1.septembris ir priecīga satraukuma diena skolēniem, skolotājiem, vecākiem. Vecpiebalgā šorīt skolēnus var pamanīt pa gabalu – meitenes sarkanos svārkos un baltās blūzēs, zēni melnās biksēs, uzvalkos, baltos kreklos ar zaļiem tauriņiem.
“Man patīk mūsu skolas formas. Svētkos, kad visi esam kopā, ļoti labi izskatās un jūtamies kā viena skola, katrs tai piederīgs,” ar lepnumu saka 9.klases skolniece Keitija Naprejenko un piebilst, ka meitenēm nav daudz jādomā, ko svētkos apģērbt. Viņai piekrīt arī sestklasniece Reina Ērgle, piebilstot, ka jau pierasts, ka meitenes ir saposušās sarkanos svārkos un baltās blūzēs. Septītklasnieki Mārcis Bridāgs un Armands Gulbis atzīst, ka pieraduši, ka jābūt zaļam tauriņam, un to neaizmirst.
Vecpiebalgas vidusskolas iekšējās kārtības noteikumos ierakstīts – svētku un valsts pārbaudes darbu dienās izglītojamie izglītības iestādē ierodas skolas svētku formā: meitenēm – balta blūze un sarkani svārki, zēniem – balts krekls, tumšs uzvalks vai bikses un zaļš tauriņš. Tās ir arī vidusskolas karoga krāsas. Vidusskolas direktores vietniece audzināšanas un ārpusstundu darbā Antoņina Glāzere uzsver, ka skolēniem patīk svētku formas un viņi novērtē, ka tās vieno visus, parāda piederību.
Vecpiebalgas vidusskolā gadu gaitā daudz diskutēts, vai skolēniem vajag formas, kad tās vilkt, izvērtēti ieguvumi. Jau 2004. gada 1. septembrī vidusskolā atjaunoja skolēnu svētku formu. A.Glāzere pastāsta, ka 2008./2009. mācību gadā eksperimenta kārtā tika īstenota ideja par ikdienā valkājamu skolas formu – zaļu trikotāžas džemperi, uz kura uzraksts “Vecpiebalgas vidusskola” un attēlots skolas logo – ratiņš. Zaļais džemperis neiedzīvojās, un pamazām formas tika aizmirstas. “Tad kādā svinīgā pasākumā gan pedagogi, gan vecāki saprata, ka skolas saime ir ļoti raiba. Esam kopā, bet vai vienoti? Vecāku padome nolēma, ka jāatgriežas pie skolas formām. Audums tiek iegādāts centralizēti, meitenes svārku fasonu var izvēlēties, un katrai vecāki sašuj,” pastāsta A.Glāzere.
Amatas pamatskolas sākumskolas (1.līdz 4.klases) skolēniem ir vienāds svētku tērps – zaļas vestes, kas atgādina, ka Amatas pamatskola ir ekoskola. Tās skolēni velk 1.septembrī, viņus uzreiz var pamanīt. Direktors Valdis Nītiņš atzīst, ka bērniem patīk formas. Vecāko klašu skolēni gan par tām nav interesējušies.
“Ar vecākiem bija diskusija, un sarunā izvērtējām, kādas būtu problēmas, ja ikdienā skolēniem būtu formas. Tas tomēr būtu sarežģīti. Apģērbs novalkājas, tas jāmaina, tātad vajag divas formas. Forma sastāv no vairākiem elementiem, un tā nebūtu ļoti lēta. Par svētku formu arī citu klašu skolēniem ir vērts padomāt,” pārdomās dalās Amatas pamatskolas direktors.
Cēsu Valsts ģimnāzijas direktore Ina Gaiķe pastāsta, ka kolektīvā vairākkārt runāts par to, ka skolēniem vajadzētu formas, bet līdz lēmumam nav nonākts. “Par skolas formu būtu jāmaksā vecākiem, tas arī raisa vislielākās diskusijas, jo ne katrs var atļauties. Skolēni lepojas ar savu skolu un labprāt arī ar apģērbu rāda savu piederību tai. Mums ir kapučjakas un T – krekli ar ģimnāzijas logo, un skolēni tos var iegādāties. Cēsu svētku gājienā, daudziem skolēniem bija apģērbs ar skolas logo. Vislabprātāk velk T – kreklus. Skolēnu pašpārvalde, piedaloties kādos pasākumos, tos apģērbj. Kad dosimies pārstāvēt skolu, ikviens varēs saņemt jakas ar logo,” stāsta direktore un uzsver, ka vienīgais, kas attur ieviest skolas formas, ir fats, kā to finansiāli atrisināt.
Par skolēnu formām diskutēts gadiem. Skolēni tās atbalsta, vecāki un pedagogi arī. Protams, kāds vienmēr būs pret. Vecpiebalgas vidusskolas saime jau pirms gadiem radusi risinājumu – svētkos skolēniem jābūt vienādos svētku tērpos. Varbūt nākamgad 1.septembrī vēl kādā skolā būs tādi paši noteikumi.
No rīta skolu pagalmos skan skolēnu čalas, prieks par satikšanos, skolotājiem rudens ziedu sveiciens, lai visiem kopā izdodas kāpt zinību kalnā.
Komentāri