiks Vidzemes sabiedrisko pakalpojumu regulatora sēde, kurā tiks lemts par jaunā tarifa apstiprināšanu. Ja lēmums būs pozitīvs, jaunais tarifs stāsies spēkā nākamā gada 1.janvārī.
Komentāri